Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PlayStation 2 FAT SCPH-30003 - Nowy laser KHS-400B w PS2 FAT nie czyta płyt.

20 Wrz 2018 16:01 393 6
  • Poziom 2  
    Witam

Niedawno kupiłem konsolę PlayStation2 FAT SCPH-30003 z uszkodzonym laserem KHS-400B.
    Kupiłem nowy, taki sam jak poprzedni. Zworka zdjęta, a kółkiem zębatym po ponad godzinie kręcenia ustaliłem najlepszą pozycję(rozumiem przez to, że w tej pozycji zauważa płytę najszybciej). Problem polega na tym, że kiedy już płyta pojawi się w przeglądarce i zostanie wybrana, nagle przestaje się kręcić i oczywiście dostaję prośbę o włożenie właściwej płyty. Płyta to DVD i na pewno jest sprawna. Próbowałem zmniejszyć rezystancję, która na początku wynosiła 1800 ohm. Zmniejszałem stopniowo i sprawdzałem efekty. Próbowałem ustawić taką, jaką miał poprzedni. Najniższa, jaką ustawiłem wyniosła 850 ohm(czytałem na różnych forach, że zejście poniżej 600 może uszkodzić diodę).
    Zauważyłem też, że na wartości domyślnej i trochę niższej konsola cały czas wczytuje płytę. Dopiero po zejściu niżej symbol płyty pojawia się w przeglądarce.
    Czy ktoś wie, w czym może tkwić problem? :)
  • Poziom 16  
    WozUP napisał:
    Witam

Płyta to DVD i na pewno jest sprawna.
    Ja nie wiem w czym problem, że Ci płyty DVD poprawnie nie wczytuje. Próbowałeś kalibracji dla płyty cd? Włącz jakieś cd audio, albo grę na cd z PS1.

Na poniższym filmie pokazana jest kalibracja i testy płyt dla PS2 slim.

Link
  • Poziom 2  
    Nie próbowałem, ponieważ gry na PS2 mam tylko na DVD(w ogóle są jakieś gry na PS2 na CD?), więc nie zależało mi na tym specjalnie. Oczywiście gdyby zadziałało DVD, to tym też bym się zajął. Niby można sprawdzić w ten sposób, czy mam problem z ustawieniem, czy po prostu laser jest uwalony.
    W innych tematach widziałem, że zdarzało się, że ktoś kupił laser uwalony na wejściu, ale póki co nie mam na to żadnego dowodu. Robię to pierwszy raz, więc nie wykluczam, że popełniam gdzieś błąd. Jednak już piąty dzień szukam informacji o tym, co mogłem przeoczyć i brakuje mi pomysłów :(
    I niestety nie posiadam gier na PSX albo muzyki na CD(wszystko na kompie).
  • Poziom 16  
    WozUP napisał:
    (w ogóle są jakieś gry na PS2 na CD?)
    Pamiętam, że było kilka. Jedyny tytuł jaki teraz mi przychodzi do głowy to "Tom i Jerry".
    Ale jak już nie możesz naprawić lasera to podpowiem Ci, że można ładować oprogramowanie z pendriva lub dysku podłączonego do portu USB konsoli. Tylko, że konsola obsługuje standard USB 1.1 i to wolniejszy transfer niż odczyt z płyt DVD.
  • Poziom 2  
    Wiedziałem o tym. Zamierzałem zająć się tym potem. To nie chodzi o to, że nie mam jak grać, gdyż posiadam również sprawną wersję slim.
    Po prostu zależy mi na tym, żeby ta wersja FAT była w pełni sprawna :)
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    WozUP napisał:
    Czy ktoś wie, w czym może tkwić problem? :)

Kupiłeś najprawdopodobniej po prostu nędznej jakości chiński zamiennik KHS 400B lub uszkodzony.
    Miałem kiedyś okazje raz wymieniać głowice lasera w mojej ps2 3004 w której z tego co pamiętam też był KHS 400B i wystarczyło że w nowym laserze zdjąłem zworkę i ustawiłem kółkiem optymalne położenie i czytał DVD i CD bezproblemowo .
    W mojej starej PS2 3004 laser jak mi padł to nie czytał wcale DVD a idealnie czytał do końca CD.
    Potencjometry od DVD i CD nie powinieneś nawet dotykać bo są fabrycznie ustawione optymalnie .
    Odczyt CD jest bez znaczenia dla odczytu DVD bo większość padniętych laserów czyta idealnie CD i wcale lub słabo DVD zresztą na cd fajne gry można policzyć na palcach jednej ręki .
    Eprom zostaw w spokoju bo PS2 3003 fabrycznie wyposażone było w laser KHS 400B wiec są ustawione pod działanie z takim modelem lasera .

Jeśli już masz PS2 FAT to żeby wykorzystać jej potencjał rozważ zakup network adaptora + HDD bo warto bo granie przez USB to nędza totalna w porównaniu z NA+HDD (Ja mam aktualnie Ps2 3003R + NA + HDD i laser w stanie idealnym bo praktycznie go nie używam bo zrzucam sobie gry na HDD i wybieram z listy jak na Pegasusie :D )
    Też mam ps2 slim ale nawet nie chce mi się go używać od czasu jak mam FATA Z NA i HDD bo granie z USB to nędza i chyba go sprzedam i zostawię sobie tylko Ps2 FAT .