Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZRK Violetta - radio cicho gra

24 Wrz 2018 10:22 1752 54
 • Poziom 10  
  Panowie, podpowiedzcie co sprawdzić..
  Objawy:
  Łapie stacje ale cicho gra. Na wejściu gramofonowym gra, ale cicho i charczy. Gdy głośność na max, buczy.
  Podmieniłem komplet lamp ze sprawnego Irysa... Nadal to samo.
  Wymienię kondensatory, te papierowe... Wzmacniacz gra ładnie (jak podłączę sygnał pod wejście gramofonowe), ale radio nadal b. cicho łapie. I tylko jedną stację.
  Ktoś coś podpowie? Na co zwrócić uwagę?
  Pozdrawiam
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Jeśli jesteś pewny w zdatności do użytku lamp, a radi? odbiera na wszystkich zakresach, to należy sprawdzić jakość kontaktów przełącznika zakresów i sprawdzić kondensatory ( 200pF ) w torach pośredniej częstotliwości . Niezbędny będzie pomiar napięć na elektrodach lamp i sprawdzenie elementów obwodów wejściowych ( cewki, kondensatory ) .
 • Poziom 10  
  Witam. Dziękuje za odpowiedź. Czy możesz mi wskazać na schemacie konkretne punkty w których powinienem zmierzyć napięcia?
  Na załączonym schemacie zaznaczyłem kondensatory które wymieniłem.
  Zdatności lamp nie jestem pewien. Natomiast na obu kompletach radio gra tak samo cicho.


  ZRK Violetta - radio cicho gra
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 32  
  vqsoft napisał:
  Witam. Dziękuje za odpowiedź. Czy możesz mi wskazać na schemacie konkretne punkty w których powinienem zmierzyć napięcia?

  Masz zaznaczone 70V na połączonych siatkach ekranujących lamp ECH81 oraz EBF89. Zbyt wysokie napięcie świadczyć może o zużyciu tych lamp, lub ich przytkaniu wywołanym uszkodzeniem rezystorów w obwodach ARW. Ile wynosi napięcie na siatkach sterujących ECH81 oraz EBF89? Przy bardzo słabym sygnale odbieranym lub jego braku powinno być zbliżone do zera, w żadnym razie nie mniejsze od -2V (ujemne względem masy!) Do pomiaru tych napięć należy użyć woltomierza o dużej rezystancji (np. 1MΩ) włączonego w szereg z rezystorem o takiej samej wartości (w celu uniknięcia obciążenia pojemnościowego obwodów w.cz.) a odczytany wynik pomnożyć przez 2. Czy dołączenie woltomierza do siatek sterujących poprawia odbiór? Jeżeli tak - świadczy to o uszkodzeniu rezystorów. Zbyt niskie zaś napięcie na siatkach ekranujących świadczyć zaś może o uszkodzeniu rezystora 18kΩ przez który są one zasilane.
  W dalszej zaś kolejności należy zmierzyć napięcie na połączonych siatkach triodowej oraz trzeciej heptodowej lampy ECH81 (metodą jak wyżej). Powinno ono wynosić ok. -10V. Jeżeli jest dużo wyższe (w sensie zbliżone do zera) - świadczy to o zużyciu lampy (zwłaszcza jeżeli to samo występuje na wszystkich zakresach), lub o uszkodzeniu obwodu oscylatora (np. zwarte zwoje, oberwany kondensator). Natomiast napięcie anodowe triody ECH81 (znów mierzone przez szeregowy rezystor) powinno wynieść ok. 60V. Jeżeli jest wyraźnie niższe - uszkodzony jest obwód oscylatora, jeżeli zbyt wysokie - zużyta jest lampa.
  A która to stacja jest cicho odbierana, Jedynka na długich? Tak zwykle bywa przy zużytych lampach (szczególnie EBF89, zużycie ECH81 skutkować może całkowitym zanikiem odbioru). Inną możliwą przyczyną są rozstrojone obwody rezonansowe, np. uszkodzone kondensatory 200pF w filtrach p.cz. Tu dobrze byłoby mieć generator sygnałowy a w jego braku - dowolny działający odbiornik AM skąd można pobrać sygnał p.cz. przez szeregowy kondensator o pojemności pojedynczych pF. Uszkodzenie obwodu wejściowego w.cz. skutkuje pogorszeniem odbioru tylko na odpowiednim zakresie, podobnie jak uszkodzenie cewek oscylatora zwykle uniemożliwia na tym zakresie jakikolwiek odbiór. Najczęściej jednak mysza dobiera się do wszystkiego co jej smakuje, a smakuje zarówno jedwab naturalny z licy w.cz. jak i wosk pszczeli użyty do impregnacji cewek.
  Cytat:
  Na załączonym schemacie zaznaczyłem kondensatory które wymieniłem.

