Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Popularne na Allegro - Ogniwo Peltiera TEC1-12706 12V 60W - Test / Recenzja

CMS 19 Sep 2018 22:28 13494 44
    User removed account
    Level 1  
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    szeryf3
    Level 22  
    Podczas czytania tego artykułu zastanawiałem się jak wykorzystać ten opisywany element do chłodzenia bezpośredniego szklanki z napojem w czasie upalnych dni, a tu kolega LA72 już ten pomysł zastosował.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    CMS
    Administrator of HydePark
    Może jakimś linkiem się podzielisz?
    metalMANiu
    Level 19  
    odalladoalla wrote:
    gmp wrote:
    Bardzo lakoniczny test Jeśli już opisywać taki moduł to przydałoby się przetestować jego rzeczywistą sprawność, tzn ile mocy oddaje po obu stronach. To byłoby ciekawe, a nie tylko stwierdzenie że po jednej stronie chłodzi a po drugiej grzeje.

Ale to już dawno opisał Piotr Górecki w cyklu artykułów w Elektronice Praktycznej, daje się odszukać za pomocą googla.
    Może nie dokładnie dla tego modelu ale ogólnie dla "tego typu urządzenia".
    https://www.google.com/search?client=firefox-...i22i30k1j33i160k1j33i22i29i30k1.0.BK2IFUyEfuA

Wysyłasz nam badania z 1996 r.?
    Autor ładnie opisał moduł Peltiera, ale temat nie został wyczerpany.
    Chodzi mi po głowie, żeby zrobić badanie: do jednej strony ogniwa przyłożyć stałą temperaturę (poprzez wymiennik, przez który przepływałaby woda). Drugą stronę ogrzewać/chłodzić i tutaj również wymiennik, gdzie przepływałaby woda w obiegu zamkniętym. W tym obiegu zamontowany byłby ciepłomierz, który mierzyłby z jaką mocą pobierane/ oddawane jest ciepło. Myślę, że takie badanie pomogłoby w ustaleniu wydajności w zależności od różnych parametrów zasilania i od różnicy temperatur.
    CMS
    Z chęcią zrobię takie testy. Dostarcz mi odpowiednie wymienniki oraz ciepłomierz i zabieram się do roboty. :D.
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    CMS
    odalladoalla wrote:
    Pomysł by stosować moduł Peltiera do chłodzenia COB LED jest niezasadny ekonomicznie i praktycznie. COB 100W będzie w "trybie ciągłym" dostarczał tą moc, którą należy zaabsorbować na module Peltiera i"rozproszyć".
    Niestety TEC wystarczająco "sprawny" w tym wypadku to coś pokroju TEC12715 (by mieć trochę zapasu mocy).To "15" to "nominalny-maksymalny" prąd 15A-230W.100+≈200≠ wszystko znikło.

Masz rację. Nie spojrzałem na problem od tej strony.
    metalMANiu
    Level 19  
    Teoria się nie zmieniła, ale parametry produktów chyba tak. Dlatego warto byłoby przebadać "nowe" moduły raz jeszcze.
    zgierzman
    Level 29  
    metalMANiu wrote:
    Chodzi mi po głowie, żeby zrobić badanie: do jednej strony ogniwa przyłożyć stałą temperaturę (poprzez wymiennik, przez który przepływałaby woda). Drugą stronę ogrzewać/chłodzić i tutaj również wymiennik,

Zamierzałem zabrać się za coś podobnego, tyle, że miałem na myśli chłodzenie powietrza w zamkniętej komorze. Wymiennik tylko po stronie stałej temperatury. Mam już nawet odpowiedni blok wodny do tego badania.

Ale pomysł z chłodzeniem/grzaniem cieczy jest lepszy. Tyle, ze jak już się za to wezmę, to raczej strona chłodząca będzie połączona z czymś w rodzaju kalorymetru - odpada drugi obieg wody, łatwiej zaizolować termicznie, pompka nie będzie ogrzewała wody samą swoją pracą.

