Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asystent trawienia PCB. Trawiarka mikroprocesorowa.

gdL 19 Wrz 2018 22:29 4017 17
 • Niedawno zacząłem swoją historię z tworzeniem PCB – do nanoszenia ścieżek na laminat używam drukarki 3D ze specjalnym adapterem i rylcem lub mazakiem o cienkim czubku. Oczywiście kolejnym etapem jest trawienie.

  Asystent trawienia PCB. Trawiarka mikroprocesorowa.

  Moja motywacja.
  Jest wiele świetnych prototypów trawiarek DIY publikowanych na elektrodzie i w innych portalach. Większość z nich używa pionowego naczynia wypełnionego czynnikiem trawiącym, w obrębie pojemnika znajduje się najczęściej grzałka akwariowa i napowietrzacz od pompki akwariowej tworzący dużo drobnych pęcherzyków powietrza, które wznosząc się mieszają czynnik trawiący, aby wyrównać i przyspieszyć proces trawienia.
  Rozwiązanie to moim zdaniem jest problematyczne – pęcherzyki powietrza podczas swojej drogi przez czynnik trawiący nasycają się jego parami, a następnie wydostają się do pomieszczenia w którym przebywa osoba nadzorująca proces trawienia. Dodatkowo, pęcherzyki pękając na powierzchni cieczy często rozchlapują czynnik trawiący w bezpośrednim otoczeniu. Takie rozwiązanie sprawia, że jest to toksyczne i wiąże się z zanieczyszczaniem otoczenia.


  Link


  Budowa trawiarki.
  Ze względu na niewielką ilość miejsca do mojej zabawy z elektroniką zdecydowałem się na ‘czystsze’ rozwiązanie. Moja trawiarka składa się z ruchomego stołu na którym leży zamykany pojemnik na czynnik trawiący oraz laminat. Pojemnik jest mały, więc umożliwia użycie niewielkiej ilości czynnika trawiącego dla pojedynczego trawienia, a konstrukcja zamknięta zapewnia redukcję toksycznego wpływu na zdrowie i mniejszą ilość wspomnianych wyżej zanieczyszczeń otoczenia.

  Asystent trawienia PCB. Trawiarka mikroprocesorowa.

  Dodatkowo sterownik mikroprocesorowy odlicza czas, uruchamia alarm a także umożliwia regulację zarówno częstotliwości jak i amplitudy ruchów mieszania. Za samo mechaniczne mieszanie odpowiedzialny jest serwomechanizm typu mikro – SG90 lub S90 Redox. Funkcja zaimplementowana programowo, ale nie wykorzystana przeze mnie obejmuje podgrzewanie roztworu – jednak doświadczalnie ustaliłem, że jest to niekonieczne. Proces trawienia zachodzi także w temperaturze pokojowej. Ja radzę sobie w ten sposób, że używam pierwotnie podgrzanej wody, jej temperatura nieco spada podczas trawienia.

  Dioda LED dużej mocy wbudowana w stół świeci w górę i przeświecając przez dno pojemnika z czynnikiem trawiącym i płytką pozwala podejrzeć proces trawienia, jeśli laminat jest przezierny – do montażu LED wymagane jest zastosowanie szeregowego opornika dużej mocy. Można także zastosować listwę LED.

  Asystent trawienia PCB. Trawiarka mikroprocesorowa.

  Zastosowane przeze mnie zasilanie to niewielki powerbank 1200mAh wbudowany w trawiarkę – kosztował ok. 6PLN. Niestety dość wysoki prąd jego autowyłączenia wymusił na mnie podłączenie LED na stałe przez rezystor dość dużej oporności (prąd ok. 70mA). LED w trybie ‘słabego świecenia’ obciąża powerbank na tyle, aby ten się nie wyłączył. Są więc dwa tryby oświetlenia – słabe i mocne załączane w menu trawiarki.
  Okazało się, że ubocznym efektem oświetlenia LED jest nagrzanie się laminatu i przyspieszenie procesu trawienia… Grzałka jest więc tym bardziej zbędna. Oczywiście można ją zastosować – w oprogramowaniu i na płytce jest odprowadzenie do NTC (pomiar temperatury) oraz ustawienie setpointu włączenia/wyłączenia tranzystora odpowiedzialnego za włączenie opcjonalnego przekaźnika sterującego grzałką 220V.

  Asystent trawienia PCB. Trawiarka mikroprocesorowa.

  Elementy użyte do konstrukcji trawiarki:
  - PCB z procesorem Atmega328
  - Wyświetlacz alfanumeryczny 2x16 znaków
  - Dioda LED 3W biała
  - Buzzer z generatorem 5V
  - Serwo typu Micro Redox S90
  - Powerbank 1200mAh.
  - Klikalny enkoder obrotowy
  - Drobne elementy elektroniczne w/g schematu
  - Śruby i nakrętki M3

  PCB

  Asystent trawienia PCB. Trawiarka mikroprocesorowa.

