Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obsługa sterownika Salus RT500 jak używać

Domine210 25 Sep 2018 20:58 4593 4
 • #1
  Domine210
  Level 2  
  Witajcie.
  W moim nowym mieszkaniu deweloper zamontował piec Junkers Ceropur kondensacyjny, dwufunkcyjny wraz ze sterownikiem Salus RT500. Zwracam się z prośbą o to jak najlepiej korzystać z takiego sterownika żeby ogrzewanie było optymalne i oszczędne. Mieszkanie ma salon ok. 36m2, kuchnie ok. 30m2, łazienkę 10m2 oraz pokój ok. 20m2. Sterownik jest w salonie
  Zauważyłem też, że ustawiając program ma daną godzinę, po osiągnięciu zakładanej temperatury, pięć dalej jest aktywny, nie przerywa podgrzewania wody w grzejnikach. Na wyświetlaczu cały czas istnieje ikonka płomienia. Dezaktywuje ogrzewanie obniżając temperature o jeden stopień w dół.

  Pytanie też jaka temperaturę ustawić również na samym piecu?

  Będę wdzięczny za pomoc.
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  Domine210
  Level 2  
  atari_robbo wrote:
  Zaprogramuj aby grzał w godzinach gdy ktoś jest w domu. Po przekroczeniu temp. usatwionej grzeje bo pewno ma ustawioną histerezę.


  Mógłbym Cię prosić o wytłumaczenie co to jest ta histereza? Jak to sprawdzić?
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  BUCKS
  Level 39  
  Domine210 wrote:
  Mógłbym Cię prosić o wytłumaczenie co to jest ta histereza? Jak to sprawdzić?

  histereza to różnica temperatur przy której następuje wyłączenie i potem ponowne włączenie grzania, aby ograniczy częstotliwość załączeń kotła.
  Pobierz instrukcję obsługi ze strony producenta tego regulatora.
  W instrukcji jest podane, że histerezę zmieniasz za pomocą zworki. Domyślna wartość to +-0,5 stopnia, czyli histereza wynosi 1 stopień, ale jeszcze jest do wyboru ustawienie +-1,0 stopień, czyli histereza wynosi 2 stopnie.
  Oznacza to tyle, że na domyślnych ustawieniach +-0,5 stopnia jeśli ustawisz sobie na regulatorze 20,0 stopni to regulator włączy grzanie, gdy temperatura osiągnie 19,5 stopnia, a wyłączy grzanie, gdy temperatura osiągnie 20,5 stopnia, czyli histereza ma wspomniany 1 stopień.
  RT500 ma wybór temperatury z krokiem co 0,5 stopnia ale np. Salus RT510 ma ustawianą temperaturę z krokiem 0,1 stopnia, a histereza minimalna wynosi 0,5 stopnia (-0,3 i +0,2) albo 1,0 stopnia (+-0,5).
  Są to zwykłe regulatory typu ON/OFF, czyli zamykają obwód i tym samym dają sygnał grzania albo otwierają obwód przez co wyłączają grzanie.
  Te regulatory nie komunikują się z kotłem, więc nie oferują zaawansowanego sterowania.

  Jak chcesz bardziej precyzyjne opcje sterowania to pozostaje dedykowany regulator Junkersa np. CW100/CW400 itp. podłączane pod dedykowane styki po stronie kotła. Dodatkowo przy użyciu zewnętrznego czujnika temperatury można ustawić tzw. krzywe grzewcze o ile moc kotła jest dopasowana do zapotrzebowania na ciepło.
  Ale skoro masz kocioł 2-funkcyjny to zapewne masz ok. 24kW, więc moc minimalna w zależności od wersji może być na poziomie 3,5-6kW, czyli możesz mieć moc minimalną na poziomie zapotrzebowania na mrozy -20, a wtedy czujnik zewnętrzny nie ma sensu, bo krzywe grzewcze nie będą działały prawidłowo.

  Osobiście wolałbym regulator dedykowany, z racji większych opcji do ustawień i większego zakresu przy sterowaniu kotłem ale taki regulator jest też droższy, a deweloper montuje to co jest dla niego tanie, a nie to co może być optymalne.