Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Polar PDP619/P - uszkodzona grzałka i moduł, działa tylko pompa.

bogkupa 23 Sep 2018 21:59 1029 15
 • #1
  bogkupa
  Level 7  
  Witam
  Przy pralkach nie mam doświadczenia, zajmuję się naprawą RTV, więc proszę o poradę znawców tematu. Upaliło końcówkę grzałki i chyba zwarło do masy bo dość mocno ,,okopciło,, ten obszar :-), po oczyszczeniu i odpięciu uszkodzonej grzałki pralka jednocześnie pobiera wodę i wypompowywuje tę wodę, zabrałem się za moduł programatora (moduł - 600 , 85DX-45DX-45SX , 546046200-02). Upalona 1 ścieżka i zwarty U3 ( stabilizator 5V), po wymianie stabilizatora (procesor teraz jest zasilany równym stabilnym 5V), połączeniu ścieżki i dość dokładnym sprawdzeniu pozostałych elementów niczego innego nie dopatrzyłem się, ale to nie zmienia sytuacji - po włączeniu pralki działa blokada drzwi i od razu ,,napełnia,, wodą i jednocześnie działa pompa i opróżnia ją z wody. Mam dziwne odczucie jakby pompa pracowała zbyt głośno, ale to może tylko subiektywne odczucie po zdjęciu obudowy i słuchając od tyłu - może tylko tak mi się wydaje. Pralka stosunkowo młoda i mało używana, szkoda trochę już ją kasować. Pytanie zasadnicze - bo grzałkę tylko odpiąłem nie wymieniając i nie podłączając nowej, czy to może być powodem takiego zachowania się pralki, czy jednak nadal kopać w programatorze, a może to jeszcze inna przyczyna takiego zachowania?
 • #2
  Anonymous
  Level 1  
 • #3
  niewolno2
  Level 40  
  Novile to, że położyłeś wąż bezpośrednio na kratkę ściekową i pralka od razu wypuściła wodę jest to sprawa oczywista. Jednak autorowi chodzi o to, że równolegle z pracą elektrozaworów załącza się pompa wodna i wypróżnia wodę z pralki i to jest zasadnicza różnica.
 • #4
  bogkupa
  Level 7  
  Dziękuję za sugestię, ale ta moja jest zainstalowana od dawna i z wężem odpływowym do ściany na wysokości około 70-80 cm i tak działała prawidłowo do tej pory, więc raczej to nie to jest przyczyną , ale poeksperymentuję jeszcze z tym wężem. Dziękuję za zainteresowanie tematem :-)
 • #5
  Anonymous
  Level 1  
 • #6
  bogkupa
  Level 7  
  :arrow: Niewolno2 - tak właśnie o to chodzi, że załączają się zawory napełniania i jednocześnie pompa, i mam podejrzenia co do procesora, bo elementy wykonawcze na module są raczej sprawne. Chociaż w elektronice nigdy nie można być pewnym sprawności danego elementu, nawet po wyjęciu z oryginalnego opakowania, nie mówiąc o sprawności elementu na module wlutowanego czy też wylutowanego z modułu. Ciekawi mnie tylko jeden szczegół, czy informacja o braku grzałki (jeśli takowa jest rejestrowana) nie ,"ogłupia" procesora.
 • #7
  niewolno2
  Level 40  
  :arrow: Novile i po co się nakręcasz nikt Cię nie obwinia, a co się tyczy grzałki to jeżeli jest upływność na grzałce to procesor "wyłapie", natomiast jak jest przerwa zgłasza błąd. Sprawdź elementy odpowiedzialne za załączenie pompy wodnej.
 • #8
  mrice
  Moderator of Home appliances
  bogkupa wrote:
  Upaliło końcówkę grzałki i chyba zwarło do masy bo dość mocno ,,okopciło,, ten obszar :-)
  Sprawdziłeś grzałkę są pomiary? Jeśli jest ok, to podłącz ją z powrotem i sprawdź raz jeszcze, nie mniej jeśli zwarcie było duże to procek układu mógł być z tego niezadowolony, Minisel nie był zbyt odporny na takie rzeczy. Rozumiem, że pompa i elektrozawory załączają się jeszcze, nim nadusisz przycisk start? Kulturę pracy pompy zostawmy na później.
  niewolno2 wrote:
  a co się tyczy grzałki to jeżeli jest upływność na grzałce to procesor "wyłapie", natomiast jak jest przerwa zgłasza błąd.
  Przy tym module i tym procku raczej nie wyłapie ani błędu nie zgłosi.
  Novile wrote:
  Ot polska obsługa gwarancyjna. :(
  No, a czego się spodziewałeś, a kto ma zapłacić za czas i koszty serwisanta skoro nie chciało się przeczytać instrukcji obsługi? Wina sprzętu to to też nie była, żeby producent ponosił koszty.
 • #9
  bogkupa
  Level 7  
  Do kol. mrice, dziękuję za odzew i podjęcie tematu, może nie dopisałem precyzyjnie, otóż grzałka jest uszkodzona (upalona końcówka) i w ogóle nie podłączona, odpięte kable z obu stron). Nowej na razie nie kupuję bo nie wiem czy jest sens, czy pralka nie pójdzie na szrot. Właśnie chodzi mi o to, czy powinna wystartować prawidłowo bez grzałki, czy procesor nie będzie się ,,burzył,, nie widząc grzałki.

