Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompy Ciepła CWU - pytanie o sprężarki po zamrażarkach.

21 Wrz 2018 14:35 714 9
  • Poziom 17  
    Witam, mam takie 2 pytanka:
    1. Jakie najczęściej stosuje się sprężarki w pompach ciepła do CWU, na jakim czynniku i dlaczego?
    2. Czy w domowych warunkach da się wymienić olej w sprężarce tłokowej na nowy? Sprężarka została wymontowana uprzednio z zamrażarki, zamrażarka pracowała na R12.
  • Poziom 1  
  • Poziom 17  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Ale zdajesz sobie sprawę, że olej jest "zmieszany" z czynnikiem chłodzącym i wpuszcza się go do układu podczas nabijania instalacji?
    Nie, tego nie wiedziałem. Spodziewałem się, że wlewanie powinno odbywać się bez dostępu powietrza np pod osłoną azotu ale, ze z czynnikiem to nie wiedzialem.
  • Poziom 19  
    [quote="andrzejkm"]
    Ale zdajesz sobie sprawę, że olej jest "zmieszany" z czynnikiem chłodzącym i wpuszcza się go do układu podczas nabijania instalacji?

Witam, nie prawda olejem napełniona jest sprężarka, w ilości którą podaje producent, można go wymienić wystarczy przechylić sprężarkę i przez rurki ssące olej się wyleje , i tymi rurkami można napełnić z powrotem . W chłodnictwie domowym i przemysłowym nie dodaje się oleju do czynnika w czasie napełniania , jedynym wyjątkiem są klimatyzacje samochodowe, chociaż sprężarki nowe również napełnia się olejem.
  • Poziom 10  
    Rzadko stosuje się sprężarki tłokowe, chyba że do urządzeń o małych mocach. Najczęściej jest to sprężarka rotacyjna lub scroll. Sprężarka z zamrażarki nie nadaję się do pompy ciepła.
  • Poziom 17  
    Widziałem, że Galmet stosował / stosuje tłokówki w niektórych swoich pompach. Chodzi mi po głowie pewien pomysł ale to chyba temat nie na ten dział aby wykorzystać jedną z dwóch posiadanych sprężarek do schładzania pomieszczeń na poddaszu, a odzyskane ciepło wrzucić do zasobnika CWU. Jedna sprężarka jest zbyt mała od zamrażarki, nie wiem jaką ma wydajność ale pobiera około 300W tak więc jej wydajność jest na pewno zbyt mała ale może udałoby mi się z niej zrobić stację odzysku czynnika. Druga jest w klimie, ta będzie miała wydajność około 3,5 - 4m3 to z tej można już coś zrobić. Nie mam papierów na F-Gazy więc pozostaje mi zabawa z węglowodorami jak np. R600a tyle, że ten jest wybuchowy chociaż w instalacji do 3KW powinno wejść mniej niż 300g czynnika.
  • Poziom 1  
  • Poziom 17  
    Schładzanie pomieszczeń pompą ciepła i jednocześnie grzanie wody jest super pomysłem, i się sprawdza. Sam mam to tak rozwiązane.
    Super, sam robiłeś tę instalację czy to jakiś gotowiec? U siebie największy problem jaki potencjalnie widzę, to zagrzybienie kanałów wentylacyjnych na poddaszu. Pomieszczeń do schłodzenia byłoby 4, parownik na strychu a od niego kanały wentylacyjne do pomieszczeń. Kanały najprościej byłoby zrobić pewnie z PCV albo spiro ale przypuszczam, że za chwile zalęgnie się w nich pleśń mimo, że byłoby zaizolowane. Inne rozwiązanie to 4 parowniki w każdym pomieszczeniu ale to już dość mocno komplikuje instalację chłodniczą - sterowanie tym itd. Wychodzi z tego klima typu multisplit czego się raczej w domowych warunkach skonstruować nie uda.
  • Poziom 1  
  • Poziom 17  
    Ciepłe powietrze ze strychu to tak jak mówisz, może zaszkodzić pompie, zbyt wysoka temperatura w parowniku może zbyt mocno przegrzać czynnik, a ten zbyt ciepły może z kolei przegrzać sprężarkę. No chyba, że wentylator w pompie miałaby regulowane obroty ale wątpię aby w tego typu konstrukcji była taka opcja.
    Ale ogólnie polecam idee - działa i jest praktycznie za darmo
    i to mi właśnie chodzi po głowie :)