Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Defro Delta 19kW słabo grzeje

pier 25 Wrz 2018 11:42 1083 50
  • #31 25 Wrz 2018 11:42
    darek.jacek
    Poziom 13  

Witam, jako stary palacz i miłośnik ogniska w domu mogę coś doradzić.
    Te rady z cegłami w kotle są o kant dupy potłuc do momentu rozwiązania problemu ze słabym ciągiem.
    Są dwie opcje. Albo za słaby ciąg (wentylacja, nawiew) lub za mały przekrój komina. Zacznijmy od tego jaki jest komin a raczej jego przekrój, komin musi być czysty. Temperaturę wody trzeba trzymać odpowiednio wysoko, minimum 60 stopni bo szybko komin zawalisz mokrą sadzą.
    I najważniejsze to opał. Drewno nie może być mokre bo się będzie gotować a potem palić z czego połowa jego energii pójdzie na samo suszenie. Spróbuj suchym drewnem i dolne drzwiczki otwarte na 3/4 aby ciąg był możliwie maksymalny.
    Moc pieca nie ma tu nic do tego, on osiąga do 19kW a przy mokrym drewnie możesz mieć 5kW.
    Sam mam dwa piecie, jeden jest "w sam raz", drugi to kominek z płaszczem wodnym, który jest dwukrotnie za duży jednak nie ma problemu z paleniem po spełnieniu trzech warunków: wentylacja z nawiewem, czysty komin oraz suchy opał. Innej opcji kolego nie ma.
    Komin minimum 14cm x 14cm lub wkład kominowy o średnicy 160mm (nie mniejszy jak 150) bo inaczej szybko go zabijesz smołą. Przy wkładzie to pół biedy bo go wypalisz ale przy kominie z cegły wypalanie nie jest tak kolorowe.

• #32 25 Wrz 2018 18:08
    pier
    Poziom 23  

Miałem już pisać że znów jest tak samo ale coś drgnęło do przodu.

To tak.
    Komin wyczyszczony, dziury pozaklejane, wymieniłem drzwiczki rewizyjne w kominie na nowe. Nigdzie nie ma przedmuchów.
    Znalazłem zaprawę w czopuchu, pewnie przy wstawianiu tam się znalazła, usunąłem ją.
    Posprawdzałem piec w środku, nie ma się do czego przyczepić.
    Komin ma przekrój jakieś 30x15cm, wysokości ma też na pewno te 6,5m.
    Ustawiłem temp włączenia pompy na 35C.
    Rozpaliłem, temperatura skoczyła do 38 włączyła się pompka może 5 minut i temperatura spadła do 34, kolejne 10min poszła do 36, znów spadła, po tym już zaczęła powolutku rosnąć. Teraz po około 40-50 minutach temperatura wynosi 49.

Czyli coś tam lepiej ale na pewno nie tak jak powinno być. Podejrzewam że do ustawionych 65 nigdy nie dojdzie.
    A cha jak mówiłem już zaczyna spadać...

Co dalej?

• #33 25 Wrz 2018 18:30
    darek.jacek
    Poziom 13  

Gdzie czujnik temperatury się znajduje?

• #34 25 Wrz 2018 18:33
    pier
    Poziom 23  

darek.jacek napisał:
    Gdzie czujnik temperatury się znajduje?

Na rurze wyjściowej zaraz za śrubunkiem.

• #35 25 Wrz 2018 18:37
    darek.jacek
    Poziom 13  

A czy jesteś pewny, ze jego wskazania są prawidłowe? Zobacz chusteczką czy masz ciąg w piecu.
    Wyczyść ruszta wodne.

• #36 25 Wrz 2018 18:40
    pier
    Poziom 23  

darek.jacek napisał:
    A czy jesteś pewny, ze jego wskazania są prawidłowe? Zobacz chusteczką czy masz ciąg w piecu.
    Wyczyść ruszta wodne.

Ej no takie rzeczy juz dawno sprawdzone.

Teraz po dorzuceniu opału (tak wiem nie powinno się) temperatura skoczyła i trzyma się na poziomie 61C.
    Nie mam pojęcia dlaczego kocioł nie może dać więcej.

