Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przeka幡iki
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Ogrzewanie pod這gowe z rozdzielaczami bez bypass'u i nietypowymi rotametrami

25 Wrz 2018 11:12 1710 35
  • Poziom 4  
    Witam Wszystkich,
    Przedmiotowy dom ogrzewany jest kot貫m gazowym kondensacyjnym, kt鏎y zasila 2 rozdzielacze ogrzewania pod這gowego (na parterze i na pi皻rze). Po w陰czeniu zasilania uk豉du, pompy na rozdzielaczu pracuj non-stop, nawet kiedy elektrozawory s pozamykane.

Poni瞠j zdj璚ia rozdzielaczy:
    PARTER:
    PI邛RO:

Mam do Pa雟twa 2 podstawowe pytania:
    1. Czy taki uk豉d b璠zie pracowa prawid這wo? Zastanawia mnie fakt braku bypass'u pompy dla sytuacji kiedy wszystkie elektrozawory w danym rozdzielaczu b璠 zamkni皻e. Jak na taki stan reaguje pompa?
    2. Czy kto mia kontakt z rotametrami jak na zdj璚iach? Nie s one standardowe (brak regulacji kr璚帷 plastykowa nak豉dk). By mo瞠 nale篡 kr璚i ca陰 przezroczyst g堯wk (u g鏎y posiada czworok徠n wypustk), jednak jest ona plastikowa i nie wiem czy podejmuj帷 tak pr鏏 nie uszkodz rotametru.

Z g鏎y bardzo dzi瘯uj za odpowiedzi.
  • Relpol przeka幡iki
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam, na zdj璚iach widoczne s by passy w obu rozdzielaczach na moje oko, nie widz dok豉dnie kierunk闚 przep造wu na tych termostatycznych zaworach 3 dro積ych ale wydaje mi si 瞠 jest by pass jest wbudowany w grup mieszaj帷 przed kolektorem z rotametrami, co do tych rotametr闚 to przyda這by si jakie wyra幡iejsze zdj璚ie jednego z nich bo tu nie wiele wida, co do pomp to gdy by passu nie ma to mog one si troch ''篡這wa'' bo elektroniczne one nie s. Pompy nie powinny pracowa ca造 czas bo na zdj璚iu wida przylgowe termostaty kt鏎e zapewne steruj pompami gdy osi庵ni皻a zostanie zadana temperatura.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Witam,
    Pompa jest na powrocie czyli wyci庵a wod z uk豉du. Zasilanie jest na pierwszej rurze z lewej.
    Wg mnie, to nie jest bypass tylko droga do mieszania si wody z powrotu z wod z zasilania w przypadku kiedy temperatura zasilania jest wi瘯sza od nastawy na termostacie.
    Pompa wy陰cza si jedynie w sytuacji gdy temperatura wody na zasilaniu b璠zie wi瘯sza ni bodaj瞠 60 st. C.

St康 w豉郾ie moje pytanie bo nie do ko鎍a rozumiem jak kto to zaprojektowa. Wg mnie brakuje tu bypass`u na wypadek zamkni璚ia si wszystkich elektrozawor闚 na zasilaniu.

