Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwis RTV - a przyszłość............

buli1 12 Lis 2018 00:26 30201 477
  • IGE-XAO
    jajacek120
    Poziom 14  
    Witam mam 70 lat w serwisie RTV pracowałem 40 lat wiele sprzętów naprawiałem.
    Często z braku części robiło się "zamienniki" żeby klient był zadowolony.
    A parę dni temu tablet lenowo przestał działać (nie ten wzrok inna technologia) oddałem do serwisu D... na ul Staffa . Zwrot bez naprawy " brak części".Otworzyłem i co widzę przerwana
    taśma,20 mm miękkiej plecionki lutownica i załatwione.Wstyd PANOWIE serwisanci ,Gdzie Was uczyli naprawy , lokalizowania usterki , i prostej rzeczy czy jest zasilanie z baterii ?

Więc nie dziwmy się że prawdziwy serwis RTV umiera.
  • IGE-XAO
    GanCegall
    Poziom 33  
    I w tym tablecie była taka gruba bateria??
    jajacek120
    Poziom 14  
    Tak bateria jest w podslawce Lenowo yoga 2 1050L
    nanab
    Poziom 27  
    Gdybym na serwisie mógł tak drutować, to bym chyba ponad 100% naprawionych sztuk miał. Kiedy naprawiałem płyty główne, to zdarzało się często, że płyta była sprawna ale szła w śmietnik, bo miała defekt kosmetyczny, takie zasady serwisu.
    Preskaler
    Poziom 37  
    A KTO ustala te zasady? Za moich czasów serwisowych (tez ósmy krzyżyk na karku) rozmawiało się z klientem i pytało - czy zgadza się na naprawę w sposób "w brew zasadom" (za powiedzmy 100,- zł)- czy woli wyrzucić sprzęt i kupić nowy?
    11111olo
    Poziom 43  
    Dziś sprzęt jest tak projektowany żeby nawet po prawidłowej naprawie szybko uległ kolejnemu uszkodzeniu.

EDIT

W innym wątku była mowa o wymianie podświetlania w TV LCD 32" za 150 zł brutto razem z nowymi listwami ledowymi.

Te listwy kosztują 85 zł. Uprośćmy że za całość wyjdzie 185 brutto.
    Z "zarobionej" stówki 33 zł trzeba oddać państwu jako podatek, do tego 50 zł na ZUS i zostają marne grosze.
    Jak napisałem że to powinno kosztować 250 zł to ktoś napisał że to zdzierstwo.

Dochodzę tu do prostego wniosku. 250 zł to cena zbyt niska!
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Telewizory, DVD tego już coraz rzadziej się naprawia
    Niektórzy przebranżowili się na automatykę przemysłową i w tym jest kasa.
    Racje bytu mają serwisy stricte audio, najlepiej takie specjalizujące się w sprzęcie wysokiej klasy, nowe jak i te vintage

Dlatego ja już dawno skupiłem się tylko na wzmacniaczach i odtwarzaczach CD, akurat odtwarzacze CD to jest czarna magia dla większości, brak znajomości działania układów optyki i układów sterowania oraz ich kalibracji, serwisy jedyne co potrafią to wymienić proste głowice KSS150/210/240 a jak nie ma zamiennika to nic nie zrobią.

Znajdźcie w Polsce kogoś kto podejmie się naprawy odtwarzacz np Sony CDP-557ESD z głowicą KSS-190, raczej wszystkie te odtwarzacze vintage albo trafiają na złom albo do mnie, do czego zmierzam, trzeba znaleźć swoją nisze
    lisek
    Spec od monitorów
    Cytat:
    podejmie się naprawy odtwarzacz np Sony CDP-557ESD z głowicą KSS-190

Widziałeś cene głowicy na ebay?
    Przewyższa koszt vintage sytemu High END/ lub zbliżony do ceny Sony CDP-557ESD
    CD player od EUR 640-780.
    DiZMar
    Poziom 43  
    Ja począwszy od roku 1998 jakby "czując pismo nosem" przebranżowiłem się powoli na sprzedaż i serwis kas fiskalnych. Do tej pory godziłem jedno i drugie. Od tygodnia przestałem przyjmować do naprawy sprzęt RTV i inną elektronikę zostawiając sobie tylko kasy fiskakalne których obsługa dotychczas zainstalowanych (przeglądy, naprawy) oraz sprzedaz nowych już mi daje wystarczające zajęcie i stabilny konktny dochód. Klientów odsyłam do dotychczasowego zaprzyjaźnionego "konkurenta". Jest z tego bardzo jak na razie zadowolony.
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    lisek napisał:
    Widziałeś cene głowicy na ebay?
    Przewyższa koszt vintage sytemu High END/ lub zbliżony do ceny Sony CDP-557ESD
    CD player od EUR 640-780.

Sęk w tym, że te głowice nie padają jeśli nikt ich nie uszkodził.

