Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Excel - formuła wyszukująca dane w innej tabeli

nekrozmiata 17 Sep 2018 17:22 612 9
    nekrozmiata
    Level 3  
    Witam serdecznie,

W załączniku podaję plik z przykładem. A teraz do rzeczy.
    Chodzi o to, iż w arkuszu "Dane", w kolumnie A, znajduje się lista rozwijana. W arkuszu "Baza" znajduje się natomiast pełna informacja w kolumnie B. Chciałbym uzyskać taki efekt, iż w arkuszu "Dane", w kolumnie B, po wyborze konkretnej pozycji z listy rozwijanej, pojawiło się przypisane do danej litery imię.
    Próbowałem to wykonać za pomocą kombinacji funkcji "INDEKS" + "PODAJ POZYCJĘ" czy też "WYSZUKAJ PIONOWO", ale to nic nie dało.
    Przyznaję szczerze, iż osoba, która robiła dokument w oryginale musiała mieć kawał cierpliwości i doskonałe oczy, ponieważ wykonywała wyszukiwanie na podstawie zagnieżdżania "JEŚLI"... 12 razy! I takich kolumn jest więcej :/

Chciałbym sobie darować edytowanie czegoś takiego.

Dziękuję z góry za pomoc.
    yogi009
    Level 43  
    Czy używasz w zapisie adresu z zawartą w ścieżce nazwą arkusza? Samo wielokrotne zagnieżdżanie jest w Excelu często widywanym rozwiązaniem, możesz ew. próbować nieco zwiększyć czytelność zapisu. Ostatecznie można też próbować rozbić taki zapis na kilka etapów (np. w ukrytych kolumnach), ale to nie będzie eleganckie rozwiązanie.
    nekrozmiata
    Level 3  
    Tak, ścieżkę podaję. Muszę dodać jeszcze jedną informację, o której zapomniałem, a być może jest kluczowa.
    Chodzi o to, że dane, które mają się pojawić w arkuszu "Dane" są Tabelą.

Zrobiłem sobie mały test i wychodzi na to, że funkcja "WYSZUKAJ PIONOWO" daje radę, ale tylko na danych, które nie są w tabeli. Kiedy tylko ustawiam tabelę, to nagle "indeksy" się kiełbaszą i podaje mi zupełnie inne wartości (np dla litery A podaje mi Darka, z niewiadomych przyczyn).
    nekrozmiata
    Level 3  
    Tak, jak najbardziej. Z resztą, sama się wstawia :)
    nekrozmiata
    Level 3  
    Już chyba wiem co może powodować te problemy.
    Po raz pierwszy postanowiłem zagłębić się w lekturę błędu, jaki wyskakuje przy zapisie pliku oraz popytałem kolegów.
    Okazuje się, że ten plik pierwotnie był napisany w Excel 2016, ale został zapisany w formacie *.xls, ponieważ mamy jeszcze stare kompy ze starym Excelem. Zagłębiłem się w lekturę przy zapisaniu pliku (wyskakuje błąd) i okazuje się, że formatowanie tabel w nowym Excelu nie gra ze starym i dane mogą być "gubione". Stąd, być może, zdarza się, że formuły odnajdywały nie ten wiersz co powinno.

Teraz zastanawiam się jak to odkręcić. Znasz (lub ktokolwiek inny) sposób na to?
    nekrozmiata
    Level 3  
    Witam,

Niestety to nic nie dało. Porozmawiałem z szefostwem i wyrazili zgodę na to, żeby ten plik na nowo zbudować, także kwestia (nie)rozwiązana.

Dziękuję za próbę pomocy i pozdrawiam.
    nekrozmiata
    Level 3  
    Witam,

Niestety to nic nie dało. Porozmawiałem z szefostwem i wyrazili zgodę na to, żeby ten plik na nowo zbudować, także kwestia (nie)rozwiązana.

Dziękuję za próbę pomocy i pozdrawiam.

Dodano po 42 [sekundy]:

Plik zbudowany zostanie na nowo.