Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatory do off-grid - jakie?

20 Wrz 2018 16:52 3660 77
  • Poziom 20  
    Jak w temacie.
    Proszę o nie poruszanie sprawy opłacalności, chodzi o dokonanie dobrego wyboru.
    Trochę policzyłem...
    Kwasowe mokre używki można dostać w cenie ok 7 000 PLN - pojemność ok. 20 kWh dla baterii 48V i rozładowaniu do połowy pojemności akumulatorów.
    Litowo-jonowe (18650) cena ok. 8 000 PLN - pojemność ok. 13 kWh dla baterii 48V, zakładam rozładowanie dopuszczalne przez producenta.
    Do tego BMS dla 14 stringów z wizualizacją za ok 2600 PLN. Razem 10 600 PLN.

Proszę o konstruktywną dyskusję.
  • Fabryka prądu
  • Poziom 16  
    Slak68 napisał:
    Proszę o konstruktywną dyskusję.

przy tej pojemności daje to ~1800 średnich aku 18650
    jak chcesz to złożyć z demontów to około 4kPLN Ci wyjdzie + 200USD niezły BMS
    zalecam większe napięcie, w okolicy 16-17S
    jak masz 10kPLN to kup 2 moduły z Tesli i masz wszystko poza inwerterem
    jak dobrze poszukasz to znajdziesz za 8k w innej walucie
  • Poziom 20  
    Widziałem po 7 zeta 18650 o pojemności 3400 mAh z rozbiórki nieużywanych pakietów...
    Mówisz BMS dla 14 stringów za 200 dolców? Myślałem, że droższe są...
  • Poziom 16  
    Slak68 napisał:
    Widziałem po 7 zeta 18650 o pojemności 3400 mAh z rozbiórki nieużywanych pakietów...

Chińczyk Ci sprzeda hurtowo taniej
    Nie baw się w akusy 3400 bo one się średnio nadają, ja max wkładam 2500, głównie ze względu na cenę i dostępność, ale najważniejsze są prądy i ciepło z nimi związane
    Slak68 napisał:
    Mówisz BMS dla 14 stringów za 200 dolców? Myślałem, że droższe są...

Tak, dla 13S to mam karton 40A z prądami balansowania 0,1 i 0,2A, połówki też pewnie się znajdą.
    BMS są generalne 2 rodzaje, pasywne i aktywne, a te z kolei są normalne i z szyną wyrównawczą.
    Jeśli chodzi o PB to mam ze 3kW w piwnicy nowe, i to by było najtańsze rozwiązanie patrząc na inwerter

Przy napięciach przy których moja "bateryjka" lata to są już poważne urządzenia i poważne kwoty

Napisz najpierw co chcesz zrobić pomijając wszystkie inne aspekty i podaj sposób wyliczenia bilansu mocy.
  • Poziom 20  
    Na razie mam 4 x 12V 155 Ah AGM (czyli ok. 3,5 kWh przy rozładowaniu do 50% pojemności znamionowej) kupione za grosze ale nieźle trzymają przy obciążeniu prądem 20A.
    Nie schodzę z napięciem poniżej 11,5 V.
    Powoli rozglądam się za czymś większym - przy pewnej dyscyplinie te akumulatory wytrzymują ok. 5 godzin na cały dom.
    Potrzebuję zapewnić 1 kW mocy dla domu, w porywach do 2 kW.
  • Poziom 16  
    Slak68 napisał:
    Na razie mam 4 x 12V 155 Ah AGM.

To nie kombinuj tylko zwiększ pojemność zrównoleglając większa ilość sztuk

Li-ion to już jest inna technologia, więc zmiany będą większe, bo tu też trzeba wziąć pod uwagę cyklowanie, napięcia nasycenia, temperaturę, prądy, a nader wszystko chłodzenie.
    Wybór napięcia też jest ważny, bo analizowałem 13S - 20S i ostałem się na 17S, głównie ze względu ma dostępność urządzeń.
    Po tym czasie eksploatacji skusiłbym się na ~30S, bo nabrałem doświadczenia i poznałem rynek "zabawek" dla dużych chłopców :D
  • Fabryka prądu
  • Poziom 20  
    Na razie mam zabawki dla mniejszych chłopców... :)
    Czyli moduły Tesli 24 voltowe mają już komplet zabezpieczeń i nic, tylko łączyć je na 48 V?
  • Poziom 16  
    Slak68 napisał:
    Na razie mam zabawki dla mniejszych chłopców... :)

Spokojnie, dla niektórych to i tak duże zabawki, zależy od punktu patrzenia.
    Slak68 napisał:
    Czyli moduły Tesli 24 voltowe mają już komplet zabezpieczeń i nic, tylko łączyć je na 48 V?

