Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór taśm LED i akcesorii

26 Wrz 2018 00:34 429 7
  • Poziom 3  
    Hej!

Na wstępie serdecznie chciałbym przeprosić za ewentualny brak wiedzy w dziedzinie elektroniki, jestem laikiem lecz próbuję to "nadgonić", czy "naprawić".
    Używałem szukajki forumowej i nie poznałem odpowiedniej odpowiedzi na moje pytanie, więc jestem zmuszony zapytać samemu.
    Potrzebuję umieścić metr taśmy LED w kolorach RGB(oczywiście każda dioda złożona z 3 pixeli, które osobno świecą na inny kolor) wraz z zasilaczem i sterownikiem, zaprogramowanym najlepiej pod pilot 44-przyciskowy.
    Problem polega na tym, że nie wiadomo jak dużo będę szukał informacji na ten temat w internecie, nie mogę się za bardzo dowiedzieć paru istotnych kwestii - jedyne prawie użyteczne informacje otrzymywałem na infoliniach poszczególnych sklepów internetowych, którzy odradzali mi kupno produktu którego akurat nie ma na ich stronie i sugerowali mi zakup czegoś co jest jednak u nich, z o wiele wyższą ceną niż gdybym miał zapłacić za produkt, który chcę. Nie mam pojęcia jakie wybrać taśmy - wszędzie są różne 'noname-y', jedyne firmowe/markowe jakie znalazłem to PRESCOT oraz zoomLED. Także pierwsze pytanie padające z mojej strony - jakiej taśmy mogę użyć? Nie potrzebuje nie wiadomo jakich parametrów IP, wystarczy mi IP20 - jedyne czego oczekuję to taśma RGB, która nie spali się po np. roku używania, albo takiej która właśnie mi nie spali mojego biurka(kto wie..). Co do w/w marek/firm, mam obok siebie stacjonarnie sklep właśnie z taśmami PRESCOT, więc jeżeli ktokolwiek coś o tym wie - proszę o informacje, bo cena jak i dostępność jest dla mnie całkiem korzystna. Jeżeli jest konieczność zakupu tylko w rolkach 5m - nie stanowi to dla mnie żadnego problemu, planuję tak czy siak zakupić więcej metrów w przyszłości.
    Drugą sprawą jest sterownik, zakładam, że skoro chcę taki zaprogramowany pod pilot 44-przyciskowy to zapewne ten muszę wybrać i z tym nie ma problemu.
    Największa zagwozdka jest ogólnie z zasilaczem - jest kilka rodzaji, najbardziej preferowałbym taki sieciowy, ale ktoś mi akurat sieciowy odradzał - czy słusznie? Czy zasilacze gniazdkowe/sieciowe są złym wyborem i mogą mi coś spalić? Mam na oku różne, nastawione akurat pod metrową taśmę(chodzi mi o moc itp) - ale są trochę tanie, więc nie mam pojęcia czy to dobry wybór.
    Oczywiście kieruję się zasadą - im taniej tym lepiej i wolałbym nie wychodzić poza limit 50/60 zł za cały zestaw(wraz z różnymi kabelkami które będę musiał zlutować), lecz jeżeli nie da rady utrzymać się w tym budżecie za coś solidnego to myślę, że nie ma problemu..

Z góry dziękuję każdemu za przeczytanie mojego dość długiego posta i bardzo proszę o pomoc, bo już nie wiem co robić a bardzo mi na tym zależy.
    Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia/wieczora! :)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    papkenatorek napisał:
    Co do w/w marek/firm, mam obok siebie stacjonarnie sklep właśnie z taśmami PRESCOT, więc jeżeli ktokolwiek coś o tym wie - proszę o informacje, bo cena jak i dostępność jest dla mnie całkiem korzystna.

