Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów

ceviliel 20 Sep 2018 14:25 1482 15
 • #1
  ceviliel
  Level 8  
  Witam!

  Podjęłam się wymiany łożysk w 16-letniej pralce Whirlpool FL244-500. Z internetowymi instrukcjami nie było to nawet trudne, zdaje się, że ten model pralki jest dość przyjazny takim nowicjuszkom jak ja ;) Okazało się, że pralka działała już chyba tylko siłą woli, bo nie musiałam w żaden sposób męczyć się ze zdjęciem łożysk, po odkręceniu koła pasowego i tylnej ściany wanny same rozsypały się w drobny mak... (fakt, że poza fartuchem i filtrem chyba nic w niej nie było więcej wymieniane, cud, że tak długo współpracowała).
  Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów
  Mam jednak teraz następującą wątpliwość: czy przypadkiem jednak zewnętrzne pierścienie łożysk nie zostały w tylnej części wanny? To, co na dłoni, to chyba trochę za mało? Nie wiem, jak to wyjąć, żeby nie uszkodzić całości (podważanie śrubokrętem niezbyt cokolwiek daje, na razie psikałam WD-40, może jednak puści...). Tu widok od wewnątrz (wydaje mi się, że te resztki uszczelki to kiedyś był simmering? Czy jakaś jego metalowa część też nie została przypadkiem w tulei?)
  Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów
  A tu od zewnątrz (zastanawiam się, od czego jest ten cycek w środku tulei, widoczny na 3. zdjęciu - on tak ma być czy to też do wyjęcia?)
  Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów
  Przy okazji mam też prośbę o ocenę stanu krzyżaka i wału. Ten ostatni moim zdaniem rzeczywiście wygląda na nieco porysowany, ale czy już na tyle, by się martwić? Jeśli krzyżak jest ok, to czy da się wał doprowadzić do lepszej formy bez wymiany całości?
  Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementówWhirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementówWhirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementówWhirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów
  Z góry dziękuję za odpowiedzi i liczę na wyrozumiałość :)
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Helpful post
  #2
  Kenworth 18
  Level 43  
  Witam.
  Niestety rozsypały się same bieżnie łożysk a reszta została w tylnej wannie pralki. Należy wybić pierścienie, które pozostały i dopiero można montować nowe łożyska. Niestety najgorsza wiadomość jest taka, że krzyżak bębna wymaga regeneracji lub wymiany. Pierścień mosiężny na którym uszczelnia się simering praktycznie nie istnieje.

  Wielki szacunek, że podjęła Pani próbę naprawy, ale niestety o wiele za późno.
  :arrow: Tak wygląda nowe łożysko w całości: Link
  :arrow: Tak wygląda nowy i sprawny krzyżak do tej pralki: Link
  Nie jest specjalnie drogi więc musi Pani zadecydować czy remontować pralkę. Jeśli się Pani zdecyduje na naprawę to łożyska zakupić 6202RS i 6203RS. Łożyska warto zakupić takich marek jak: SKF, FAG, NGK, a uszczelniacz: Link
  Tutaj jest dosyć dobrze wszystko pokazane: :arrow: Link. Grzanie palnikiem to ostateczność i możliwe, że nie będzie konieczne.
  Poprawiłem TONI_2003
 • #3
  bubu64
  Level 22  
  Bieżnia uszczelniacza jest zniszczona, za długo zwlekano z naprawą:)
 • #4
  ceviliel
  Level 8  
  Dziękuję za odpowiedzi. Naprawa jest późna, bo i objawy pojawiły się stosunkowo niedawno (wydaje mi się, że dopiero od czasu przeprowadzki parę miesięcy temu pralka tak hałasuje - być może wcześniej trzymała się jakoś "w kupie" mimo wypracowania, ale wstrząsy przy przenoszeniu spowodowały rozsypanie? Tego się pewnie nie dowiemy, sama na logikę i po wyglądzie tych łożysk, a także pierścienia dla simeringu na wale, na co zwrócił mi uwagę Kenworth, sądzę, że to był dłuższy proces...)