Niepotrzebny jest wtedy "ciepłomierz", wystarczy znać masę wody i różnicę temperatur - z podstawówki pamiętam wzór Q=cmΔt
    RitterX
    Level 39  
    Ogniwa Peltiera pomimo, że można nie żyłuje się do 15V bo to nie ma sensu. Inne elementy półprzewodnikowe też nie są zazwyczaj żyłowane. Typowo stosuje się zasilanie 12V uzyskując nieco niższą wydajność ale i straty nie rosną tak znacznie, z kwadratem przepływającego prądu. Ogniwa nie są drogie a zwiększenie powierzchni pobierania lub oddawania ciepła znacznie poprawia konstrukcyjnie całość. Przede wszystkim chodzi nie tyle o użebrowanie radiatora co grubość jego podstawy, która ma znaczenie dla wydajności rozprowadzania ciepła po żeberkach.
    Utrzymanie temperatury 0.01C nie jest proste gdy mamy utrzymać ją np. na kawałku miedzi, w którym są zrobione otwory by wsunąć weń badane sondy. Po drodze jest jeszcze pasta termoprzewodząca a i sam miedziany blok pomiarowy nadaje całości nieco inne parametry z punktu widzenia sterowania. Z powodzeniem zbudowałem "piecyk" do sond. Ostatnim projektem na termoogniwie był thermocycler PCR.
    PUH_HESTA
    Level 13  
    Warto było by podać rezystancje ogniwa w stanie równowagi przy np. 25°C

Większość tanich ogniw z allegro i Ali jednak daleko ma do deklaracji parametrów, dlatego warto sprawdzić dokładniej ogniwa.
    Na foto przykład "normalnego" ogniwa TEC1-12706 (temp. otoczenia 20°C)

Popularne na Allegro - Ogniwo Peltiera TEC1-12706 12V 60W - Test / Recenzja
    pgoral
    Level 26  
    endymion wrote:
    Niestety ale dwa ogniwa 60W połączone "szeregowo" dają na wyjściu 240W ( przy odebranych zaledwie 60W po stronie zimnej)

Nie. Będzie to wytworzone 120W ciepła plus to co się udało pobrać. Nie pobierzemy tak aż 120W. Nie wiem jak obliczyć temperaturę między ogniwami w stanie ustalonym. O ile się nie mylę ;)

Trzeba by ogniwo o mocy 60W "nakryć" ogniwem 120W. A wtedy odbierzemy też 60W, ale widziana przez nas rezystancja cieplna znacznie zmaleje. Tyle, że oddamy 120 + 60 + pobrane 60. Ogólnie chyba lepiej ogrzewać niż chłodzić ;)
    UrsaBaribal
    Level 2  
    Cześć
    Miałem okazję porównać dzisiaj TEC1-12706 12V 60W od dwóch różnych dostawców. Taniocha z allegro 10,90 zł/szt oraz moduły które zamawiałem jakiś miesiąc wcześniej za jakieś 14 zł/szt. (z jakiegoś sklepu internetowego - posiadają dopisek SR - oznacza to że są podobno wysokiej jakości) Różnica w ich wydajności jest kolosalna.

Warunki testowe były identyczne. Układ chłodzenia, zasilacz laboratoryjny 12V/6A i/lub ATX 400W. Taniocha była w stanie pobrać nie więcej niż 2,57A na jedno ogniwo natomiast SR w identycznych warunkach spokojnie pobierały 4,5A (co jest zgodne z datasheet dla 12V). Jak to się przekłada na chłodzenie? Uzyskałem stabilne -20st. dla SR i o połowę gorszy wynik dla tanich peltierów z allegro czyli -10st.

Popularne na Allegro - Ogniwo Peltiera TEC1-12706 12V 60W - Test / Recenzja Popularne na Allegro - Ogniwo Peltiera TEC1-12706 12V 60W - Test / Recenzja Popularne na Allegro - Ogniwo Peltiera TEC1-12706 12V 60W - Test / Recenzja ?
    https://allegro.pl/oferta/modul-ogniwo-peltie...DEyMjUyYWQxOTY1NDdhNzU3MjFjYmM5MmFjZmFhMGI%3D
    nieanimozja
    Level 2  
    Masz bardzo fajne wyniki. Możesz opowiedzieć więcej o chłodzeniu ciepłej strony? Jaka pompka i jak chłodzisz wodę w obiegu? Jakie masz temperatury na wlocie i wylocie?