Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lampa na podczerwień do noktowizora ?

no1muzzy 28 Sie 2005 23:04 12054 31
  • #1 28 Sie 2005 23:04
    no1muzzy
    Poziom 2  

Witam, interesuje mnie w jaki sposob skonstruować zasilaną bateryjnie lampe emitującą światło podczerwone o dosyć dużym zasięgu mogącą oświetlić teren noktowizorowi w bezgwiezdną noc ?
    MOzna gdzieś kupić żaróki emitujące takie światło, może diody? Jeśli diody to jak skupić tą wiązke tak zeby zasięg był jak największy, ile optymalnie takich diodek trzeba by zastosować, czy np dobry efekt uzyskał bym wykożystując latarke diodową i wylutować te superjasne diody i w ich miejsce wstawić takie diody na podczerwień? Czy są dostępne jakieś soczewki które skupiają światło takiej diody?

Pozdrawiam
    MuzzY

• #2 29 Sie 2005 02:12
    ftb
    Spec od GSM

zależy jak mocno i jak duży teren chcesz oświetlać.Najprościej to kupić z wojskowych zapasów ale teraz to pewnie trudne.Te reflektory były dość pokażne i pewnie(tak sądzę) że miały dużą moc ale dokładnie nie wiem.
    Robiłem coś takiego na diodach ale z 36 sztuk połączonych 6 szeregowo+R i to równolegle.Dla moich celów wystarczało.Możesz poexperymentować wkładając np 10 12 szt (jedna przy drugiej) do reflektora samochodowego lub innego .

ftb

• #3 29 Sie 2005 11:36
    no1muzzy
    Poziom 2  

A powiedz mi jak montowałeś tą lampe na diodach jaki zasieg "swiecenia" miala, jesli oczywscie wykozystywales ja do oswietlenia pola pod noktowizor, jakie sa realne odleglosci jakie mozna uzyskac czy to jest 20m czy 50m czy 100m?

• #4 29 Sie 2005 12:47
    ftb
    Spec od GSM

oświetlałem pole kilku metrów dla kamery.Diody umieściłem na kwadratowym laminacie a warstwa odbijająca to naklejona folia aluminiowa.Efekt był b.dobry.Wszystko zależy od ekonomi,może faktycznie bardziej opłaca się kupić te z allegro jak wyżej bo ja po prostu już miałem te diody.

pozdrawiam....ftb

• #5 29 Sie 2005 13:05
    dee jay G
    Poziom 26  

Panowie temat mnie nie dotyczy ale mam pewien pomysł!
    Gdyby tak zastosować lustro np od duzego fiata i zamiast żarówki wsadzić tam diody IR ( soczewkami w stronę lustra, tak żeby światło skupiało się w lustrze i tworzyło promień, który możemy ustawić sobie gdzie chcemy.
    Tak jak np zwykła żarówka halogenowa w reflektorze typu PAR36 ( świeci punktowo )
    Taka lampa gdzie diody poprostu świecą "do przodu" bez żadnego lustra
    oświetli tylko bliski teren, a taka "z lustrem" oświetli mniejsze pole ale za to na większą odległość.

• #6 29 Sie 2005 13:16
    elektronik8
    Poziom 19  

ha tylko ze zarówka świeci równomiernie ze wszystkich stron i jest odpowidnio ustawiona do lustra skupiającego , a diody świeca w jednym kierunku i ciekawe jak je zamierzasz ustawiać :D , moim zdaniem to diody są zasłabe zeby ich światło (podczerwień) odbiło sie od soczewki na daleką odległosć (mam nadzieje ze wiecie o co mi chodzi :D)
    Pozdro

• #7 30 Sie 2005 00:30
    dee jay G
    Poziom 26  

A nie no jasne, pewnie!!!
    Lepiej dogryzać niż ruszyć tyłek i spróbować... co za problem sprubować ustawić diody względem lustra???
    A z resztą mało to jest diod podczerwieni z soczewkami???
    Kurde człowiek chce pomuc, to mu jeszcze pojadą...