Mają BMS (nikt chyba jeszcze nie rozwalił protokołu), nie mają pod/nad napięciowego (osobna puszka) i mają nawet chłodzenie cieczowe.
  • Poziom 20  
    Mój inwerter ma możliwość ustawienia napięcia do jakiego ładuje i do jakiego rozładowuje wraz z ustawieniem maksymalnych prądów dla baterii akumulatorów - czyli jak dam po 0,4-0,6 V zapasu powinno być dobrze ale i tak coś założę dodatkowego.
    A co do równoległego łączenia akumulatorów kwasowych to chyba trzeba na każdą gałąź dać bezpiecznik + kable takiej samej długości. No i aku tego samego typu i pojemności bo prądy wyrównawcze mogą być duże.
  • Poziom 17  
    Bezpieczniki nie zaszkodzą, ew. jakieś straty, ale po co? zadziałają wyłącznie w przypadku zwarcia na aku, przewody podobne w przypadku jednakowych pojemności, a równolegle możesz też łączyć
    inne pojemności byle napięcie było takie samo.
  • Poziom 12  
    Ja mam 18 AGWM WM 12V-18Ah + 2 x55Ah. Daje to wszystko razem 24V 217Ah. Działa około roku.
    Nie widzę na razie spadku pojemności.
    Używane w czasie drogiej taryfy, na noc przełączone na sieć.
  • Poziom 16  
    Slak68 napisał:
    Mój inwerter ma możliwość ustawienia napięcia do jakiego ładuje i do jakiego rozładowuje wraz z ustawieniem maksymalnych prądów dla baterii akumulatorów - czyli jak dam po 0,4-0,6 V zapasu powinno być dobrze ale i tak coś założę dodatkowego.
    Przy Li-ion to Ci nie wystarczy, przy PB działa bez problemu
    Slak68 napisał:
    A co do równoległego łączenia akumulatorów kwasowych to chyba trzeba na każdą gałąź dać bezpiecznik + kable takiej samej długości.
    Można, ale jak chcesz się bawić w ten sposób to lepsze jest separowanie stringów poprzez rozłączniki + równoległy bezpiecznik szeregowo z rezystorem balansującym do zapinania nowych stringów
    Slak68 napisał:
    No i aku tego samego typu i pojemności bo prądy wyrównawcze mogą być duże.
    Mogą być tylko przy załączaniu rozładowanych aku do w pełni naładowanych, w układnie zrównoważonym prądy są w momencie ładowanie/rozładowanie i są spowodowane rezystancjami połączeń i styków.
    Teoria i praktyka łączenia źródeł energii o której wspomniałeś jest wprost zależna od prądu płynącego w obwodzie a odwrotnie proporcjonalna do rezystancji zastępczej źródła.
    Podsumowując, przy prądach rzędu 1000A będzie to miało kolosalne znaczenie, ale przy 10A i rozkładzie na 10 ogniw (połączonych równolegle) to nawet obliczyć się nie da bez symulacji (kiedyś z ciekawości policzyłem, wyszło coś E do -7).
    Więc może teraz wiesz już dlaczego więcej S :D
  • Poziom 24  
    kulibob napisał:
    Używane w czasie drugiej taryfy, na noc przełączone na sieć.

Ja, nawet jak nie było słońca, ładowałem baterie w nocy (nocna taryfa), a wykorzystywałem w drugiej taryfie
    I najlepsze jest to że się opłaca .....
  • Poziom 16  
    hostii napisał:
    I najlepsze jest to że się opłaca .....
    Masz jakieś pomiary, wyliczenia (rozumiem że masz PB)
    z miłą chęcią looknę i porównam z Li-ion
  • Poziom 13  
    @GregZorbaEmmanuelYork swoja baterię robiłeś sam z 18650?
  • Poziom 16  
    dzibus1 napisał:
    Tak
  • Poziom 13  
    GregZorbaEmmanuelYork napisał:
    dzibus1 napisał:
    Tak

Jaką masz konfigurację tej baterii? Na jakie napięcie, jak ładujesz, każdą celę osobno czy cały pakiet razem, masz jakiegoś BMS-a, chłodzisz to czymś itp. itd. Możesz coś napisać lub jakiś rysunek. Dzięki
  • Poziom 24  
    Można sobie policzyć I taryfa=0,79zł II taryfa 0,27zł, teraz ładując i odzyskując prąd z baterii nawet przy stratach 100% i tak wychodzi taniej.

Przykład z lutego tego roku gdzie jest mało słońca.
    -155kwh wykorzystane z inwertera przez dom tylko w drogiej taryfie,
    -162kwh ładowanie baterii w miesiącu
    -158kwh instalacja off-grid 3,2kW

-więc do zapłaty faktycznie mamy 162x0,27=44zł bo instalacje nie wliczamy
    -jakbyś nie miał instalacji PV 162+158=320x0,27=86zł ....a 155x0,79=122zł ... nie chce być inaczej wychodzi taniej

Bez instalacji PV jest to powiem szczerze trochę chore, a tak instalacja zawsze coś daje w lutym jest to 1,5,1,10,1.....kwh który jest zużywany prawie odrazu, bo tak nie wiele z tego jest praktycznie na doładowywanie aku.

