Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Yamaha RX-V1067 - nie włącza się, świeci dioda standby.

lukis54 24 Wrz 2018 11:14 273 11
  • #1 24 Wrz 2018 11:14
    lukis54
    Poziom 9  

Amplituner nie reaguje na przycisk power zone. Po wpięciu do sieci świeci tylko dioda standby. Przy próbie wejścia w tryb self-test nic nie wyświetla na wyświetlaczu. Obecne napięcia zasilania linii 5.5V (5.49), 3.3V (3.29), ACPWR_DET 3.3V (3.29V), MCPU-N-RST (3.29), DEST 0.4 (2.71), PRY 2.7 (0.00) . Po uruchomieniu na "sztywno", tj. wejście w tryb self-test i dłuższe przytrzymanie przycisków tone+info+power brak wyświetlania czegokolwiek na wyświetlaczu oraz brak uruchomienia głównego transformatora (z tego co widzę na schemacie, to właśnie wyświetlacz zasilany jest z tego transformatora (+44V)). Dodatkowo przy takim uruchomieniu na lini PRY pojawia się napięcie ok. 2.62V. Wymieniony kondensator C2004 0.068uF/250V (była zaniżona pojemność). Bez zmian. Elektrolity sprawdzone i są w dobrej kondycji.

0 11
  • #4 26 Wrz 2018 21:40
    nyquist
    Poziom 24  

lukis54 napisał:
    Po uruchomieniu na "sztywno", tj. wejście w tryb self-test i dłuższe przytrzymanie przycisków tone+info+power brak wyświetlania czegokolwiek na wyświetlaczu oraz brak uruchomienia głównego transformatora (z tego co widzę na schemacie, to właśnie wyświetlacz zasilany jest z tego transformatora (+44V)). Dodatkowo przy takim uruchomieniu na lini PRY pojawia się napięcie ok. 2.62V

Jeżeli dobrze zrozumiałem, tzn. udało Ci podczas próby uruchomienia trybu self-test się uzyskać 2,6V na linii PRY, a pomimo to główne trafo nie dostało zasilania, to sprawdź, czy w tym czasie prawidłowe napięcie dostaje cewka przekaźnika RY201. Jeżeli nie, szukaj uszkodzenia pomiędzy Q2004, R2050, R2051. Jeżeli natomiast na cewce przekaźnika pojawia się prawidłowe 5V, to pewnie padł przekaźnik.

0
  • #5 27 Wrz 2018 18:25
    lukis54
    Poziom 9  

Tak, pojawia się 2,6 V na PRY i trafo nie dostaje zasilania. Cewka przekaźnika dostaje napięcie 5V, natomiast nie jest "zamykane" do masy - tranzystor wygląda na ok (pomiar). Przekaźnik też jest sprawny, bo wcześniej wylutowałem go i sprawdziłem na zasilaczu - działa prawidłowo. Myślałem jeszcze nad takim testem: odpiąć trafo od płyty, która zasila końcówki mocy i zewrzeć styki przekaźnika, aby trafo wystartowało i być może uruchomi się też podświetlenie. Może w ten sposób uda mi się odczytać kod błędów w trybie self-test.

0
  • #6 27 Wrz 2018 21:10
    nyquist
    Poziom 24  

lukis54 napisał:
    Myślałem jeszcze nad takim testem: odpiąć trafo od płyty, która zasila końcówki mocy i zewrzeć styki przekaźnika, aby trafo wystartowało

Możesz tak zrobić, ale spokojnie, jeżeli na PRY jest 2,6V, to znaczy, że logika "chce" załączyć transformator główny, ale nie może. Spróbuj jeszcze raz wywołać "self-test" i podaj napięcia w punktach zaznaczonych przeze mnie, z tym, że dokładnie: 1 - mierząc bezpośrednio na nodze cewki przekaźnika, 2, 3, 4 - mierząc bezpośrednio na wyprowadzeniach tranzystora, 5 - na wyprowadzeniu rezystora R2050. Moim zdaniem, albo uwalony jest tranzystor, albo zdechł któryś z rezystorów R2050, R2051, albo jest jakiś "chochlik" typu zimny lut.
    Amplituner Yamaha RX-V1067 - nie włącza się, świeci dioda standby.

0
  • #7 28 Wrz 2018 13:14
    lukis54
    Poziom 9  

Udało mi się uruchomić zwierając styk przekaźnika z odłączoną końcówką mocy. Dostaję błędy typu DC PRT: 216H (za każdym razem inny np. 208H), a nastepnie A1-1 DSP Margin.
    Pomiary dokonane:
    1 - 5,47 V
    2 - 5,47 V
    3 - 0,66 V
    4 - 0V
    5 - 2,57 V

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Zastanawia mnie też jednak sprawa DEST. Jest cały czas 2,7V, a powinno być 0,4 według schematu. Dodatkowo po wpięciu zasilania końcówek mocy dostaje takie komunikaty:
    PS PRT 143H lub PS PRT 169H lub DC PRT 0L.

0
  • #9 28 Wrz 2018 17:20
    lukis54
    Poziom 9  

Faktycznie, działa tzn. włącza się na chwilę. W trybie self-test DC PRT: 0L wyświetla. Wygląda na to, że poza tą usterką jest również problem z końcówką mocy.

0
  • #10 28 Wrz 2018 20:38
    nyquist
    Poziom 24  

lukis54 napisał:
    Faktycznie, działa tzn. włącza się na chwilę. W trybie self-test DC PRT: 0L wyświetla. Wygląda na to, że poza tą usterką jest również problem z końcówką mocy.

Zgadza się, błąd oznacza napięcie stałe na wyjściu. Szukaj zwartych tranzystorów końcowych lub sterujących, ewentualnie innej usterki w końcu mocy.

0
  • #11 01 Paź 2018 13:44
    lukis54
    Poziom 9  

Teoretycznie półprzewodniki w stopniach końcowych są dobre - brak zwarć, miernik nie pokazuje przebić i teoretycznie dobre wartości. Po odpięciu końcówek mocy efekt jest podobny. Amplituner uruchamia się na chwilę, po czym wyłącza. W trybie self-test pokazuje różne wartości DC PRT. Teraz pytanie, czy jest tak zabezpieczony, że bez końcówek mocy też nie ruszy, czy może uszkodzenie jest w zabezpieczeniu ?

0
  • #12 02 Paź 2018 15:32
    lukis54
    Poziom 9  

Sytuacja wygląda tak, że na wszystkich wejściach złącza W1043 jest ok 7V. Zaznaczam, że jest tak przy odłączonym przewodzie od przedwzmacniacza. Napięcie tak (ok. 7V) występuje także na tranzystorach Q1067, Q1059 itd. oraz np. Q1071.

0