Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koncentrator tlenu sterowanie -

arturavs 25 Wrz 2018 08:37 543 13
  • #1 25 Wrz 2018 08:37
    arturavs
    Poziom 38  

Witam

Szukam opisu zależności czasowych sterowania elektrozaworami w koncentratorze tlenu Invacare Perfect O2.
    Oryginalny układ sterowania wyzionął ducha, i próbuję jakąś zastępczą elektronikę zrobić. Urządzenie nie było, i nie będzie
    wykorzystywane do celów medycznych. Służyło mi do zasilania w tlen małego palnika jubilerskiego. O ile na oryginalnym
    sterowaniu wszystko było ok. , to na "protezie" w postaci NE555 zawartość tlenu jest bardzo mała.

Cykl sterowania elektrozaworami chyba jest nie taki jak potrzeba.
    Ma ktoś może informacje odnośnie czasów pracy zaworów?

Pozdrawiam
    Arturavs

0 13
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 26 Wrz 2018 11:11
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Posiadam fabrycznie sprawny koncentrator Healthdyne BX-5000 i z tego co zaobserwowałem, czas przełączania zależy od ustawionej wydajności przepływu. Im szybszy przepływ tym mniejsze stężenie tlenu. Sugeruję dobranie czasów przełączania w zależności od przepływu. Jeśli chcesz mogę zmierzyć w swoim jednak jest to inny model więc nie wiem na ile to ma sens.

0
  • #3 26 Wrz 2018 15:01
    arturavs
    Poziom 38  

To znaczy tak, zawór cztero-drożny przełącza się co 10 s. Zamienia zbiorniki z zeolitem. Tylko jest jeszcze jeden zawór , który łączy zbiorniki zeolitu przed zaworami zwrotnymi wyjściowymi. I chodzi mi głównie o sterowanie tego zaworu. Służy on do wypychania azotu ze zbiornika. Takie były moje obserwacje na sprawnym urządzeniu.
    O ile czterodrożny przełączał zbiorniki w równych odstępach czasu, to nie wiem jak ten dodatkowy działał.

jaszczur1111 napisał:
    Jeśli chcesz mogę zmierzyć w swoim jednak jest to inny model więc nie wiem na ile to ma sens.

Byłbym wdzięczny. Model modelem. Zasada działania jest taka sama.

Koncentrator tlenu sterowanie -

Tak jak na załączonym schemacie zaczerpniętym z instrukcji serwisowej.
    Zawór czterodrożny jest na dole, i tu sterowanie jest ok. Jak sterować zaworem oznaczonym na schemacie PE ?
    Po każdym przełączeniu czterodrożnego uruchamiać na np. 1s zawór PE?

0
  • #4 26 Wrz 2018 22:43
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Na podstawie pomiarów czasów przełączania metodą na słuch (zmiany tonu sprężarki) ustaliłem że przy 5L/min jest 9,50 sek. i nie różni się specjalnie od czasu przy wydajności 2,5L/min. Inaczej niż się spodziewałem. Raczej trudno będzie mnie namówić na zaglądanie do środka, bo mam strasznie zastawione urządzenie, choć gotowe do działania na gwizdek...

Jak mierzysz stężenie O² ? Im wyższa wydajność tym "gorszy" tlen.

Na logikę, powietrze musi chwilę pobyć w zwiększonym ciśnieniu. Musi też chwilę uwalniać się tlen, a potem musi przez chwilę wylatywać azot. Podział całego cyklu na 3 części?

0
  • #5 27 Wrz 2018 06:26
    arturavs
    Poziom 38  

Dzięki za zmierzenie.

jaszczur1111 napisał:
    Jak mierzysz stężenie O² ? Im wyższa wydajność tym "gorszy" tlen.

Znajomy pożyczył mi na parę dni ręczny analizator gazów. Największe stężenie na jeszcze sprawnym sterowniku było 90% O2. Teraz ledwo 30 % uzyskuję.

jaszczur1111 napisał:
    Na logikę, powietrze musi chwilę pobyć w zwiększonym ciśnieniu. Musi też chwilę uwalniać się tlen, a potem musi przez chwilę wylatywać azot. Podział całego cyklu na 3 części?

Nie bardzo tak się da. Jak widzisz na schemacie zawór czterodrożny ma dwie pozycje. Jak nie jest wysterowany, pompuje lewy zbiornik a z prawego wypuszcza azot. Jak go załączę jest odwrotnie,
    spuszcza z lewego a pompuje prawy. Spróbuję zrobić tak, że po każdym przełączeniu uruchomi się zawór PE na sekundę.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #6 27 Wrz 2018 23:05
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Zasada działania jest taka, że przy zwiększonym ciśnieniu zeolit absorbuje azot. Należy dążyć do tego, by ciśnienie zanadto nie spadało kiedy otwarty jest zawór upustowy z tlenem. Trzeba zrobić próby jaki czas będzie najlepszy. Konieczny analizator albo...jakaś świeczka testowa. Może ten Twój palnik? Ja próbowałem czegoś podobnego i wyszło mi, że za mało tlenu w tlenie i temperatura była za niska do lutowania srebrem. Moc palnika była za duża do możliwości koncentratora. To nie był palnik jubilerski.