Trzeba sobie zadać jeszcze pytanie czy warto katować aku, ja mam ich bardzo dużo i wykorzystując średnio ok 7kwh dziennie efekt ładowania/rozładowania jest mały
  • Poziom 16  
    dzibus1 napisał:
    Jaką masz konfigurację tej baterii?
    aktualnie 17S52P, i ciągle dokładam, docelowo 17S~400P
    dzibus1 napisał:
    jak ładujesz, każdą celę osobno czy cały pakiet razem
    oczywiście że całą baterię, ale BMS mam aktywny
    dzibus1 napisał:
    masz jakiegoś BMS-a
    tak, nie sposób się obejść bez BMS przy składaku, ale nie jest to taki zwykły BMS, tylko aktywny, na razie ChRL, lecz jego ograniczenia chyba wymuszą budowę własnego
    dzibus1 napisał:
    chłodzisz to czymś
    na początku musiałem, przy 20P trochę ciepła było, więc kombinowałem z różnymi metodami, ciecz była najlepsza, w miarę zwiększania P przebudowałem ustrojstwo i chłodzę tylko powietrzem, bo ilość ciepła znacząco spadła

Dodano po 5 [minuty]:

hostii napisał:
    Można sobie policzyć
    Bardziej mi chodziło o wyliczenie projektu, od początku, takie np w formie wykresu/tabelki. Bo to że się opłaca w eksploatacji to wiem na własnej skórze. A chodzi o porównanie co wychodzi taniej w całkowitym rozrachunku PB czy Li-Ion
  • Poziom 24  
    PB czy Li-Ion

tu niestety nie pomogę takich dużych aku li-ion nie miałem w ręku

.
    Bardziej mi chodziło o wyliczenie projektu, od początku, takie np w formie wykresu/tabelki.

żadnych wykresów itp..
  • Poziom 13  
    ..17S...

13S to 48V. Czemu 17S?

na początku musiałem, przy 20P trochę ciepła było, więc kombinowałem z różnymi metodami, ciecz była najlepsza, w miarę zwiększania P przebudowałem ustrojstwo i chłodzę tylko powietrzem, bo ilość ciepła znacząco spadła

Spadła ilość ciepła jak dałeś więcej baterii?
  • Poziom 16  
    dzibus1 napisał:
    ...17S...
    13S to 48V. Czemu 17S?
    Na 48V lepiej dać 14S i nie nasycać, bo parę procent które zyskujesz tracisz kilkukrotnie w żywotności, a 17S bo klocki mam na 72V. I to mnie głównie ograniczyło bo pojechałbym w 30S teraz. Wybór zależy od zastosowania, zawsze są jakieś krytyczne ograniczenia lub potrzeby tudzież wymagania np: napięcie, prąd, pojemność, miejsce, ciepło, czas itd. Jak zdefiniujesz co Cię ogranicza to rozwiązanie wyjdzie samo.
    dzibus1 napisał:
    Spadła ilość ciepła jak dałeś więcej baterii?
    Tak, a ponadto rozłożyła się na większą ilość aku
  • Poziom 13  

No ale prąd ładowania jest większy, więc jak spadła ilość ciepła?
  • Poziom 20  
    Bardziej mi chodziło o wyliczenie projektu, od początku, takie np w formie wykresu/tabelki. Bo to że się opłaca w eksploatacji to wiem na własnej skórze. A chodzi o porównanie co wychodzi taniej w całkowitym rozrachunku PB czy Li-Ion

W przypadku Pb na sam "koniec" zostaje możliwość sprzedania na złomie - można to potraktować jako częściowy zwrot włożonego kapitału...
    Li-Ion już nie...
  • Poziom 18  
    hostii napisał:
    Można sobie policzyć I taryfa=0,79zł II taryfa 0,27zł, teraz ładując i odzyskując prąd z baterii nawet przy stratach 100% i tak wychodzi taniej.