Ale taka jest reakcja serwisów właśnie, głowica droga lub niedostępna.
    Odtwarzaczy w życiu zrobiłem z tysiąc, a głowice które wymieniłem to może z 15 sztuk

tak jak wspomniałem wcześniej, to nisza ale powoli i tak idę w serwis automatyki, falowniki, sterowniki
    Thorgus
    Poziom 12  
    Odtwarzacze CD...
    mamy 2018 rok wymyślono już przetworniki DAC i serwisy stremingu takie jak spotify i tidal

P.S. CD to nie SACD a i tutaj serwisy stremingowe wygrywają wygodą użytkowania
    GanCegall
    Poziom 33  
    Uzytkowinik19 napisał:
    i tak idę w serwis automatyki, falowniki, sterowniki

Czyli jak wszyscy pójdziecie w tym kierunku to jest sznsa że serwis TV przetrwa? :-)
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Thorgus napisał:
    Odtwarzacze CD...
    mamy 2018 rok wymyślono już przetworniki DAC i serwisy stremingu takie jak spotify i tidal

P.S. CD to nie SACD a i tutaj serwisy stremingowe wygrywają wygodą użytkowania

Ale nie jakością dźwięku i prawdziwi melomani dalej trwają przy płytach winylowych i CD
    Ryszard49
    Poziom 34  
    DiZMar, też w porę zorientowałem się że naprawy sprzętu RTV nie mają przyszłości. Można w inny sposób zarabiać na godne życie.
    Michal2002
    Poziom 22  
    Cóż w mojej okolicy np. wiele osób szuka takich punktów gdzie można coś naprawdę naprawić a nie tylko się pobawić w naprawę (tak jak wspomniał Kol. Jacek) więc myślę ,że serwis tego typu przetrwa , jedyna sprawa to trzeba się cały czas doszkalać i robić wszystko co ma sens. Ja w prawdzie obecnie zajmuję się programowaniem jednak sprawy serwisu nie są mi obce gdyż przy naprawach wyrastałem jako mały chłopak i też co nieco naprawiłem. Właściwie to pamiętam ,że zazwyczaj siedziałem nad urządzeniem do momentu kiedy rozwikłałem zagadkę i nigdy się nie poddawałem a to w tej dziedzinie jest ważne. Dostałem kiedyś pamiętam plazmę do rozebrania ,która wróciła z serwisu z opisem "brak możliwości naprawy uszkodzony ekran"

Jak wielkie moje zdziwienie było gdy rozebrałem sprzęt i odkryłem ,że uszkodzony jest jeden układ scalony, po wymianie TV zaczął działać normalnie.
    Innym razem dostałem TV z opisem "uszkodzona płyta główna" - winny jednak był mały element w zasilaczu....

Pozdrawiam
    Ryszard49
    Poziom 34  
    Michal2002 napisał:
    Cytat:
    Dostałem kiedyś pamiętam plazmę do rozebrania ,która wróciła z serwisu z opisem "brak możliwości naprawy uszkodzony ekran"

Jestem ciekaw który z serwisów zachował się tak nieprofesjonalnie?.
    GanCegall
    Poziom 33  
    Ryszard49 napisał:
    Jestem ciekaw który z serwisów zachował się tak nieprofesjonalnie?.

Autoryzowany? :-) To normalka, może nie chce im się robić?
    Thorgus
    Poziom 12  
    Trwają przy płytach CD i vinylach bo są starzy i nie zauważyli że pojawiło się coś nowego

Vinyl w obecnej sytuacji nie ma sensu ponieważ jest obrabiany cyfrowo i nawet osoba zajmująca się ich produkcją powiedziała że to efekt mody gdyż jakość nie jest dobra nawet najlepszych gramofonów (słuchałem na AVS i wolę jednak DAC)

Płyta CD to nośnik danych cyfrowych więc wkładając ją do komputera z DAC uzyskujesz ten sam efekt
    Świat trochę poszedł do przodu i nie ma już lat 90" w których to było popularne widać to było po Bristol Audio Show gdzie nie ma już praktycznie odtwarzaczy CD
    lisek
    Spec od monitorów
    Skoro piszesz ,że głowice KSS190A nie padaja (bo nikt ich nie uszkadz, sa drogie) , piszesz że naprawiłeś .. szt.CD -playerów może i z tymi głowicami to
    -tak z mojej ciekawości podaj jak bywała cena serwisu np.CDP-557ESD bez uszkodzenie głowicy (podaj cenę około ?) i co najczęściej padało.

Serwis RTV - a przyszłość............

Bywały te modele z mechanizmem na BU-1 (bywał w Sony CDP-337ESD )

Gramofony (turntables) były na Bristol Audio Show (Bristol Sound & Vision Show ) w tym roku, tylko cena (dla audiofilów _pasjonatów) kosmos! Link czy Link

:idea: W 2019 BAS będzie
    Cytat:
    the 32nd show – will take place from Friday, February 22nd to Sunday, February 24th.
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Po tylu latach najbardziej zawodzi mechanika i ustawienia, łamią się podpory blokady karetki uniemożliwiając pełny ruch karetki, zdarza się że zawodzą kondensatory chociaż zazwyczaj nawet po tych niemal 30 latach są w idealnym stanie.