Pozdrawiam

• #8 30 Sie 2005 00:41
    djandriu
    Poziom 27  

kolego dee jay g , zrozum nie prosze !! nie wytłumaczysz takiemu co tego nie robił , ktos nie rozumie że są białe ledy swiecące jak latarki i że są diody podczerwienie o takiej samej mocy świecące tak samo w podczerwieni. ja zastąpie tą jego żarówke czterema ledami ale nie ma sensu sie produkować na forum bo chociaż ty masz to sprawdzone to i tak to jest nic . Ja prubowałem z kamerką internetową i 8 ledami podczerwieni oswietliłem tak ze w ciemnym pokoju gdzie skierowałem kamerkę to było wszystko widać na odległośc 6 metrów ale to i tak się nie liczy bo lepiej dać podczerwoną żarówkę o mocy
    10kW i bedzie to samo. pozdro

• #9 30 Sie 2005 21:50
    luks
    Poziom 16  

Czy możesz dokładnie podac jakie to były diody i ewentulanie fotke jak to wyglądało ?

Też chciałem sobie coś takiego zrobić tylko kupować LEDa IR za 30 zeta po to aby poekserymentować troche drogie mi się wydaje a sprzedawcy nie dysponują takimi fotkami.

• #10 02 Wrz 2005 12:31
    djandriu
    Poziom 27  

Na początek weź sobie kilka z pilotów od sprzętu rtv , daj lustro i zobacz jaki będzie efekt , puźniej popatrz w sklepach internetowych za diodami ir , napisz pytania do sklepów które diody by były najmocniejsze . Najpierw weź 4 diody (tak jak jest to w wideodomofonach ). Pobaw sie także z jakąś soczewką np. z rzutnika do slajdów "ania".

• #11 02 Wrz 2005 23:55
    luks
    Poziom 16  

No tak... to wiem, że mogę sam kombinowac, ale skoro ktoś wcześniej się chwali że zrobił to fajnie by było gdyby się podzielił np. fotkami.

• #12 03 Wrz 2005 10:36
    elektronik8
    Poziom 19  

dee jay G napisał:
    A nie no jasne, pewnie!!!
    Lepiej dogryzać niż ruszyć tyłek i spróbować... co za problem sprubować ustawić diody względem lustra???
    A z resztą mało to jest diod podczerwieni z soczewkami???
    Kurde człowiek chce pomuc, to mu jeszcze pojadą...

Po pierwsze to nikomu nie jeżdze to niewiem po co sie bulwersowac , poprostu myślę ze to niewypali albo efekt nibedzie odpowiedni , to tylko moje zdanie. A jak by wziąść te diody ustwić normanie a przed nimi soczewkę taką dużą np z projektora , i ustwiać tą soczewką skupienie (tak mi przyszło do głowy)

Dodano po 6 [minuty]:

djandriu napisał:
    kolego dee jay g , zrozum nie prosze !! nie wytłumaczysz takiemu co tego nie robił , ktos nie rozumie że są białe ledy swiecące jak latarki i że są diody podczerwienie o takiej samej mocy świecące tak samo w podczerwieni. ja zastąpie tą jego żarówke czterema ledami ale nie ma sensu się produkować na forum bo chociaż ty masz to sprawdzone to i tak to jest nic . Ja prubowałem z kamerką internetową i 8 ledami podczerwieni oswietliłem tak ze w ciemnym pokoju gdzie skierowałem kamerkę to było wszystko widać na odległośc 6 metrów ale to i tak się nie liczy bo lepiej dać podczerwoną żarówkę o mocy
    10kW i bedzie to samo. pozdro

Sory ze post pod postem ale niewiedzialem jak to zrobić , heh niemusisz sie wymądżać heh bo moze sie okazać ze masz mniejszą wiedzę odemnie , ale nie oto tu chodzi , niechodzi o prezentowanie swoich umiejetności. Widzę że już nawet niemożna tu nikogo zkomentować. Nie takie żeczy sie robilo więc niemusisz pisać "ktos nie rozumie że są białe ledy swiecące jak latarki i że są diody podczerwienie o takiej samej mocy świecące tak samo w podczerwieni".

