Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Miganie światła przy spawaniu - czy przejście na 400V/3f pomaga

abdull_85 20 Sep 2018 19:34 1887 9
Wago
    abdull_85
    Level 10  
    Witam Państwa.

mówiąc krótko, mam problem z migającym światłem u sąsiadów ( u mnie zresztą też, ale to nie problem), gdy spawam.

Problem występuje przy spawarce Sherman dual mig 160, nawet na 1 stopniu prądu. doszły mnie informacje , że inwerter rozwiązuje problem, pożyczyłem więc spawarkę Magnum 200 inwerter na 230V. poprawa w zasadzie żadna ( nie zauważalna gołym okiem, jak migało tak miga). Po konsultacji z jednym sprzedawcą, zaproponował mi spawarkę TECNOMIG 250 400V 3 fazy (inwerter oczywiście) (chyba taka), cena ok 2200 zł.

Pytanie jakie macie doświadczenia z przejściem na 3 fazy - w kwestii mrugającego światła? Podkreślam, że nie zalezy mi na dużych prądach spawania ani jakiś wybitnych cyklach pracy. Przejście na 3 fazy podyktowane będzie jedynie kwestią migania światła.

Sprzęt do blacharki samochodowej i elementów typu brama, płot (profile do 3mm, okazjonalnie 4mm - bez spawów wytrzymałościowych itp.
    Zabezpieczenie przed licznikowe 25 A, przydział mocy 14kW.

czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie? czy ktoś kto posiada spawarkę na 3 fazy i dalej boryka się z problemem mrugania światła?

Zaznaczę, że światło mruga, nie przygasa, tylko zwyczajnie mruga/miga.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
  • Wago
    Magister_123
    Level 36  
    Napisz coś więcej o instalacji elektrycznej bo tu leży przyczyna.
    Sam mam jednofazowy inverter Magnum 200 IGBT i mrugania światła nie doświadczam.
    wiesiekkwant
    Level 10  
    Kolego kłania się prawo Ohma,przydział mocy masz 14kW a spawarka przy założeniu spawania prądem 100A potrzebuje o/k 20kW ,i jeszcze jedno jeśli jesteś pod koniec lini zasilającej to z sieci możesz nie otrzymać nawet gwarantowanych 14kW.
    Jeżeli to obciążeni rozbijesz na trzy fazy to masz prosty rachunek 20:3=6.66......6kW teraz sieć da radę z zachowaniem parametrów i światełko nie miga
  • Wago
    wlodek118
    Level 12  
    100A ale po stronie wtórnej, prąd po stronie pierwotnej to ok. 25 - 30 A. Przy spawarce 3-fazowej prąd pierwotny będzie 3-razy mniejszy.
    wiesiekkwant
    Level 10  
    Kolego Włodek masz rację ale rozpatrujemy moc,ona nie bierze się znikąd.Ile wezmę po wtórnej tyle ,tyle muszę wziąć po pierwotnej plus straty w rdzeniu.Nawet Salomon nie potrafił nalać z próżnego
    Kłaniają się podstawy elektrotechniki.
    anchilos
    Level 37  
    Do spawania cienkich elementów proponuje Koledze zakupić tzw. migomat oczywiście inwertorowy - innych chyba nie ma. U mnie chodzi na zabezpieczeniu B16 (jedna faza ), przy spawaniu drutem fi 0,8 przy maksymalnych parametrach (190 A ). Niewiarygodne ? Sam się zdziwiłem. Pozdrawiam. Jest lepiej niż napisane na tabliczce znamionowej. :D
    abdull_85
    Level 10  
    Magister_123 wrote:
    Napisz coś więcej o instalacji elektrycznej bo tu leży przyczyna.
    Sam mam jednofazowy inverter Magnum 200 IGBT i mrugania światła nie doświadczam.

Instalacja nowa (2010) w miedzi, gniazdko przy rozdzielni, zasilanie WLZ 6mm2 albo 10mm2 (już nie pamiętam), do rozdzielni, na szynę z szyny na różnicówkę 4mm2, do 'esek" też 4mm2, do gniazdka 2,5mm2. Gniazdko ok 1 m od rozdzielni. Eska 25A. Problem raczej nie w instalacji, bo światło mruga u sąsiadów też. U nich instalacja też z lat ok 2010.

Mój (tzn pożyczony to nie IGBT, ale czy to aż taka różnica? - to jest inverter, ale nie na IGBT

wiesiekkwant wrote:
    Kolego kłania się prawo Ohma,przydział mocy masz 14kW a spawarka przy założeniu spawania prądem 100A potrzebuje o/k 20kW ,i jeszcze jedno jeśli jesteś pod koniec lini zasilającej to z sieci możesz nie otrzymać nawet gwarantowanych 14kW.
    Jeżeli to obciążeni rozbijesz na trzy fazy to masz prosty rachunek 20:3=6.66......6kW teraz sieć da radę z zachowaniem parametrów i światełko nie miga

wiesiekkwant wrote:
    Kolego Włodek masz rację ale rozpatrujemy moc,ona nie bierze się z nikąd.Ile wezmę po wtórnej tyle tyle musz wziąść po pierwotnej plus straty w rdzeniu.Nawet Salomon nie potrafił nalać z prużnego.
    Kłaniają się podstawy elektrotechniki.

KOLEGO, a na stronie wtórnej mig ma 230V? wg mnie ok 40 do 60 V (zazwyczaj ) co daje 60*100= 6 kW 6000/230 = 26A (licząc w dużym uproszczeniu bo to prąd zmienny jest nie stały więc mówimy o IMPEDANCJI. -Jaki sens byłby stosować trafo jeżeli U1 =U2?. Odpowiadając na uszczypliwość - kłaniają się podstawy elektrotechniki.

anchilos wrote:
    Do spawania cienkich elementów proponuje Koledze zakupić tzw. migomat oczywiście inwertorowy - innych chyba nie ma. U mnie chodzi na zabezpieczeniu B16 (jedna faza ), przy spawaniu drutem fi 0,8 przy maksymalnych parametrach (190 A ). Niewiarygodne ? Sam się zdziwiłem. Pozdrawiam. Jest lepiej niż napisane na tabliczce znamionowej. :D

Proponuje przeczytać jeszcze raz o co pytałem (są migi na trafo, a inwerter mam co napisałem wyraźnie, pytam o miga na 3 fazy)
    Magister_123
    Level 36  
    @abdull_85 Przejście na 3fazy na pewno zmniejszy efekt migania ale czy go zlikwiduje tego nie jestem wstanie zagwarantować.
    Cały czas obstawiam że coś jest nie tak z instalacją i szukał bym przed licznikiem skoro sąsiadowi mruga. Na pierwszym zakresie spawarka pobiera w okolicach 4A. Pomijając różne przekroje żył i uśredniając całą linie do 4mm² spadek napięcia dla 50m wynosi niecałe 2V. Praktycznie niezauważalny spadek.
    płetwa
    Level 31  
    abdull_85 wrote:
    Gniazdko ok 1 m od rozdzielni. Eska 25A

Wyprowadź gniazda z pozostałych dwóch faz i przełączaj spawarkę, może korzystasz z fazy na której sąsiad ma całe oświetlenie i dlatego ma "dyskotekę". Być może pozostałe fazy są mniej obciążone i problem zniknie.
    abdull_85
    Level 10  
    witam.
    podsumowując
    inwerter na 3 fazy załatwia temat w 100%