Poni瞠j zdj璚ia rotametr闚:
    Ogrzewanie pod這gowe z rozdzielaczami bez bypass'u i nietypowymi rotametramiOgrzewanie pod這gowe z rozdzielaczami bez bypass'u i nietypowymi rotametrami
  • Relpol przeka幡iki
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Zapewne trzeba zmieni pod陰czenie sterownika pompy c.o bo z tego co widz to komu si styki pokr璚i造 i jest on 幢e podpi皻y wi璚 pompa hula puki temperatura na termostacie nie osi庵nie 60 stopni C. Zr鏏 prosz zdj璚ie tego zaworu 3 drogowego. Co do rotametr闚, skoro kr璚enie plastikiem ze skal nic nie daje to widocznie u g鏎y trzeba kr璚i, ryzyk fizyk. najwy瞠j co si urwie ale skoro s zawory przed kolektorem to mo積a podj望 pr鏏.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Nie do ko鎍a rozumiem o jakie styki chodzi i dlaczego pompa mia豉by si wy陰cza przy jakiej temperaturze na zasilaniu. Przecie setpoint temperatury wody na zasilaniu zadaje sterownik z pieca.
    Czy nie jest tak, 瞠 w razie przekroczenia warto軼i krytycznej temperatury na zasilaniu dla pod這g闚ki(>60 st.C) pompa przestaje wt豉cza wod do uk豉du (wy陰cza si) ???
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Wi璚 tak, od ograniczania temperatury na pod這g闚k odpowiada w tym przypadku zaw鏎 3 dro積y termostatyczny, ustawiasz 30 stopni i wi璚ej nie wpu軼i do uk豉du mimo to 瞠 kocio grzeje z temperatur np. 65 st. C. A za uruchomienie pompy c.o dla rozdzielacza pod這g闚ki odpowiada sterownik pompy c.o przylgowy (taki w豉郾ie posiadasz nad pompami) ustawiasz np. 25 st. C. I gdzy ta temperatura jest osi庵ni皻a pompa si uruchamia, a gdy temperatura odczuwalna przez czujnik spadnie poni瞠j zadanej pompa musi si wy陰czy, z tym 瞠 sterowniki te maj wpi璚ia typy NO - COM / NO - NC . Wi璚 mo磧iwe 瞠 instalator 幢e pod陰czy zasilanie na wyj軼iu sterownika.
    Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    W0jtek92 bardzo Ci dzi瘯uj za wyja郾ienie. Faktycznie ma to sens.
    Dzi po robocie sprawdz jak to jest podpi皻e i czy regulator ma jaki potencjometr do nastawiania temperatury w陰czenie pompy.
    Na chwil obecn mam jedynie poni窺ze zdj璚ie naklejki regulatora:

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Je瞠li pompa ma si wy陰czy np. przy temperaturze < 25 st. C to chyba mo瞠 zdarzy si taka sytuacja gdzie wszystkie elektrozawory b璠 zamkni皻e, a mimo to pompa b璠zie pracowa bo przez jaki czas (by mo瞠 nawet ca趾iem d逝gi) gdy temperatura na rurce zasilaj帷ej b璠zie wi瘯sza ni 25 st. C.

疾by na 100% wyeliminowa prac pompy przy zamkni皻ych elektrozaworach mo積a by uzale積i jej prac od elektrozawor闚, dodaj帷 np. zestaw przeka幡ik闚 kt鏎e od陰cza造by zasilanie na pomp w sytuacji kiedy wszystkie elektrozawory s zamkni皻e. Co s康zisz o takim rozwi您aniu ...?

Jeszcze raz bardzo dzi瘯uj za pomoc.
  • Poziom 32  
    T a instalacja jest ca趾iem do dupy. Skoro to kocio kondensacyjny to po co dodatkowe mieszacze.
    marrre napisa:
    Pompa jest na powrocie czyli wyci庵a wod z uk豉du.
    ale gdzie w kotle czy w skrzyni z mieszaczem?
    W0jtek92 napisa:
    Witam, na zdj璚iach widoczne s by passy w obu rozdzielaczach
    tam nie wida 瘸dnych bypass.
    W0jtek92 napisa:
    na zdj璚iu wida przylgowe termostaty kt鏎e zapewne steruj pompami gdy osi庵ni皻a zostanie zadana temperatura.
    To powinno by zabezpieczenie pod這g闚ki przed zbyt wysok temperatur zasilania obieg闚 pod這g闚ki. Termostat ten ma wy陰cza pomp.
    marrre napisa:
    Zasilanie jest na pierwszej rurze z lewej.
    Tu raczej jest b陰d. Zasilanie powinno by na drugiej rurze i przez zaw鏎 3d i pomp do rozdzielacza zasilaj帷ego.
    Moim zdaniem jest to wszystko do poprawy . Rotametry maj zero u g鏎y wi璚 powinny by na zasilaniu a nie na powrotach. Zobacz na korpusie pompy w skrzynkach w kt鏎 stron ma strza趾.
  • Poziom 4  
    gersik jak wida na zdj璚iach rotametry s na belce zasilaj帷ej, a elektrozawory na powrocie. Pompa jest zamontowana tak, 瞠 wymusza przep造w wody wyci庵aj帷 j z belki powrotu wi璚 uk豉d w tym zakresie jest Ok.
    Pisa貫m o pompie zainstalowanej na rozdzielaczu jak na zdj璚iach.