  Innych kartoflaków na schemacie w części radiowej nie widzę, a rurkowe kondensatory ceramiczne uchodzą za niezawodne i trwałe. Uszkodzeniu ulegają natomiast płaskie kondensatory mikowe, zaprasowane między dwie płytki z papieru bakelizowanego. Masz Violettę drewnianą czy bakelitową? W pierwszej z nich stosowano cylindryczne pionierskie filtry z takimi właśnie badziewnymi kondensatorami, w drugiej - nowsze prostopadłościenne filtry w rodzaju 3-10A2 z pewniejszymi kondensatorami styrofleksowymi. W razie potrzeby można z powodzeniem dostroić filtry na słuch (posługując się wzorcowym odbiornikiem), należy jednak uważać aby nie ukruszyć rdzeni, szczególnie w filtrach nowszego typu. Wosk jakim zwykle są zalane można rozmiękczyć benzyną ekstrakcyjną, wcześniej jednak upewniwszy się na kawałku styropianu że nie jest to wynalazek z domieszką etylobenzenu lub innego świństwa rozpuszczającego polistyren.
 • Poziom 10  
  Masz może jakąś rozpiskę tych lamp ? tak aby sprawnie pomierzyć te napięcia ?
  Violette mam drewnianą ,śladów gryzoni nie znalazłem

  Dodano po 14 [minuty]:

  Poniżej rozpiska podstaw lamp mógłbyś zaznaczyć co na której mierzyć ?

  ZRK Violetta - radio cicho grao

  z góry dzięuje.
 • Poziom 32  
  Napięcie +70V na siatkach ekranujących - końcówka 1 (zarówno ECH81 jak i EBF89);
  Napięcie -10V w heterodynie - końcówki 9 i 7 ECH81;
  Napięcie anodowe +60V - końcówka 8 ECH81;
  Napięcie ARW (zbliżone do zera bez sygnału) - końcówki 2 ECH81 i EBF89 (każdą z osobna).
 • Poziom 32  
  Kolego aksakal. co masz na myśli umieszczając numerki w tych kółkach? Bo np. EBF89 ma siatkę sterującą na kołku nr 2 nie zaś nr 1.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Numerami w kółkach oznaczona kolejność pomiaru napięcia.
 • Poziom 10  
  Napięcie +70V na siatkach ekranujących - końcówka 1 (zarówno ECH81 jak i EBF89);
  +42V

  Napięcie -10V w heterodynie - końcówki 9 i 7 ECH81;
  -2,7v

  Napięcie anodowe +60V - końcówka 8 ECH81;
  +56v

  Napięcie ARW (zbliżone do zera bez sygnału) - końcówki 2 ECH81 i EBF89 (każdą z osobna).[/quote]
  ech 81 -1,2v
  ebf89 -0,75
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolego, vqsoft! Wymierzyj napięcia na kondensatorach filtru anodowego napięcia 2?50uF 350/385V. Jeśli napięcie na pierwszym kondensatorze znacznie mniej 220V zamień selenowy prostownik SPS - 5A / 250V 85mA diodą 1N4007. Prosiłem ciebie wymierzyć napięcie na elektrodach lamp i poznaczył cyframi kolejność wymiaru, żeby ci było lżejsze i prościej zawiadomić wyniki wymiaru. Wyniki wymiarów pozwolą nie wróżyć z fusów, a przeanalizować możliwe przyczyny problemów.
 • Poziom 10  
  Kolego Akasal. Nie zmierzyłem tych napiec wg cyferek bo nie wiem gdzie na podstawkę lampy dane napięcie przychodzić powinno.
  Zmierzyłem te napięcia które podałeś w poście powyżej czyli 1 2 7 i 9 noga.
  Jeśli możesz nanieść na ten schemat odnośniki do przyłączy lampy to będę wdzięczny
 • Poziom 32  
  aksakal napisał:
  Jeśli napięcie na pierwszym kondensatorze znacznie mniej 220V zamień selenowy prostownik SPS - 5A / 250V 85mA diodą 1N4007.