No i przede wszystkim ustawienia, potencjometry montażowe tracą nastawy, po tylu latach wymagają ustawienia focus bias, tracking offset, tracking gain, focus offset, focus gain itp

Koszt takiego serwisu 557ESD zazwyczaj mieści się miedzy 300 a 600zł

557ESD to jeden z najlepszych odtwarzaczy tamtych lat i posiadam go w swojej kolekcji
    a na górze CDP-X779ES modyfikacja Svoboda Serwis RTV - a przyszłość............
    polonia66
    Poziom 9  
    Według mnie masz racje, juz od paru lat jesli coś mi sie zapusuje to albo probuje sam naprawic, bo wiem ze naprawa jest zazywczaj nieoplacalna.
    Szkoda teraz robia sprzęt, ktory ma działać przez pare lat i trzeba kupić nowy. Ale dzieki bogu sa hobbisci, którzy dodają filmiki na yt gdzie można wlasnie czegos sie nauczyc i sprobowac naprawic.
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    No dokładnie, sam taki kanał prowadzę :)
    11111olo
    Poziom 43  
    polonia66 napisał:
    Szkoda teraz robia sprzęt, ktory ma działać przez pare lat i trzeba kupić nowy.

Znasz kogoś co wymienia smarkfona co 10 lat? Albo jeździ samochodem 30 lat?
    Ludzie chcą mieć nowe co 2 lata to producenci się pochylili nad ich potrzebami.
    pikarel
    Poziom 32  
    11111olo napisał:
    Znasz kogoś co wymienia smarkfona co 10 lat? Albo jeździ samochodem 30 lat?
    Ludzie chcą mieć nowe co 2 lata to producenci się pochylili nad ich potrzebami.

Mnie nie zaliczasz do gatunku ludzkiego?
    Co to za dziwaczne generalizowanie i wsadzanie mnie do jednego wora z kimś, kto musi, inaczej się udusi po dwóch latach?

Obserwacje rynku i zachowań ludzkich wskazują na to, że jest dokładnie odwrotnie, niż napisałeś:
    większość to średniozamożni ludzi, którzy cenią ponad wszystko stabilizację (mieszkam w Polsce i piszę o Polsce), więc wymiana sprzętów następuje najczęściej po ich uszkodzeniu.
    Dopiero w następnej kolejności i u znacznej mniejszej liczby ludzi, najczęściej bogatych - wymiana następuje po znudzeniu się nim lub dlatego, że jest już nowy model, różniący się od poprzedniego jedną literką w nazwie.

Czas użytkowania nie jest obecnie taki, jaki był jeszcze 20 lat temu,
    z prostego powodu - producent nie produkuje na tyle trwałego sprzętu, aby można go było użytkować przez tyle lat, co wcześniej, czyli 20 lat temu.
    Nie spowodowali to użytkownicy z własnej ochoty, lecz robią to z konieczności (uszkodzenia sprzetu) - a to jest zasadnicza różnica powodów wymiany sprzętów technicznych.
    11111olo
    Poziom 43  
    pikarel napisał:
    większość to średniozamożni ludzi, którzy cenią ponad wszystko stabilizację,

Może tam gdzie mieszkasz.
    pikarel napisał:
    Nie spowodowali to użytkownicy z własnej ochoty, lecz robią to z konieczności

Jaka to konieczność ich zmusza do wymiany TV czy telefonu? Bo wszedł nowszy model z pierdyliardami megapikseli?
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Rozwój techniki video i telefonów postępuje tak szybko, że faktycznie szczególnie ten drugi po 2 latach przestaje być wystarczający, poza tym są to przedmioty które można sobie kupić z miesiąca na miesiąc, są skomplikowane i serwis bywa nie opłacalny, jednocześnie są to urządzenia tanie więc serwis się nie opłaca i kupujemy drugi.

Inaczej sprawa się ma w przypadku sprzętu wysokiej klasy audio, tutaj faktycznie oczekiwało by się wyższej jakości wykonania i trwałości, niestety sprzęt nigdy już prawdopodobnie ni będzie tak trwały jak kiedyś, dlatego vintage jest cały czas obecne, i w żadnym wypadku nie jest to podyktowane ekonomią, bo niektore wzmacniacze 30 letnie potrafią kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, grały bez awarii 30 lat i bedą grały kolejne 30 po przeglądzie.
    11111olo
    Poziom 43  
    Uzytkowinik19 napisał:
    Rozwój techniki video i telefonów postępuje tak szybko, że faktycznie szczególnie ten drugi po 2 latach przestaje być wystarczający,

Napisz czego nie ma telefon z 2016r. co się pojawiło w najnowszym modelu?