Te my郵a貫m 瞠 to zabezpieczenie pompy, ale w闚czas b璠zie ona pracowa豉 ca造 czas nawet jak elektrozawory b璠 zamkni皻e, co wg mnie jest niedopuszczalne.
    Spos鏏 opisany przez W0jtek92 czyli podpi璚ie pompy na styk NO b璠zie powodowa wy陰czenie pompy je瞠li temp. na zasilaniu b璠zie zbyt niska.
  • Poziom 32  
    Belki rozdzielacza: g鏎a - zasilanie, d馧 - powr鏒 s OK.
    Rury zasilaj帷e z kot這wni jak s po lewej a powrotne po prawej - to OK.
    Termostat przylgowy jest podpi皻y OK - to jest zabezpieczenie konstrukcji pod這gi przed zbyt wysok temp. ale ja bym ustawi i tak max 50蚓.
    Pompa "wysysa" wod z pod這g闚ki, potem j kieruje do zaworu mieszaj帷ego (3-drogowego) ale ten zaw鏎 dzia豉 jak zaw鏎 "dziel帷y" - czyli jak jest za wysoka temp. mierzona przez kapilar na wej軼iu do belki g鏎nej=zasilaj帷ej to przepuszcza wod z powrotu w kierunku zasilania och豉dzaj帷 kr捫帷 wod, a jak temp. wody za niska do wypuszcza wod w kierunku kot豉 tym samym dopuszczaj帷 gor帷 wod z kot豉.
    Pompa od pod這g闚ki powinna chodzi do momentu gdy si nie zamkn wszystkie si這wniki. Jak si pozamykaj, czyli nie ma zapotrzebowania na ciep這 to powinien by albo by-pass albo "automatyka" powinna wy陰czy pomp.
    Jak s po陰czone te si這wniki? Czy ka盥y si這wnik ma sw鎩 termostat i bezpo鈔ednio zasilane s ~230V, czy przez jak捷 listw steruj帷 do pod這g闚ki? Je郵i bezpo鈔ednio, to ci篹ko b璠zie blokowa prac pompy, je郵i przez listw to ona powinna mie styk do za陰czania/wy陰czania pompy.
  • Poziom 32  
    ls_77 napisa:
    Pompa jest zamontowana tak, 瞠 wymusza przep造w wody wyci庵aj帷 j z belki powrotu wi璚 uk豉d w tym zakresie jest Ok.
    Nie jest OK bo pompa t這czy w zaw鏎 3d termostatyczny kt鏎y w tym przypadku nie dzia豉 jako mieszaj帷y tylko rozdzielaj帷y. To moim zdaniem jest 幢e posk豉dane. Pompa z zaworem 3d powinna by na g鏎nej belce. Czy ta instalacja grzeje prawid這wo? M鏬豚y zrobi zdj璚ie zaworu 3d tak aby mo積a by這 odczyta na nim napisy?
  • Poziom 4  
    ls_77 moim zdaniem wszystko dzia豉 dok豉dnie tak jak opisa貫.
    Elektrozawory s sterowane niezale積ie przez dedykowane termostaty w pokojach 230 VAC.
    My郵 瞠 mo積a za ich pomoc sterowa pomp wpinaj帷 je w listw przeka幡ik闚 po陰czonych r闚nolegle (je瞠li kt鏎ykolwiek elektrozaw鏎 b璠zie otwarty pompa b璠zie w陰czona). Da si wi璚 to zrobi szybko i wzgl璠nie tanio.

gersik poni瞠j zdj璚ie zaworu 3d:

Dzi瘯uj za zainteresowaniem tematem.
  • Poziom 32  
    gersik napisa:
    Nie jest OK bo pompa t這czy w zaw鏎 3d termostatyczny kt鏎y w tym przypadku nie dzia豉 jako mieszaj帷y tylko rozdzielaj帷y. To moim zdaniem jest 幢e posk豉dane. Pompa z zaworem 3d powinna by na g鏎nej belce.

Wszystko jest pod陰czone prawid這wo :!:
    To jest sterowanie firmowe Oventrop - reguflor H - tutaj Link
    i schemat:

Dodano po 48 [sekundy]:

marrre napisa:
    Elektrozawory s sterowane niezale積ie przez dedykowane termostaty w pokojach 230 VAC.
    My郵 瞠 mo積a za ich pomoc sterowa pomp wpinaj帷 je w listw przeka幡ik闚 po陰czonych r闚nolegle (je瞠li kt鏎ykolwiek elektrozaw鏎 b璠zie otwarty pompa b璠zie w陰czona). Da si wi璚 to zrobi szybko i wzgl璠nie tanio.