  W wyniku czego napięcie wyprostowane znacznie przekroczy wymaganą wartość, a lampa ECL82 będzie narażona na przeciążenie. Zastępując stos selenowy diodami krzemowymi (lub germanowymi, aby choć częściowo charakter Retro zachować) należy zawsze włączyć w szereg z nimi rezystor tak dobrany aby pod obciążeniem uzyskać nominalne napięcie. I oczywiście o stosownej mocy, aby sam się nie przegrzał.
 • Poziom 10  
  aksakal napisał:
  ZRK Violetta - radio cicho gra

  rozumiem że ta rozpiska to widok od strony druku ?
 • Poziom 32  
  vqsoft napisał:
  rozumiem że ta rozpiska to widok od strony druku ?

  Tak. A lupę wziąć nie łaska aby co do tego się upewnić, i przy okazji zobaczyć co lampa ma w środku? Przynajmniej końcówki żarzenia powinny być łatwe do rozpoznania.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Po zamianie selenowego prostownika na diodę krzemową (jednopołówkowy prostownik napięcia anodowego) - napięcie zwiększy się nie więcej, niż o 10-12 V. ECL82 takie zwiększenie niczym nie zagraża. Dla przykładu schemat wzmacniacza. W ostateczności jeśli będzie wzbudzenie przy odbiorze można zwiększyć opór rezystora, włączonego między kondensatorami filtru, z 1.2kOm do 1.5-1.6 kOm (schemat ZRK Violetta):
  ZRK Violetta - radio cicho gra.
 • Poziom 10  
  Mam zapasowe mostki selenowe.. nowe sztuki z zapasów.. wstawie go i zobacze.
 • Poziom 32  
  aksakal napisał:
  Uwzględniając, co prostownik anodowego napięcia ednopolowkowy zamiana selenowego prostownika na diodę krzemową zwiększy napięcie nie więcej niż na 10-12V].

  Żebyś się nie zdziwił. Tu jest zasilanie przez autotransformator a nie przez transformator, zatem oporność kawałka uzwojenia włączonego w szereg z prostownikiem - pomijalna. I w tych warunkach jednopołówkowe prostowanie nie wpłynie wydatnie na obniżenie napięcia stałego, conajwyżej wygeneruje masakryczny przydźwięk, który zostałby wydatnie złagodzony w obecności rezystora dzięki zwiększeniu kąta przewodzenia diody i obniżenia szczytowego powtarzalnego prądu.
  Cytat:
  ECL82 takie zwiększenie niczym nie zagraża . Dla przykładu schemat wzmacniacza

  Przytoczyłeś schemat wzmacniacza z 270V na anodzie ECL82 - a gdzie porównanie rezystorów katodowych? 680Ω we wzmacniaczu, zaledwie 470Ω w radiu. Jesteś pewien że ECL82 wytrzyma z tak małym rezystorem gdy napięcie jej anodzie wzrośnie o więcej niż się spodziewałeś? Niezależnie od tego licha dioda 1N4007 przy praktycznym braku rezystora ograniczającego udar prądowy w momencie włączenia zasilania może po prostu eksplodować siekąc plastikowymi odłamkami i pozostawiając po sobie obrzydliwy smrood. A jeśli jednak nie wybuchnie tylko się zespawa - odleci w kosmos obudowa kondensator filtru, jak rakieta Wostok.
  Cytat:
  W ostateczności jeśli będzie wzbudzenie przy odbiore można zwiększyć opór rezystora, włączonego między kondensatorami filtru, z 1.2kOm do 1.5-1.6kOm ( schemat ZRK Violetta)

  I grzebać radio coraz głębiej, zamiast zrobić to co powinno być zrobione od razu. Dioda krzemowa ma tak małe wymiary w porównaniu z prostownikiem,. że miejsce na dodatkowy rezystor się znajdzie. Ale po co te spekulacje na obecnym etapie? Może stos selenowy zachował sprawność, i jaki jest w takim wypadku sens jego wymiany w ciemno?

