Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64 i zawór odcinający wodę

19 Wrz 2018 13:28 399 9
 • Poziom 16  
  Witam.
  Mam centralkę Integra 64 do której mam podłączony elektrozawór odcinający wodę na budynek w momencie załączania czuwania. Niestety w kilku przypadkach jest to kłopotliwe np. załączam czuwanie, gdy wychodzę z domu lub idę spać a tu zmywarka lub pralka nie skończyła jeszcze pracy, lub w nocy, gdy mam załączone czuwanie w części domu chciałbym skorzystać z toalety. Jakie rozwiązania można byłoby zastosować aby np. opóźnić zadziałanie tego elektrozaworu podczas załączania czuwania (oczywiście tylko wtedy, gdy jest to konieczne) lub na moment odblokować elektrozawór na czas korzystania z toalety nie rozbrajając alarmu?
 • Poziom 28  
  Po co odcinanie wody przy załączeniu czuwania? Jest jakiś uzasadniony powód?
 • Poziom 38  
  barteksmrek napisał:
  Jest jakiś uzasadniony powód?
  Chyba Ci jeszcze nigdy nie uszkodził się wąż z pralki, zmywarki , lub giętki przewód z kranu podczas nieobecności domowników. :D
 • Poziom 28  
  brofran napisał:
  Chyba Ci jeszcze nigdy nie uszkodził się wąż z pralki, zmywarki , lub giętki przewód z kranu podczas nieobecności domowników. :D


  Nie nie uszkodził się.
  Równie dobrze możesz pić kawę przed telewizorem a zalewa ci łazienkę o 10 rano. Dłuższy wyjazd? Zawór główny.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jeśli dobrze poczytasz instrukcję to powinna być możliwość wprowadzenia opóźnienia aktywacji wyjść po aktywacji alarmu.
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Najrozsądniej to chyba założyć czujki zalania i zamykać zawór gdy czujka wykryje wodę a nie każdorazowo przy uzbrajaniu alarmu.
 • Poziom 16  
  Czujki zalania odpadają - za dużo pomieszczeń z wodą. A poza tym to działanie po fakcie.
  A jak sensownie można by było wykorzystać opóźnienia wyjść?
 • Poziom 15  
  Rozumiem, ze masz wiecej niz jedna strefe skoro uzbrajasz sie na noc.
  Jesli tak, to wyjscie na elektrozawor ustaw na wskaznik czuwania lub wskaznik czuwania wszystkiego - staruj nim tylko wtedy gdy uzbrojone sa wszystkie strefy. W pozostalych przypadkach ktos jest w domu, wiec i woda jest potrzebna.
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Jacek Kujawski napisał:
  A jak sensownie można by było wykorzystać opóźnienia wyjść?


  W tej chwili jak rozumiem elektrozaworem steruje wskaźnik czuwania. Zrób na tym wyjściu do którego jest podpięty elektrozawór iloczyn logiczny wyjsc jako wyjścia sterujące zaznacz jakieś wyjścia wirtualne np 50 i 52. 50 ustaw jako wskaźnik czuwania a 52 roleta w dół z odwrócona polaryzacją sterowane czuwaniem z ustalonym czasem. W ten sposób sygnał do zamknięcia elektrozaworu pójdzie gdy uzbroisz alarm i minie czas ustawiony na wyjściu 52.

  Jeśli jest możliwość położenia okablowania i podpięcia czujników zalania to sugerował bym je zalozyć.
 • Poziom 16  
  Czy istnieją jakieś czujniki przepływu prądu, które miałyby wyprowadzone styki do sygnalizacji pracy urządzenia? Gdyby coś takiego było zainstalowałbym to na obwodach pralki i zmywarki (są to oddzielne obwody na te urządzenia) i w momencie załączania czuwania system sprawdzałby stan styków na tych czujnikach, czyli Integra wiedziałaby czy te urządzenia pracują, czy nie.
 • Poziom 38  
  Jacek Kujawski napisał:
  Czy istnieją jakieś czujniki przepływu prądu
  Tak istnieją ( np. oparte na czujnikach Halla ) , lecz pralka czy zmywarka momentami przy zmianach cyklu swojej pracy chwilami pobiera znikomy prąd , więc należałoby dodatkowo dodać zwłokę czasową .