Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DVB-T i DVB-S2 - Instalacja z wykorzystaniem jednego przewodu antenowego

m.sound 17 Sep 2018 21:36 2847 30
Telkom Telmor
    m.sound
    Level 16  
    Witam
    Jak w tytule. Chcę dołożyć antenę satelitarną, żeby móc odbierać darmowe programy DVB-S2. Niestety, nie ma możliwości doprowadzenia dodatkowego przewodu, więc pozostaje zastosowanie sumatora i splittera.
    Czy podłączenie pokazane na rysunku jest prawidłowe i czy zamiast gniazda końcowego mogę zastosować splitter Opticum (5 - 2400 MHz)?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

• Telkom Telmor
    User removed account
    User removed account  
  • Telkom Telmor
    m.sound
    Level 16  
    Czyli drugi sumator SSC1 mam wykorzystać jako splitter?
    User removed account
    User removed account  
    LeDy
    Level 43  
    Do rozdzielenia można jeszcze użyć gniazda antenowego RTV-SAT.DVB-T i DVB-S2 - Instalacja z wykorzystaniem jednego przewodu antenowego
    Jak antena DVB-T ze wzmacniaczem to można dać zasilanie przed sumatorem.
    m.sound
    Level 16  
    LeDy wrote:

Nie ma takiej możliwości, ponieważ sumator będzie na zewnątrz (konkretnie na balkonie).

Dodano po 4 [minuty]:

Poczytałem trochę na ten temat i wiem, że sprawa nie jest prosta, głównie ze względu na zasilanie konwertera i wzmacniacza antenowego, znajdującego się w antenie. Tym samym mam nową koncepcję - zastosowanie zwrotnicy
    https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_sumator_tv-sat_rs-02ms_dctv_R85312.htm
    która umożliwia podanie napięcia 12V do wzmacniacza antenowego. Wiem, że tuner satelitarny musi być w tym przypadku non stop włączony, ale nie stanowi to problemu. Kwestia gniazda końcowego lub splittera DVB-T / SAT. Jaki zastosować?
    LeDy
    Level 43  
    Ten sumator ma wewnątrz stabilizator 12V dla DVB-T . Napięcie dla niego bierze się z włączonego dekodera SAT lub bardziej skomplikowane inne rozwiązania.
    m.sound
    Level 16  
    Wiem o tym. To, że tuner satelitarny będzie musiał być włączony non stop, nie stanowi problemu. Pozostaje kwestia jakie gniazdo końcowe lub splitter DVB-T / SAT zastosować.
    LeDy
    Level 43  
    Gniazdo już ci pokazałem a rozgałęźnik choćby ten z twojego schematu Opticum.
    m.sound
    Level 16  
    Jest jeszcze jedna kwestia, czy splitter/gniazdo końcowe "przepuści" napięcie zasilające konwerter i czy wyjście na TV jest zabezpieczone diodą, żeby na wejściu antenowym telewizora nie pojawiło się napięcie z LNB In tunera sat.
    User removed account
    User removed account  
    LeDy
    Level 43  
    Gniazdo przepuszcza napięcie tylko przez wejście SAT a ten Opticum tylko do wejścia a do wyjść już nie. Tu lepiej widać gdzie przepuszcza. DVB-T i DVB-S2 - Instalacja z wykorzystaniem jednego przewodu antenowego
    m.sound
    Level 16  
    Chodzi o umiejscowienie diod, stan zaporowy i przewodzenia.

Dodano po 29 [minuty]:

Z racji, że mam dwa telewizory DVB-T, mogę zastosować splitter 1 na 3, żeby ograniczyć ilość połączeń.

LeDy
    Level 43  
    Diody są jak strzałki. Na tym Axingu niepotrzebnie dają te czerwone strzałki, które mylą. Diody widać. W Power Pass strzałki czerwone są tak jak diody.
    m.sound
    Level 16  
    Czyli podłączając do pierwszego z lewej tuner satelitarny mam stan przewodzenia, a do dwóch pozostałych telewizory stan zaporowy. Zgadza się?
    LeDy
    Level 43  
    Dioda przepuszcza tylko w jednym kierunku czyli jak pokazuje strzałka w Power Pass . Ogólnie to napięcie jest przepuszczane z wszystkich wyjść(OUT) tylko na wejście(IN). Między wyjściami napięcie nie przechodzi.
    LeDy
    Level 43  
    Tak. W dekoderach, odbiornikach DVB-T nie włączać zasilania wzmacniacza antenowego.
    m.sound
    Level 16  
    Odbiornikami DVB-T są telewizory, które nie mają możliwości podania napięcia na wejście antenowe, więc nie ma problemu.
    m.sound
    Level 16  
    Po przemyśleniach zmieniłem koncepcję. Zastosuję zwrotnicę bez możliwości zasilania wzmacniacza umieszczonego w puszce antenowej.

Pierwsza sprawa, tuner satelitarny musiałby być non stop włączony.
    Druga, to brak możliwości regulacji napięcia zasilającego wzmacniacz
    (biorąc pod uwagę odległość od nadajnika, może być przesterowanie).
    Dlatego uważam, że lepiej zastosować wzmacniacz (z regulacją wzmocnienia)
    za gniazdem końcowym (w antenie oczywiście symetryzator).