To rzeczywi軼ie jedyna tania opcja.
  • Poziom 32  
    gersik napisa:
    Tak teraz widz

Ja te na pocz徠ku pomy郵a貫m, 瞠 wszystko "skopane" na maxa. Ale przypomnia貫m sobie 瞠 widzia貫m ju gdzie w豉郾ie takie rozwi您anie.

Chocia przy kotle kondensacyjnym te nie jestem zwolennikiem stosowania rozdzielaczy z takimi grupami pompowymi :idea:
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Mia這by to mo瞠 racj bytu jak by豚y jaki grzejnik, a tak to pompy si przepychaj i kt鏎a mocniejsza ten obieg dzia豉. W ka盥ym b康 razie jak nie ma grzejnik闚 to wywali豚ym te pompy z mieszaczami.
  • Poziom 3  
    Witam.

Je郵i mo積a spyta jak sprawdza si pod這g闚ka? Ja si zastanawiam nad tym i mam w徠pliwo軼i bo jak postawi 堯磬o jaka szaf to tak jak bym sobie zabiera troch powierzchni grzewczej. Jak my郵isz? A i wsz璠zie masz p造tki czy panele te?

Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Papiakus18
    Ka盥a dobrze zaprojektowana i wykonana pod這g闚ka si sprawdza. Nie sprawdzaj si tylko takie robione na "odwal si".
    Wsz璠zie mo積a stosowa O.P. i na ka盥e rodzaje pod堯g.
    Ostatnio uruchamia貫m kot這wni, gdzie wyst瘼owa造 trzy r騜ne wyko鎍zenia pod這gi: p造tki, drewno i wyk豉dzina dywanowa. Wszystko zale篡 od dobrego projektu. 騜ka i meble (takie zabudowane do samej pod這gi) albo uwzgl璠nia si w projekcie i nie rozk豉d si tam rurek, albo stosuje si takie "podwy窺zone" - i to si lepiej sprawdza, bo mo瞠 kiedy kto inaczej zaaran簑je pomieszczenie i ods這ni pod這g bez rurek.
  • Poziom 3  
    Chc w豉snie tak zrobi razem z termostatami w ka盥ym pokoju tylko zastanawia mnie to czy piec z podajnikiem na ekogroszek nie b璠zie si zbytnio wych豉dza. Por闚nuj帷 grzejniki kt鏎e jak si rozgrzej woda kr捫y w nich ca造 czas i si nie wych豉dzaj, je郵i tu mi pod這g闚ka dobije np do 23 st elektrozaw鏎 odetnie zasilanie woda si wych豉dza potem otwiera i wraca do kot豉 do嗆 zimna zapewne. Czy to nie problem?
  • Poziom 32  
    Wsp馧praca kot豉 na eko-groszek z O.P. to ju zupe軟ie inna bajka.
    Kocio powinien mie zabezpieczenie przed zbyt nisk temp. na powrocie, ale w instalacji powiniene te zastosowa bufor, poniewa: pod這g闚ka chodzi zupe軟ie na innych temp. ni sam kocio - tutaj wymagany uk豉d pompowo-mieszaj帷y, nier闚nomierny odbi鏎 ciep豉 - szczeg鏊nie w tzw. okresach przej軼iowych (jesie, wiosna), no i zabezpieczenie przed brakiem odbioru ciep豉 - pozamykane p皻le O.P.

Z mojej strony jeszcze pytanie dlaczego eko-groszek? Czy w ca造m domu pod這g闚ka, czy system mieszany: grzejniki + pod這g闚ka?
    Generalnie powiniene za這篡 nowy w徠ek.

Teraz zauwa篡貫m tw鎩 nowy w徠ek - czyli masz ju zamontowany kocio na eko-groszek :idea:
  • Poziom 3  
    Nie chcia貫m zak豉dac nowego w徠ku ale p騧niej stwierdzi貫m ze za du穎 rozpisywania. a system mieszaj帷y mam taki . pod這g闚ka + grzejniki. Do tego 3 pompki na pod這g闚k grzejniki i CWU. Na sterowniku ustawienie temp obiegu pod這g闚ki grzejnik闚 i CWU. Grzejniki mam tylko w 豉zienkach + wiatro豉p i gara. Pod這g闚ka w ca造m domu + termostaty . Tylko ten sterownik mnie denerwuje.

