Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocena poprawności montażu zabezpieczenia wdłużnego!

23 Sep 2018 00:31 1557 16
  • Level 20  
    Witam!!!
    Proszę o ocenę poprawności montażu rozłącznika pracującego jako zabezpieczenie wzdłużne linii n/n.
    Moim zdaniem, końcówki przewodów (w tym przewodu PEN), zaprasowane na przewodzie ASXsN wchodzącym do zacisków rozłącznika, powinny być skierowane w dół aby zapobiec wciekaniu wody. Przedstawiciel wykonawcy zapewnił mnie, że końcówki zaprasowane są "NA SZCZELNO" i żadna woda nie może wciekać do końcówki kablowej. Mam nadzieję, że technologia "poszła na przód" i się mylę, ale mam wątpliwości czy ten rozłącznik zamontowany jest zgodnie z jakimkolwiek katalogiem budowy sieci n/n.
    Pozdrawiam i dziękuję za profesjonalną ocenę.Ocena poprawności montażu zabezpieczenia wdłużnego!Ocena poprawności montażu zabezpieczenia wdłużnego!Ocena poprawności montażu zabezpieczenia wdłużnego!
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Helpful post
    Level 39  
    Według mnie masz rację i końcówki PEN powinny być skierowane przewodem w dół, zaprasowane na szczelno pierwszy raz słyszę takie określenie.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Helpful post
    Level 22  
    W tym przypadku problem załatwiło by obkurczenie rurki termokurczliwej na końcówce.
  • Helpful post
    Level 39  
    Ale tylko i wylacznie z klejem sama zwykła nic nie da.
  • Level 20  
    Dziękuję za odpowiedzi. Zdziwienie budzi fakt, że pomimo ewidentnego błędu, ani ludzie z TAURONA ani pracownicy firmy wykonawczej, w rozmowach nie wykazują żadnej chęci do poprawy (wystarczy inaczej wyprofilować przewody albo podnieść rozłącznik o kilka centymetrów). Chyba będę musiał zwrócić się oficjalnym pismem podpartym zdjęciami i może to zmotywuje ich do działania. Zakładam, że awaria w postaci zaśniedziałej końcówki, niekoniecznie musi się wydarzyć ale z uwagi, że mój budynek jest zasilany z tego odgałęzienia, wolałbym nie znaleźć się w sytuacji "niestabilnego zera" w instalacji. Co prawda jest wykonane uziemienie przy złączu ale mimo wszystko spróbuję skłonić wykonawcę do poprawy.
    Dziękuję i pozdrawiam :-)
  • Helpful post
    Level 42  
    Kolegi obawy są trochę przesadzone.
    Jeżeli końcówka jest dobrze zaprasowana, odpowiednią praską i matrycą, nic jej nie będzie.
    Mity o szkodliwości zaciekania wody pochodzą z czasów kiedy końcówki "prasowane" były kluczem płaskim pobijanym młotkiem albo kombinerkami.
    Tu akurat widać prawidłowe, sześciokątne zaprasowanie.

Oczywiście dobrą praktyką jest użycie taśmy izolacyjnej albo koszulki termokurczliwej na końcówce i/lub uformowanie żyły z ugięciem w dół (w mojej okolicy potocznie z niemieckiego mówi się na to "wassersag"), w myśl zasady że lepiej dmuchać na zimne.
    Aczkolwiek znam wiele takich połączeń jak na fotkach, wykonanych dekady temu, bez żadnych oznak degradacji.
    Kiedyś, po demontażu, z ciekawości przeciąłem wzdłuż taką końcówkę zaprasowaną "banaszakiem" w latach 60-70, która była ustawiona pionowo w górę i bez żadnej izolacji. I co? Nic, błyszczące aluminium na całej długości końcówki, zero korozji.

PS. Bardziej bym przyczepił się do osłon zacisków fazowych - dwie skrajne nie są dobrze zatrzaśnięte. Wycięcie na przewody jest za małe i osłony opierając się na przewodach nie "wskoczyły" w zatrzaski.
  • Level 30  
    Również popieram twierdzenie kolegi Zbyszka.
    Dobrym zwyczajem jest obkurczenie koszulki termokurczliwej na końcówce lub skierowanie jej w dół, ale to jest tylko dobry zwyczaj.
    Ewentualna wilgoć zatrzyma się na pierwszym prasowaniu, a ono jak widzimy jest wykonane na wejściu przewodu do końcówki.
  • Helpful post
    Level 42  
    Dodam jeszcze, że prasowanie powinno być w określonym kierunku - czyli najpierw przy "oczku" i następne zaciskania w stronę wejścia przewodu/kabla.
    W przeciwnym wypadku zrobi się nieprzewodzący i sprężony "bąbel" powietrza lub środka uszczelniającego.
  • Level 28  
    Dołączam rysunek ze strony erko, żeby nie było wątpliwości Ocena poprawności montażu zabezpieczenia wdłużnego! Ocena poprawności montażu zabezpieczenia wdłużnego!
  • Level 20  
    zbich70 wrote:
    Dodam jeszcze, że prasowanie powinno być w określonym kierunku ....w przeciwnym wypadku zrobi się nieprzewodzący i sprężony "bąbel" powietrza lub środka uszczelniającego.

Moim zdaniem Końcówka nie jest zaprasowywana aż tak szczelnie a określony kierunek prasowania wynika z tego, że materiał końcówki pod wpływem prasowania "płynie" i końcówka ulega lekkiemu wydłużeniu. Aby zachować styk na całej długości tulejki należy zacząć prasowanie w sposób podany przez ERKO.

Załączam link:

http://www.elektroonline.pl/a/10135,Innowacyj...ncowek-do-kabli-aluminiowych,,Elektrotechnika
  • Level 1  
  • Level 20  
    Chyba miały być "3 tory fazowe" :-). Co do takiego połączenia PEN to katalogi "Strunobetu" i "ENSTO" faktycznie przewidują przy rozłącznikach 3-biegunowych, połączenie przewodów PEN zaciskiem przebijającym izolację. Już po zrobieniu zdjęć rozłącznik dostał tabliczkę z numerem ale nie ma tam wartości zabezpieczenia.
  • Level 1  
  • Level 20  
    Miałem na myśli (zgodnie ze wspomnianymi katalogami), że końcówki przewodów PEN dopływu i odpływu łączone są obok rozłącznika zaciskiem przebijającym izolację.
  • Level 1  
  • Level 8  
    PEN -na zacisku fabrycznym dołączanym do RSA takie rozwiązanie widziałem. Powinna być ciągłość.