Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny głośnik bluetooth DIY

VoSooler 23 Wrz 2018 13:28 5451 33
  • Przenośny głośnik bluetooth DIY
    Cześć! Dziś chciałbym Wam przedstawić mój kolejny przenośny głośnik, ale teraz zastosowałem technologię bluetooth. Brakuje jeszcze 4 śrubek do głośników, ale nie patrzcie na to, wkrótce będą. Jak zwykle, głośnik robiony od podstaw. Czasu jeszcze nie wiem ile gra, ale grał godzinę i napięcie to samo ciągle się trzymało.
    Przenośny głośnik bluetooth DIY Przenośny głośnik bluetooth DIYPrzenośny głośnik bluetooth DIYPrzenośny głośnik bluetooth DIY

Poniżej specyfikacja:
    30x13,5x10 - wymiary
    T.9.200.8.PC - głośnik wysokotonowy
    W.11.100.8.MC - głośnik niskotonowy
    Kondensator PET 6,2 uF
    Cewka-filtr CPK - L=0,4 - R=0,6
    Moduł wzmacniacz audio 1x60W - mono - TPA3118 PBTL
    Moduł audio odtwarzacz MP3 z wyświetlaczem LED - USB - SD - FM - Bluetooth + pilot
    Przetwornica DC-DC 150W - 10A/ 12-35V - STEP-UP
    Akumulator żelowy 12V 5Ah
    Woltomierz DC 3-30V w obudowie - 0,56"
    Gniazdo DC 2,1/5,5mm z zaciskami skręcanymi
    Przełącznik kołyskowy
    Przetwornica 3A, 3-35V na 1,5-30V - DC-DC - step-down - LM2596 - do FPV
    Radiatory do Raspberry Pi
    Kondensator elektrolityc 2200uF 25V 105C - do odtwarzacza mp3, ponieważ były bardzo duże zakłócenia na bluetooth, teraz nie ma nic. Gumowe nóżki pod obudowy kolumny MONACOR HF-50
    3Dczar Folia okleina carbon KARBON 3D
    Eko skóra SKAJ
    Płyta MDF
    Ładowarka akumulatorów żelowych AGM 12V bolec wtyk
    Video:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 23 Wrz 2018 19:11
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Skoro jak piszesz ma to być PRZENOŚNY "głośnik" (powinno być raczej "zestaw aktywny" chyba), to w jaki sposób będziesz go przenosić? Pod pachą? Jakaś rączka by się przydała...
    Ponadto - skoro (w dalszym ciągu) "Przenośny" to z założenia narażony na urazy mechaniczne - głośniki są bez ŻADNEGO zabezpieczenia - może nie pierwsze, ale drugie - trzecie użycie w plenerze i będzie klops.

• Mitronik
  • #4 23 Wrz 2018 23:14
    Eryk1000
    Poziom 17  

Co to za głośniki tam masz? niskotonowy wygląda jakby się dusił w tej obudowie. Pokaż środek ;)

• #5 24 Wrz 2018 00:42
    siewcu
    Poziom 33  

@up:

VoSooler napisał:

Ale wygląda na dosyć spory i mało przenośny... Rączka rączką, ale bardziej brakuje maskownicy, żeby przypadkiem ktoś wyciągając byle jak po pijaku nie złapał za głośniki, bo będzie klops.

• #6 24 Wrz 2018 01:23
    WędkarzStoLica
    Poziom 31  

Po pijaku klopsów może być dużo więcej. Można źle nogę na schodach postawić i wylądować w łóżku gipsowym, a nawet stracić życie.

Nieźle was poniosło z tymi zabezpieczeniami - jak w każdym temacie na elektrodzie. Masakra normalnie.
    Nie wychodźcie z domu bo klopsy czekają na każdym rogu.
    Każdy normalny człowiek nie potrzebuje zabezpieczeń, ograniczeń, nakazów, zakazów etc.
    To wszystko jest dla ćwierćinteligentów.

• #7 24 Wrz 2018 08:09
    kubusjugo
    Poziom 11  

Jaki wyszedł koszt budowy tego głośnika?

