Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zelmer Jupiter ZVC425.01 890W - Po wymianie łożysk nadal wyje

25 Sep 2018 23:44 870 5
 • Level 21  
  Witam,

  Kilka tygodni temu zakupiłem odkurzacz Zelmer Jupiter ZVC425.01 z silnikiem o mocy 890 W. Niestety podczas drobnych prac remontowych pękł worek i odkurzacz zaciągnął dosyć dużo pyłu. Zaczął wyć, więc rozebrałem cały odkurzacz oraz silnik. Zakupiłem komplet nowych łożysk 607 2RS (stare łożyska szumiały i były praktycznie suche w środku). Wymieniłem łożyska, wszystko dokładnie wymyłem i wyczyściłem. Wyczyściłem też turbinę. Cały silnik wygląda jak nowy, szczotki jak nowe, turbina jak nowa. Podczas pracy występuje delikatne iskrzenie na komutatorze, ale według mnie jest w normie (jak to w silniku szczotkowym). Silnik nie wygląda na przegrzany, nic nigdy nie śmierdziało. Po złożeniu, odkurzacz wyje tak jak przedtem. Wszystkie filtry są nowe, odkurzacz lśni jakby z fabryki wyjechał. Ręce mi już opadły, bo przed chwilą rozebrałem go ponownie myśląc, że może coś źle złożyłem, ale wszystko jest ok. Nowe łożyska toczą się gładko, więc co jest grane? Silnik wyje podczas pracy, jak również po wyłączeniu gdy schodzi już z obrotów, także uszkodzenie uzwojeń raczej wykluczam.

  Myślałem, żeby kupić cały nowy silnik ale o dziwo w moim odkurzaczu jest silnik, który wygląda zupełnie inaczej niż wszystkie dostępne silniki do Jupitera, a przecież to jeden z najpopularniejszych odkurzaczy. U mnie szczotki są na dole silnika, zaraz za turbiną. Wszystkie silniki dostępne w sprzedaży mają szczotki na samej górze, po drugiej stronie silnika. Także gdzie szukać tego odpowiedniego?

  A może to wina wyważenia? Tylko w jaki sposób zmieniłoby się wyważenie w trakcie tak krótkiego okresu użytkowania? Turbina została dokładnie wyczyszczona i w środku lśni, nie ma żadnych zanieczyszczeń. Co prawda turbina była wprasowana, ale udało mi się ją bezinwazyjnie zdjąć i wprasować na nowo.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 34  
  Odkurzacz głośno wyje, jest to uciążliwe? Bo może jest to normalna praca odkurzacza.

  Nie wiem jakie są tam łożyska. Podejrzewam ,że standardowe. Jeśli tak to nowe łożyska nasmarowałeś.

  Pisałeś coś o zakupie nowego silnika i o tym ,że ten nowy ma inaczej umieszczone szczotki. Czy ten nowy silnik pasuje do twojego odkurzacza. Bo jeśli pasuje to nie ma znaczenia gdzie są umiejscowione szczotki. Jak przewody były by za krótkie to można je przedłużyć. Takie jest moje zdanie.
 • Level 21  
  Zaraz po zakupie słychać było tylko szum powietrza. Wycie rozpoczęło się gdy pękł worek.

  Fabryczne łożyska to 607 ZZ. Ja zastosowałem 607 RS, ale to tylko różnica w uszczelnieniu, więc nie może mieć wpływu na wycie. Nie wiem co masz na myśli pisząc o smarowaniu łożysk. Zastosowałem nowe, więc nie potrzebują smarowania.

  A jeżeli chodzi o nowy silnik, to nie wiem czy będzie pasował. Po zdjęciach widzę drobne różnice konstrukcyjne, ale po samych zdjęciach ciężko ocenić.

  Problem chyba się wyjaśnił. Jak silnik schodzi z obrotów to kilka razy wpada w delikatny rezonans/dziwne wibracje wyczuwalne tylko po przyłożeniu dłoni do odkurzacza. Czyli chyba brak wyważenia powoduje wycie. Ale mogę się mylić. Może ktoś bardziej doświadczony będzie wiedział? Gdzie mogę kupić taki sam silnik?
 • Level 29  
  A czyścił waść dokładnie turbinę przed założeniem, tzn każdą łopatkę? ,Jak nie to efekt taki jw. Jest jeszcze inna opcja powyginane połamane łopatki
 • Level 21  
  Wyczyściłem dokładnie budowlanymi środkami chemicznymi, które rozpuszczają dokładnie zanieczyszczenia. Turbina lśni jak nowa, w środku również. Łopatki nie są powyginane.

  Udało się znaleźć nowy silnik, więc chyba nie mam wyboru i wymienię cały zestaw.
 • Home appliances specialist
  Wrzuć jeszcze filmik z pracy urządzenia. Sprawdź odkurzacz bez filtrów i worka.