  Dodano po 10 [minuty]:

  vqsoft napisał:
  mam zapasowe mostki selenowe.. nowe sztuki z zapasów.. wstawie go i zobacze.

  Ale może jednak zmierz podstawowe napięcia zanim zaczniesz cokolwiek grzebać? Na drugiej sekcji kondensatora filtru (za rezystorem 1,2kΩ) ma być zgodnie ze schematem 210V. Ponieważ jak podają prąd płynący przez ten rezystor ma wynosić 32mA - nietrudno obliczyć że na pierwszej sekcji kondensatora napięcie powinno wynosić 246V. Skoro prąd anodowy pentody ECL82 powinien wynosić 30mA (też warto go zmierzyć, pozwoli to stwierdzić stopień zużycia lampy) to moc tracona na anodzie jest niewiele mniejsza od dopuszczalnych 7W (bez uwzględnienia spadku napięcia na rezystorze katodowym i transformatorze głośnikowym). Jest więc realne przeciążenie lampy gdyby napięcie wyprostowane wzrosło np. do 300V w wyniku zastąpienia stosu selenowego diodą krzemową.
 • Poziom 10  
  Tomek Janiszewski napisał:


  Dodano po 10 [minuty]:

  vqsoft napisał:
  mam zapasowe mostki selenowe.. nowe sztuki z zapasów.. wstawie go i zobacze.

  Ale może jednak zmierz podstawowe napięcia zanim zaczniesz cokolwiek grzebać? Na drugiej sekcji kondensatora filtru (za rezystorem 1,2kΩ) ma być zgodnie ze schematem 210V. Ponieważ jak podają prąd płynący przez ten rezystor ma wynosić 32mA - nietrudno obliczyć że na pierwszej sekcji kondensatora napięcie powinno wynosić 246V. Skoro prąd anodowy pentody ECL82 powinien wynosić 30mA (też warto go zmierzyć, pozwoli to stwierdzić stopień zużycia lampy) to moc tracona na anodzie jest niewiele mniejsza od dopuszczalnych 7W (bez uwzględnienia spadku napięcia na rezystorze katodowym i transformatorze głośnikowym). Jest więc realne przeciążenie lampy gdyby napięcie wyprostowane wzrosło np. do 300V w wyniku zastąpienia stosu selenowego diodą krzemową.


  Zmierzyłem napięcie na siatce - miało być 70 jest 42V. zmierzyłem rezystor 180k. jest ok. więc chyba słuszna teoria aby podmienić mostek ?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  A kto rekomendował zmieniać w ciemno ? - patrz post#11. Popatrz przy którym napięciu i rezystorze katodowym wykorzystuje się lampy ECL82 w fachowym wzmacniaczu. ZRK Violetta - radio cicho gra Nie może wezbrać napięcie na 54V przy zamianie sel. prostownika na diodę !
 • Poziom 32  
  vqsoft napisał:


  zmierzyłem napięcie na siatce - miało być 70 jest 42V. zmierzyłem rezystor 180k. jest ok. więc chyba słuszna teoria aby podmienić mostek ?

  Najpierw to należało zmierzyć napięcia w zasilaczu, tj. tam gdzie pracuje stos (nie żaden mostek!), a nie snuć coraz to nowe teorie odnośnie jego wymiany na podstawie pomiarów w zupełnie innym miejscu. Nie odpowiadasz na postawione pytania tylko oczekujesz podania wszystkiego na talerzu, włącznie z rozpiską cokołowania lamp którą znalazłbyś bez trudu w necie. Jak się to ma do Regulaminu?

  Cytat:
  3.1. Zabronione jest w szczególności:

  3.1.17. Publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.


  Dodano po 15 [minuty]:

  aksakal napisał:
  Popatrz przy którym napięciu i rezystorze katodowym wykorzystuje się lampy ECL82 w fachowym wzmacniaczu.

