Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzielenie łącza DSL - jak to zrobić?

maciorek 29 Sie 2005 10:03 2244 4
 • #1 29 Sie 2005 10:03
  maciorek
  Poziom 13  

  witajcie
  mam taka sytuacje

  2x komputer

  w jednym z komputerow mam 2 karty sieciowe-na dsl z neostardy i druga karta laczy mi te 2 komputerki:))

  \dziala elegancko

  ale chcialbym rozdzielic to na ten drugi komputer, ale jak?

  kupic router? jak pustawiac w windowsie dzielenie lacza?

  windows xp home..

  0 4
 • #2 29 Sie 2005 10:43
  krzydan
  Poziom 17  

  najtaniej to poprzez dzielenie łacza.
  wada jeden komputer musi pracować , aby udostępniac net.
  Za pomocą routerka ( koszt od150 do 200 zł )podłaczasz dwa komputery niezależnie - i masz komfort pracy.
  Decyzja zalezy od Ciebie

  0
 • #3 29 Sie 2005 14:11
  pivvo
  Poziom 22  

  neostrada i DSL to nie to samom nie mniej napisz jaki to jest model modemu może ma wbudowany router i wystarczy dokupić switch-a

  0
 • #4 30 Sie 2005 12:02
  maciorek
  Poziom 13  

  hm nie wiem jaki tam jest modem


  a jak to skonfigurowac zeby na drugim kompie tez byl net_


  bo jest tak:

  jeden komp z podlaczonym netem
  w nim sa 2 sieciowki do neta i na lokalna

  jak udostepnic krok po kroku net
  windows xp home_

  0
 • #5 30 Sie 2005 12:40
  krzydan
  Poziom 17  

  tu masz wszystko krok po kroku łacznie z kabelkami:  Zakładamy, że udostępniamy łącze dla dwóch komputerów - przy większej ilości - potrzeba huba, switcha, routera - w zależności od łącza i potrzeb userów.

  I. Przygotowania.

  Przede wszystkim przygotujmy:

  1. Minimum dwie karty sieciowe. (W zależności od rodzaju łącza, które posiadamy ta liczba może się zwiększyć)
  2. Kabel (skrętka).
  3. Końcówki RJ.
  4. Zaciskarka.

  II. Kable, pająki i inne takie.

  Zacznijmy od kabla. Przede wszystkim - do połączenia dwóch komputerów musimy użyć tzw. kabla cross - over (kabel krosowany). Za kolejność podłączenia przewodów w takim kablu odpowiadają normy EIA/TIA 568A i 568B.

  Wygląda to zatem tak:

  1. 568A - pierwsza RJ i kolejność kabli:

  1. biało-zielony
  2. zielony
  3. biało-pomarańczowy
  4. niebieski
  5. biało-niebieski
  6. pomarańczowy
  7. biało-brązowy
  8. brązowy

  2. 568B - druga RJ i kolejność kabli:

  1. biało-pomarańczowy
  2. pomarańczowy
  3. biało-zielony
  4. niebieski
  5. biało-niebieski
  6. zielony
  7. biało-brązowy
  8. brązowy

  Zamieniamy kabel pierwszy z trzecim i drugi z szóstym i zaciskamy.
  Wyposażeni w odpowiedniej długości kabelek pakujemy końcówki do kart sieciowych, które wcześniej zainstalowaliśmy w naszych komputerach.

  Kabel jest. Teraz software.

  III. Windows i lan.

  Zatem - otwieramy po kolei start/ustawienia/połączenia sieciowe i klikamy utwórz nowe połączenie. Wybieramy opcję "KONFIGURUJ SIEĆ W DOMU LUB W MAŁEJ FIRMIE". Teraz, odpowiednio dla komputera wybieramy opcję - jeśli jeden jest hostem (dostawcą internetu - tym, do którego dochodzi połączenie bezpośrednie) wybieramy opcję - "Ten komputer łączy się z internetem bezpośrednio itd.", dla drugiego komputera, wybieramy drugą opcję "Ten komputer łączy się przez lokalną bramę". Jeszcze tylko podajemy nazwę komputera i grupy w, której będziemy pracować (dobrze jest dać tę samą dla obu komputerów). Sieć jest prawie gotowa.
  Sprawdźmy jeszcze, co znajduje się we właściwościach naszej sieci. Klikamy prawym klawiszem na ikonkę nowo utworzonego połączenia i wybieramy zakładkę "właściwości". Dla prawidłowego funcjonowania wystarczą nam trzy rzeczy - "Klient sieci Microsoft Windows", "Udostępnianie plików i drukarek" i najważniejszy - protokół "TCP/IP". Takie "rzeczy" powinny znaleźć się we właściwościach naszej sieci. Teraz zajmiemy się konfiguracją TCP/IP.

  IV. TCP/IP.

  Mamy we właściwościach naszej sieci protokół TCP/IP - powinniśmy go skonfigurować. Możemy co prawda wybrać opcję "automatycznie" (dhcp), ale wolimy mieć pewność i zrobimy ręcznie to, co do nas należy. Zatem - klikamy na właściwości protokołu TCP/IP i wybieramy opcję "Użyj następującego IP". Tu możemy wpisać różne rzeczy. Dla ułatwienia i bez zbędnych ceregieli wpisujemy jednak: 192.168.0.1 na komputerze, który stanowi naszego HOSTA (łączy się z netem bezpośrednio). W masce podsieci wpisujemy "255.255.255.0". Brama i dns-y w hoście nas nie interesują. W drugim komputerze natomiast, w tym samym miescu wpisujemy jako adres IP: 192.168.0.2, maska 255.255.255.0, a jako bramę i dns wpisujemy IP komputera HOSTA, czyli 192.168.0.1 (Jeśli nie zadziała możemy ustawić w drugim komputerze automat). Sieć powinna już działać, o ile niczego do tej pory nie spieprzyliśmy. Wolimy jednak sprawdzić, czy faktycznie wszystko działa. Klikamy start, uruchom i wpisujemy "ping 192.168.0.1 -t" - jeśli na komputerze z ip 0.2 widać HOSTA, to jesteśmy na świetnej drodze, do tego, żeby cieszyć się netem na obu kompach. W każdym razie - grać i ściągać dane po sieci już możemy. Sieć działa.

  Pamiętaj!

  Bramę dla Twojego drugiego komputera stanowi druga sieciówka, bo to ona dostarcza mu połączenie. Nie wpisuj bramy tej, którą dostarcza Ci Twój lokalny provider, tylko IP sieciówki, która nie łączy się z internetem bezpośrednio.

  Teraz pozostaje banalna rzecz, którą można zobie zagmatwać i utrudnić. My jednak jesteśmy od tego dalecy i klikamy na naszym komputerze hoście (w połączeniach sieciowych) prawym klawiszem na to połączenie, które łączy się bezpośrednio z netem i wybieramy opcję zaawansowane, a tam zaznaczamy: "Zezwalaj innym użytkownikom sieci na korzystanie z połączenia internetowego tego komputera". Kiedy komputer zapyta, czy chcemy udostępnić nasze połączenie dla połączenia sieciowego o adresie IP 192.168.0.1 wybieramy "TAK".

  Idziemy do drugiego kompa, otwieramy przeglądarkę i powinno dziłać:

  0