Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Hydrauliczny głośniczek bluetooth"

dudik56 23 Wrz 2018 17:38 1143 11
  • Jako że ostatnio moda na chińskie moduły to przy ich użyciu zmontowałem zabawny głośniczek. Miałem cztery głośniczki 5cm z jakiegoś kina domowego i wpadły mi w ręce po remoncie dwa czwórniki kanalizacyjne. Zrobiłem z tego to coś. Zasilane z dwóch ogniw laptopowych i ładowane zwykłą telefoniczną ładowarką. W zaślepce gniazdo i włącznik. U dołu rura otwarta i wypełniona szarą gąbką by poprawić "basy". Osłony głośników z blachy perforowanej którą odzyskałem z rozbitego radia BEATA.
    Gra kilka godzin z jednego ładowania, nie wiem dokładnie bo jeszcze nie udało się nigdy do końca doczekać.
    Nie malowałem rur bo chciałem zachować hydrauliczny charakter zabawki.

"Hydrauliczny głośniczek bluetooth"

Zdjęcia chyba wyjaśnią resztę "Hydrauliczny głośniczek bluetooth"

Fajne!
  • #2 23 Wrz 2018 19:17
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

dudik56 napisał:
    Zrobiłem z tego to coś.
    Plus za samokrytykę. Jest to naprawdę "coś", bo ani przenośnym zestawem aktywnym trudno to nazwać, ani jakąkolwiek aktywną kolumną stereo. Po prostu zabawka.
    Wszystko fajnie - wygląd nawet mi się podoba ze względu na oryginalność, ale funkcjonalnie... to już gorzej. Zrobić zrobiłeś, ale po co?
    Brak jakichkolwiek schematów czy szerszego opisu połączeń - moim zdaniem dyskredytuje ten temat do działu DiY.

• #3 23 Wrz 2018 19:43
    dudik56
    Poziom 13  

Właśnie jest ostatnio tyle prezentowanych różnych głośników bluetooth, wszystkie na jedno kopyto z wykorzystaniem w kółko tych samych chińskich części i one mają udawać grający profesjonalny głośnik. To jest działająca zabawka, żart z tych pompatycznych kolumn których akustyczna jakość jest problematyczna.

Mój hydraulik za to doskonale przekazuje audycje słowne :D
    Drze się nieprzeciętnie.

Dzięki za plus.

:bye:

• #4 03 Paź 2018 15:16
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Brawo za inwencję :)
    Być może taki zestaw mimo swego niepowtarzalnego wyglądu trafia dobrze z pojemnością rury we własności akustyczne głośnika.
    Zawsze zadziwia mnie mój TV (Samsung) który lepiej brzmi od kina domowego Philips a w środku ma głośniki jak jakiś brzęczyk, dowodzi to znaczenia dopasowania akustycznego.
    Ciekawe są kolanka regulowane, które pozwoliłyby ustawić głośniki w konkretnym kierunku. Samo rozwiązanie nie jest zbyt excentryczne, bo widziałem głośniki znacznej mocy znanych firm, które wyglądały jak Twoja "kolumna" tylko o powiększonych gabarytach.
    Pozdrawiam

• #5 03 Paź 2018 18:07
    dudik56
    Poziom 13  

Dzięki.
    Tak widziałem te kolumny z rur PVC, niektóre całkiem efektowne.

Gdy będę miał chwilę to na próbę podłączę do wylotu rury o różnych długościach, ciekawe czy to coś zmieni?
    Nawiasem, to odtwarzając muzykę stosuję w smarfonie aplikację equalizera i niskie dźwięki podbite wypadają dość dobrze.

• #6 03 Paź 2018 18:28
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

PiotrPitucha napisał:
    zadziwia mnie mój TV (Samsung) który lepiej brzmi od kina domowego Philips a w środku ma głośniki jak jakiś brzęczyk,
    LCD?
    Jeżeli tak, to nie ma tu miejsca na "dopasowanie akustyczne". W większości pląskich TV stosowany jest t.zw. "Procesor psychoakustyczny", który zamiast podbijać basy (których nie ma możliwości przenieść mały głośnik) produkuje harmoniczne niskich częstotliwosci. Resztę załatwia już niedoskonały słuch, odbierający te harmoniczne jak ton podstawowy, którego de facto w sygnale akustycznym nie ma.
    Dopasowanie akustyczne miało miejsce w starszych TV z lampą. W nich nawet stosowano specjalnie zaprojektowane specjalnie wyuczone obudowy BR wypełniające wnętrze (przecież o wiele większej niż w LCD czy plazmie) obudowy TV.
    Pierwsze procesory psychoakustyczne były duże i budowane jako osobne urządzenia wpinane w drogę sygnału, dziś w dobie miniaturyzacji wystarczy układ scalony wielkości paznokcia z małego palca.

