Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary kompresor działa jak dmuchawa

spox317 23 Wrz 2018 21:40 273 6
  • #1 23 Wrz 2018 21:40
    spox317
    Poziom 15  

Witam.

Wygrzebałem stary kompresor ze strychu. 30 lat nikt go nie włączał. 3 fazowy, z wyłącznikiem ciśnieniowym, zaworem bezpieczeństwa.

Podłączyłem się bezpośrednio pod silnik, pomijając na razie wyłącznik. Obojętne w którą stronę silnik działa (zmieniałem fazy) to kompresor dmucha przez filtr powietrza, którym powinien zasysać.

Gdy sćiągne filtr powietrza, na dnie była blaszka wyglądająca jak podkładka, która po załączeniu silnika, wylatuje w powietrze.

Wszystko widać na tym nagraniu:
    https://youtu.be/V0fCrOiIKHc

Pytania:
    - Jaka jest zasada działania tego kompresora? I jak można to odwrócić? Czy przypadkiem ta podkładka nie działa jak zawór zwrotny, i brakuje tam jakiś elementów, ktore by ja trzymały w pozycji?
    - Czy po takim okresie stania, należy tłok jakoś naoliwić? Nie chce go zatrzeć.
    Dodam, ze tłok obracał się bezproblemowo.

Dziekuję
    Łukasz

0 6
  • #2 23 Wrz 2018 22:16
    pawlik118
    Poziom 25  

Pod filtrem powietrza powinien być zawór zwrotny ustawiony tak, żeby przepuszczał powietrze do cylindra. Najprawdopodobniej jest uszkodzony, a ta blaszka jest jego elementem.

0
  • #3 23 Wrz 2018 22:17
    spox317
    Poziom 15  

Niema nic oprócz tej jednej blaszki.

0
  • #4 23 Wrz 2018 22:18
    wojtek1234321
    Poziom 31  

Uszkodzony zawór ssący (być może tłoczny też).

0
  • #5 24 Wrz 2018 00:23
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

pawlik118 napisał:
    a ta blaszka jest jego elementem.
    Akurat nie jest, to jakaś przypadkowa podkładka :D . Zawór ssący wyraźnie jest widoczny wewnątrz króćca filtra. Bez zdjęcia głowicy się nie obejdzie.

0
  • Pomocny post
    #6 24 Wrz 2018 04:39
    REMUR.
    Poziom 21  

Do tego kompresora pasują zawory od 3JW60 28x24x125.
    Aby wyciągnąć zawór musisz wykręcić rurkę. Warto też sprawdzić drugi zawór znajdujący się obok.

Stary kompresor działa jak dmuchawa

0
  • #7 24 Wrz 2018 13:15
    spox317
    Poziom 15  

Rozkręciłem zawory. Okazało się, że ktoś źle poskładał zaworki, i wsadził ssący odwrotnie. Wsadziłem tak jak powinno być, sprężarka działa. Wymienie olej i sprawdzę jak nabija ciśnienie. Obawiam się w nią cokolwiek inwestować bo poczytałem, że dużo z nich to trupy.

Dziękuję za pomoc!

0