  Schemat

  Asystent trawienia PCB. Trawiarka mikroprocesorowa.

  Opis elementów wyświetlanych

  Asystent trawienia PCB. Trawiarka mikroprocesorowa.

  Obudowa jest minimalistyczna, wydrukowana częściowo w 3D. Można oczywiście osiągnąć to samo bez druku 3D korzystając z kątowników, zawiasów i cienkiej płyty MDF. Wskazane jest doklejenie gumowych nóżek i gumowych pasków do stołu – celem poprawy przyczepności.

  Poprawki kodu mogą obejmować optymalizację przerwań, żeby odświeżanie wyświetlacza nie zatrzymywało serwomechanizmu.
  Tradycyjnie odpowiedzi na pytania zadane w komentarzach i ważne spostrzeżenia Kolegów będą przeze mnie zawarte w trybie edycji w pierwszym poście - celem utrzymania porządku.

  W załączeniu projekt PCB (obrazek), pliki STL z obiektami do druku 3D oraz kod Arduino IDE C++.

  W nawiązaniu do zadawanych pytań.

  1. Jak wygląda czas trawienia i jakość płytek:
  Czas trawienia to około 10-15 minut przy zastosowanym stężeniu czynnika trawiącego B327 (nadsiarczan sodu). Kupiłem za grosze chińską wagę laboratoryjną i do trawienia stosuję od 40 do 50ml roztworu B327 w stężeniu 1:4 w stosunku wagowym do wody. Pojemnik o małej powierzchni dna umożliwia zastosowanie mniejszej ilości czynnika trawiącego - wystarczy jedynie przykryć płytkę.
  Ciężko mi porównać jakość z inną metodą, bo jest to moje jedyne doświadczenie z trawieniem. Wklejam zdjęcia, które być może Wam powiedzą więcej, niż mnie.
  Asystent trawienia PCB. Trawiarka mikroprocesorowa.Asystent trawienia PCB. Trawiarka mikroprocesorowa.


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Mitronik
 • #2 20 Wrz 2018 06:49
  Azbi
  Poziom 8  

  Ave....
  No niby fajnie bo coś innego niż "standardowa" wytrawiarka, lecz powiedz nam jakie czasy trawienia uzyskujesz ? Bo np. ja na "standardowej" wytrawiarce pionowej z grzałką i dobrze wysłużonym środkiem trawiącym, płyteczki wytrawiam w góra 25minut (grzałka 100W). Druga sprawa może pochwalił byś się jakie płyteczki udało Ci się zrobić dzięki temu nabytkowi :)


  Pozdrawiam

 • Mitronik
 • #3 20 Wrz 2018 10:14
  _lazor_
  Moderator Projektowanie

  Hmm projekt sam w sobie ciekawy i wiele się przy nim nauczyłeś, jednak polecam spróbować wytrawianie mieszaniną kwasu solnego, perhydrolu oraz wody destylowanej.
  Czas poniżej poniżej 2-3min a jakość wytrawień wyjątkowo dobra.

  Cóż kiedyś myślałem, że jest problem z dostępem do takich materiałów, ale bez problemu można je zamówić w sklepach internetowych.

 • #4 20 Wrz 2018 11:06
  kurc1111
  Poziom 12  

  @_lazor_ w jakich proporcjach ?

 • #5 20 Wrz 2018 11:30
  _lazor_
  Moderator Projektowanie
 • #7 20 Wrz 2018 13:38
  gdL
  Poziom 27  

  Tak, jego wyłączenie nie ma większego sensu. Mogłoby spowodować dalsze nierówne trawienie. To urządzenie dalej wymaga nadzoru - nie jest autonomiczne.
  Chociaż pierwotnie myślałem nad sensorem światła rozpoznającym wytrawienie (przeświecanie).

 • #8 20 Wrz 2018 13:59
  Grzegorz_madera
  Poziom 31  

  gdL napisał:
  sterownik mikroprocesorowy odlicza czas, uruchamia alarm a także umożliwia regulację zarówno częstotliwości jak i amplitudy ruchów mieszania

  Zastosowałeś mikroprocesor żeby zautomatyzować proces trawienia.
  Ale:
  gdL napisał:
  To urządzenie dalej wymaga nadzoru - nie jest autonomiczne.