  Co do naprawy, oczywiście, że ją będę kontynuować, przecież po to rozgrzebałam tę pralkę! :)

  Nawet trochę próbowałam walczyć z nitami przy krzyżaku, ale obawiam się, że mimo wierteł HSS nie dam rady ich rozwiercić (lepszy efekt uzyskałam póki co za pomocą pilnika :o , ale to taki najtańszy, bo do znacznie delikatniejszych zastosowań kupowałam... ciekawe, czy go zarżnę, jeśli jeszcze będzie mi się chciało bawić ;) ). Co do wybijania resztek łożysk, udało mi się póki co z simmeringiem, ale reszta chyba bez ogrzania nie da rady (swoją drogą, sądziłam, że raczej schłodzenie się tu przyda - kiedyś rozkręcałam w ten sposób metalowy żyrandol, który w temperaturze pokojowej nie chciał puścić). Spytałam też fachowca od AGD w pobliżu o cenę tych napraw, ale mam wrażenie, że 50-70zł mnie nie satysfakcjonuje, hmm... Jak sądzicie, może jednak powinno? Podzwonię jeszcze w parę miejsc i porównam ceny, ale przydałaby się jakaś sugestia :) (na przykład bardzo mnie cieszy, że simmering może być za tych kilka zł, jak podlinkował Kenworth, a nie za 30, co było na North.pl...)

  Póki co dziękuję, ale chętnie poczytam, jakby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie :)


  PS Dziwnie się czuję, będąc "Panią" na forum internetowym - byłabym wdzięczna za pisanie mi na "Ty", no chyba że ktoś ma barierę w tę drugą stronę ;)
 • #5
  Kenworth 18
  Level 43  
  Jak słusznie zauważył kolega Bubu 64 gniazdo uszczelniacza jest zbyt skorodowane by nowy uszczelniacz zapewnił szczelność.
  By naprawa miała sens trzeba zdobyć tylną wannę z demontażu w dobrym stanie lub zakupić nową, ale wtedy opłacalność naprawy staje pod dużym znakiem zapytania.
  https://north.pl/karta/wanna-tylna-czesc-do-pralki-whirlpool-fl-244,JDX-XT-CMMP-ZMS.html
  Zdobycie nowej części może być niestety nie możliwe.
 • #6
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementówWhirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów
  Czy to co oznaczyłem to jest rysa, pęknięcie czy cień na fotografii? Jeśli rysa lub cień to nie straszcie dzielnej koleżanki, która naprawdę profesjonalnie podeszła do tematu. Korozję wyczyścić czyścikiem nasączonym preparatem WD40.

  Jeśli to jednak pęknięcie to dać sobie lepiej spokój z tą naprawą. Klejenie nie wytrzyma zbyt długo z powodu udarności od wibracji w wyniku rotacji podczas wirowania. Jednak krzyżak do regeneracji lub do wymiany się nadaje bezapelacyjnie.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #7
  ceviliel
  Level 8  
  Pęknięć ani rys nie widzę. To dolne, grubsze, to chyba cień rzucany przez zadzior z plastiku (sterczy taki kłaczek i pod pewnymi kątami światła rzuca cień w ten właśnie groźnie wyglądający sposób), winowajcy powstania górnej kreseczki w ogóle nie znalazłam, może to jakieś zabrudzenie, które starło się w międzyczasie.
  Po wyjęciu simmeringu i zgrubnym oczyszczeniu z kamienia nie wygląda, by ta metalowa część, która jest wtopiona(?) w plastik, była skorodowana... Łożyska i owszem, ale wyraźnie widzę granicę między nimi a tym, co "stałe". Być może to światło na zdjęciach dało taki efekt? Poniżej przy trochę innym świetle i przede wszystkim bez resztek simmeringa.

  Whirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementówWhirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementówWhirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementówWhirlpool FL244-500 - Wymiana łożysk + ocena stanu elementów
 • #8
  mrice
  Home appliances specialist
  Pozostaje wybić bieżnię łożysk i przymierzyć się z nowymi, nie mniej zdarza się po tak mocnym rozwaleniu łożysk, że tuleja w której się osadza łożyska też potrafi być uszkodzona i łożyska mają nadmierny luz. Można się wtedy próbować bawić z dodatkowym tulejowaniem, ale to już proponuję zlecić fachowcowi. Jeśli łożyska wejdą z właściwym oporem w tulei to do sklepu po krzyżak z osią. Nity starego krzyżaka trzeba odwiercić, niestety często były one dość twarde, a z nowym krzyżakiem w zestawie powinny być odpowiednie śruby do montażu.
 • #9
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  :arrow: ceviliel
  Gniazdo łożyska widzę, że ok :), ale krzyżak może sprawiać problemy. Dlatego warto odżałować na niego około 100 zł :arrow: Link
 • #10
  mrice
  Home appliances specialist
  Robo-technical wrote:
  Gniazdo łożyska widzę że ok :)
  Chylę czoła za ocenę gniazd po zdjęciach i w dodatku z nie usuniętymi bieżniami łożysk. Niestety zdalnie tego już nie ocenimy, a wystarczy, że gniazdo będzie rozklepane o dziesiątkę i już może łożysko się wysuwać z swojego miejsca. Wtedy jak pisałem, albo brniemy w koszty tulejowania albo uskuteczniamy pornografię łożyskową.
  Krzyżak po takim rozpadzie łożysk bezwzględnie do wymiany.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #11
  ceviliel
  Level 8  
  Chyba muszę zameldować o aktualnej sytuacji ;) W warsztacie samochodowym wybić się nie udało (mechanicy obawiali się, że coś pęknie, jak za mocno stukną), na razie przekazałam tę część wanny specjaliście od naprawy AGD. Poprosiłam o kontakt i informację, czy uda się wybić resztki starych łożysk, więc jeśli się uda, zapytam, jak ocenia stan tej tulei. Oczywiście zgodnie z Waszymi uwagami planuję wymianę krzyżaka. Tylko właśnie - niech najpierw się okaże, czy inne koszty nie przerosną znacznie moich oczekiwań ;)
 • #12
  ceviliel
  Level 8  
  Trochę to trwało, ale w końcu panu od pralek udało się wyjąć pierścienie (ponoć trzeba było ciąć) i założyć nowe łożyska. Mam nadzieję, że gniazda były ok (od pewnego momentu nie mogłam się skontaktować ani uzyskać jakichkolwiek informacji). Widzę, że smar nałożony, oby dobra ilość.

  Krzyżak kupiony. Okazało się, że jest chyba aluminiowy albo z jakiegoś innego stopu niż ten oryginalny, mam nadzieję, że wytrzyma. Stary zdjęty, nity z pomocą sąsiada rozwiercone (okazało się, że te moje wiertła HSS to jakieś chińskie HSS i nic dziwnego, że nie dały rady - no cóż, takie miałam w domu ;) ).

  I teraz kolejne pytanie :D Czy przed złożeniem całości mam nasmarować jeszcze czymś simmering od tej strony, gdzie przylega on do wału krzyżaka? W tym miejscu, gdzie stary pierścień został wytarty? Jeśli tak, to czym i jak dużo tego nałożyć?
 • #13
  Kenworth 18
  Level 43  
  Smaruje się tylko wnętrze uszczelniacza tam gdzie znajduje się sprężynka dociskowa oraz pierścień krzyżaka na którym pracuje uszczelniacz.
  Nie należy żałować smaru. Nie smarować strony górnej uszczelniacza.
  Użyć należy smaru i tutaj najlepszym rozwiązaniem jest ten smar: https://stolarz.sklep24h.com/smar-kluber-amblygon-ta-152-op-45-gram-p-345.html
  Niestety koszta zakupu tego smaru są ogromne choć jest wart swojej ceny.
  W bardziej przystępnej cenie jest smar tego typu i taki można zastosować: https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i...oleje-i-smary/smar-lozyskowy-lt43-0-5-kg.html
 • #14
  mrice
  Home appliances specialist
  Kenworth 18 wrote:
  Użyć należy smaru i tutaj najlepszym rozwiązaniem jest ten smar: https://stolarz.sklep24h.com/smar-kluber-amblygon-ta-152-op-45-gram-p-345.html

  To żeś poszedł z tymi smarami na bogato... Ta pralka nie ma silnika rakietowego, żeby potrzebowała tak drogiego smaru.

  Ceviliel, kup zwykły smar, np łt-45 w tubce, wydatek rzędu max 10zł, i przesmaruj samą oś cienką warstwą, starczy w zupełności. Uszczelniacz jeśli nie jest założony to niedużym młotkiem delikatnie zbijać po obwodzie i będzie wsio grać.
 • #15
  ceviliel
  Level 8  
  Uszczelniacz i łożyska są już założone, dlatego nie chcę ich zdejmować i kombinować z tą częścią. Mam nadzieję, że spec jednak zrobił jak należy i władował od tej strony sprężynki tyle smaru ile potrzeba ;)

  W takim razie zaraz lecę po ten "zwykły" smar (no choćbym chciała, nie mam teraz stówy na ten wypaśny, heh...) I zamelduję, jak zrobię albo jak znów na czymś utknę ;)
 • #16
  mrice
  Home appliances specialist
  Sprężynki nie ma potrzeby w siemeringu smarować, os warto dl wygody wkładania i lekko pierścień na osi który pracuje pod siemeringiem, zapobiegnie to ew piszczeniu na początku i tyle. Na uparciucha można też włożyć na sucho.