Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obsługa sterownika Salus RT500 jak używać

Domine210 25 Sep 2018 20:58 3471 4
 • #1
  Domine210
  Level 2  
  Witajcie.
  W moim nowym mieszkaniu deweloper zamontował piec Junkers Ceropur kondensacyjny, dwufunkcyjny wraz ze sterownikiem Salus RT500. Zwracam się z prośbą o to jak najlepiej korzystać z takiego sterownika żeby ogrzewanie było optymalne i oszczędne. Mieszkanie ma salon ok. 36m2, kuchnie ok. 30m2, łazienkę 10m2 oraz pokój ok. 20m2. Sterownik jest w salonie
  Zauważyłem też, że ustawiając program ma daną godzinę, po osiągnięciu zakładanej temperatury, pięć dalej jest aktywny, nie przerywa podgrzewania wody w grzejnikach. Na wyświetlaczu cały czas istnieje ikonka płomienia. Dezaktywuje ogrzewanie obniżając temperature o jeden stopień w dół.

  Pytanie też jaka temperaturę ustawić również na samym piecu?

  Będę wdzięczny za pomoc.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  Domine210
  Level 2  
  atari_robbo wrote:
  Zaprogramuj aby grzał w godzinach gdy ktoś jest w domu. Po przekroczeniu temp. usatwionej grzeje bo pewno ma ustawioną histerezę.


  Mógłbym Cię prosić o wytłumaczenie co to jest ta histereza? Jak to sprawdzić?
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  BUCKS
  Level 39  
  Domine210 wrote:
  Mógłbym Cię prosić o wytłumaczenie co to jest ta histereza? Jak to sprawdzić?

  histereza to różnica temperatur przy której następuje wyłączenie i potem ponowne włączenie grzania, aby ograniczy częstotliwość załączeń kotła.
  Pobierz instrukcję obsługi ze strony producenta tego regulatora.
  W instrukcji jest podane, że histerezę zmieniasz za pomocą zworki. Domyślna wartość to +-0,5 stopnia, czyli histereza wynosi 1 stopień, ale jeszcze jest do wyboru ustawienie +-1,0 stopień, czyli histereza wynosi 2 stopnie.
  Oznacza to tyle, że na domyślnych ustawieniach +-0,5 stopnia jeśli ustawisz sobie na regulatorze 20,0 stopni to regulator włączy grzanie, gdy temperatura osiągnie 19,5 stopnia, a wyłączy grzanie, gdy temperatura osiągnie 20,5 stopnia, czyli histereza ma wspomniany 1 stopień.
  RT500 ma wybór temperatury z krokiem co 0,5 stopnia ale np. Salus RT510 ma ustawianą temperaturę z krokiem 0,1 stopnia, a histereza minimalna wynosi 0,5 stopnia (-0,3 i +0,2) albo 1,0 stopnia (+-0,5).
  Są to zwykłe regulatory typu ON/OFF, czyli zamykają obwód i tym samym dają sygnał grzania albo otwierają obwód przez co wyłączają grzanie.
  Te regulatory nie komunikują się z kotłem, więc nie oferują zaawansowanego sterowania.

  Jak chcesz bardziej precyzyjne opcje sterowania to pozostaje dedykowany regulator Junkersa np. CW100/CW400 itp. podłączane pod dedykowane styki po stronie kotła. Dodatkowo przy użyciu zewnętrznego czujnika temperatury można ustawić tzw. krzywe grzewcze o ile moc kotła jest dopasowana do zapotrzebowania na ciepło.
  Ale skoro masz kocioł 2-funkcyjny to zapewne masz ok. 24kW, więc moc minimalna w zależności od wersji może być na poziomie 3,5-6kW, czyli możesz mieć moc minimalną na poziomie zapotrzebowania na mrozy -20, a wtedy czujnik zewnętrzny nie ma sensu, bo krzywe grzewcze nie będą działały prawidłowo.

  Osobiście wolałbym regulator dedykowany, z racji większych opcji do ustawień i większego zakresu przy sterowaniu kotłem ale taki regulator jest też droższy, a deweloper montuje to co jest dla niego tanie, a nie to co może być optymalne.