Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy 100W na Darlingtonach

fraga 29 Sie 2005 11:30 2554 19
  • #1 29 Sie 2005 11:30
    fraga
    Poziom 15  

Witam wszystkich serdecznie!
    Znalazłem pewnien schemat wzmacniacza 100W na Darlingtonach.
    Osobiście uważam, że jest genialny w swojej prostocie.
    Koszt wykonania jednej końcówki mocy (bez trafa) to ok. 20 zł!
    Jedyne, czego (moim) zdaniem tam brakuje to zabezpieczeń przeciwzwarciowych
    na głośniki, i z tym problemem zwracam się do Was...
    ...bo nie mam pomysłu jak coś takiego zrobić :-/

Poniżej podaję adres schematu i gorąco zapraszam do dyskusji na jej temat.

http://europa.spaceports.com/~fishbake/amp/ca100.htm

0 19
  • #2 29 Sie 2005 12:10
    dabu
    Poziom 31  

najprościej to wstawić bezpieczniki na wyjściu do kolumn na plusie

0
  • #3 29 Sie 2005 12:44
    Vault Dweller
    Poziom 29  

No jakie to proste ustrojstwo... Zasada KIS (Keep It Simple) w natarciu :). Ja bym dał układ zabezpieczający na tranzystorach włączonych tak: kolektor do bazy tranz. mocy, baza do emitera a emiter do wyjścia wzmacniacza- NPN na "górny" tranzystor, PNP na "dolny". Trzeba by było jeszcze podobierać opory i w ogóle, ale zasada działania byłaby taka: gdy na oporach 0,33R odloży się odpowiednio wysokie napięcie, tranzystory zabezpieczające zaczynają przewodzić i ograniczają amplitudę sygnału na bazach tranzystorów mocy.

0
  • #4 29 Sie 2005 13:31
    fraga
    Poziom 15  

A na ile amper dać te bezpieczniki?

1
  • #5 29 Sie 2005 21:58
    dabu
    Poziom 31  

10 powinny być dobre

Dodano po 6 [minuty]:

sorry za błąd daj bezpieczniki 4 amperowe

0
  • #6 29 Sie 2005 22:15
    darkfenriz
    Poziom 21  

Zasada KIS (Keep It Stupid) zamierza ustalić prąd spoczynkowy darlingtonów (cztery spadki B-E) dwoma diodami (dwa spadki B-E czy jak ktoś woli p-n). W myśl tej zasady kompensacja częstotliwości jest oczywiście zbędna. H. C. Lin przewraca się w grobie.

0
  • #8 30 Sie 2005 10:34
    fraga
    Poziom 15  

Często odwiedzam tą stronkę, niestety nie znalazłem tam wzmaka równie prostego...
    ...i równie taniego jak ten. Nie wiem o co chodzi z tą kompensacją częstotliwości i czym grozi jej brak.
    Ma być tanie i działać. I z tego, co wiem, tak jest.
    Teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. ;)

Z drugiej strony jestem otwarty na propozycje modyfikacji tego schematu tak,
    by nie siał grozy na forum :)

0
  • #9 30 Sie 2005 10:43
    Jasie-k
    Poziom 19  

Jakis taki dziwny ten wzmacniacz. Moc to może ma ale nieciekawe parametry odsłuchowe. Przecież im więcej tranzystorów i innych elementów to taki wzmacniacz jest lepszy, stabilniejszy i bardziej niezawodny. To dziwne, że każdy chce tylko kilka elementów na krzyż całość najlepiej na pająka i żeby jeszcze dobre było i tanie a najlepiej połowę części z wylutu.
    Pozdrawiam

0
  • #10 30 Sie 2005 12:19
    fraga
    Poziom 15  

Co w tym dziwnego?
    Wszystko zmierza ku miniaturyzacji a ludzie nie śpią na pieniądzach. Komputery były kiedyś wielkości kilku szaf i kosztowały majątek.
    Czy były lepsze od dzisiejszych? Czy np w latach 70-tych ktoś pomyślał by, że
    można ze scalaka ~2x1 cm wydusić 65W przy 8R?
    Parametry odsłuchowe i tak skoryguje sobie preampem, chyba że chodzi Ci o jakieś duże THD
    bądź ograniczenia w przenoszeniu częstotliwości.. Nie chcę na siłę twierdzić że jest super i wogóle,
    ale chętnie usłyszał bym jakieś konkrety zamiast "dziwny" czy "przerażający".

0
  • #11 30 Sie 2005 13:34
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!
    Ja bym nie zakładał żadnych zabezpieczeń na tranzystorach. Układ może dać 100-150W, a zabezpieczenie nie zadziała od razu, tylko będzie stopniowo dławić tranzystory mocy, co może wprowadzać zniekształcenia sygnału przy dużych wysterowaniach. Jak już, to układ odłączający głośniki przy pojawieniu się stałego na wyjściu.
    Cześć!