Czy poniższe podłączenie jest prawidłowe?

LeDy
    Level 43  
    Może się ktoś wypowie. Ostatnio miałem rozgałęźniki Power Pass , ze strzałkami pokazującymi niby kierunek przesyłania napięcia a tu lipa. Przepuszcza we wszystkie strony. Taki właśnie DVB-T i DVB-S2 - Instalacja z wykorzystaniem jednego przewodu antenowego
    User removed account
    User removed account  
    Olek II
    Moderator
    LeDy wrote:
    Ostatnio miałem rozgałęźniki Power Pass , ze strzałkami pokazującymi niby kierunek przesyłania napięcia a tu lipa. Przepuszcza we wszystkie strony.

Podnieś dekielek z napisami zobacz jaka budowa wewnątrz. Załamiesz się, te strzałki nie mają nic wspólnego z kierunkiem zasilania.
    m.sound
    Level 16  
    Witam po dłuższej przerwie. Niestety, koncepcja nie sprawdziła się. Wprawdzie DVB-T i SAT działa, sygnał jest też dobry, ale po włączeniu tunera satelitarnego jest odcinany sygnał z anteny DVB-T. Nie było by problemu, gdyby był tylko jeden odbiornik DVB-T. Niestety, jeżeli jedna osoba ogląda telewizję satelitarną, na drugim telewizorze nie ma sygnału, czyli jest przysłowiowa "kicha"...
    LeDy
    Level 43  
    Po dłuższej przerwie to nie wiadomo jak zrobiłeś.
    Jak po włączeniu SAT ginie DVB-T tzn., że trzeba sygnał DVB-T przed sumatorem wzmocnić.
    m.sound
    Level 16  
    LeDy wrote:
    trzeba sygnał DVB-T przed sumatorem wzmocnić.

To nie jest kwestia siły i jakości sygnału. Po wyłączeniu tunera satelitarnego DVB-t działa bez zarzutu. Zmiana zwrotnicy na inną też nie pomogła. Tak jak pisałem, koncepcja ma sens w przypadku tylko jednego telewizora.
    krzysiek_krm
    Level 40  
    m.sound wrote:
    Witam po dłuższej przerwie. Niestety, koncepcja nie sprawdziła się. Wprawdzie DVB-T i SAT działa, sygnał jest też dobry, ale po włączeniu tunera satelitarnego jest odcinany sygnał z anteny DVB-T. Nie było by problemu, gdyby był tylko jeden odbiornik DVB-T. Niestety, jeżeli jedna osoba ogląda telewizję satelitarną, na drugim telewizorze nie ma sygnału, czyli jest przysłowiowa "kicha"...

m.sound wrote:
    To nie jest kwestia siły i jakości sygnału. Po wyłączeniu tunera satelitarnego DVB-t działa bez zarzutu. Zmiana zwrotnicy na inną też nie pomogła. Tak jak pisałem, koncepcja ma sens w przypadku tylko jednego telewizora.

Możliwe, że załączony odbiornik satelitarny robi Ci sieczkę na zasilaniu wzmacniacza anteny DVB-T, trzeba to rozwiązać jakoś inaczej.

Dodano po 15 [minuty]:

Gdyby chciało Ci się zainwestować w multiswitch i wymianę konwertera - pewnie by zadziałało.
    LeDy
    Level 43  
    m.sound wrote:
    LeDy wrote:
    trzeba sygnał DVB-T przed sumatorem wzmocnić.

To nie jest kwestia siły i jakości sygnału. Po wyłączeniu tunera satelitarnego DVB-t działa bez zarzutu.

A czego? Bo jest jedynym sygnałem i pewno na granicy odbioru.
    Najpierw napisz co masz w układzie bo nie wiadomo.
    netTv
    Level 26  
    m.sound wrote:
    LeDy wrote:

Nie ma takiej możliwości, ponieważ sumator będzie na zewnątrz (konkretnie na balkonie).

Dodano po 4 [minuty]:

Poczytałem trochę na ten temat i wiem, że sprawa nie jest prosta, głównie ze względu na zasilanie konwertera i wzmacniacza antenowego, znajdującego się w antenie. Tym samym mam nową koncepcję - zastosowanie zwrotnicy
    https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_sumator_tv-sat_rs-02ms_dctv_R85312.htm
    która umożliwia podanie napięcia 12V do wzmacniacza antenowego. Wiem, że tuner satelitarny musi być w tym przypadku non stop włączony, ale nie stanowi to problemu. Kwestia gniazda końcowego lub splittera DVB-T / SAT. Jaki zastosować?

Proponuje zastosować ten sumator https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_sumator_tv-sat_rs-01hsdctv_R85310.htm
    Jeśli ma być na zewnątrz to ten https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_sumator_tv-sat_rs-02ms_dctv_R85312.htm
    Sumator zasila wzmacniacz DVB-T z wykorzystaniem zasilania z dekodera satelitarnego. Sprawdzone działa.
    Po stronie mieszkania zastosuj zwykłe gniazdko z wyjściem R/TV/SAT https://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat_R694100.htm