Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gilotyna - wywala bezpieczniki

29 Sie 2005 12:43 1259 11
  • Poziom 10  
    Witam! mam w pracy Gilotyne, ktora ma w sobie dosc spory transformator
    i czasami (zadko) przy wlaczeniu wywala korki.

Ktos mi ostatnio powiedzial takie cos:
    ze to bedzie wywalac szczegolnie wtedy jak cosinus(a moze sinus-nie jestem pewien) jest w gorze - bo transformator wtedy zachowuje sie jak gdyby nie mial rdzenia w srodku.

Czy moglby ktos rozwinac te mysl ?? albo podac jakiegos linka bo nie umiem znalesc zaleznosci miedzy rdzeniem transformatora a wykresem cosinusa (albo sinusa). A chcialbym sie dowiedziec co sie dzieje jak ten cos lub sin jest w gorze

p.s.
    nie uslyszalem dokladnie czy cos czy sin - bo u nas duzy halas na hali :)
  • Poziom 34  
    Udar prądowy nie zależy od cosφ, lub sinφ. Jest to psowodowane początkowym stanem nieustalonym w obwodzie. Gdy układ podłączysz do do sieci w czasie gdy napięcie będzie równe, lub bliskie zeru wszystko będzie ok, w innym wypadku gdy napięcie będzie bliskie lub równe wartości maksymalnej wywali Ci wkładki.

P.S. cosφ - współczynnik mocy czynnej (niemoże być wiekszy od 0,9)sinφ - współczynnik mocy biernej
    φ - kąt przesunięcia fazowego między prądem, a napięciem w obwodzie.
  • Poziom 21  
    Transformator tak jak i silnik w momencie włączenia pobiera prąd rozruchowy dużo większy od roboczego podobnie jak silnik. W sieci zasilającej powinno być zainstalowane odpowiednie zabezpieczenie, tak aby było dopasowane do obciążenia znamionowego jak i krotności prądu rozruchowego ( dla zabezpieczeń typu S krotność prądu to literki A,B,C; A-najmniejsza, C-największa-zalecana dla silników i obciążeń indukcyjnych )
  • Poziom 10  
    dziekuje wszystkim za odpowiedz

ale najbardziej mnie trapi i chcialbym rozwinac to zagadnienie

cos/sin jest w gorze to transoformator zachowuje sie jak by nie mial rdzenia

prawda to ??
  • Poziom 40  
    zulik napisał:
    cos/sin jest w gorze to transoformator zachowuje się jak by nie mial rdzenia
    prawda to ??

Witam.
    Kolega 1Rycho dał pełną, wyczerpującą i poprawną odpowiedź. A żadne cos, sin ,góra czy dół nie mają znaczenia (chyba że chcesz się bawić w wyliczanie stanów nieustalonych). Jeszcze raz przeczytaj post kolegi i nie bądziesz miał żadnych wątpliwości.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    zulik napisał:

prawda to ??

Niestety nie jest to prawda. Tu chodzi o to co powiedziałem na początku, czyli o wspomniany przez kolegę prąd rozruchowy.
  • Poziom 21  
    maciej_333 napisał:

P.S. cosφ - współczynnik mocy czynnej (niemoże być wiekszy od 0,9)sinφ - współczynnik mocy biernej
    φ - kąt przesunięcia fazowego między prądem, a napięciem w obwodzie.

A co powiesz o cosφ dla obciążenia czysto rezystancyjnego??, bo jak mnie uczyli cosφ=1
  • Poziom 12  
    zulik napisał:

prawda to ??

A mnie się wydaje, że tu nie chodziło o cosΦ tylko o sinusoidę :)

Czyli generalnie, gdy w momencie podłączenia "sinus jest u góry" to wywala (to zachowanie się "jakby nie miał rdzenia" to próba objasnienia laikowi(?) udaru prądowego).
  • Poziom 34  
    Niestety nie o to chodzi. Nie chodzi tu też o cosφ ani o sinusoidę. Cosφ to współczynnik mocy czynnej. Jest to ściśle cos kąta przesunięcia fazowego pomiędzy prądem a napięciem. A udar prądowy powstaje na skutek powstawania stanu nieustalonego w obwodzie. Stan niesutalony to moment w którym indukcyjność zaczyna gromadzić energię w postaci pola magnetycznego. Do zgromadzenia tej energii potrzebna jest energia. W związku z tym w obwodzie powstanie udar prądowy podczas włączenia. Ponieważ prąd potrzebny do zgromadzenia wspomnianej energii będzie miał znaczną wartość.

Co do sinusa na górze i na dole to mogło chodzić o to:
    Gdy przebieg osiąga wartość równą zero, wtedy i prąd nie płynie, w związku z tym do udaru nie dojdzie. Gdy natomiast funkcja ma wartość maksymalną do udaru dochodzi ponieważ prąd płynie i ma znaczną wartość.
  • Poziom 12  
    maciej_333 napisał:
    (...)
    Co do sinusa na górze i na dole to mogło chodzić o to:
    Gdy przebieg osiąga wartość równą zero, wtedy i prąd nie płynie, w związku z tym do udaru nie dojdzie. Gdy natomiast funkcja ma wartość maksymalną do udaru dochodzi ponieważ prąd płynie i ma znaczną wartość.
    A co ja niby napisałem?
  • Poziom 10  
    a taki sam uklad tylko miekkiego startu dla 380V-ma ktos moze ??