  Czyli w gitarowcu którego zadaniem jest zarobić kasę na nowe lampy zanim stare zostaną zarżnięte? Mamy tutaj wspólny dla obu lamp rezystor katodowy 170Ω i 10,4V spadku napięcia na nim. Przez każdą z pentod ECL82 płynie zatem prąd katodowy 30,6mA. Uwzględniając fakt że napięcie anodowe wyraźnie przewyższa napięcie ekranu - można oszacować na podstawie danych katalogowych że prąd siatki ekranującej wynosi 5,7mA, reszta tj. 24,9mA - to prąd anodowy. Po odliczeniu spadku napięcia na rezystorze katodowym zostaje 295V napięcia anoda-katoda i okazuje się że moc tracona w anodzie (7,3W) przewyższa nieco dopuszczalną, w dodatku przy napięciu anodowym na granicy maksymalnego (300V). Ale lampa przez jakiś czas to wytrzyma, a kasa za koncert do kieszeni wpadnie. Radio jednak nie jest przeznaczone do takich "fachowych" zastosowań tylko ma grać długo i niezawodnie.
 • Poziom 10  
  pomiary
  kondensator 2x50uf - 128V 110V
  gdy wyjmę lampy to mamy 228V 200V

  na sps 5a na złączu - mam zmienne ~200Vna złączu + stałe 135V

  pomiary na lampach
  czerwone
  1 = 120V ECL82
  2 = 113V ECL82
  3 = 2V ECL82
  4 = 7,62V ECL82

  5 = 115V milknie głos po przyłożeniu sondy EBF89
  6 = 46V EBF89
  7 = 61 V ECH81
  8 = 146V ECH81

  niebieskie

  1 = -0,92V EBF89
  2 =-1,49V
  3= -3,0V

  rezystor 18k 3 omy jest sprawny
  120 i 140V po rozgrzaniu. na zimno zaczyna od 230V i spada do 140
  lampa ECL82 silnie się grzeje ( silniej od reszty)

  przypalony rezystor R18 540ohm w torze zasilania do punku 4 czerwony

  dzięki za dalszą pomoc.

  c
 • Poziom 17  
  Sprawdz kondensator 5100 pF, może mieć zwarcie lub uzwojenie transformatora głosnikowego pierwotne.
 • Poziom 10  
  rysiekg napisał:
  Sprawdz kondensator 5100 pF, może mieć zwarcie lub uzwojenie transformatora głosnikowego pierwotne.

  O którym konkretnie 5100pf mówisz? bo jest ich pare...
 • Poziom 15  
  Pomyśl. Na transformatorze głośnikowym.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolego, vqsoft! Ty byłeś w błędzie przy wymiarze . Napięcie w punkcie 5 (115V) nie może przekraczać napięcie w punkcie 2 . I całkiem dziwne znaczenie napięcia w punkcie 8, które nawet przy usunięciu lampy ECH81 nie może przekraczać napięcie w punktach 2 i 5. ECL82 - PW+ wzmacniacz mocy . Dla tej lampy temperatura 150-160 stopniów - norma. W znacznym obniżeniu anodowego napięcia można było by podejrzewać upływ kondensatora między anodą triody i siatką S1 pentody, lecz w tym wypadku wezbrało by napięcie na katodzie pentody, a masz zaniżone napięcie. Dla eksperymentu spróbuj odlutować jedno z wyprowadzeń kondensatora 5100pF od siatki S1 pentody ( nóżka 3 ) . Jeśli przy czym napięcie anodowe nie wezbierze - praktycznie można być pewnym w uszkodzeniu sel. prostownika.
 • Poziom 10  
  aksakal napisał:
  Kolego, vqsoft! Ty byłeś w błędzie przy wymiarze . Napięcie w punkcie 5 (115V) nie może przekraczać napięcie w punkcie 2 . I całkiem dziwne znaczenie napięcia w punkcie 8, które nawet przy usunięciu lampy ECH81 nie może przekraczać napięcie w punktach 2 i 5. ECL82 - PW+ wzmacniacz mocy . Dla tej lampy temperatura 150-160 stopniów - norma. W znacznym obniżeniu anodowego napięcia można było by podejrzewać upływ kondensatora między anodą triody i siatką S1 pentody, lecz w tym wypadku wezbrało by napięcie na katodzie pentody, a masz zaniżone napięcie. Dla eksperymentu spróbuj odlutować jedno z wyprowadzeń kondensatora 5100pF od siatki S1 pentody ( nóżka 3 ) . Jeśli przy czym napięcie anodowe nie wezbierze - praktycznie można być pewnym w uszkodzeniu sel. prostownika.