Przykład z lutego tego roku gdzie jest mało słońca.
    -155kwh wykorzystane z inwertera przez dom tylko w drogiej taryfie,
    -162kwh ładowanie baterii w miesiącu
    -158kwh instalacja off-grid 3,2kW

-więc do zapłaty faktycznie mamy 162x0,27=44zł bo instalacje nie wliczamy
    -jakbyś nie miał instalacji PV 162+158=320x0,27=86zł ....a 155x0,79=122zł ... nie chce być inaczej wychodzi taniej

Trzeba sobie zadać jeszcze pytanie czy warto katować aku, ja mam ich bardzo dużo i wykorzystując średnio ok 7kwh dziennie efekt ładowania/rozładowania jest mały

Ja bym to trochę inaczej policzył...
    Piszesz że na ładowanie akum. pobierasz 162kwh - 15% straty prostownika = 137kwh - 30% sprawność energetyczna akumulatora = 96kwh to zgromadzona w nich energia - 15% straty na przetwornicy = 82kwh odzyskanej energii.
    I teraz normalnie 82kwhx0,79= 65zł a ładując akumulatory 162kwhx027=44zł
    Zysk to 65zł-44zł=21zł od tego trzeba jeszcze odjąć koszt zużycia akumulatorów i podejrzewam ze to ostatnie będzie kluczowe dla opłacalności.
    Nie znam szczegółów Twojej instalacji więc piszę tylko teoretycznie zakładając sprawności 85% prostownik i przetwornica i 70% akumulatory oraz że pobierasz z sieci 230v i takie samo odbierasz.
  • Poziom 16  
    dzibus1 napisał:
    No ale prąd ładowania jest większy, więc jak spadła ilość ciepła?
    Dlaczego założyłeś że prąd jest większy? Klocki się nie zmieniły. Ciepło w Li-Ion jest wprost proporcjonalne do prądu przez pojedynczy aku, a zwiększając ilość równolegle połączonych $$I-jednego-aku=\frac{I-falownika}{P-połączonych-aku}$$
    Dodano po 10 [minuty]:
    powgreg napisał:
    teoretycznie zakładając sprawności 85% prostownik i przetwornica
    Sorry, ale chyba 20 lat temu. Mój falownik ma 90 do aku/92 z aku. I to nie jest jakiś wymyślny sprzęt. Obecnie produkowane są już na poziomie 95%, a na targach widziałem solar->on grid 97,2%, i nie wierząc zapewnieniom producenta oczywiście zmierzyłem, sprawność mu wyszła 97,5 przy 50% obciążenia, a od 30% do 100% rzeczywiście dawał nie mniej niż 97,2%. 10%-20% nie mniej niż 95%.
    Dodano po pędzeniu 5 [minut] w Guuglu:
    Sunny_Tripower_15000TL-10, strona 105 - Maksymalna sprawność, ηmax = 98,1%, Sprawność Euro-eta, ηEU = 97,7%
  • Poziom 13  
    Dlaczego założyłeś że prąd jest większy? Klocki się nie zmieniły.

Według mnie się zmieniły. Jak masz aku 50Ah to prąd ładowania powiedzmy 1C. Jak rozbudujesz to do 100Ah to jakim prądem to ładujesz?
  • Poziom 18  

Dodano po 10 [minuty]:
    powgreg napisał:
    Sorry, ale chyba 20 lat temu. Mój falownik ma 90 do aku/92 z aku. I to nie jest jakiś wymyślny sprzęt. Obecnie produkowane są już na poziomie 95%, a na targach widziałem solar->on grid 97,2%, i nie wierząc zapewnieniom producenta oczywiście zmierzyłem, sprawność mu wyszła 97,5 przy 50% obciążenia, a od 30% do 100% rzeczywiście dawał nie mniej niż 97,2%. 10%-20% nie mniej niż 95%.
    Dodano po pędzeniu 5 [minut] w Guuglu:
    Sunny_Tripower_15000TL-10, strona 105 - Maksymalna sprawność, ηmax = 98,1%, Sprawność Euro-eta, ηEU = 97,7%

Ale ja pisze o przetwornicy off-grid a Ty o on-grid...
  • Poziom 16  
    dzibus1 napisał:
    Dlaczego założyłeś że prąd jest większy? Klocki się nie zmieniły.
    Według mnie się zmieniły. Jak masz aku 50Ah to prąd ładowania powiedzmy 1C. Jak rozbudujesz to do 100Ah to jakim prądem to ładujesz?

Jeżeli masz ładowarkę 5A i podłączysz aku 50Ah to naładujesz w 10h (założone teoretycznie η=100)
    Jeżeli tą samą ładowarką 5A będziesz ładował aku 100Ah to co się zmieni poza aku ?
    Dodano po 1 [minuty]:
    powgreg napisał:
    powgreg napisał:
    Sorry, ale chyba 20 lat temu. Mój falownik ma 90 do aku/92 z aku
    Ale ja pisze o przetwornicy off-grid a Ty o on-grid...
    Ten co mam jest on/off grid + PV + gen
  • Poziom 13  
    Jeżeli masz ładowarkę 5A i podłączysz aku 50Ah to naładujesz w 10h (założone teoretycznie η=100)
    Jeżeli tą samą ładowarką 5A będziesz ładował aku 100Ah to co się zmieni poza aku ?

Napisz jaką masz tą ładowarkę. Dzięki.