  Więc się pytam po co sterowanie mikroprocesorowe do czegoś, co nawet nie podgrzewa roztworu, więc nie wymaga regulacji temperatury.
  Moja wytrawiarka ma dwa włączniki, jeden do pompy, a drugi do grzałki, temperaturą (która jest ustawiona na stałe na 45 stopni) steruje LM358 i to wszystko. A procedura jest następująca: włączam pompę (aby roztwór nie dostał się do napowietrzacza), wlewam roztwór, włączam grzałkę i czekam aż zgaśnie kontrolka osiągnięcia właściwej temperatury. Wkładam płytkę, trawię, wyłączam grzałkę, wylewam roztwór i wyłączam pompę. Proste i skuteczne. A przy 300W grzałce nagrzewanie roztworu trwa 2-3 minuty.

 • #9 20 Wrz 2018 14:14
  gdL
  Poziom 27  

  Mnogość rodzajów laminatów, różne ich wielkości i końcowe pokrycie miedzią utrudniły na tyle dodanie autonomii, że całkiem z tego zrezygnowałem.
  Początkowo miałem kilka pomysłów, włącznie z pompką wymieniającą czynnik trawiący na wodę po zakończeniu trawienia i kontrolą wizualną procesu przez przeświecanie.
  Z pewnością da się to zrobić, jednak nie jestem pewien odsetka sukcesów.
  Zmiany w drugą stronę, w związku z uproszczeniem także nie wchodzą w grę, choć moim zdaniem także są możliwe - opisany wyżej pomysł jest jednym z przykładów. Dlaczego nie procesor? Niechęć do programowania?

 • #10 20 Wrz 2018 14:24
  Grzegorz_madera
  Poziom 31  

  Co prawda programować dopiero się uczę, jednak dałbym radę sklecić działający program. Tyle, że wykonanie tego analogowo było dla mnie szybsze. LM-a miałem w szufladzie, a procesor musiałbym kupić (wysyłkowo, bo u mnie nie ma) więc musiałbym czekać. A tak cała elektronika powstała w 2 godziny. W swojej wytrawiarce i tak przekombinowałem, bo do pomiaru temperatury zastosowałem LM35, a wystarczyła by zwykła 1N4148.

 • #11 20 Wrz 2018 17:35
  arturavs
  Poziom 39  

  W mojej wytrawiarce jest trochę inaczej. Po włączeniu zasilania uruchamia się grzałka, jak zagrzeje wytrawiacz do ~ 40 st.C to termostat wyłącza grzałkę a włącza napowietrzanie.
  Dodatkowym w sumie bajerem jest zmiana koloru podświetlenia pojemnika na wytrawiacz. Jak grzałka grzeje to na niebiesko, po wyłączeniu termostatu na czerwono.
  W tej chwili czekam na nowy pojemnik, bo w starym klej puścił ( sam kleiłem, jedynie za pocięcie i szkło 15zł dla szklarza.). Czas wytrawiania około 5 minut ( zależnie od zużycia wytrawiacza).

 • #12 20 Wrz 2018 21:07
  Galareta
  Poziom 21  

  Miesza ktoś sól do B327? Taka zwykła kuchenna?;) wydajność się podwaja i nie zwalnia trawienia tak szybko.

 • #13 22 Wrz 2018 10:55
  gemiel
  Poziom 21  

  Serwo daje efekt dziwnego podrygiwania. W takich "kiwanych" konstrukcjach lepiej jest wykonać mechanizm w oparciu o silnik z przekładnią i korbowodem lub mimośrodem. W dodatku serwa generują denerwujący dźwięk.

 • #14 22 Wrz 2018 16:28
  tesla97
  Poziom 12  

  Galareta napisał:
  Miesza ktoś sól do B327? Taka zwykła kuchenna? wydajność się podwaja i nie zwalnia trawienia tak szybko.


  Nie polecam tego robić, nie dość, że jest dokładnie odwrotnie to jeszcze wydziela się jakiś gaz który jest bardzo drażniący

 • #16 07 Paź 2018 19:04
  ygla
  Poziom 2  

  Zaczynając swoją przygodę z wytrawianiem natknąłem się na informację, że nie można zamykać pojemnika z roztworem trawiącym szczelnie. Z tego co widzę pudełko w czasie trawienia jest zamknięte - czy to bezpieczne?

 • #17 07 Paź 2018 19:10
  gdL
  Poziom 27  

  Zgodnie z moimi obserwacjami przy B327 ciśnienie w pojemniku nie zwiększa się podczas trawienia - może być zamknięty.
  Dodatkowo zamknięcie chroni przed "awarią", otwieram dopiero w miejscu, gdzie planuję wyciągnąć płytkę.

 • #18 08 Paź 2018 15:03
  Grzegorz_madera
  Poziom 31  

  Przechowywany w butelce potrafi wytworzyć nadciśnienie. Dlatego przechowuję w butelce PET, która potrafi wytrzymać kilka ciśnienie bar. Albo wystarczy nie dokręcać szczelnie nakrętki.