• #13 03 Wrz 2005 12:12
    djandriu
    Poziom 27  

luks napisał:
    No tak... to wiem, że mogę sam kombinowac, ale skoro ktoś wcześniej się chwali że zrobił to fajnie by było gdyby się podzielił np. fotkami.

Człowieku ja to robiłem z rok temu i tej konstrukcji dawno już nie ma bo robiłem to z ciekawości a do niczego to mi nie było potrzebne

• #14 03 Wrz 2005 12:38
    luks
    Poziom 16  

Spokojnie - myślałem, że zachowały się jakieś materiały ale jeżeli nic nie masz to przepraszam. Wogóle w tym wątku jakieś niepotrzebne napiecie się pojawiło.

• #15 06 Wrz 2005 19:07
    dee jay G
    Poziom 26  

Panowie dajmy sobie spokój z tymi kłutniami :)
    Poprostu każdy próbuje pomóc tak jak może i nie ma się czemu dziwić.
    Kiedyś wziąłem lustro z reflektora od dużego fiata i skierowałem na nie czerwoną diodę superjasną. No i efekt był nawet niezły i wtedy pomyślałem sobie że nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować tak z led-ą IR jeśli czerwona fajnie świeci to czemu nie miała by świecić podczerwona???

Pozdrawiam

• #16 07 Wrz 2005 12:43
    _jta_
    Specjalista elektronik

Kiedyś Javoreczek na Allegro sprzedawał TSHA4400 100szt za 15zł,
    kilka sztuk powinno całkiem dobrze oświetlić - nie ma to takiej mocy,
    jak ta dioda za 28zł, ale kilkanaście zaświeci równie dobrze, a są tańsze.
    Tylko pytanie, czy są jeszcze do kupienia - na Allegro nie są wystawione,
    można by zapytać, on prowadzi hurtownię, i może je nadal mieć.

• #17 07 Wrz 2005 17:03
    luks
    Poziom 16  

Pytanie jest takie czy takie światło może byc pomocne dla aparatu cyfrowego do łapania ostrosci w nocy ? Może ktoś zastosował to w ten sposób ?

• #18 07 Wrz 2005 18:14
    _jta_
    Specjalista elektronik

Warto wziąć pod uwagę, że nastawienie na ostro dla podczerwieni jest inne, niż dla światła widzialnego.

• #19 07 Wrz 2005 18:46
    luks
    Poziom 16  

Mozesz to rozwinac ? Moj aparat widzi diode np. z pilota.

• #20 07 Wrz 2005 18:52
    _jta_
    Specjalista elektronik

DLa podczerwieni szkło ma mniejszy współczynnik załamania, więc obiektyw ma dłuższą ogniskową;
    jak nastawisz na ostro na tego pilota w świetle widzialnym, to w podczerwieni wyjdzie nieostro, i vice versa.

• #21 07 Wrz 2005 18:54
    luks
    Poziom 16  

No to jest prawda ale czasami lepszy rydz niz nic - lepiej miec jakakolwiek ostrosc niż żadną dlatego pytam jakby taką mocną LED IR widział aparat.

• #22 07 Wrz 2005 19:40
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nie wiem, jak aparat, ale widziałem zastosowanie dwóch LED-ów IR do oświetlenia dla kamery
    przemysłowej - przy oświetleniu z kilku metrów był dobry obraz. A to były zwykłe LED-y IR, takie
    5mm średnicy, w epoksydowej obudowie, nie jakieś Luxeony o dużej mocy...

A przy ustawianiu ostrości trzeba spróbować, o ile trzeba ją poprawić, jeśli ustawiasz przy
    oświetleniu IR, a fotografujesz w świetle widzialnym - to jest obrócenie obiektywu o stały kąt.

