Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ściszenie domofonu PROEL SPJ PCPIC V1.4

18 Sep 2018 22:52 2361 8
  • Level 9  
    Cześć wszystkim,

Uprzejmie proszę o podpowiedź, jak ściszyć domofon PROEL PV255 v2.1 - przeszukałem forum, ale poruszane tematy dotyczą starszych modeli. Proszę o wzięcie pod uwagę, że jestem całkowitym laikiem w tych sprawach, a zdjęcie pokrywy domofonu uważam już za swój spory sukces. Dzięki!

Ściszenie domofonu PROEL SPJ PCPIC V1.4Ściszenie domofonu PROEL SPJ PCPIC V1.4
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Helpful post
    Helpful for users
    Chcesz ściszyć domofon. Pytanie brzmi co ściszyć? Rozmowę czy sygnał wywołania?
    Tak czy inaczej na drugim zdjęciu widać trzy potencjometry, które do czegoś są przeznaczone. Poszukaj instrukcji instalacji do niego. Być może tam znajdziesz odpowiedź. Potencjometry (szczególnie te na samym dole) mają ułatwiony dostęp do regulacji, bo nawet nie trzeba zdejmować obudowy.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Helpful post
    Level 11  
    Dzień dobry,

na prezentowanych zdjęciach jest bardzo stary zestaw wideodomofonu, SV255, jeszcze w oparciu o czarno-biały wyświetlacz kineskopowy. Widok przedstawia sam monitor, w którym nie ma dostępnych regulacji akustycznych.
    Wspomniane potencjometry w tej części zestawu - służą jedynie do regulacji jaskrawości i kontrastu obrazu. Wersja PV255-2.1 dotyczy elektroniki monitora.
    Jeśli chcemy ściszyć sygnał wywołania, trzeba otworzyć obudowę samego aparatu.

Dostępne było wiele wersji aparatu PC255, więc pomocne byłoby zdjęcie tego konkretnego, aby dokładnie zlokalizować element regulacyjny. Generalnie w tamtej generacji aparatów była dostępna regulacja dwustopniowa, przełączalna za pomocą zworki.
    Zdjęcie zworki powoduje ściszenie sygnału wywołania o około 50%.
    Element regulacyjny jest dostępny po lewej stronie, w dolnej części obwodu drukowanego, w pobliżu/po lewej stronie złącza do przewodu słuchawkowego.
    Ale jej dokładne umiejscowienie jest nieco rożne w różnych wersjach PCB.

Załączamy przykładowy obraz PCB z elementem regulacyjnym - RNG-VOL. Jedna zwora reguluje głośność, druga - pozwala na całkowite wyłączenie dzwonka.
    Najnowsze aparaty PC512 dysponują płynną regulacją, w pełni elektroniczną.
    Ściszenie domofonu PROEL SPJ PCPIC V1.4PC255-v3..b.jpg Download (82.57 kB)
    Mamy nadzieję, że informacje powyższe będą pomocne.

PROEL SP.J.
  • Helpful for users
    Twoja podpowiedź niewiele wnosi, bo pokazać inny unifon to nie problem. Gdyby to miało pomóc, to proszę bardzo pierwszy unifon z regulacją za pomocą zworki a drugi za pomocą potencjometru montażowego. Obydwa oczywiście Proel PC255.

Ściszenie domofonu PROEL SPJ PCPIC V1.4

Nie wiem czy to autorowi tematu pomoże. W każdym razie w mojej pierwszej odpowiedzi napisałem o widocznych potencjometrach w jego unifonie, które jakby są dostępne dla użytkownika. Na pewno w instrukcji obsługi jest jakiś opis ich przeznaczenia.
  • Helpful post
    Level 11  
    Szanowny Kolego Zybex,

Zwróciliśmy uwagę, że widoczne na prezentowanych zdjęciach potencjometry _nie służą_ do regulacji fonii w aparacie. Zdjęcie przedstawia bowiem wnętrze modułu monitora, a nie aparatu PC255 i potencjometry te regulują parametry obrazu. Więc zastanawianie się nad ich przeznaczeniem, w kontekście zapytania jest bezprzedmiotowe.

Napisaliśmy także, że ze względu na wiele wersji dekodera do aparatu PC255, bez wskazania konkretnie jaka jest używana przez pytającego, trudno jest polecić mu bezpośrednie działanie, gdyż elementy regulacyjne mogą występować w nieco różnych miejscach.

Załączone przez nas zdjęcie było wyraźnie opisane jako przykładowe, dla którejś z wersji obwodu drukowanego - a konkretnie dla starszej wersji 2.0. Używamy przykładu starszej wersji, gdyż można wnosić z wieku monitora, że instalacja oraz aparat pochodzi właśnie z tamtego okresu.
    Przykład ten miał w sposób oczywisty służyć jedynie wskazaniu pytającemu, gdzie i czego ma szukać w swoim aparacie, a nie stanowi on gotowej recepty. Odnoszę wrażenie, że taki przykład może pomóc koledze ninedays w zlokalizowaniu analogicznych elementów w jego aparacie.
    Oczywiście najlepiej by było, gdyby kolega ninedays załączył po prostu zdjęcie wnętrza swojego aparatu, wtedy można wskazać konkretny element regulacyjny.

Kolega też wskazuje "inne" aparaty nie mając wiedzy, czy aparat używany przez pytającego należy do tej wąskiej, dwuelementowej grupy.

PROEL SP.J.
  • Helpful for users
    Przepraszam zatem za zamieszanie. Nie zwróciłem uwagi na to, że to przedstawiciel producenta zabrał głos. Zatem nie mogę z Wami konkurować, bo nie mam takiej wiedzy na temat Waszych wyrobów jak Wy sami. Pozdrawiam. :)
  • Level 9  
    Szanowni koledzy,

Serdecznie Wam dziękuję za udzielenie się w temacie i chęć pomocy - jednocześnie przepraszam, że byłem ostatnio nieaktywny w wątku, który sam założyłem.

Wracając do meritum - bardzo dziękuję za podpowiedź, istotnie po zdjęciu pokrywy aparatu okazuje się, że model mojego domofonu to PROEL SPJ PCPIC V1.4 (zmieniam tytuł wątku dla potomnych), widać też najprawdopodobniej element regulacyjny wraz z opisem (załączam zdjęcie). Precyzując moje intencje, na co słusznie zwrócił uwagę kolega zybex - chodzi mi o ściszenie sygnału wywołania.

Pozostaje mi tylko poprosić o jedno - wytłumaczenie mi, totalnemu amatorowi co to znaczy "zdjęcie zworki" :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Mateusz

Dodano po 10 [minuty]:

Ok, nie chcąc wyjść na totalnego debila podjąłem samodzielną próbę "zdjęcia zworki" :)

Ze swojego zestawu w postaci:

Zdjąłem ten element:

Otrzymując następujący stan rzeczy:

Czy o to chodziło? :)
  • Helpful post
    Level 25  
    Tak, dokładnie o to. Możesz tą zworkę zostawić w unifonie, zakładając na jeden pin.
  • Level 9  
    Super, jeszcze raz serdeczne dzięki wszystkim za pomoc. Zamykam temat.