  Druga część pytania - tak - po włączeniu przyciskiem sieciowym po krótkim namyśle (bez naciskania START) blokuje drzwi i pobiera wodę i jednocześnie załącza się pompa wody.
 • #10
  mrice
  Moderator of Home appliances
  O ile dobrze pamiętam, to moduły Minisel nie czepiały się nieobecności grzałki, choć dawno już się nie trafił i nie chciał bym głowy pod kosę tu podłożyć. Niemniej, jeśli pralka załącza pompę i elektrozawór zaraz po podaniu zasilania na moduł to niestety coś tu nie gra, nie może się tak zachowywać. Teraz kwestia, czy sprawdzone wszystko na module poza procesorem.

  Jeśli kolega robi RTV zakładam, że ten moduł specjalnych tajemnic nie będzie przed Tobą miał jeśli chodzi o konstrukcję i diagnostykę. Oczywiście do sprawdzenia tor elektrozaworów i pompy na module od złącza do procesora.
 • #11
  bogkupa
  Level 7  
  Dość dokładnie przeorałem ten moduł, upalona była dość gruba ścieżka na 1 z pinów zasilania sieciowego - to oczywiście połatałem , znalazłem również ewidentnie zwarty z obu stron do masy U3 - czyli typowy stabilizator liniowy 5 V, wymieniłem i jest ładne stabilne 5 V , ale pralka nie zmieniła swoich nawyków , nadal jednocześnie sterowana jest pompa i elektrozawory od napełniania. Coś czarno to widzę patrząc w kierunku procka , nie mam jego aplikacji, chociaż i tak nie wiem czy by to coś pomogło. Mam jednak pytanie do znawców, czy te procki to są jakoś programowane pod dany model , czy można je programować , czy program jest już tylko fabrycznie wpakowany w niego ? Pytam bo akurat ten temat jest mi trochę obcy , a i nw necie za dużo info nie ma na ten temat.
  Tu siedzi MC908JL3ECPE , 5L19E , CTAP0533 to wszystkie cyferki i literki z tego procka , może ktoś coś wie więcej na temat tego delikwenta to bardzo proszę o info.
 • #12
  TONI_2003
  Moderator
  bogkupa wrote:
  Pytam bo akurat ten temat jest mi trochę obcy , a i nw necie za dużo info nie ma na ten temat.
  Jakoś to mnie nie przekonuje popatrz na całą listę :arrow: Link :D
 • #13
  bogkupa
  Level 7  
  Przepraszam, może i trochę się zaniedbałem w tym szukaniu :-) bo faktycznie są takowe i to za grosze np. na Aliexpress za 1 $ można kupić i to z darmową przesyłką , a więc jest to gadzina do programowania, tylko teraz skąd wziąć wsad , bo z programatorem nie powinno być większego problemu chyba, a może jednak zapuszczę pytanie o wsad , może jakaś pomocna dłoń uratuje sytuację. Dzięki za podpowiedź :-)
 • #14
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Kwestia czy z tego wsadu nie wyjmiesz.
 • #15
  bogkupa
  Level 7  
  Hmm, w sumie można spróbować, do stracenia nie ma nic, a może faktycznie udać się, chociaż wolałbym programować go pewnym wsadem :-), no cóż - wylutuję gada i spróbuję go odczytać , na swoim programatorze raczej nie dam rady , ale skorzystam z programatora kolegi , chyba nieco ,,mądrzejszego ,, ( programatora :-) )
 • #16
  bogkupa
  Level 7  
  No cóż, trafiła się na znanym portalu aukcyjnym sprawna za 80,- więc dałem sobie spokój z prockiem, ale mogę zagwarantować, że wina leżała po stronie proca, porównania oporności pinów dały niewielkie różnice, ale nie dałem za wygraną i zamieniłem procki ( wcześniej upewniając się jeszcze raz co do elementów z nim współpracujących ) i ...... efekt był oczywisty, stara płytka ożyła i była sprawna, nie mniej jednak trochę zorana przez zwarcie i moje sprawdzanie więc kulturalnie proca włożyłem ponownie do macierzy i na tym koniec.