Tylko zestaw nadmuchowy mnie ratuje?

• #37 25 Wrz 2018 19:04
    darek.jacek
    Poziom 13  

Piec na drewno czy węgiel najlepiej działa grawitacyjnie. Tak przynajmniej mówił mi kominiarz, który odbierał instalacje a gość widać, że nie z pierwszej łapanki. Ale, jest jeszcze jedno ale. Jak wrzucisz opału za mało to też nie osiągniesz zamierzonego celu. Ja np wrzucam dwie deski i kawałek gałęziówki tylko po to aby podgrzać 100 litrów wody w bojlerze do 50 stopni. Jak włączyłbym grzejniki to pompa włączy się tylko raz. Żeby móc nawet w tym dwukrotnie większym piecu ogrzać mieszkanie z bojlerem to muszę go załadować w sporą ilość drewna.

• #38 25 Wrz 2018 19:45
    Xantix
    Poziom 40  

pier napisał:
    Co dalej?

Wszystkie próby robiłeś na miarkowniku? Próbowałeś ustawić dawkę powietrza "na sztywno" za pomocą śruby odłączając miarkownik?

• #39 25 Wrz 2018 19:46
    pier
    Poziom 23  

Xantix napisał:
    pier napisał:
    Co dalej?

Wszystkie próby robiłeś na miarkowniku? Próbowałeś ustawić dawkę powietrza "na sztywno" za pomocą śruby odłączając miarkownik?

Tak.

• #40 25 Wrz 2018 19:47
    Xantix
    Poziom 40  

pier napisał:
    Tak.

Tak to znaczy
    Xantix napisał:
    Wszystkie próby robiłeś na miarkowniku?

czy
    Xantix napisał:
    Próbowałeś ustawić dawkę powietrza "na sztywno" za pomocą śruby odłączając miarkownik?

Czy też obie opcje na raz?

• #41 25 Wrz 2018 20:02
    pier
    Poziom 23  

Xantix napisał:
    pier napisał:
    Tak.

Tak to znaczy
    Xantix napisał:
    Wszystkie próby robiłeś na miarkowniku?

czy
    Xantix napisał:
    Próbowałeś ustawić dawkę powietrza "na sztywno" za pomocą śruby odłączając miarkownik?

Czy też obie opcje na raz?

No a jakie próby z miarkownikiem?

Nawet jak mam całkowicie otwartą klapkę powietrza (przywiązana) i tak to niczego nie zmienia.

Wyczytałem w instrukcji że przyczyną zbyt niskich temperatur uzyskiwanych na piecu może być zbyt mocny ciąg kominowy. Zamknąłem całkowicie szyber w czopuchu (on jest taki przycięty więc całkowicie nie da się go zamknąć) i co ... Nic bez zmian.
    2/3 wsadu wypala się w jakieś dwie godziny a temperatury nie osiąga. No masakra jakaś.
    Może ten piec to lipa, jakaś podróba czy kij wie co jeszcze.

• #42 25 Wrz 2018 20:24
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Czym palisz ? chyba nie węglem !

• #43 25 Wrz 2018 20:36
    Xantix
    Poziom 40  

pier napisał:
    No a jakie próby z miarkownikiem?

Normalne. Po prostu pytam czy używałeś miarkownika czy nie.

pier napisał:
    Nawet jak mam całkowicie otwartą klapkę powietrza (przywiązana) i tak to niczego nie zmienia.

O taką odpowiedź mi chodziło.

pier napisał:
    Wyczytałem w instrukcji że przyczyną zbyt niskich temperatur uzyskiwanych na piecu może być zbyt mocny ciąg kominowy

Raczej się nie zdarza żeby zbyt mocny ciąg powodował niskie temperatury na kotle - wręcz odwrotnie sprzyja on rozbujaniu się kotła i temperatura wody idzie niebezpiecznie wysoko.
    Zresztą bardzo mocny ciąg kominowy łatwo da się rozpoznać bo kocioł wtedy huczy jakby miał wystartować na orbitę a w palenisku pali się bardzo żywo i ostro.

pier napisał:
    szyber w czopuchu (on jest taki przycięty więc całkowicie nie da się go zamknąć)

I taki powinien być.

pier napisał:
    Może ten piec to lipa, jakaś podróba czy kij wie co jeszcz

Nie mogę znaleźć lepszego przekroju tego pieca, ale mam podejrzenia, że jest to kocioł tzw. górno-dolny (choć mogę się mylić). A kotły górno-dolne lubią sprawiać rózne problemy...