• #23 12 Wrz 2005 03:43
    Teslar
    Poziom 2  

rok temu sie sfrajerowałem i kupiłem za trzy stówy lampe na podczerwień sony do aparatu dsc-f828. lampa składa się z 8 diód. podobno miała oświetlać z 20 metrów ale w praktyce jest to 7m i do tego obszar o śrenicy 40 cm, więc jedyne co z tym można zrobić to oświetlić komuś twarz. niedawno kupiłem filtr ir przepuszczający jedynie światło podczerwone i przepuściłem przez nie zwykłe białe światło. efekt był 5 razy lepszy niż we wsponianej lampie (większy kąt świecenia i większa jasność). oczywiście gołym okiem nic nie było widać. koszt takiego filtra to kolo 120 zl (58 mm, im mniejsze tym tańsze). postaram się jak najszybciej zrobić taką lampę z filtra i zamieścić fotki porównawcze.
    pozdrawiam

• #24 12 Wrz 2005 07:11
    Poziom 35  

robilem podobny oswietlacz na 30 ledach (tych co sa w aukcji) zeby oswietlic dobrze teren w odleglosci 20-30m musialem dolozyc zespol soczewek

• #25 21 Cze 2008 22:38
    Twardy-pl
    Poziom 1  

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich forumowiczy. :)

A próbował ktoś bardziej trywialnego rozwiązania? Można przecież założyć filtr podczerwieni(http://www.bjsystem.com.pl/4a/l_akces.html) na zwykłą latarkę i w ten sposób emitować promieniowanie podczerwone widzialne dla noktowizji czy też kamery. Tylko nie wiem jaki żarnik musiałby zostać użyty w latarce i od czego zależałoby zasięg tego podświetlenia. Czy od ilości lumenów, czy od rodzaju żarnika.

Pozdrawiam,
    Twardy.

• #26 22 Cze 2008 14:36
    bogo88
    Poziom 10  

Ale wydaje mi się że można by było uzyskać lepszy zasięg przez sterowanie impulsowe takich diód. Zamiast puszczać znamionowy ciągły prąd można by było zasilić je przebiegiem o np wypełnieniu 50% i częstotliwości > 100 Hz, ale z dwa(kilka) razy większym prądem, i nie powinno to zaszkodzić diodą. Takie coś stosuje się w pilotach IR albo w laserach dyskotekowych. Dzięki temu wizualnie zasięg się zwiększa a mrugania i tak nie widzimy. Tylko niewiem jak sprawdziło by się to w takim rozwiązaniu.

• #27 22 Cze 2008 23:29
    _jta_
    Specjalista elektronik

A czy kamera zbiera cały obraz przez cały czas, czy róźne części obrazu w różnym czasie? jeśli to drugie,
    to można spróbować tak dobrać moment włączenia LED-ów, żeby poprawić efektywność oświetlania.

• #28 15 Lut 2013 13:25
    Clairvoyant87
    Poziom 2  

Witam.

Nie chciałem zakładać nowego wątku, bo jest takich tu pewnie pełno ;)

Posiadam reflektor pomocniczy podczerwieni do Bojowego Wozu Piechoty. Chciałbym go zastosować do noktowizji z kamerki internetowej. Na obudowie żarówki są takie dane: "24V 60+40cd I 88" Co to dokładnie oznacza? Wiem tyle, że napięcie jest 24V :)

Może ktoś już kombinował z taką lampą?

Tutaj ta lampa na przodzie wozu.

http://3.bp.blogspot.com/_VIc30247x-M/TMpfTfE...AAAyM/8GWIYEEEsCQ/s1600/BWP-1_Warsaw_2007.JPG

• #29 16 Lut 2013 23:20
    jp_poznan
    Poziom 11  

A ile punktów kontaktowych ma ta żarówka? W wojskowych żarówkach może się zdarzyć, że są dwa żarniki (jak w ż. samochodowych) lub, co gorsza, jeden z żarników jest pomocniczy i działać ma tylko przy "starcie", po czym pracę przejmuje główne włókno. Tak jest np. w samolotowych ż. UV starego typu (do oświetlania elementów pokrytych luminoforem na wskaźnikach w kabinie pilota). Niewłaściwe podłączenie niszczy takie cudo bezpowrotnie.

• #30 18 Lut 2013 13:28
    Clairvoyant87
    Poziom 2  

Żarówka jest dwuwłóknowa. Styki są zlutowane ze sobą i dwa żarniki świecą razem. Tak już było jak ją dostałem (prosto z armii).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME