Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Akumulatory Panasonic/Yuasa do UPS - różna temperatura otoczenia do ładowania

22 Wrz 2018 20:39 216 4
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich. Mam dylemat ponieważ okazyjnie kupiłem 2 nowe akumulatory AGM Panasonic 65Ah LC-X1265PG do zasilania awaryjnego ale po przeczytaniu karty katalogowej zdziwiłam się ponieważ podają że można je ładować od temperatury 0 stopni w górę, natomiast konkurencja np. Yuasa przy takim samym typie akumulatora AGM podaje że od -15 stopni. Czy ktoś może mi to rzeczowo wyjaśnić bo ja nie mam zielonego pojęcia z czego to wynika, przecież technologia ta sama i wykonanie w obydwu przypadkach na wysokim poziomie. Może f-ma Panasonic zachowawczo podaje takie dane żeby zdyscyplinować użytkowników do tego aby akumulator wytrzymał te 10-12 lat co może wpłynąć na wizerunek produktu, ale to tylko teoria a tak naprawdę proszę kolegów którzy "w tym siedzą" o konkretne informacje za które będę wdzięczny.
    W załącznikach screeny z kart katalogowych Panasonic i Yuasa - mógłbym więcej kart innych firm wrzucić na poparcie ładowania od -15 ale ograniczę się do tych dwóch jako przykład.
  • Poziom 29  
    Wszystko masz napisane.
    Zalecana temperatura, możesz lądować w niższej ale jak nie musisz to ładuj w podanej.
    Może trochę przedłuży życie, akumulatory ołowiowe-kwasowe lubią temperaturę około 18-20 stopni C. Wszystko powyżej i poniżej skraca im życie, oczywiście nie drastycznie ale zawsze. trochę.
  • Poziom 4  
    Napisałeś rzeczy oczywiste, ale nie odpowiedziałeś na moje pytanie: dlaczego Panasonic w odróżnieniu od innych producentów w karcie katalogowej podaje inne wartości temperatur dla ładowania i rozładowania zresztą też (ale tu różnica jest bardzo mała + - 5-10 stopni).
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    marek726 napisał:
    dlaczego Panasonic w odróżnieniu od innych producentów w karcie katalogowej podaje inne wartości temperatur dla ładowania i rozładowania zresztą też (ale tu różnica jest bardzo mała + - 5-10 stopni).

Tutaj trzeba by zapytać samego Panasonica. Na pewno oczywista jest jedna rzecz - w dawnych czasach ogólną zasadą (głównie stosowaną w przypadku akumulatorów kwasowych rozruchowych, bo tam takie przypadki były najczęstsze) stosowaną przez producentów był zakaz ładowania akumulatora w temperaturach ujemnych. Chodziło tutaj o względy bezpieczeństwa - mianowicie w mocno wyładowanym akumulatorze gęstość elektrolitu spadała tak bardzo, że jego punkt zamarzania mógł stać się wyższy niż aktualna temperatura otoczenia i elektrolit zamarzał - a ładowanie aku z zamarzniętym elektrolitem jest potencjalnie niebezpieczne - dlatego w wielu instrukcjach obsługi akumulatorów rozruchowych (nie wiem jak jest obecnie) była informacja, że ładowanie musi odbywać się w temperaturze przynajmniej 0 stopni. Natomiast w drugą stronę sytuacja wygląda podobnie - ładowanie w wysokiej temperaturze bliskiej 50 stopni, gdy akumulator jest rozładowany w dużym stopniu czyli mamy stosunkowo duży prąd ładowania, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia w akumulatorze tzw. przebicia termicznego, które może zniszczyć całkowicie akumulator. Poza tym sam fakt pracy akumulatora w wysokiej temperaturze niesie ze sobą drastyczne skrócenie czasu życia akumulatora. Każde 8 stopni Celsjusza powyżej temperatury odniesienia (a taką jest 20 stopni Celsjusza) powoduje dwukrotny spadek żywotności akumulatora. Przykładowo jeśli akumulator ma żywotność obliczoną na 6 lat w temp. 20 stopni to pracując w średniej temp. 40 stopni jego żywotność wyniesie około roku, natomiast akumulator, który będzie pracował w temperaturze 50 stopni dokona żywota w ciągu kilku miesięcy.
    Dlatego moim zdaniem węższy zakres temperatur użytkowania dla akumulatorów Panasonic jest prawdopodobnie podyktowany względami bezpieczeństwa przy ładowaniu, a także ochroną akumulatora przed pracą w skrajnie niekorzystnych dla niego warunkach (notabene rozładowywanie akumulatora w temperaturach poniżej zera także nie jest dla niego całkiem zdrowe i obojętne) co a wydłużyć nieco jego żywotność. Ale są to - jak podkreślam - tylko moje przypuszczenia, nie znam rzeczywistych intencji producenta tych akumulatorów.
    oldking napisał:
    Wszystko powyżej i poniżej skraca im życie

Akurat praca w temperaturach poniżej 20 stopni (do około 0 stopni) wręcz wydłuża życie akumulatorów, zwiększając ich żywotność i zmniejszając efekt samorozładowania baterii.
  • Poziom 4  
    Myślę że jest tak jak napisałeś, ochrona przed uszkodzeniem akumulatora tak na wszelki wypadek. Sugerujesz również abym napisał do Panasonica, niezła myśl i tak zrobię. W każdym razie dzięki za odpowiedź.