Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Whirlpool ACM816/BA - 3 pola wyłączają się natychmiast po uruchomieniu

17 Wrz 2018 20:40 492 2
  • Poziom 33  
    Witam,.
    Płyta ACM816/BA HAH-7000BB-1A 855781601000 wyłącza się natychmiast przy próbie uruchomienia któregokolwiek z 3 największych pól, ale może od początku. Płyta trafiła do mnie uszkodzona, popalone m.in. tranzystory IGBT jednego z pól. Naprawiłem ją, przetestowałem i zawiozłem znajomym, którzy ją zakupili uszkodzoną. Wcześniej mieli jakąś Amicę, która im się potłukła. Wieczorem otrzymałem telefon, że podłączyli: coś strzeliło, błysnęło, zadziałały zabezpieczenia przed licznikowe.

Następnego dnia zabrałem płytę do warsztatu i okazało się, że padły warystory na fazie L1 i L2. Podejrzenie: odpalony przewód N w instalacji. Wymieniłem warystory, poinstruowałem znajomego jak ma sprawdzić instalację (nie śmiałem go pouczać, wszak ja tylko technik, on doktor fizyki). Zadzwonił później, że na płycie działa tylko jedno pole... Właśnie wróciłem od niego; wyczyściłem styki gniazd bezpiecznikowych, puszek, generalnie wszystkich miejsc łączeniowych (bo napięcie potrafiło spaść do 190V po włączeniu czajnika), ale bez zmian.

Na najmniejszym polu booster działa znakomicie; po ustawieniu garnka na większym polu przez chwilę płyta zgłasza brak naczynia, po sekundzie wyłącza się zupełnie. Jeśli na danym polu nie ma garnka płyta zgłasza brak naczynia i wyłącza się po minucie. U mnie w warsztacie takich jaj nie było. Dzisiaj zabrałem płytę wraz z garnkami, które jednak wcześniej na w/w Amice działały. Jutro będę testował. Ma ktoś jakiś pomysł co dalej? Płyta nie zgłasza żadnych błędów.

A zatem mam płytę na warsztacie i już są pewne wnioski. Płyta działa ze wszystkimi garnkami prawidłowo, ale tylko pod warunkiem, że opiera się na plastykowej osłonie elektroniki. Jeśli opiera się na szklanym rancie to się wyłącza (zasymulowałem montaż płyty "w blacie" robiąc na stole korytko w 4 kawałków kantówki). Rozbiorę zatem płytę jeszcze raz i przejrzę, czy wszystko jest umocowane prawidłowo. Jeśli ktoś będzie w stanie mi cokolwiek podpowiedzieć to chętnie wysłucham sugestii.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 33  
    Płyta po ponownym złożeniu zaczęła działać normalnie. Nie wiem, co było przyczyną. Obejrzałem sobie zdjęcia w internecie jak to wszystko powinno wyglądać i jedyną różnicą było ułożenie przewodów (ułożenie, nie podłączenie) od cewek pól. Postarałem się zrobić to tak jak było oryginalnie, ale nie mam pojęcia czy ma to jakieś znaczenie. Tematu jeszcze nie zamykam, będę w kontakcie z użytkownikami. Jak przez tydzień czy dwa będzie dobrze to dopiero będę spokojny.
  • Poziom 33  
    Płyta działa do dziś bez problemów. Widać istotnie problemem były jakieś zakłócenia od przewodów.