0
  • #12 30 Sie 2005 14:07
    Jasie-k
    Poziom 19  

Oczywiście wszystko zmierza ku miniaturyzacji ale to nie znaczy, że staje się coraz prostsze. Zamiennik układu gml można zrobić na pająka ale spróbuj zrobić zamienik układu tda albo lm.
    A co do tego wzmacniacza to jak jest taki tani i dobry to wykonaj go sobie i podziel się spostrzeżeniami bo bez tego nikt nie poda ci konkretów.
    Jeżeli końcówka będzie słaba i niedoskonała to nawet najlepszy preamp nic ci nie pomoże.
    Pozdrawiam

0
  • #13 31 Sie 2005 09:36
    twazny
    Poziom 26  

Witam.Miniaturyzacja a uproszczenie to niezupełnie to samo. fraga -w podanych przez tremola wzmacniaczach jest bodajże różniący się paroma elementami podobny. Tyle że tam są pojedyncze tranz. a tu darl. I tam jest normalny układ stab. prądu spoczynkowego a tu dwie diody.Które zresztą najprawdopodobniej trzeba będzie zmienić.
    Wszyscy dobrze ci radzą ,kilka elementów różnicy (koszt 1-2zł) i uwolni cię to od wielu rozczarowań i problemów.
    Pozdr.

0
  • #14 31 Sie 2005 10:14
    darkfenriz
    Poziom 21  

Dokładnie tak.
    Ani zbytnia komplikacja ani pozosawienie ewidentnych dziur nie jest mile widziane. W tym wzmacniaczu ewidentne dziury są dwie.
    A że nie chcesz za bardzo uwierzyć na słowo to trochę Ci to rozwinę.

1. Punkt pracy stopnia wyjściowego
    tranzystory darlingtona włączają się dla podwójnego napęcia baza-emiter, czyli gdzieś 1,3V, bo po prostu są to jednen sterujący drugim w jednej paczce. Między bazami darlingtonów są dwie diody, na których spadek wynosi również 1,3V. Daje to spadek 0,65 na darlingtonie npn i 0,65 na pnp, czyli bez sygnału oba są wyłączone. Włączą się dopiero po pojawieniu się go i przy przejściu przez zero jeden będzie się wyłączał a po chwili drugi włączał. Da to typowe zniekształcenia przejścia przez zero, dodające wysokich harmonicznych i bardziej zniekształcające cichy dźwięk, co przeczy zdrowemu rozsądkowi i jest źle tolerowane przez ucho.

2. Stabilność
    Wzmacniacz posiada ujemne sprzężenie zwrotne. A w środku są rezystorki i liczne pojemności, m.in. pojemności międfzyzłączowe tranzystorów. Każdy układ RC przesuwa w fazie pewne częstotliości, wysokie o 90stopni.
    Dlatego gdy znajdzie się taka dla której wszystkie przesunięcia dają w sumie 180sttopni, to będzie tak jak zmiana znaku, podstawy trygonometri.
    Ujemne sprzężenie zwr. staje się dodatnim dla tej częstotliwości i wzmacnienie ma wielką wartość, do tego stopnia, że wzmacniacz stje się generatorem tej częstotliwości, zwykle są to setki kHz, może pare Mhz. Poza zmasakrowaniem sygnału audio, może to nawet doprowadzić do spalenia tranzystorów końcowych. I po to daje się kompensację, jest ona jakby wewnętrznym filtrem, który tłumi te wysokie częstotliwości. Zwykle daj się mały kondensator B-C dla wzmocnienia napięcia, u ciebie TIP 41.

przekonany?

0
  • #15 01 Wrz 2005 10:50
    fraga
    Poziom 15  

Przekonany :)
    Dokładnie o taką (konkretną) odpowiedź mi chodziło! Dzięki!
    Wobec tego, jakie modyfikacje powinienem wprowadzić do tego schematu, by było ok?

Jakoś nie mogę znaleźć u Tremola podobnego schematu o podobnej mocy...

0
  • #16 01 Wrz 2005 13:21
    twazny
    Poziom 26  

Witam.Musi być identyczny? Np. na poz. 8 jest 120W-owy.Można go zasilać mniejszym napięciem licząc się z obniżeniem mocy.
    T5,T6 -zabezpieczenie, T3 reg. pradu spocz.
    Na poz 9, jest podobny ...zbliżonych konstrukcyjnie schematów znajdziesz wiele...
    Jeszcze jedna sprawa, widzisz, zaproponowany przez ciebie wzmacniacz nie jest jakby pokazany w całości. Brak mu cewki z rezystorem na wyjściu,kondensatorów odsprzęgających...Licząc same elementy nietrudno popełnić błąd oceniając prostotę. Nawet ten z poz 8 można uprościć...ale po co ? lepszy nie będzie..wręcz przeciwnie.
    Zbuduj jakikolwiek sprawdzony prosty wzmacniacz, cenę elementów ustala przede wszystkim koszt tranzystorów końc.,(bez zasilacza) reszta nie jest istotna finansowo.
    Pozdr.

0
  • #17 01 Wrz 2005 17:32
    fraga
    Poziom 15  

Oczywiście, nie musi być identyczny.
    Osobiście ze strony Tremola najbardziej przypadły mi do gustu konstrukcje z poz. 9 i 10
    - i prawdopodobnie któraś z nich będzie niebawem zbudowana.
    Z drugiej strony chciałbym mimo wszystko znaleźć jakieś (czyt. audio) zastosowanie
    dla tych TIP147 i TIP142 bo szkoda żeby bezczynnie zalegały w domu...

0
  • #18 01 Wrz 2005 17:47
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Nie przeczę, że to będzie działać, ale ja to bym się ciężko zastanowił zanim bym podpiął pod to drogi głośni, po prostu bym się o niego obawiał.
    Pozdrawiam

0
  • #20 06 Wrz 2005 00:48
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!
    Trochę mi to przypomina słynny "mini-max" p. Wojciechowskiego. Tylko on pracował w kl.A.
    Cześć!

0
  Szukaj w 5mln produktów