Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Diody migające przez kilka sekund, w łódce zanętowej - jak zrobić?

22 Wrz 2018 08:43 639 12
  • Poziom 3  
    Witam. Jestem tu nowy i to mój pierwszy post a że jestem zielony w temacie więc proszę was o pomoc. A więc stoję przed pudową swojej pierwszej łódki wędkarskiej i chciał bym by podczas otwierania klap spustowych na kilka sekund zaczęły mrugać diody z danej strony. Wiem że coś takiego budowane jest z układem timer Ne 555 ale co dalej to już nie wiem. Łódeczka ma być wyposażona w osiem diod białych z przodu (po 4 z każdej ze stron ) i osiem czerwonych z tyłu. Ktoś pomoże? Poglądowe zdjęcie owych klap i wnętrza.
  • Specjalista elektronik
    Jeden NE555 może odmierzać tylko jeden czas, więc nie może robić i migania, i ograniczenia czasu migania - chyba, że otwieranie tych klap trwa tych kilka sekund, w tym czasie jest z nich jakiś sygnał i LED-y mają migać, kiedy jest ten sygnał. Można użyć NE555 i licznika (z licznikiem do 16 byłoby 15 mignięć). Nie piszesz, jakie LED-y (na jaki prąd), jakie masz napięcie zasilania - być może będzie potrzebny tranzystor do wzmocnienia prądu; jaki sygnał otrzymuje się z tych klap.
  • Poziom 3  
    _jta_ napisał:
    Jeden NE555 może odmierzać tylko jeden czas, więc nie może robić i migania, i ograniczenia czasu migania - chyba, że otwieranie tych klap trwa tych kilka sekund, w tym czasie jest z nich jakiś sygnał i LED-y mają migać, kiedy jest ten sygnał. Można użyć NE555 i licznika (z licznikiem do 16 byłoby 15 mignięć). Nie piszesz, jakie LED-y (na jaki prąd), jakie masz napięcie zasilania - być może będzie potrzebny tranzystor do wzmocnienia prądu; jaki sygnał otrzymuje się z tych klap.

Więc tak. Łódeczka ma diody 8mm nawigacyjne podłączone do regulatora z funkcją włączania świateł i ich płnnej regulacji i zasilane 12V akumulatorem. Wszystko ma być podpięte pod 10 kanałową aparaturę FlySky FS-i6X 10CH 2,4GHz Mode 2 + odbiornik FS-iA10B do odbiornika podłączone dwa serwa do otwierania klap ,prawej i lewej i tak bym chciał by były zasygnalizowane otwieranie klap.Łódeczka na bazie kadłuba hunter 650
  • Specjalista elektronik
    Przydałaby się informacja, jaki prąd pobierają te diody. Może miganie w czasie, kiedy te serwa pracują?
  • Poziom 3  
    _jta_ napisał:
    Przydałaby się informacja, jaki prąd pobierają te diody. Może miganie w czasie, kiedy te serwa pracują?

Ma to działać jak na filmiku z linka https://www.youtube.com/watch?v=CR3fGKe-YSI
    tylko że bez zmiany koloru. Co do poboru prądu to nie mam pojęcia ile pobierają. Kupiłem gotowe takie jakie montują w oryginalnych łodziach hunter 650
  • Specjalista elektronik
    Filmik jest dla mnie nieczytelny - trudno mi się połapać, kiedy pracują serwa, kiedy migają LED-y - opisz słowami.

A poza tym, co ma być włączane przy tym miganiu - zasilanie regulatora, same LED-y, na plusie, na minusie?

Nie ma do tego instrukcji (albo karty z danymi technicznymi), w której by podano, jaki prąd jest pobierany?
  • Poziom 3  
    _jta_ napisał:
    Filmik jest dla mnie nieczytelny - trudno mi się połapać, kiedy pracują serwa, kiedy migają LED-y - opisz słowami.

A poza tym, co ma być włączane przy tym miganiu - zasilanie regulatora, same LED-y, na plusie, na minusie?

Nie ma do tego instrukcji (albo karty z danymi technicznymi), w której by podano, jaki prąd jest pobierany?

Cały mechanizm otwarcia klap będzie wyglądał jak na zdjęciach. W momencie gdy serwomechanizm się włączy z aparatury bolec się wysuwa i klapy opadają i ja bym chciał by w tym momencie moje oświetlenie zamrugało z danej strony z której będzie otwarta klapa, gdyż komora może być dzielona na dwie części i otwierana osobno. Bym z odległości 200 czy 300m widział że dana klapa się otworzyła.
    Podczas wypłynięcia światła nawigacyjne mają być włączone by było widać owe mruganie podczas otwarcia
  • Specjalista elektronik
    A ja nie pytam, jak to wygląda, tylko jakie ma parametry elektryczne, jakie połączenia, jakie są wymagania co do działania...
  • Poziom 3  
    Jestem zielony w temacie i nie bardzo rozumiem co mam napisać. Parametry czyli co dokładniej masz na myśli?Jeśli chodzi o wymagania co do działania to nie mam żadnych,chciał bym by było to w miarę proste jeśli się da, a jeśli chodzi o połączenia to chodzi ci o połączenia między akumulatorem a diodami i tymi serwami? Sorki że tak wypytuje ale jest to trochę dla mnie czarna magia.
  • Specjalista elektronik
    To może podaj namiary na dokumentację tych LED-ów, regulatora i układu elektrycznego. Tak, chodzi o te połączenia - np. gdzie na nich są wyłączniki?
  • Poziom 3  
    Wszystko kupiłem w necie od firmy która buduję te łódki zanętowe ale oni do końca nie chcą powiedzieć jak dokładnie mają to zmontowane. To jest taki zestaw do samodzielnego montażu.
    http://www.prolam.pl/produkt/serwomechanizm-do-klap/
    http://www.prolam.pl/produkt/diody-przednie-biale-super-led-8mm-bardzo-mocne/
    http://www.prolam.pl/produkt/diody-tylne-czerwone-5mm-jasnosc-14-000-mcd-oprawki/
    http://www.prolam.pl/produkt/wlacznik-swiatel-nawigacyjnych/
  • Poziom 35  
    A może po prostu daj przerywacz od kierunkowskazów? Tylko taki motocyklowy i żeby jego stała czasowa nie zależała od rezystancji kierunkowskazów.