  Mówisz o lampie ECL 82 ? od niej odlutować 5100pf ? Zmierzyć napięcie w punkcie czerwony 2 ?
 • Poziom 32  
  vqsoft napisał:
  pomiary kondensator 2x50uf - 128v 110v

  Znacznie zaniżone napięcie zasilacza anodowego może wskazywać na zużycie stosu selenowego.
  Cytat:
  gdy wyjmę lampy to mamy 228v 200v

  Ale tak znaczna różnica napięć pomiędzy sekcjami kondensatora filtracyjnego (przy braku jakiegokolwiek obciążenia!) świadczy o jego rozformowaniu (wskutek długiego nieużywania radia) i w konsekwencji dużej upływności. W tej sytuacji wstrzymaj się na razie z wymianą prostownika (a już zwłaszcza nie wymieniaj go na diodę krzemową!) tylko uformuj najpierw kondensator 2×50µF. W tym celu wyjmij lampy (i żarówkę aby jej nie przeciążać), upewnij się czy przez rezystory dołączone do + zasilania nie płyną jakiekolwiek prądy (np. wskutek upływności kondensatora 0,1µF popłynie prąd przez rezystor 18kΩ zasilającego siatki ekranujące), włącz rezystor o oporności 10kΩ i mocy co najmniej 2W w szereg ze stosem selenowym, włącz zasilanie i obserwuj napięcia na kondensatorze filtrującym. Powinny osiągnąć wartości mniejsze od zmierzonych przy wyjętych lampach ale bez dodatkowego rezystora, po czym zacząć powoli rosnąć. Gdy przestaną rosnąć i przy tym się wyrównają - usuń rezystor, dołącz prostownik normalnie i kontynuuj formowanie aż napięcia się ustabilizują. Dopiero wtedy zobaczymy co dalej, na razie chodzi o to aby uniknąć dalszych zniszczeń, z wybuchem kondensatora włącznie. Z tego też względu niewskazana byłoby na obecnym etapie wymiana prostownika, zwłaszcza na krzemowy.
  Cytat:
  na sps 5a na złączu - mam zmienne ~200v na złączu + stałe 135v

  Więc w końcu +135V czy +128V które zmierzyłeś wcześniej? Wszak oba te napięcia mierzone były w tym samym punkcie? Zmieniły się z czasem? Świadczyłoby to o postępującym procesie formowania, jednak bez dodatkowego rezystora grozi ono przegrzaniem stosu selenowego i rozdęciem kondensatora przez wydzielające się przy zbyt szybkim formowaniu gazy.
  Cytat:
  pomiary na lampach

  W obecnej sytuacji (zbyt niskie napięcie anodowe) są one bezcelowe.
  Cytat:
  rezystor 18k 3 omy jest sprawny

  ??? Chyba 18kΩ 3W?
  Cytat:
  lampa ecl 82 silnie się grzeje ( silniej od reszty)

  Jest rzeczą normalną że lampa głośnikowa grzeje się silniej od pozostałych, i w normalnych warunkach aż parzy. Byle nie była przekroczona moc wydzielająca się na anodzie; w obecnych warunkach przy zaniżonym napięciu zasilania jest to zresztą mało prawdopodobne.
  Cytat:
  przypalony rezystor R18 540ohm w torze zasilania do punku 4 czerwony

  Chodzi o rezystor w katodzie pentody ECL82? On wg schematu ma 470Ω natomiast 540Ω nie występuje w szeregu E24 (5%). Może jest tam napisane 560Ω? Jeżeli tylko omomierz wykazuje rezystancję zgodną z napisem, a farba nie jest zwęglona lecz jedynie przyciemniona - może zostać, odchyłka od wartości na schemacie nie ma istotnego znaczenia.
 • Poziom 10  
  Tomek Janiszewski napisał:
  W tym celu wyjmij lampy (i żarówkę aby jej nie przeciążać), upewnij się czy przez rezystory dołączone do + zasilania nie płyną jakiekolwiek prądy (np. wskutek upływności kondensatora 0,1µF popłynie prąd przez rezystor 18kΩ zasilającego siatki ekranujące, włącz rezystor o oporności 10kΩ i mocy co najmniej 2W w szereg ze stosem selenowym, włącz zasilanie i obserwuj napięcia na kondensatorze filtrującym.


  Wpiąć się z amperomierzem zaraz za + złączem stosu selenowego ?