Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detekcja czy jest zasilanie

dev246 25 Wrz 2018 16:33 126 3
  • #1 25 Wrz 2018 16:33
    dev246
    Poziom 8  

Hej

Chciałbym sobie zrobić płytkę do sterowania różnymi urządzeniami, w miarę uniwersalną opartą na przekaźnikach.
    Przekaźniki jakie chce użyć mają konfigurację styków SPDT Czyli jeśli podaje napięcie na cewkę to przekaźnik zwiera swoje wejście z 1 styiem wyjściowym, a jeśli nie podaję to z drugim stykiem.

Poza możliwością sterowania przekaźnikiem (najczęściej przyciskiem) chciałbym zrobić sobie możliwość sprawdzania które wyjście przekaźnika jest aktualnie aktywne np. na raspberry pi. Z tym że chciałbym aby moja płytka była w miarę uniwersalna, a już wiem że przekaźniki będą z prądem stałym ale w różnych płytkach chciałem przez przekaźniki przesuszać różne napięcie (5V, 12V, 48V). Czy jest jakiś układ który mogę zastosować aby niezależnie od napięcia wykrywał czy ono jest czy nie, i dawał ustawiał mi stan niski albo wysoki na wejściach raspberry pi, dodatkowo zapalał jakieś diody itd . Wiem że mógłbym to zrobić przy użyciu odpowiednio dobranych rezystorów, ale wtedy musiał bym je zmieniać w zależności od napięcia które będzie miało przechodzić przez przekaźnik.

0 3
  • #2 25 Wrz 2018 16:51
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Zamiast rezystora szeregowego i LED, źródło prądowe i LED w postaci pojedynczego elementu np:CL20M45; można tez użyć tranzystor BF245C; dwa tranzystory, dwa rezystory.

Aktywność przekaźnika:
    Cewka przekaźnika, (równolegle z cewką dioda transoptora (źródło prądowe, przy okazji sygnalizacja załączenia przekaźnika /dioda LED/) > tranzystor transoptora - RPi

0
  • #3 25 Wrz 2018 18:02
    dev246
    Poziom 8  

Hej dzięki za odpowiedź.
    Co do :

HD-VIDEO napisał:
    Aktywność przekaźnika:
    Cewka przekaźnika, (równolegle z cewką dioda transoptora (źródło prądowe, przy okazji sygnalizacja załączenia przekaźnika /dioda LED/) > tranzystor transoptora - RPi

To w zasadzie nie chcę sprawdzać cewki przekaźnika tylko defacto jego wyjścia ponieważ będę miał wtedy dodatkowo informację np. o tym że przekaźnik nie działa (jeśli na żadnym z wyjść nie będzie napięcia).

Co do CL20M45 wygląda to ciekawie tyle że w sumie nie mogłem znaleźć informacji jakie jest dla niego minimalne napięcie, w jakichś komentarzach wyczytałem że nie zalecany jest używanie tego przy napięciu 5V, Z noty katalogowej zrozumiałem że ten scalak ogranicza mi natężenie do 20mA ale nie bardzo umiem z tego wywnioskować jakie będę miał napięcie na wyjściu i czy będzie ono odpowiednie do prądu przewodzenia diody którą chce zasilić.

BF245C jest tylko do 30V a będę miał jednak też 48V.

Wiem że nie da się dogodzić wszystkim i zrozumiem jeśli takiego elementu/układu scalonego nie ma i jednak trzeba będzie zrobić kilka wariantów takich płytek, ale wolałem wcześniej podpytać bardziej doświadczonych kolegów.

0
  • #4 25 Wrz 2018 18:20
    Marian B
    Poziom 35  

dev246 napisał:
    Chciałbym sobie zrobić płytkę do sterowania różnymi urządzeniami, w miarę uniwersalną opartą na przekaźnikach.
    Przekaźniki jakie chce użyć mają konfigurację styków SPDT Czyli jeśli podaje napięcie na cewkę to przekaźnik zwiera swoje wejście z 1 styiem wyjściowym, a jeśli nie podaję to z drugim stykiem.

Poza możliwością sterowania przekaźnikiem (najczęściej przyciskiem) chciałbym zrobić sobie możliwość sprawdzania które wyjście przekaźnika jest aktualnie aktywne

Zrozumiałem, że Kolega po prostu potrzebuje zasilacza z możliwością wyboru kilku różnych napięć, po kolei, lub równocześnie, z sygnalizacją aktualnie włączonego napięcia, lub kilku napięć.
    Proponuje przeanalizować ten układ zasilacza jako przykład. Tester transformatorów będzie nie potrzebny, chodzi tu tylko o przykład uniwersalnego zasilacza "warsztatowego" . Jest w tym zasilaczu wszystko co Kolega potrzebuje, włączanie poszczególnych napięć w dowolny sposób, oraz ich sygnalizację LEDami. Przełączniki można zastąpić przekażnikami.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3210329#3210329

0
  Szukaj w 5mln produktów