Ogrzewanie pod這gowe z rozdzielaczami bez bypass'u i nietypowymi rotametramiOgrzewanie pod這gowe z rozdzielaczami bez bypass'u i nietypowymi rotametramiOgrzewanie pod這gowe z rozdzielaczami bez bypass'u i nietypowymi rotametramiOgrzewanie pod這gowe z rozdzielaczami bez bypass'u i nietypowymi rotametrami

Dodano po 9 [minuty]:

Do obiegu pod這g闚ki wpi皻e jest jeszcze ogrzewanie z instalacji solarnej gdzie jest oddzielny wymiennik i pompka ta pomara鎍zowa ktora robi zrzut po przekroczeniu zadanej temp. To b璠zie moja pierwsza zima z pod這g闚k dlatego tak dopytuje.
    Ogrzewanie pod這gowe z rozdzielaczami bez bypass'u i nietypowymi rotametramiOgrzewanie pod這gowe z rozdzielaczami bez bypass'u i nietypowymi rotametramiOgrzewanie pod這gowe z rozdzielaczami bez bypass'u i nietypowymi rotametrami
  • Poziom 32  
    υooo matko i bosko! Ale instalacja! Ci篹ko si w tym wszystkim po豉pa.
    Ale - kto mia tak wizj i to wykona - wi璚 powinno dzia豉, ale jak to zobaczymy.
    Mam nadziej 瞠 wszystkie si這wniki Salusa od O.P. s wpi皻e w odpowiedni listw steruj帷, a ona ma po陰czenie z pomp od O.P., 瞠by nie by這 tak, 瞠 jak si pozamykaj si這wniki to pompa b璠zie pracowa "na sucho"

Na tym sterowniku od kot豉 si nie znam.
  • Poziom 3  
    Na zdj璚iach to skomplikowanie wygl康a ale tak naprawd to prosty schemat. W odczytaniu zaburzaj go te solary kt鏎e s wpi皻e. Zobaczymy jak przyjd mrozy bo jak na razie to grzeje sobie solarami dop鏦i jest s這鎍e. Wielkie dzi瘯i za rozja郾ienie. :)
  • Poziom 4  
    Gersik, a czy po usuni璚iu pomp na rozdzielaczach pompa w piecu kondensacyjnym poradzi sobie z rozprowadzaniem wody na parterze i pi皻rze?

Dodatkowo pytanie do ekspert闚: Czy kto jest mi w stanie wyt逝maczy na jakiej zasadzie pracuje piec? Chodzi mi o cykl za陰czania ogrzewania i wy陰czania (krzywa daje np. Setpoint 35 st. C, i co wtedy? Je瞠li temp. na zasilaniu jest mniejsza to piec za陰cza si i podgrzewa wod do 35 st. C? Kiedy nast瘼uje jego wy陰czenie ?).
    Z g鏎y dzi瘯uj za wyja郾ienia. Dodam, 瞠 posiadam piec Vaillant Ecotec plus.
  • Poziom 32  
    To zale篡 od mocy pompy w kotle. Przewa積ie pompa w kotle wystarcza na instalacj w domku jednorodzinnym. Podaj model tego Vaillanta. Przep造w jaki powiniene mie to jakie 1500 l/min. Jaka jest 鈔ednica rur zasilaj帷ych rozdzielacze?

Dodano po 16 [minuty]:

gersik napisa:
    Je瞠li temp. na zasilaniu jest mniejsza to piec za陰cza si i podgrzewa wod do 35 st. C? Kiedy nast瘼uje jego wy陰czenie ?).
    Jak masz sterownik w pomieszczeniu to on przejmuje sterowanie kot貫m. Masz w sterowniku r騜ne opcje grzania. Nie wiem co masz ustawione.
    Og鏊nie wy陰czenie kot豉 nast瘼uje po przekroczeniu jakiej warto軼i kt鏎 masz ustawion w sterowniku, lub kocio jest wy陰czany przez automatyk kot豉 gdy temp. wody zasilaj帷ej b璠zie oko這 5oC wy窺za od zadanej.
    O ile dobrze pami皻am to kot造 vaillant mia造 mo磧iwo嗆 przestawiania na sterowanie temp. powrotu i chyba takie jest zalecane do ogrzewania pod這gowego.
  • Poziom 4  
    Model pieca to: VC PL 246/5-5 R2 i do tego zbiornik na wod VIH R 120/5.