• #8 24 Wrz 2018 09:51
    siewcu
    Poziom 33  

WędkarzStoLica napisał:
    Po pijaku klopsów może być dużo więcej. Można źle nogę na schodach postawić i wylądować w łóżku gipsowym, a nawet stracić życie.

To nawet na trzeźwo można. Kawałek kratki załatwi sprawę no ale po co zabezpieczać cokolwiek, ktoś strąci i przebije membranę ale może jeszcze elektronikę na zewnątrz wyłożyć? Przecież zabezpieczać nie trzeba, to tylko na imprezy plenerowe.

• #9 24 Wrz 2018 10:21
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

WędkarzStoLica napisał:

Nieźle was poniosło z tymi zabezpieczeniami - jak w każdym temacie na elektrodzie. Masakra normalnie.
    Nie wychodźcie z domu bo klopsy czekają na każdym rogu.
    Każdy normalny człowiek nie potrzebuje zabezpieczeń, ograniczeń, nakazów, zakazów etc.
    To wszystko jest dla ćwierćinteligentów.

Przenośny głośnik bluetooth DIY

Zwłaszcza poręcze na schodach, barierki na balkonach i tarasach, drzwi w windach i samochodach osobowych, zawory bezpieczeństwa w instalacjach ciśnieniowych, pokrywy studzienek kanalizacyjnych etc. to zbędne wymysły...

Człowiek inteligentny potrafi przewidzieć zagrożenia i zastosować środki zapobiegające ich wystąpieniu. Dla ćwierćinteligenta wszystko to jest zbędne - dla niego niezabezpieczona dziura w ziemi jest problemem dopiero jak w nią wpadnie i połamie nogi.

• #10 24 Wrz 2018 10:43
    WędkarzStoLica
    Poziom 31  

Potrafię odróżnić zabezpieczenia potrzebne od tych zbędnych. Te co Ty wymieniłeś są akurat niezbędne. U mnie w mieszkaniu kolumny 20lat stoją bez osłon na głośniki i nikt im dziury nie zrobił. To samo w głośniku przenośnym którego używam codziennie w rowerze.

No dobra, przyznaje rację - osłona tutaj nie zaszkodzi, chociaż nie jest niezbędna.
    Mam alergię na nadgorliwość i nadinterpretację. Wybaczcie.

• #11 24 Wrz 2018 13:58
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

WędkarzStoLica napisał:
    U mnie w mieszkaniu kolumny 20lat stoją bez osłon
    STOJĄ... A ta z tematu ma być przenoszona i używana w plenerze. Widzisz różnicę? Jak nie - zrób sobie taką samą i sprawdź po ilu przenoszeniach będziesz musiał wymieniać głośnik.
    WędkarzStoLica napisał:
    Mam alergię na nadgorliwość i nadinterpretację.

Nadgorliwość nadgorliwością - ta nie szkodzi. A wyobraźnia i zdrowy rozsądek ? Ich nie zaszkodzi używać.
    VoSooler napisał:
    maskownice trudno dorwać do głośnika 11cm
    Pomyślałem teraz o kratce osłaniającej wentylator o średnicy 12 cm. Może by pasował? W każdym razie na pewno będzie lepiej niż bez żadnej osłony.

• #12 24 Wrz 2018 15:09
    siewcu
    Poziom 33  

Wiem! Ruszt od grilla!

A tak na poważnie - dlaczego próbujecie osłaniać tylko jeden głośnik, zamiast zarzucić coś na całość? Moim zdaniem tak będzie prościej, stosujesz jakąś siatkę podpartą w miejscu mocowań głośników i będzie to bardziej estetyczne niż sama osłona na niskotonowy. I kupno nie będzie raczej stanowiło problemu...

