Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lcd HD44780 pojawiaja sie krzaki

Shock123 20 Sep 2018 17:29 927 15
    Shock123
    Level 5  
    Witam

Wiem, że podobnych tematów jest mnóstwo, lecz nie moge znaleźć dokładnie takiego.
    Zrobilem prosty termostat z wyświetlaczem , jest on podłączony do sieci zwykłym zasilaczem stabilizowanym 5v 2A. Do gniazdka obok jest także podlaczone inne urządzenie, które gdy nacisne przycisk nagle zaczyna pobierać 2000 Watow 230V bo taki ma pobór i w tym dokładnie momencie moj lcd zaczyna wyświetlać "krzaki". Nie mam pojęcia czy robi sie jakieś przepięcie czy nagle spada na chwile napięcie na tym lcd?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    User removed account  
    Press
    Level 23  
    Identyczny problem miałem w liczniku do maszyny przemysłowej. W czasie startu silnika maszyny na wyświetlaczu pojawiają się prostokąty na wszystkich polach. Ale nie za każdym razem tylko losowo przy starcie maszyny. Nie udało mi się tego odizolować, więc zrobiłem jak radzi kolega Pinczaiewicz. Co 15 sekund init wyświetlacza.
    Shock123
    Level 5  
    Kraniec_Internetów wrote:
    Na chwilę (w chwili włączenia), czy ciągle podczas pracy tego urządzenia?
    w chwili włączenia pojawią sie krzaki, a pozniej już pozostają (po prostu lcd traci inicjalizacje)

Kraniec_Internetów wrote:
    Co to za urządzenie?
    taki jaki wtrysk pary do pieca

Press wrote:
    Wątpię. Prędzej zakłócenia przechodzą na przewód sygnałowy monitora. Spróbuj odsunąć ten przewód od innych i sprawdź.
    przewód lcd jest odizolowany, w obudowie z mikrokontrolerem.

Możliwe, że to problem słabego filtrowania zasilania? Właściwie mam jeden kondensator i to w miare mały.
    Shock123
    Level 5  
    Możliwe że uziemienie której dotyka obudowa wyświetlacza nie jest już stabilna? Jest ona najbardziej oddaloną Masą w całym urządzeniu (Piec 2x2x4 metry) a na piecu chodzi nawet czasami 60kW. Już nie wiem co mogę zrobić :( wymieniłem zasilacz bo nie byłem pewny czy jest stabilizowany, dodałem kondensatory filtrujące, ekran na przewody zasilające i nadal to samo...
    grafii1
    Level 17  
    Witam , czy po załączeniu program zachowuje się normalnie oprócz oczywiście wyświetlacza ...
  • Helpful post
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    podales tak malo danych o ukladzie ze mozna tylko zgadywac,
    ogolnie "prostokaty pojawia sie gdy z jakiegos powodu wyswietlacz po wlaczeniu napiecia nie zostal zainicjowany. W twoim przypadku oznacza to ze w chwili wlaczenia "tego czegos" co pobiera 2kW masz spadek napiecia powodujacy reset wyswietlacza, jako ze byl on juz wczesniej zainicjowany nie inicjujesz go ponownie wiec masz "krzaki".
    Powtorna inicjalizacja jest jakby zaleczeniem ale nie rozwiazaniem.
    Poszukaj dlaczego resetuje sie wyswietlacz, moze jakiesz szczegoly jak wyglada uklad czym to zasilasz itd.
    Pozdrawiam
    grafii1
    Level 17  
    Myślałem o tym samym co viayner czyli reset , nie stabilne napięcie zasilania lub chwilowe " piki " na wejściach do procka itp . dlatego pytałem się o pracę programu
    Shock123
    Level 5  
    viayner wrote:
    Poszukaj dlaczego resetuje sie wyswietlacz, moze jakiesz szczegoly jak wyglada uklad czym to zasilasz itd.