Ca造 czas zastanawiam si jak dzia豉 sekwencja cykliczna pieca. Kiedy si za陰cza podgrzewanie wody i kiedy si wy陰cza bo to klucz do zrozumienia dzia豉nia ca貫go uk豉du.
    Za堯禦y, 瞠 mam w陰czony tryb ogrzewania i wszystkie elektrozawory s pozamykane (ka盥y pok鎩 jest ju ogrzany). Jak wtedy zachowa si automatyka pieca? Po jakim czasie temperatura w rurach na zasilaniu spadnie poni瞠j zadanej i co wtedy? Mimo, 瞠 wszystkie elektrozawory s zamkni皻e piec za陰czy si i podgrzeje wod w tych kilku metrach rury? Kiedy si wy陰czy w takiej sytuacji ??

字ednic rur podam jak wr鏂 do domu.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Ci篹ko powiedzie czy pompa w kotle da rad, poniewa nie wiadomo jak kto dobiera O.P., temperatury, czyli rozstaw rur, przep造wy. By mo瞠 potrzebne b璠zie sprz璕這 hydrauliczne i pompa za sprz璕貫m.
    W twoim przypadku trzeba by by這 rozwi您a jeszcze spraw blokowania pracy kot豉 jak si wszystkie si這wniki zamkn, tak 瞠by kocio bez sensu nie grza. I tu znowu je郵i nie masz listw steruj帷ych do si這wnik闚 termicznych z wyj軼iem na blokad, to musisz zrobi kombinacj przeka幡ikami. Na kotle jest odpowiednia kostka z fabrycznie zamontowan zwor i w jej miejsce wpinasz blokad pracy. Styki zwarte = praca. Styki rozwarte = blokada. Pami皻aj 瞠by tam nie podawa ~230V! Tylko styk bezpotencja這wy.

Swoj drog jak bym u siebie robi tak instalacj, to da bym sprz璕這 hydrauliczne + dwa obiegi z mieszaczami i swoimi pompami ka盥y zasila豚y osobno ka盥y rozdzielacz + rozszerzenie automatyki do obs逝gi tych mieszaczy i m鏬豚ym ustawia sobie osobno parametry na jeden rozdzielacz i drugi - ka盥y wed逝g innej krzywej grzewczej.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    ls_77 napisa:
    m鏬豚ym ustawia sobie osobno parametry na jeden rozdzielacz i drugi - ka盥y wed逝g innej krzywej grzewczej.
    Wszystko si zgadza, ale znaj帷 篡cie do obydw鏂h rozdzielaczy jest jedna rura zasilaj帷a. Trzeba ch這pu pom鏂 jak ma z tego wybrn望. Jak pompa w kotle nie wydoli to wtedy dok豉da豚ym sprz璕這 i dodatkow pomp bez mieszacza. W tedy elektrozawory mog造 by si zamyka. Dla mnie to elektrozawory s zb璠ne i nie daj 瘸dnych oszcz璠no軼i.
  • Poziom 4  
    Witam ponownie. Bardzo dzi瘯uj za zaanga穎wanie i dyskusj.
    Odno郾ie 鈔ednicy rury zasilaj帷ej wchodz帷ej na rozdzielacz to jest to 3 cm.

Ca造 czas analizuje dlaczego kto zaprojektowa i wykona ten uk豉d. Doda貫m przeka幡iki wy陰czaj帷e pompy na mieszaczach i p鏦i co ogrzewanie dzia豉 prawid這wo.
    Jedyne czego jeszcze nie rozumiem to co si dzieje kiedy piec jest w trybie C.O. a w pokojach np. przez 24h na termostatach b璠zie temperatura powy瞠j zadanej. Czujnik temperatury zadanej jest gdzie na rurze w piecu wi璚 w teorii jak temperatura na tej rurze spadnie poni瞠j zadanej piec powinien si w陰czy. Kiedy natomiast si wy陰czy ? Czy piec b璠zie si cyklicznie za陰cza w tym czasie czy nie.
    Przypomn 瞠 termostaty nie s sprz篹one z piecem a jedynie otwieraj lub zamykaj elektrozawory na mieszaczu.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Kocio b璠zie za陰cza si cyklicznie co nie jest dobre dla niego