Dodano po 8 [minuty]:

Chyba będziesz musiał jednak rozważyć montaż dmuchawy.

• #44 25 Wrz 2018 20:36
    pier
    Poziom 23  

Górno dolny raczej j nie jest bo przy ruszcie nie ma wyjścia wgłąb pieca. Widać to na moim zdjęciu.

Właśnie tego chuczenia w tym piecu mi brakuje. W starym tak chuczało.
    I nie mogę tego zrozumieć ten sam komin, nic nie zmienione, tak samo piec podłączony do komina a ciąg inny.

A może być jakiś błąd popełnionych przy podłączaniu kotła który by dawał takie objawy?
    Ale w sumie to proste jak cep, wejście, wyjście pompka...

Ten nadmuch poprawi sytuację? Zestaw nadmuchowy defro to koszt 440zl, nie chciałbym wydawać na darmo.

• #45 26 Wrz 2018 20:10
    pier
    Poziom 23  

Sprawa rozwiązana.

A winowajcą było uchylone okienko do garażu. Po zamknięciu okienka kocioł pali jak należy nawet potrafi wodę zagotować :D
    Jak już się rozbuja to mu to okienko nie przeszkadza jak uchylone.

Przy najbliższej okazji robię "zetkę" jak należy.

Dzięki za wszelakie wskazówki i chęć pomocy.

• #46 26 Wrz 2018 21:08
    Magister_123
    Poziom 33  

pier napisał:
    A winowajcą było uchylone okienko do garażu.

Tak duże podciśnienie się robiło że kocioł się nie mógł rozpędzić? Przy zimnym kotle cały dym powinien iść do kotłowni (ciąg wsteczny). Dziwna sprawa.

• #47 26 Wrz 2018 21:31
    pier
    Poziom 23  

Magister_123 napisał:
    pier napisał:
    A winowajcą było uchylone okienko do garażu.

Tak duże podciśnienie się robiło że kocioł się nie mógł rozpędzić? Przy zimnym kotle cały dym powinien iść do kotłowni (ciąg wsteczny). Dziwna sprawa.

Nie wiem co się działo ale wiem że nie działało.
    Na trop wpadłem dzięki znajomemu. Gadu gadu i powiedział mi że u niego tak jest że jak otworzy okienko to nie chce się palić a jak je zamknie a uchyli drzwi to pali jak trzeba.
    Chodzi o to że i u niego i u mnie okienko jest powyżej kotła. Może to ma jakieś znaczenie?
    Tak samo ma też z tym że jak już się rozbuja kocioł to stan okienka nie ma znaczenia.

• #48 27 Wrz 2018 08:37
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Chyba zimny i mokry komin, nieużywany od poprzedniego okresu grzewczego, a otwarte okno mogło przy tym, w jakiś sposób "pomóc".

• #49 27 Wrz 2018 13:26
    pier
    Poziom 23  

stanislaw1954 napisał:
    Chyba zimny i mokry komin, nieużywany od poprzedniego okresu grzewczego, a otwarte okno mogło przy tym, w jakiś sposób "pomóc".

Raczej nie bo kilka razy było palone tylko na c.w.u. a więc komin był używany.

Ale fakt jest taki że nowy piec był "włożony" do kotłowni właśnie przez rozkuty otwór okienka. Później w miejsce otworu zostało wstawione okno.
    Przed wymianą kotła otwór okienny był nieużywany, zaślepiony.

• #50 27 Wrz 2018 19:28
    stanislaw1954
    Poziom 41  

A ile to jest kilka razy, licząc choćby od początku maja, do prawie końca września?

• #51 27 Wrz 2018 19:44
    pier
    Poziom 23  

stanislaw1954 napisał:
    A ile to jest kilka razy, licząc choćby od początku maja, do prawie końca września?

Maks 5 razy.