Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router Asus RT-AC1200G+ nie chce współpracować z Orange światłowód

Robert H 24 Sep 2018 00:34 2340 10
    Robert H
    Level 20  
    Mam pytanie czy router Asus RT-AC1200G+ da się skonfigurować pod Neostradę światłowód gdzie wyrzucając Fanboxa 2 podpinając port WAN z modułu światłowodowego z Neostrady. Wyczytałem że router powinien być wyposażony w VLAN a w routerze tym nie znalazłem tego chyba żę jest pod innym sformowaniem . Czy może ktoś zna jakie parametry muszą być spełnione w routerze aby podpiąć pod neostrade Orange światłowód
    Epic
    Level 29  
    Aby nawiązać połączenie PPPoE w przypadku Orange Supernova, trzeba na porcie WAN ustawić VLAN 35 z tagowaniem.

Niestety jak patrzę w instrukcji, ten router nie posiada możliwości takiej konfiguracji.

Możesz poszukać, czy nie ma na niego już jakiegoś alternatywnego firmware, które by to umożliwiało.

Czytałem, że swego czasu rozpoczęto pracę nad Tomato i DD-WRT, nie wiem czy je ukończono z powodzeniem.
    Nagus
    Level 27  
    Ależ posiada...
    W ustawieniach WAN wybierasz PPPoE, wpisujesz neostradowe login/hasło.
    W zakładce LAN / IPTV ustawiasz Select ISP Profile na Manual (chyba że dorobili się predefiniowanego profilu pod Orange) po czym ustawiasz Internet VID 35 Prio 0.
    Gorzej z telewizją, bo ta wymaga ustawienia dwóch VID a GUI pozwala na wprowadzenie jednego...

Tomato da się skonfigurować pod Internet od Neo, na ustawieniu telewizji poległem.
    W dd-wrt konfiguracja VID jest wogóle jakaś dziwna.
    Epic
    Level 29  
    Nagus wrote:
    W zakładce LAN / IPTV ustawiasz Select ISP Profile na Manual (chyba że dorobili się predefiniowanego profilu pod Orange) po czym ustawiasz Internet VID 35 Prio 0.

Na pewno to tak działa? Konfiguracja LAN/IPTV dotyczy raczej wewnętrznej sieci...

Do działania PPPoE trzeba ustawić VLAN od strony sieci zewnętrznej WAN.

Nagus wrote:
    Tomato da się skonfigurować pod Internet od Neo, na ustawieniu telewizji poległem.
    Dosłownie kilka dni temu walczyłem na Tomato z IPTV od Orange z sukcesem, możesz napisać PW lub w nowym temacie z czym masz problem :)
    Robert H
    Level 20  
    Mnie interesuje tylko internet tak żeby połączyć się po VPN. Dzisiaj sprawdzę te ustawienia.
    sosarek

Level 43  
    Robert H wrote:
    router powinien być wyposażony w VLAN a w routerze tym nie znalazłem

Nie przypadkiem WAN?
    Robert H wrote:
    Mnie interesuje tylko internet tak żeby połączyć się po VPN

Coś mi się wydaje że mieszasz pojęcia...
    Co za sprzęt dostałeś do światłowodu, jakie ma porty?
    Robert H
    Level 20  
    sosarek wrote:
    Robert H wrote:
    router powinien być wyposażony w VLAN a w routerze tym nie znalazłem

Nie przypadkiem WAN?
    Robert H wrote:
    Mnie interesuje tylko internet tak żeby połączyć się po VPN

Coś mi się wydaje że mieszasz pojęcia...
    Co za sprzęt dostałeś do światłowodu, jakie ma porty?

Nic nie mieszam wszystkie pojęcia są jak najbardziej prawidłowe. Potrzebuje router żeby łączyć się po VPN z moją siecią a Fanbox dostarczane przez Orange to tragedia. Dla zwykłego surfowania po portalach społecznościowych i innych tego typu to ok ale jak chcemy coś więcej osiągnąć to nie ma możliwości i trzeba pomyśleć. W sieciach Orange typu ADSL to była prosta sprawa a po światłowodzie to się komplikuje o VLAN.
    Co do pytania o sprzęt to ONT (Optical Network Terminal) z WAN i Fanboxa 2

Dodano po 12 [minuty]:

Epic wrote:
    Tu jest sporo informacji:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15222563#15222563

Epic wrote:
    Aby nawiązać połączenie PPPoE w przypadku Orange Supernova, trzeba na porcie WAN ustawić VLAN 35 z tagowaniem.

W roterze ASUS RT-AC 1200 na porcie WAN nie widze tej funkcji chyba że iść drogą co zasugerował Nagus czyli cytat
    Nagus wrote:
    Ależ posiada...
    W ustawieniach WAN wybierasz PPPoE, wpisujesz neostradowe login/hasło.
    Gorzej z telewizją, bo ta wymaga ustawienia dwóch VID a GUI pozwala na wprowadzenie jednego...
    Nagus
    Level 27  
    Quote:
    Na pewno to tak działa? Konfiguracja LAN/IPTV dotyczy raczej wewnętrznej sieci...

Może i tak powinno, ale Asus i TP-Link konfiguruje takie rzeczy w zakładce LAN/IPTV. Niezbadane są pokrętne ścieżki deweloperów...

A co do Tomato, to ruszyło mnie sumienie i znalazłem nowy wątek na forum OpenLinksys. Zastosowałem i odpaliłem telewizję na Linksys EA6900 z FreshTomato 2018.4.
    Epic
    Level 29  
    Nagus wrote:
    A co do Tomato, to ruszyło mnie sumienie i znalazłem nowy wątek na forum OpenLinksys. Zastosowałem i odpaliłem telewizję na Linksys EA6900 z FreshTomato 2018.4.

To właśnie efekty mojej walki z IPTV na Tomato.:P Jak narazie od ponad tygodnia działa, czasami dekoder z jakiegoś powodu wymaga restartu, ale znając Orange to może być równie dobrze wina dekodera.