A więc tak:

Zasilam układ zasilaczem impulsowym 5v 1.2a, pozniej jakoś 10cm kablem idzie do "pudełka" (mojego urządzenia) na ktorym jest zamontowany wyswietlacz, a on zaś jest wmontowany w blachę. (udostępnie później zdj)

używam kopii arduino mini pro, które znajduje się w tym pudełku, z tego pudełka wychodzą 2 kable do czujników temperatury, 4 kabelki do przyciskow w tej blasze, 2 kabelki wychodzą i wchodzą do przekaźników zamontowanych na tym pudełku no i kabelek w środku idzie od avr do wyświetlacza.

sam wyświetlacz jest 4x16 , ma na sobie zamontowany adapter na komunikacje i2c.

budynek jest stary, co oznacza, że najprawdopodobniej uziemienie jest zmostkowane z zerem

problem występuje nie gdy włączam te 2kW (jak sie okzało nawet czasami włączam tam 10kW) lecz w trakcie wyłączania.

ps. skoro ogólnie w całej okolicy mojego urządzenia chodzą prądy łącznie po 10kW to może wystarczy porządnie zakeranować całe urządzenie?
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    a co to jest to magiczne 2kW ?, jestes w stanie podejzec linje zasilania w chwili wystepowania problemu ?
    Cos mi wyglada na to ze te 2kW to nie czysta rezystancja a raczej silnik czy cos silnie incukcyjnego.
    Pozdrawiam
    Shock123
    Level 5  
    viayner wrote:
    a co to jest to magiczne 2kW ?
    Te magiczne 2kW to zwykłe grzałki pieca, ale jest ich w sumie kilka dlatego mowie o 10kW.

Jutro na test obwinę całe pudełko folią aluminiowa kilkukrotnie i kabel od i2c zaekranuję i moze pociągnę większymi rezystorami niż jest to załatwione w mikrokontrolerze. Może to coś zmieni :c
  • Helpful post
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    jezeli chodzi o ektranowanie to folia Al nadaje sie do "ekranowania" miesa na tackach w marketach, raczej poszkaj blachy stalowej czy mosieznej siatki.
    Sprawdz co sie dzieje na zasilaniu przy rozlaczaniu tych 10kW.
    Pozdrawiam
    Shock123
    Level 5  
    viayner wrote:
    jezeli chodzi o ektranowanie to folia Al nadaje sie do "ekranowania" miesa na tackach w marketach
    rozumiem, lecz jeżeli to kwestia ekranowania, to pewnie będzie różnica, jeśli tak to wezmę się za stal.

viayner wrote:
    Sprawdz co sie dzieje na zasilaniu przy rozlaczaniu tych 10kW.
    no właśnie chyba będę musiał, jeżeli ekran nie pomoże. Filtrowanie i stabilizacja jest dobra, mikrokontroler sobie radzi i się nie resetuje :/ Ale kto go tam wie.

Dzięki wielkie za pomoc. Jeżeli uda mi się coś zrobić do poniedziałku to się podzielę, a jak nie to zamknę temat :(
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    podejzewam ze przysiada napiecie a potem byc moze generuje jakis pik na zasilaniu.
    Tak dla testow podmien zasilacz, najlepiej linjowy niech bedzie niesmiertelny 7805 i zasil go co najmniej z 9-12V dobrze filtrowanego, daj dobre kondensatory co najmniej 100u/100n tuz przy ukladach czyli arduino i wyswietlaczu, jezeli wyswietlacz ma zasilanie podswietlania z tego samego zrodla to daj nawet 1000u. Moze dlawiki na linjach zasilania. Te 10cm przweodu moze duzej cewki/indukcujnosci nie tworza ale zawsze, jak te przwody masz ulozone moze sie cos w nich indukowac ?
    Czy w sieci z ktorej to zasilasz masz duze odbiorniki indukcyjne ? to by wyjasnialo problemy nieco.
    Pozdrawiam
    Shock123
    Level 5  
    Wtam,
    Niestety nie udało mi się naprawić problemu. Jedyne co zrobiłem to refresh po przełączeniach przekaźnika itp. Do mojego projektu jest to na szczęście wystarczające. Szkoda ze lcd.init musi mignąć wyświetlaczem na pół sekundy.

Wszystkim dziękuje za pomoc. Jak będę miał więcej czasu to przeanalizuje jeszcze raz wszystkie odpowiedzi o podsumuje i zrobię totalnie co się da.

Pozdrawiam