Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Poprawność instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym.

vernado 20 Wrz 2018 21:55 291 8
 • #1 20 Wrz 2018 21:55
  vernado
  Poziom 2  

  Dzień dobry, na wstępie pragnę przeprosić za brak wiedzy fachowej, gdyż elektrykiem nie jestem, a szukam jedynie porady bądź zaprzeczenia moim obawom (bym mógł spać spokojnie), lub ich potwierdzenia bym wiedział jakie kroki mogę podjąć. Nie znam też fachowego języka i używam nomenklatury, którą dzielili się ze mną przyjeżdżający fachowcy.

  Przed dwoma miesiącami wraz z żoną zakupiłem dom w stanie "pseudo-deweloperskim". Ze względu na brak osprzętu podczas zakupu nie byliśmy w stanie od razu sprawdzić sieci elektrycznej, co zaczęliśmy jednak robić niezwłocznie po zakupie. (Pominę 5 kabli 3-żyłowych poskręcanych w jednej puszce, bo tego chyba nie powinienem komentować)
  Ze względu na ograniczone środki, garaż pozostawiłem na koniec i tak, przechodząc do meritum - montując lampę przed wjazdem do garażu, okazało się że na niebieskiej żyle nie ma zera, lampa się nie świeci. Przyjechał elektryk, który podłączał nam kuchenkę indukcyjną i stwierdził, że zero jest o dziwo na żółtym kablu i że być może ktoś kabel podczas montażu bramy przerwał i potem źle połączył...

  Przy okazji Pan, który robił nam łazienkę zgłosił, że wyłącznik różnico-prądowy nie działał, gdy ten przecinał kabel pod oświetlenie w łazience.

  Nie dało mi to więc spokoju, bo jeżeli w całym domu zero było na niebieskim, to chyba szaleństwem byłoby, aby jeden kabel był źle połączony. Do tego problemy z wyłącznikiem (kilkukrotnie zadziałał, ale to przy uszkodzonym, jak się okazało czajniku elektrycznym).
  Postanowiłem więc z Panem fliziarzem spojrzeć na to co znajduje się w skrzynce bezpieczników:
  Poprawność instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym.

  Zauważyliśmy coś, co zaznaczyłem w prawym górnym rogu - połączenie żółtego i niebieskiego kabla. Zadzwoniłem w tej sprawie do elektryka, który jest odpowiedzialny za montaż instalacji elektrycznej w domu (podpisał się na odbiorze), stwierdził on, że "mostkuje tak zero z uziemieniem od 25 lat i jest dobrze, bo jak zabraknie zera, to nie popali mi urządzeń elektrycznych". Ponadto dodał, że na oświetleniu w domu nie montował "różnicówki, gdyż w przypadku gdyby wybiła, to będzie w domu światło".

  Proszę o pomoc, czy tak skonstruowana instalacja może mieć rację bytu, czy powinienem podjąć kroki (wezwać fachowca) w celu naprawienia problemu? Czy takie "mostkowanie" nie stwarza pseudo-poczucia bezpieczeństwa, czy nie powinienem się aż tak tego obawiać.

  Z góry dziękuję za konstruktywne porady.

  Pozdrawiam,
  Szymon

  0 8
 • Pomocny post
  #2 21 Wrz 2018 00:21
  Kraniec_Internetów
  Poziom 40  

  Zasilanie przychodzi czarnym kablem z dołu, fazy idą na rozłącznik a przewód żółto-zielony na szybę PEN. Gdzie podłączono również część przewodów niebieskich. Po co? Przecież chyba wszystkie obwody są zabezpieczone wyłącznikiem różnicowo prądowym. Z listwy PEN idziemy przewodem N na wyłącznik różnicowo-prądowy, a dalej na listwę N. gdzie podłączono resztę niebieskich przewodów (czemu nie wszystkie?). I teraz najlepsze - z listwy N za RCD mamy mostek na listwę PE w prawym górnym rogu (gruby niebieski przewód). Nie dziwię się czemu różnicówka nie działa. Bo nie może..
  Popatrzmy na fazy - z rozłącznika izolacyjnego mamy mostek na znajdujące się obok wyłączniki nadprądowe, zabezpieczające lampkę sygnalizującą obecność napięcia. Sprzed tych wyłączników mamy odejście 3ma przewodami na RCD, a dalej szyna na większość wyłączników nadprądowych poszczególnych obwodów odbiorczych. Niestety nie widzę jak zasilono dolne wyłączniki nadprądowe.
  Reasumując - Twoje obawy mogą być słuszne - elektryk źle podłączył przewody ochronne obwodów, i nie wiem czemu część przewodów neutralnych podłączył do PENa.

