Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triak BTB04-600SL podpięcie grzałki 15W

24 Wrz 2018 19:10 219 6
 • Poziom 9  
  Dzień dobry, mam pytanie o tego triak BTB04-600SL. W specyfikacji technicznej triaka zauważyłem że przy 4A potrafi przekazać moc o wartości 5W. Triak ten steruję grzałka o wartości 4W. Czy mogę zamiast grzałki 4W wstawić grzałke 15W i będzie to działać?
  Z góry dziękuję.
 • Computer Controls
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Coś pokręciłeś z tą wartością 5W. Nie dotyczy ona mocy przekazywanej. Triak 4A będzie pasował zarówno do sterowania grzałką 4W, 15W jak i 150W.
  Na triaku zwykle odkłada się w czasie przewodzenia około 2V spadek napięcia. Jak łatwo policzyć 2V*4A=8W. Tu pojawia się problem dotyczący rozproszenia tej ilości ciepła. Obudowa bez radiatora ma dosyć ograniczone możliwości w tym względzie. Zwykle podaje się maksymalna moc traconą gdy radiatora nie ma gdyż trudno wywróżyć jakiej będzie wielkości? W przypadku grzałki 15W 15W/230V=65mA z tego 65mA*2V=0.13W i tyle mniej więcej będzie musiała wytracić obudowa TO220 i zrobi to bez najmniejszych problemów.
 • Computer Controls
 • Poziom 43  
  Markq napisał:
  W specyfikacji technicznej triaka zauważyłem że przy 4A potrafi przekazać moc o wartości 5W
  Dziwnie rozumiesz słowo "dissipation".

  Markq napisał:
  Triak ten steruję grzałka o wartości 4W. Czy mogę zamiast grzałki 4W wstawić grzałke 15W i będzie to działać?
  Na jakie napięcie te grzałki? przy 230V grzałka 4W pobierze 17mA podczas kiedy prąd podtrzymania triaka to 15mA, a więc grzałka jest blisko minimalnego odciążenia z jakim triak może poprawnie pracować.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Skoro działało z grzałką 4W to będzie działało tym bardziej z grzałką 15W. Oczywiście można byłoby zastosować bardziej elegancki w tym zastosowaniu triak np. Z0405 albo Z0103MA w obudowie TO92. Można pokusić się o bezpośrednie podłączenie do optotriaka sterującego jeżeli taki jest w układzie.
 • Poziom 39  
  Markq napisał:
  Dzień dobry, mam pytanie o tego triak BTB04-600SL
  Witam.
  Można prosić o jakieś informacje na temat sterownika w którym triak ten jest zastosowany ?.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Triak pracuje w układzie sterowania lodówki, nie posiada radiatora, taki sam triak uruchamia wentylator nawiewowy do chłodziarki. Grzałka była po to aby parownik nie zamarzał i żeby wentylator miał możliwość wydmuchac powietrze do chłodziarki. Ta grzałka 4W powinna się załączyć kiedy czujnik Ntc osiągnie wysoką oporność (nominalna wartość czujnika to 2.7kohm). Zauważyłem że przy 10k kompresor się wyłącza i przychodzi 230v na grzałke. Jak grzałka nie grzeje to lodówka stoi kilka dni aż się na powrót załączyć.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jak mam rozumieć pojęcie '' Maximum power dissipation versus RMS
  on-state current'' schemat pokazuje że przy 4A krzywa dochodzi do 4,5W
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Markq napisał:
  Jak mam rozumieć pojęcie '' Maximum power dissipation versus RMS
  on-state current'' schemat pokazuje że przy 4A krzywa dochodzi do 4,5W
  Maksymalne straty mocy, w funkcji prądu, to są dane potrzebne do projektowania radiatora, jeśli wydziela się powyżej 1W, przy mniejszych prądach i mocach radiator nie jest potrzebny.