Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tpa3118 obciążenie 3 ohm?

XKowalskiX 23 Wrz 2018 18:50 300 9
  • #1 23 Wrz 2018 18:50
    XKowalskiX
    Poziom 3  

Witam wszedłem w posiadanie płytki tpa3118 .
    W datasheet wyczytałem że przy odpowiednich filtrach wyjściowych można go obciążyć poniżej 4 ohm i pytanie jest takie czy te płytkę można obciążyć poniżej tych 4 ohm czy nie . Ewentualnie czy dałoby się coś przerobić .
    Płytka wygląda tak
    https://abc-rc.pl/tpa3118-wzmacniacz-mono

0 9
  • #2 23 Wrz 2018 19:39
    DjMapet
    Poziom 43  

To zależy jaką rezystancję ma ten głośnik o nominalnej impedancji 3 om. Jak w okolicy tej wartości, to ok. jak mniej, np. w okolicy 2 om, to już bym miał spore obawy.
    Rezystancja głośnika o impedancji 4 om, może mieścić się w przedziale od ok. 3, do nawet ponad 5 om.

Pozdrawiam.

0
  • #3 23 Wrz 2018 23:07
    XKowalskiX
    Poziom 3  

DjMapet napisał:
    To zależy jaką rezystancję ma ten głośnik o nominalnej impedancji 3 om. Jak w okolicy tej wartości, to ok. jak mniej, np. w okolicy 2 om, to już bym miał spore obawy.
    Rezystancja głośnika o impedancji 4 om, może mieścić się w przedziale od ok. 3, do nawet ponad 5 om.

Pozdrawiam.

Z tego by wynikało że można nawet obciążyć go 1,6 ohm . I dlatego pytam bo nie bardzo wydaje mi się to możliwe . Głośnik około 3,2 ohm bez niczego .

0
  • #4 23 Wrz 2018 23:53
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

DjMapet napisał:
    Eee co? Jak głośnik ma 4 omy impedancji znamionowej, to rezystancja nie może być większa niż te 4 omy, bo nawet przy wyzerowaniu reaktancji nie uzyskamy 4 omów.

0
  • #5 24 Wrz 2018 12:06
    DjMapet
    Poziom 43  

Jednak zdarzało mi się trafiać na takie głośniki, najczęściej estradowe i rzadziej car audio. W przypadku home audio nie pamiętam, bo mało z takimi o impedancji 4 om miałem do czynienia.
    https://www.parts-express.com/bc-15ps100-4-15-professional-woofer-4-ohm--294-5987
    https://www.opentip.com/product.php?products_id=5958609
    I jeszcze by się parę znalazło.
    W zasadzie, taki głośnik powinien mieć impedancję 6 om, ale b. rzadko się na estradzie spotyka głośniki o takiej impedancji (np. w niektórych basach behringera) a przypisanie ich do impedancji 8 om, było by dla wielu wzmacniaczy zbyt ryzykowne.
    W home audio (głownie firmowe zestawy), głośniki o impedancji znamionowej 6 om są często stosowane i nie rzadko zdarzało mi się trafiać na takie z rezystancją powyżej 7 om. :-)

XKowalskiX napisał:
    Głośnik około 3,2 ohm bez niczego

Więc jego impedancja znamionowa, to 4 om, ale nie zdziwię się, jak w parametrach będzie opisana jako 3 om.

Pozdrawiam.

1
  • #6 24 Wrz 2018 13:05
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

@DjMapet A to dobre. Takiego wałka nie widziałem jeszcze. :)
    Przecież fizycznie impedancja nie spadnie poniżej tych 5 omów. W zasadzie takie chronienie sobie tyłka przez producenta, bo jak się spali się wzmacniacz, to przecież było napisane że 4 omy.

0
  • #7 24 Wrz 2018 14:32
    XKowalskiX
    Poziom 3  

DjMapet napisał:
    Jednak zdarzało mi się trafiać na takie głośniki, najczęściej estradowe i rzadziej car audio. W przypadku home audio nie pamiętam, bo mało z takimi o impedancji 4 om miałem do czynienia.
    https://www.parts-express.com/bc-15ps100-4-15-professional-woofer-4-ohm--294-5987
    https://www.opentip.com/product.php?products_id=5958609
    I jeszcze by się parę znalazło.
    W zasadzie, taki głośnik powinien mieć impedancję 6 om, ale b. rzadko się na estradzie spotyka głośniki o takiej impedancji (np. w niektórych basach behringera) a przypisanie ich do impedancji 8 om, było by dla wielu wzmacniaczy zbyt ryzykowne.
    W home audio (głownie firmowe zestawy), głośniki o impedancji znamionowej 6 om są często stosowane i nie rzadko zdarzało mi się trafiać na takie z rezystancją powyżej 7 om. :-)

XKowalskiX napisał:

Więc jego impedancja znamionowa, to 4 om, ale nie zdziwię się, jak w parametrach będzie opisana jako 3 om.

Pozdrawiam.

Owy głośnik to jest na prawdę tuba jbl .. teoretycznie 4 ohm ale jak widać nie do końca .podłączyłem do niej tego tpa i i po podgłoszeniu wzmacniacz się wyłączał

0
  • #8 24 Wrz 2018 15:08
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

XKowalskiX napisał:
    Z tego by wynikało że można nawet obciążyć go 1,6 ohm . I dlatego pytam bo nie bardzo wydaje mi się to możliwe . .

Ale co to za filtry, bo z pobieżnych obliczeń wynika że ich częstotliwość graniczna przewyższa... 50kHz. Nie są to więc filtry górnoprzepustowe (np. dla głośników średnio- a nawet wysokotonowych, conajwyżej filtry dolnoprzepustowe zabezpieczające wzmacniacz przed przeciążeniem w razie obecności sygnałów ponadakustycznych. Na pracę głośnika w normalnych warunkach nie mogą w ywierać jakiegokolwiek wpływu.
    Cytat:

Tyle zmierzyłeś omomierzem? Rezystancja 3,2Ω jest rzeczą najzupełniej normalną dla głośnika o impedancji znamionowej 4Ω. Impedancja w okolicy rezonansu przewyższa ją nawet kilkakrotnie, następnie wraz ze wzrostem częstotliwości spada, po czym ponownie rośnie wskutek pasożytniczej indukcyjności cewki. Owe minimum powyżej częstotliwości rezonansowej jest określane właśnie mianem impedancji znamionowej.
    A jeżeli wzmacniacz się wyłączał - może deklarowana przez producenta dopuszczalna obciążalność okazała się nieco na wyrost? Wszak zalecana impedancja obciążenia wynosi dla niego 8Ω.

0
  • #9 24 Wrz 2018 18:30
    XKowalskiX
    Poziom 3  

Tomek Janiszewski napisał:
    A jeżeli wzmacniacz się wyłączał - może deklarowana przez producenta dopuszczalna obciążalność okazała się nieco na wyrost? Wszak zalecana impedancja obciążenia wynosi dla niego 8Ω.

Ten sam wzmacniacz pracuje z głośnikiem 70 w rms 4 ohm przy zasilaniu 24 v czyli osiąga maksimum swoich możliwości i często gra na przesterze . Więc dalej nie rozumiem wyłączania się wzmacniacza.
    PS: kiedyś miałem taką samą płytke która pracowała z dwoma głośnikami 6 Ω co dawało około 3,5 Ω . Wtedy się nie wyłączał.

0
  • #10 08 Lis 2018 21:40
    exti
    Poziom 32  

TPA3118 może wysterować obciążenie 1,6Ω, ale tylko w konfiguracji PBTL (dwa kanały połączone równolegle). Jak widać płytka z pierwszego linku w takiej właśnie konfiguracji pracuje.

0