• #13 24 Wrz 2018 16:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

siewcu napisał:
    stosujesz jakąś siatkę podpartą w miejscu mocowań głośników i będzie to bardziej estetyczne niż sama osłona na niskotonowy.
    No nie wiem... Zależy jaką siatkę Kolega znajdzie i jak ją zamocuje. Moim zdaniem prościej i łatwiej zastosować chociażby wspomniane sitko na wentylator (konkretnie dwa - wtedy i wysokotonowy będzie chroniony - nie wspomniałem o tym wcześniej, bo wydawało mi się to oczywiste) dość estetyczne i do dostania bez większych problemów, a i zamocować prosto - wystarczą cztery śrubki.

• #14 24 Wrz 2018 20:40
    kubusjugo
    Poziom 11  

A nie prościej dołożyć odbiornik bt do głośników Creative 2.1 i do tego akumulator? Prze długi czas używałem takiego zestawu jako nagłośnienie w Berlingo. Miałem dwa takie zestawy 2+1 i były na 12v.

• #18 25 Wrz 2018 18:44
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

VoSooler napisał:
    głośnik ma czym oddychać

Znamy typ głośnika, ale nie znamy pojemności netto obudowy. Netto, czyli samego "powietrza" - bez pojemności głośników, podzespołów itp bebechów, a dopiero znając pojemność netto można ocenić czy naprawdę "ma czym oddychać" - i o to chodziło jak myślę Koledze Eryk1000.

• #20 26 Wrz 2018 20:30
    OXYGEN7
    Poziom 2  

Hej.
    1. Możesz podać schemat?
    2. Jestem ciekawy jak to wszystko wygląda w środku.
    3. Myślałeś żeby zastosować BR (Producent podaje 5l)
    4. Jak policzyłeś cewki z kondesatorem
    Dzięki.

• #21 27 Wrz 2018 12:41
    Azbi
    Poziom 8  

No przenośny to chyba ten zestaw jest ale w cudzysłowie :) Druga sprawa jak już podajesz wymiary to podawaj je tak jak wszyscy ... w milimetrach, a nie centymetrach. Bo wchodzę ... czytam i ooo taki malusi, a fotografia mówi co innego, a jeśli już dajesz w cm to chociaż napisz na końcu, że w cm.
    Fajnie byłoby też zobaczyć wnętrze tego urządzenia ;)

• #22 29 Wrz 2018 00:05
    selectus
    Poziom 7  

Witam panów, chyba przydałby się jakiś mini bas-reflex. Ciśnienie może być za duże, poza tym proponuje maskownice zrobić tak jak ktoś wyżej wspomniał. Pasowałoby ochronić tego soprana i w ogóle cały przód.

• #23 29 Wrz 2018 11:13
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

selectus napisał:
    przydałby się jakiś mini bas-reflex
    JAKIŚ? Proponuję zapoznać się z ideą budowy kolumn BR:
    https://www.youtube.com/watch?v=7yt7bzemqn0
    Bass-reflex nie polega na zrobieniu dziury w obudowie. To znacznie bardziej skomplikowane...

• #26 12 Paź 2018 09:54
    Jawi_P
    Poziom 33  

kubusjugo napisał:
    A nie prościej dołożyć odbiornik bt do głośników Creative 2.1 i do tego akumulator?

A nie jeszcze prościej kupić gotowca?
    To dział DIY!
    I tak autor zastosował gotową elektronikę.
    Azbi napisał:
    No przenośny to chyba ten zestaw jest ale w cudzysłowie :) Druga sprawa jak już podajesz wymiary to podawaj je tak jak wszyscy ... w milimetrach, a nie centymetrach. Bo wchodzę ... czytam i ooo taki malusi, a fotografia mówi co innego, a jeśli już dajesz w cm to chociaż napisz na końcu, że w cm.

To mówisz, że miałeś problem z jednostkami przy tych wymiarach i głośnikach:
    30x13,5x10 - wymiary
    Pewnie sądziłeś, że autor zbudował aktywny zestaw z akumulatorem o wymiarach 30mmx11,5mmx10mm?
    Kto to "wszyscy" co podają domyślnie w mm?
    Internet widzę lubi hejt.
    Ja bym zapytał autora o to, jakie wymiary podaje, zew. czy wew.?