Może przeanalizować czasy otwarcia na podstawie stężenia objętościowego tlenu i azotu w powietrzu? Zakładając, że zeolit pompujesz 10s. to 1/4 tlenu jaki jest w powietrzu potrzebuje 2,5s by opuścić zbiornik. Jednak początkowo ciśnienie jest większe i idzie to szybciej, więc czas powinien być krótszy niż 2,5s ale na wyczucie dłuższy niż 1s.

0
  • #7 27 Wrz 2018 23:19
    robokop
    Moderator Samochody

jaszczur1111 napisał:
    Może przeanalizować czasy otwarcia na podstawie stężenia objętościowego tlenu i azotu w powietrzu? Zakładając, że zeolit pompujesz 10s. to 1/4 tlenu jaki jest w powietrzu potrzebuje 2,5s by opuścić zbiornik. Jednak początkowo ciśnienie jest większe i idzie to szybciej, więc czas powinien być krótszy niż 2,5s ale na wyczucie dłuższy niż 1s.
    Ale to się tak chyba nie da, dobrać jakichś "uniwersalnych czasów" od czapy, bo te zależeć będą od wydajności sprężarki i pojemności objętościowej sit przecież.

0
  • #8 28 Wrz 2018 17:03
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Wydajność sprężarki nie jest regulowana. Co dziwne zauważyłem stałość czasów przełączania niezależnie od ustawionego wypływu. Na tym uproszczonym schemacie nie ma czujników stężenia tlenu. Nie wiem czy przypadkiem nie ma ich w urządzeniu. Mogłyby decydować o momencie przełączania.

0
  • #9 28 Wrz 2018 17:45
    arturavs
    Poziom 38  

robokop napisał:
    Ale to się tak chyba nie da, dobrać jakichś "uniwersalnych czasów" od czapy, bo te zależeć będą od wydajności sprężarki i pojemności objętościowej sit przecież.

Nie da się i owszem. Ale sprężarka ma stałą wydajność ( nie jest w żaden sposób regulowana). Sita są oryginalne od tej sprężarki. Więc tylko kwestia sterownia elektrozaworami.

jaszczur1111 napisał:
    Na tym uproszczonym schemacie nie ma czujników stężenia tlenu

Schemat jest zaczerpnięty z oryginalnej SM.

Jest. Jeden wlutowany w płytę sterownika. Przyjrzyj się dokładnie.
    Obok jest czujnik ciśnienia. Ale niestety, elektronika padła( kot wylał kawę na płytkę).
    Po włączeniu tylko pisk buzzera i czerwony led z alarmem. Dlatego usiłuję jakąś protezę sterownika zrobić.

Kolega dziś analizator zabrał bo potrzebuje w pracy. Do poniedziałku nic nie zrobię.

0
  • #10 29 Wrz 2018 09:17
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Ten czujnik jest już na wyjściu. Nie wiem jak miałby decydować o momencie przełączania. Moim zdaniem on jest od alarmu zbyt niskiego stężenia. U mnie tak to działa. Piszczy dopóki nie przeleci odpowiednio dużo zaraz po włączeniu.

0
  • #11 29 Wrz 2018 14:53
    arturavs
    Poziom 38  

Tutaj podobnie działało jak piszesz. Po włączeniu kilkanaście sekund, i zapalała się dioda zielona jeśli stężenie O2 było powyżej 80 %.
    Poniżej tego poziomu włączał się alarm o zbyt małym stężeniu tlenu.

0
  • #12 08 Paź 2018 18:19
    arturavs
    Poziom 38  

Panowie. Po kilku dniach intensywnej pracy znalazłem czas na koncentrator.
    Zbudowałem prosty układ z ATtiny13 który steruje zaworami.
    Zawór czterodrożny przełącza zbiorniki zeolitu co 12s, po każdej zmianie zbiornika otwiera zawór PE na 1,3s.
    Kolega który udostępnił mi analizator jest na urlopie za granicą, i na razie nie mam jak sprawdzić stężenia.

Ale po palniku widzę zdecydowaną różnicę.

Zastanawiam się jednak czy można by było wykorzystać oryginalny sensor O2.
    Tak patrząc po połączeniach wygląda na analogowy. Wystarczyłoby, jak dla mnie aby zawartość tlenu można było pokazać na mierniku wychyłowym( uA, uV, mV).

Miał ktoś styczność z sensorami O2 ?

0
  • #13 09 Paź 2018 20:24
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Trzeba zmierzyć na nim spadek napięcia. Z tego co wyczytałem, to obciążenie powinno być powyżej 1MΩ ale nie wiem konkretnie jaki to czujnik.

0
  • #14 10 Paź 2018 08:10
    arturavs
    Poziom 38  

Za mocno się temu czujnikowi nie przyglądałem. W zasadzie nie ma oznaczeń. Posiada pięć pinów. Jeden przez tranzystor mosfet jest podłączony do zasilania. Dwa idą do wzmacniacza operacyjnego TLC 2264. Pozostałych połączeń jeszcze nie zlokalizowałem. W sobotę będę miał analizator to sprawdzę dokładnie zawartość tlenu.

0
  Szukaj w 5mln produktów