• #7 03 Paź 2018 20:12
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Oczywiście TV jest LCD, widzę że na TV się znasz, ale mam pytanie, podpinam się przez analog do TV np. z DVD lub Video i głos jest całkiem sympatyczny a tam w torze chyba nie ma szans na korektę widma.
    Inaczej ma się sprawa z sygnałem po HDMI, tutaj podpięta kamera wyprzedza akustycznie dźwięk z TV około 0,5 sekundy, więc korekcja ewidentnie działa.
    Słuch mam dość dobry, więc to elektroniczne oszustwo z korekcją widma uważam za doskonały wynalazek.
    Pozdrawiam

Ps. znalazłem coś w temacie :)
    https://pl.pinterest.com/pin/567735096756746067/

• #8 03 Paź 2018 20:27
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

PiotrPitucha napisał:
    podpinam się przez analog do TV np. z DVD lub Video i głos jest całkiem sympatyczny a tam w torze chyba nie ma szans na korektę widma.
    Procesor jest wpinany w sygnał tuż przed wzmacniaczami mocy. WIęc nie ma znaczenia czy dźwiek z TV, czy z wejścia - końcówka przecież pracuje.
    PiotrPitucha napisał:
    po HDMI, tutaj podpięta kamera wyprzedza akustycznie dźwięk z TV około 0,5 sekundy, więc korekcja ewidentnie działa.
    To nie to samo. Albo inaczej - dżwięk wyprzedza (ciekawe jaki to TV...) bo wymaga mniejszej obróbki (powinno być to uwzględnione jakąś linią opóźniająca - dlatego moja dygresja) niż obraz. Tak najprościej mówiąc.
    PiotrPitucha napisał:
    Słuch mam dość dobry, więc to elektroniczne oszustwo z korekcją widma uważam za doskonały wynalazek.
    Da się oszukać każdy, kto nie miał możliwości słuchania muzyki na żywo... niestety, ale jak byś się wsłuchał, to zauważysz pewne niedociągnięcia.
    Z basem jest tak: Aby go wypromieniować z odpowiednią głośnością musi być albo duża membrana głośnika, albo duże wychylenia mniejszej membrany - ważne by poruszała tę samą objętość powietrza. Głośniki z TV LED mają wielkość mniej więcej pudelka zapałek (chociaż widziałem i mniejsze) - nie ma więc fizycznej możliwości by mogły grać basem. Do tego dochodzi jeszcze bardzo mała sprawność (efektywność) takiego głośnika - niby większość TV ma w specyfikacji podane "2x10W", ale co z tego, że tyle mocy wpompujesz w głośnik, jak ten ledwo co gra? Porównaj z normalnym 10W głośnikiem podłączonym pod 10W wzmacniacz, a się okaże, ze ten "normalny" głośnik zagra kilka razy głośniej. O basie nie wspominając...
    W każdym współczesnym TV dżwięk jest na ostatnim miejscu. Nikt nie chwali się dużą mocą czy parametrami przenoszenia - za to akcentowane są walory obrazu... Zauważyłeś?

• #9 03 Paź 2018 23:25
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Linia opóźniająca prawie sekundę? jeśli są takie to słabo jestem w temacie :). Zauważyłem to w prosty sposób, odtwarzam film z kamery po HDMI, równocześnie oglądam go na kamerze i ekranie TV, obraz na kamerze jest synchroniczny z obrazem na TV, natomiast dźwięk jest ewidentnie rozjechany.
    Ciekawi mnie droga sygnału dla głośników zewnętrznych, też przez korektor?
    Pozdrawiam

• #10 04 Paź 2018 15:47
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

PiotrPitucha napisał:
    obraz na kamerze jest synchroniczny z obrazem na TV, natomiast dźwięk jest ewidentnie rozjechany.

Przepraszam, moja wina, odwrotnie zrozumiałem Twoją wypowiedź.

Szczerze mówiąc nie spotkałem się z takim zjawiskiem (dlatego pytałem o model TV) - może coś w ustawieniach? Albo procek zajęty jest obróbką obrazu a dźwięk "odkłada sobie na potem"?
    W TV na których miałem okazję sprawdzać (co prawda sygnał z DVD, a nie kamery - może to jest jakiś powód?) HDMI działało bez problemów - nic nie było opóźniane.

• #11 17 Paź 2018 08:30
    wojtaszek07
    Poziom 11  

Super pomysł,
    ja bym dodał podstawkę z redukcji 110/50 lub 160/50
    idealne dla hydraulika na budowę ;-)

a jakbyś głośniki zamontował w obrotowych kolankach to przypominało by satelitki "BOSE" ;-)

• #12 17 Paź 2018 15:08
    dudik56
    Poziom 13  

Dzięki :D

Z tą podstawką z redukcji to dobry pomysł, mogła by być równocześnie stacją dokującą ładowarki, pomyślę :idea: