Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zetor 25k - Problem z rozusznikiem

adi10103 25 Sep 2018 18:03 414 5
    adi10103
    Level 2  
    Witam mam problem z rozruchem ciągnika zetor 25k. Wszytko działało dobrze do momentu gdy podczas podłączania alternatora zetknąłem kabel "+" od ładowania do obudowy alternatora I zaiskrzyło się. Wszytko działa poprawnie to jest światła i klakson Ale problem jest z stacyjka bo nie działa rozrusznik. Co to może być?
    grzegorz041
    Level 13  
    Witam, cześć. Nie wiem, czy tak jest w zetorze, ale w niektórych większych samochodach, na przewodzie od alternatora, można znaleźć bezpiecznik. Jest on oczywiście dużo większy niż zwykłe w tablicy z bezpiecznikami. Taki mały granacik.
    Na przewodzie rozrusznika, na pewno nie ma- żaden pewnie by nie wytrzymał takiego obciążenia..
    Tak trochę strzelam, ale może to to...
    nikusert
    Level 40  
    Witam .
    Czy po włączeniu stacyjki kontrolki świecą?.
    grzegorz041
    Level 13  
    Jeszcze tak możesz spróbować; przewód, dość gruby, może być taki jak do odpalania na 2 akumulatory, podłączyć bezpośrednio od akumulatora ( biegun +) bezpośrednio pod dolną śrubę od blendixa.
    Sprawdzisz na 100 % czy rozrusznik jest sprawny....
    adi10103
    Level 2  
    Rozrusznik działa na "kable". Czyli problem jest ze stacyjka gdzieś niema styku.

Dodano po 54 [sekundy]:

nikusert wrote:
    Witam .
    Czy po włączeniu stacyjki kontrolki świecą?.

Nie nie świecą.
    nikusert
    Level 40  
    Czyli wygląda na to że straciło się zasilanie na stacyjkę. Nie wiem jak dokładnie wygląda to zasilanie,ale może być że jest bezpiecznik powiedzmy 60-80A na zasilaniu .Musisz to sprawdzić czy taki jest ,bo nie wierzę że przez dotknięcie plusa do masy spowodowało upalenie przewodu lub jego końcówki.Częstym obecnie rozwiązaniem w samochodach(nie tylko) jest bezpiecznik na zasilaniu alternatora,by w razie uszkodzenia prostownika nie nastąpiło stopienie izolacji i ogień na przewodzie zasilającym.