  0
 • Pomocny post
  #3 21 Wrz 2018 06:40
  mawerix123
  Poziom 38  

  vernado napisał:
  stwierdził on, że "mostkuje tak zero z uziemieniem od 25 lat i jest dobrze, bo jak zabraknie zera, to nie popali mi urządzeń elektrycznych". Ponadto dodał, że na oświetleniu w domu nie montował "różnicówki, gdyż w przypadku gdyby wybiła, to będzie w domu światło".


  Jakże fachowa odpowiedź :D

  Nie mogę się dopatrzeć tego mostka.

  0
 • Pomocny post
  #4 21 Wrz 2018 06:42
  Zbigniew 400
  Poziom 36  

  A kto projektował i czy wykonawcz zrobił zgodnie z projektem ?
  Projektant tez chyba nie blysnął intelektem.
  Jedna różnicówka to szczyt bezmyślności.

  0
 • #5 21 Wrz 2018 09:46
  vernado
  Poziom 2  

  Zbigniew 400 napisał:
  A kto projektował i czy wykonawcz zrobił zgodnie z projektem ?
  Projektant tez chyba nie blysnął intelektem.
  Jedna różnicówka to szczyt bezmyślności.

  Jak dotrę do domu to spróbuję znaleźć w planie (projekcie) domu coś odnośnie projektu instalacji, ale obawiam się, że projekt to jedno a wykonanie to niestety drugie. Zakładam, że "pan elektryk" w każdym domu robi tak samo z pamięci i podpisuje, że jest wszystko zgodne ze sztuką budowlaną. A jeżeli Państwo piszą, że tak nie powinno być, to zakładam że jest to poświadczenie nieprawdy.

  0
 • Pomocny post
  #6 21 Wrz 2018 10:16
  mawerix123
  Poziom 38  

  Sprawdź w umowie z Tauronem jaki jest układ sieci zasilającej ale jeśli to Kraków to zapewne TN-C

  Jak to jest połączone, niby żółtozielony przychodzi na szynę N (jeśli to PEN to błędnie) więc gdzie biegnie pojedynczy niebieski który który wchodzi w dolną część rozdzielnicy :?:
  Obwód oświetlenia łazienki powinien zabezpieczać dodatkowo RCD.

  0
 • #7 21 Wrz 2018 19:34
  vernado
  Poziom 2  

  Zgodnie z warunkami przyłączenia w projekcie budowlanym sieć pracuje w układzie TN-C.
  Jeśli zaś chodzi o projekt sieci, to w planie jest przekreślony i dopisne, że według osobnego dokumentu. Niestety nie posiadam go.

  0
 • Pomocny post
  #8 22 Wrz 2018 07:41
  mawerix123
  Poziom 38  

  vernado napisał:
  Niestety nie posiadam go.


  Pewnie po prostu nie powstał.

  Rozdzielnicę można przebudować by było funkcjonalniej, 3 dodatkowe RCD, jeśli to nowy obiekt to kontrolki również wymagają zabezpieczenia (w tej chwili ich zabezpieczenie to 50A) i w tym momencie kończy się miejsce w rozdzielnicy na SPD :/

  0
 • #9 20 Gru 2018 20:46
  vernado
  Poziom 2  

  Problemu nie udało się rozwiązać.
  Zasadniczo aktualnie muszę się wstrzymać i poczekać do czasu konfrontacji z deweloperem.
  Niezależnie od efektu końcowego zatrudnię elektryka w celu naprawy.

  0