Co do projektu.
    Fajne wykonanie, staranne. No ładnie to wygląda.
    Ale zastosował bym akumulatory jednak Li-Ion. Mniejsze, lżejsze i bardziej jednak przenośne. Co więcej, pozbył byś się tej przetwornicy. Tylko wymiana układu ładowania i balancer. Ale to podnosi jednak koszt jeżeli miałeś już przetwornicę i akumulator, bo jak kupić wszystko nowe, to wcale dużo drożej nie wyjdzie.

Podane wymiary w zależności od tego czego dotyczą mocno wpływają na brzmienie zestawu.
    Dla wymiarów zew. a zakładam, że takie zostały podane, bo podajesz je dla urządzenia, mamy wewnętrznej pojemności znacznie mniej niż 4L. Dla płyty tylko 10mm to będzie dużo poniżej 3L. To za mało jak na ten głośnik objętości netto,
    Do tego zajęta przestrzeń przez sprzęt. On pewnie pracuje gdzieś w 2L :(
    Jaką płytę MDF zastosowałeś?
    Zastosowany głośnik potrzebuje netto objętości około 3L dla obudowy zamkniętej, i jak piszą na forach audio, to marnie mu idzie współpraca z tym typem obudowy. Słuchałem go, ale tylko w BR i nawet planuje zrobić monitorki do komputera właśnie na nich.
    Mimo dość wysokiego Qts, ten głośnik dobrze się sprawuje w obudowie BR, oczywiście biorąc pod uwagę jego rozmiary i cenę.

• #27 12 Paź 2018 10:25
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Jawi_P napisał:

Pewnie sądziłeś, że autor zbudował aktywny zestaw z akumulatorem o wymiarach 30mmx11,5mmx10mm?
    Kto to "wszyscy" co podają domyślnie w mm?
    Internet widzę lubi hejt.

W mechanice czy elektronice podaje się wymiary w mm.
    W centymetrach wymiaruje się w budownictwie.
    Takie są przyjęte zasady i tak naucza się w szkolnictwie zawodowym od poziomu zawodówki do politechniki.

• #28 12 Paź 2018 11:09
    Jawi_P
    Poziom 33  

thereminator napisał:
    Takie są przyjęte zasady i tak naucza się w szkolnictwie zawodowym od poziomu zawodówki do politechniki.

To nie jest projekt na "Audio Video Show". Jak również specyfikacja komercyjnego produktu czy obrona pracy dyplomowej.
    To dział na forum, gdzie jeden z kolegów chce coś zaprezentować więc nie ulegajmy paranoi.

• #29 12 Paź 2018 11:31
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

OK. Jakby mi przyszło do głowy zademonstrować jakąś swoją konstrukcję, to specjalnie dla ciebie wymiary podam w łokciach, sążniach albo milach morskich.

To jest forum techniczne, więc przyjmuję, że obowiązują na nim przyjęte w technice zasady.

• #30 17 Paź 2018 22:21
    Tremolo
    Poziom 43  

Jak dla mnie troszkę za daleko wysokotonowy od mid-basu.

Zbudowanie układu opartego na gotowych podzespołach z Chin jest tańsze niż kupno nawet układu scalonego i złożenie czasami na drutach. Takie czasy. Ważne by było coś co odróżnia takie coś od gotowca - jakby na przykład na Arduino zrobił jakiś wyświetlacz a może nawet graficzny słupek w oparciu wyświetlacz i wbudował do głośnika.
    Tematem pracy mogłoby być montowanie głosnika w obudowie z gotowym wzmacniaczem i modułem Bluetooth. Ale i tak głośnik GDWK jest za blisko GDN. Fajniejsze by było jakby to było wyposażone w odbiornik Wi-Fi.

Na pewno tańsze jest to od JBL. Ale jak z jakością. JBL ma jakieś dwie membrany 50mm na bokach i zdaje się że głośnik przeczy prawom fizyki schodząc do chyba 70Hz. W załomach schowany gdzieś do szafy elektrycznej na warsztacie wydaje się, że schodzi jeszcze niżej.