Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Panda 2 VAN 1.1 2004r. - Nie działają wycieraczki szyby przedniej

electron24 23 Sep 2018 10:08 21138 16
    electron24
    Level 9  
    Nie działają w mojej Pandzie wycieraczki szyby przedniej, w ogóle nie reagują na zmiany położenia przełącznika biegów pracy wycieraczek przy kierownicy.

Kupiłem na Auto złomie całą konsolę sterowniczą przy kierownicy, ale po wymianie nadal nie działają więc problem leży gdzie indziej.

Bezpiecznik i silnik wycieraczek są OK, na razie ratuję się podłączając je na ostro - w kabinie zainstalowałem zwykły wyłącznik ON/OFF biorąc biegun + z akumulatora i przez ten wyłącznik do silnika, na ostro działają.

Czy ktoś może nakierować jak szukać dalej rozwiązania tego problemu?
    piotrekwoj1
    Level 39  
    Zapewne jest tam jakiś przekaźnik który może być odpowiedzialny za brak działania.
    electron24
    Level 9  
    Byc moze jest przekaznik do wycieraczek, mam rysunek rozmieszczenia przekaznikow ale bez opisu takze nawet nie wiem ktory jest do czego
    marfur30
    Level 25  
    Witam . Sprawdź jeszcze raz porządnie bezpieczniki w BSI
    electron24
    Level 9  
    Sprawdziłem Bezpiecznik F43 w skrzynce M001 w kabinie pod kierownicą - jest OK.
    Są jeszcze przekaźniki w puszce B001 w komorze silnika, ale nie mam do niej opisu.
  • Helpful post
    marfur30
    Level 25  

Wycieraczka
    15 Zapłon włączony - 15
    15A Bezpiecznik 15 A
    30 Napięcie akumulatora - 30
    30A Bezpiecznik 30 A
    31 Masa - 31
    50 Sygnał startu - 50
    5A Bezpiecznik 5 A
    70A Bezpiecznik maksymalny 70 A
    A20 Sterownik elektroniki nadwozia
    bg Beżowy
    bl niebieski
    br brązowy
    G10 Połączenie masy na pokrywie wentylatora
    G22 Połączenie masy słupek A prawy
    G51 Połączenie masy w bagażniku lewe
    ge żółty
    gn zielony
    gr szary
    hbl Jasno niebieski
    hbr jasnobrązowy
    hr Różowy
    lgn jasnozielony
    li fioletowy
    M11 Silnik wycieraczek przód
    M12 Pompa spryskiwacza szyby
    M51 Silnik wycieraczek tył
    or Pomarańczowy
    P03 Skrzynka bezpieczników/przekaźników komora silnika
    P21 Skrzynka bezpieczników wnętrze pojazdu
    R01 Rezystancja
    rt czerwony
    S01 Włącznik świateł cofania
    S27w Włącznik wycieraczek i spryskiwacza
    sw czarny
    W Klucz zapłonu włożony – W
    ws biały

Masz kolego schemat modułu kabinowego BSI czyli według twojego opisu skrzynki M001.
    Posprawdzaj czy masz wszędzie prądy i masy. Jak wszystko będzie ok to raczej BSi padło.
    electron24
    Level 9  
    marfur30 wrote:
    Masz kolego schemat modułu kabinowego BSI czyli według twojego opisu skrzynki M001.
    Posprawdzaj czy masz wszędzie prądy i masy. Jak wszystko będzie ok to raczej BSi padło.

Dzięki za schemat, jak będę miał chwilę czasu to siądę do tego.
    electron24
    Level 9  
    Okazało się że padły 2 przekażniki od wycieraczek w centralce BSI, wymieniłem na nowe - koszt 20zł no i wycieraczki hulają:)
    Ciekawy jestem co było przyczyną stopienia - widać na zdjęciach?
    Ja już takie auto kupiłem, poprzedni właściciel chyba musiał coś przekombinować
    Kaziu1313
    Level 7  
    Witam, mam ten sam problem. Rozkręciłem panel pod kierownicą, słyszę, że przekaźnik się przytyka, ale nie mogę ich znaleźć, gdzie one są dokładnie???
    electron24
    Level 9  
    Przekaźniki znajdują się w module BSI, znajduje się on zaraz za skrzynką bezpieczników po lewej stronie przy drzwiach tam gdzie jest wajha do otwierania przedniej klapy.
    Zdjęcie środka BSI w załączniku
    Kaziu1313
    Level 7  
    Dziękuję, jutro będę działał :)
    Kaziu1313
    Level 7  
    Dobra poddaje się, po rozkręceniu obudowy bezpieczników widzę to co ma zdjęciu. Pytanie gdzie są przekaźniki? Czy coś muszę jeszcze rozebrać? Czy po wyjęciu przekaźników mogę jeździć bez do czasu ich zakupu?
    Czy może ktos zna ich nazwę i typ, aby kupić je wcześniej? Fiat Panda 2 VAN 1.1 2004r. - Nie działają wycieraczki szyby przedniej
    piotrekwoj1
    Level 39  
    Zapewnie w tym "pudełku" z fioletową wtyczką, ale skoro Ty nie potrafisz znaleść tego "pudełka" to co dopiero wymienić przekaźniki. Oddaj do kogoś kto to ogarnie profesjonalnie a nie będzie rzeźbił.
    Kaziu1313
    Level 7  
    Dzięki za odpowiedź, ale chodziło mi bardziej o to jak krok po kroku dojść do tych przekaźników.

Dodano po 3 [godziny] 14 [minuty]:

Czy cały moduł bsi muszę wymontować z auta, aby dotrzeć do przekaźników?
    Mich43l
    Level 20  
    Witam dołączę do pytania, u mnie występuje problem podobny tylko że objawia się on na 2 biegu najszybszy, a mianowicie wycieraczki ruszają się o 1 cm co 40-50 sekund i tak do momentu aż dojdą do samej góry, na powrocie wracają normalnie. Podany objaw występuje tylko i wyłącznie w pozycji 2 biegu natomiast bieg przerywany, chwilowy oraz pierwszy działa bez zarzutu.

Moje pytanie czy problem jest z przekaźnikami w bsi czy w przełączniku zespolonym w kierownicy?

Pozdrawiam
    adamr24
    Level 3  
    marfur30 wrote:
    witam ze sie podepne pod pytanie
    mam problem z panda 1,2 2003
    nowy akumulator ,nowy alternator,jak juz silnik chodzi to jak podlacze miernik na napiecie + do klemy plusowej ale nie na akumulatorze a minus- na karoserie to mam 14,15 v czyli alternator laduje,ale jesli podepne minus- pod kabel minusowy-mase pokazuje 12,5 do 13 v czyli nie laduje tak samo jak sa klemy podpiete pod akumulator,co moze byc przyczyna ze nie laduje akumulatora ,musze caly czas doladowywac akumulator co 3,4 dni bo sie rozladowywuje,czyli gdzies cos bierze prad lub gdzis zwarcie jak podpinalem amperomierz to na postoju pobiera 0,05 mA,pare razy w zimie zaswiecila mi kontrolka wspomagania na czerwono i nie bylo wspomagania ale po ponownym uruchomieniu sie zresetowalo,sprawdzalem pokolei bezpieczniki i tak jak w poscie jak wycignalem bezpiecznik 70A to nie bylo poboru pradu 0,00,bezpiecznik z tego opisu odpowiada za to ze jest to bezpiecznik maxymalny(za co dokladnie odpowiada ten bezpiecznik)kiedys byl tez blad skasowalem prze ta fantastyczna kostke obd ,ale pisalo blad na magistrali co moze byc przyczyna ze nie laduje akumulatora (zwarcie,moze jakis czujnik w kolumnie kierowniczej).Prosze o pomoc

Wycieraczka
    15 Zapłon włączony - 15
    15A Bezpiecznik 15 A
    30 Napięcie akumulatora - 30
    30A Bezpiecznik 30 A
    31 Masa - 31
    50 Sygnał startu - 50
    5A Bezpiecznik 5 A
    70A Bezpiecznik maksymalny 70 A
    A20 Sterownik elektroniki nadwozia
    bg Beżowy
    bl niebieski
    br brązowy
    G10 Połączenie masy na pokrywie wentylatora
    G22 Połączenie masy słupek A prawy
    G51 Połączenie masy w bagażniku lewe
    ge żółty
    gn zielony
    gr szary
    hbl Jasno niebieski
    hbr jasnobrązowy
    hr Różowy
    lgn jasnozielony
    li fioletowy
    M11 Silnik wycieraczek przód
    M12 Pompa spryskiwacza szyby
    M51 Silnik wycieraczek tył
    or Pomarańczowy
    P03 Skrzynka bezpieczników/przekaźników komora silnika
    P21 Skrzynka bezpieczników wnętrze pojazdu
    R01 Rezystancja
    rt czerwony
    S01 Włącznik świateł cofania
    S27w Włącznik wycieraczek i spryskiwacza
    sw czarny
    W Klucz zapłonu włożony – W
    ws biały