Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór stacji i innych narzędzi lutowniczych

Kl3x 22 Sep 2018 15:10 738 2
 • #1
  Kl3x
  Level 2  
  Zakładam ten wątek bijąc się w pierś, ale nie znalazłem żadnego wątku w internecie który rozwiewałby moje wątpliwości, ani chociaż sklepu z odpowiednimi filtrami w wyszukiwarce. Jako, że zimową porą cierpię na chroniczną bezsenność postanowiłem spędzić ten czas produktywnie i kupuję sobie stację lutowniczą. Mam odłożone na ten cel 800 złotych, ale nie wiem czy mi to wystarczy. Chcę kupić pełny osprzęt z kompletem narzędzi.

  Zastanawiam się nad różnicami w osiągach i użytkowaniu między oddzielnymi stacjami, a urządzeniami typu 2w1 lub nawet 4w1.
  Nie wiem jak i w co można dodatkowo rozszerzyć stacje lutownicze wielofunkcyjne urządzenia potrafią mieć na wyposażeniu hot air, lutownicę grotową z odsysaniem oparów, rozlutownice, termopincetę i niewiadomo co jeszcze. W zasadzie chciałbym mieć wszystkie te urządzenia które właśnie wymieniłem, ale borykam się z wyborem dwóch najważniejszych wymienionych z pierwszeństwem. Mam zamiar lutować drobną elektronikę taką jak urządzenia GSM. Nie wiem do jakiej kolby jaka seria grotów pasuje i jakie konsekwencje idą za tym wyborem. Czy na przykład różne serie grotów cechują się konkretną charakterystyką np kształtem lub gamą rozmiarów, czy wyłącznie interfejsem grot - kolba. Czy odsysanie oparów można swobodnie odłączyć od kolby w przypadku, gdyby przeszkadzałoby to w lutowaniu niezwykle drobnego precyzyjnego ustrojstwa? Również zgadując dochodzę do wniosku , że im większy przepływ powietrza w lutownicy hot air tym lepiej, przez co rozumiem zakup takowej na wentylatorze, a nie kompresorze; Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli jest inaczej. Analogicznie nie wiem również które dysze będą pasować do wskazanego narzędzia. Najbardziej zależy mi na drogowskazie do jakiegoś renomowanego sklepu z szerokim asortymentem, tak bym mógł samemu skompletować zamówienie i waszym sugestiom odnośnie marki i modelu. Elektrodo pomóż.
 • #2
  rzepol3
  Level 2  
  Witam, pracuję w firmie która produkuje elektronikę, również drobną i z mojego doświadczenia jeżeli chcesz naprawiać elektronikę z drobnych elementów najlepiej używać gorącego powietrza pod pewnymi warunkami:
  1. Podmuch powietrza nie może być mocny bo zdmuchniesz komponenty.
  2. temperatura nie może być zbyt wysoka, około 400-450*C byś nie przypalił PCB.
  3. Bardzo istotną sprawą jest dobry topnik również do rozlutowywania.
  Lutownice z grotem są dobre do dużych komponentów min 2mm, odstsarka to już komponenty przewlekane, zjednej strony na drugą PCB.
  Wielkość grotów lutowniczych zawsze dobiera się do wielkości roztapianej cyny. Ponieważ mały grot magazynuje mało ciepła i nie roztapia całej cyny od razu co grozi wyrwaniu tabu lutowniczego.
  A co do "termopincetę" to jest absolutnie nie skutecznie dla małych komponentów.
  W mojej firmie używany stacji Weller-a "https://www.reichelt.com/pl/pl/weller-wxr-3030-stacja-rework-weller-wxr-3030-p161924.html?&trstct=pol_12"
  ale ona są strasznie drogie, fakt że służą po kilka lat bez przerwy po 5 dni 24h bez awarii.
  Poszukał bym stacji która pozwoli Ci korzystać z gorącego powietrza ważne by regulacją była niemal do zera jeżeli chodzi o podmuch powietrza.
  na pewno w tym budżecie poszukał bym stacji typu "kombajn" 3 rączki, odsysarka, standartowa rączka z wymiennymi grotami i gorącym powietrzem.
  Pozdrawiam
 • #3
  Kl3x
  Level 2  
  Stacji lutowniczej szukam o uniwersalnym zastosowaniu nie mam zamiaru lutować tylko drobiazgów, bo i nie mam firmy tylko lubię majsterkować. Wspomniałem o urządzeniach GSM, żeby ktoś mi zasugerował jakieś urządzenie które z powodzeniem by sobie radziło z nimi jak i z lutowaniem przewodów 1,5mm.

  @Edit: Czy będzie można polegać na tej stacji? Czy ktoś może się wypowiedzieć o regulacji hot air w tym właśnie modelu?
  https://techrebal.pl/produkt/stacja-lutownicz...-air-rozlutownica-4w1-yihua-948-ii-techrebal/
  W przypadku, gdyby zakup był rozsądny jakie groty do niej powinienem dokupić i czy mogę doinwestować do niej w odciąg oparów - to dla mnie wysoki komfort.
  Czy ktoś poleci mi ten lub inny sklep?

  @Edit2: Odkryłem, że te stacje raz występują pod nazwą Yihua, a raz pod nazwą WEP. Czy to będzie jakość dalekiego wschodu?

  Dodano po 19 [godziny] 53 [minuty]:

  @bump

  Co powiecie o takim zestawieniu?

  https://www.conrad.pl/p/stacja-lutownicza-bas...dzaj-wyswietlacza-cyfrowy-50-do-480-c-1553055
  https://www.conrad.pl/p/stacja-lutujaco-rozlu...-toolcraft-zd-8908-300-w-100-do-500-c-1488529
  https://www.gotronik.pl/rozlutownica-zd-915-stacja-lutownicza-zd915-p-1302.html

  Naprawdę chcę wydać pieniądze raz, a dobrze. Nie jestem przekonany do tych 'kombajnów' bo jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.