Tak moim zdaniem to dla Ciebie korzystne by było, tam wybrać wszystko a nie szarpać się o parę złotych po Allegro i mieć dodatkowe problemy. To w końcu mała instalacja i dopiero jak na tym się wprawisz to wtedy możesz na większe inwestycje kombinować by zejść z kosztami.
    Tym bardziej że masz ich na miejscu i kwestie zapytań czy ewentualnej wymiany czy reklamacji masz bez kłopotu. Zaglądałem tam i nawet ofertę mają nawet ciekawą, w miarę kompletną i nie przesadnie drogą. Co prawda sprzedają chińszczyznę ale sprawiają wrażenie jakieś odpowiedzialności i wiedzy co sprzedają.
    Co do zasilacza, to wtyczkowy jest bardzo wygodny i nie widzę jakiś szczególnych minusów (chyba że to instalacja stała gdzieś zabudowana, np. w suficie, to wtedy modułowy).
    Np. jest tam fajny 12V 24W DC 5.5/2.1 za 13zł, który ze sporym zapasem (np. na przyszłość na rozbudowę) pociągnie ten metr taśmy nawet wersji 60/m.
    Potrzebujesz:
    - zasilacz z typową wtyczką 5.5/2.1,
    - sterownik z pilotem, który ma wejście na tą wtyczkę zasilacza w/w,
    - taśmy (lepiej może tej mocniejszej 60/m, bo zawsze można ściemnić). Sprzedają na metry to nawet możesz wsiąść lepszą.
    - i kabla przejściówki sterownik-taśma.
    Od strony taśmy może być takie złącze zatrzaskiwane wtedy nie musisz lutować do taśmy. Ale jeśli nie masz problemów z lutowaniem, to można lutować (jest pewniej). Od strony sterownika potrzebny jest taki specjalny wtyk RGB do sterownika z kabelkiem (jest u nich).
    Niestety nie widziałem tam gotowego kabelka sterownikRGB-taśma. Ale i tak zależy jakie odległości Ci wyjdą, to sobie zrobisz na wymiar.
  • Poziom 3  
    rb401 napisał:
    papkenatorek napisał:
    Co do w/w marek/firm, mam obok siebie stacjonarnie sklep właśnie z taśmami PRESCOT, więc jeżeli ktokolwiek coś o tym wie - proszę o informacje, bo cena jak i dostępność jest dla mnie całkiem korzystna.

Tak moim zdaniem to dla Ciebie korzystne by było, tam wybrać wszystko a nie szarpać się o parę złotych po Allegro i mieć dodatkowe problemy. To w końcu mała instalacja i dopiero jak na tym się wprawisz to wtedy możesz na większe inwestycje kombinować by zejść z kosztami.
    Tym bardziej że masz ich na miejscu i kwestie zapytań czy ewentualnej wymiany czy reklamacji masz bez kłopotu. Zaglądałem tam i nawet ofertę mają nawet ciekawą, w miarę kompletną i nie przesadnie drogą. Co prawda sprzedają chińszczyznę ale sprawiają wrażenie jakieś odpowiedzialności i wiedzy co sprzedają.
    Co do zasilacza, to wtyczkowy jest bardzo wygodny i nie widzę jakiś szczególnych minusów (chyba że to instalacja stała gdzieś zabudowana, np. w suficie, to wtedy modułowy).
    Np. jest tam fajny 12V 24W DC 5.5/2.1 za 13zł, który ze sporym zapasem (np. na przyszłość na rozbudowę) pociągnie ten metr taśmy nawet wersji 60/m.
    Potrzebujesz:
    - zasilacz z typową wtyczką 5.5/2.1,
    - sterownik z pilotem, który ma wejście na tą wtyczkę zasilacza w/w,
    - taśmy (lepiej może tej mocniejszej 60/m, bo zawsze można ściemnić). Sprzedają na metry to nawet możesz wsiąść lepszą.
    - i kabla przejściówki sterownik-taśma.
    Od strony taśmy może być takie złącze zatrzaskiwane wtedy nie musisz lutować do taśmy. Ale jeśli nie masz problemów z lutowaniem, to można lutować (jest pewniej). Od strony sterownika potrzebny jest taki specjalny wtyk RGB do sterownika z kabelkiem (jest u nich).
    Niestety nie widziałem tam gotowego kabelka sterownikRGB-taśma. Ale i tak zależy jakie odległości Ci wyjdą, to sobie zrobisz na wymiar.

Bardzo dziękuję za odpowiedź!
    Co do allegro czy 'szarpania' się z cenami itp, bardzo mi zależy, aby mieć wszystko w jednym sklepie aby też nie przepłacać za wysyłkę.
    Z tego co widziałem - wszędzie jest sprzedawana taka sama chińszczyzna, z wyjątkiem taśm właśnie firmy zoomLED - które są dość.. drogie, bo kosztują około 30zł/m(i mają oznaczenie 24V, co jak sądzę - jest sporym kłopotem jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego zasilacza, bo takie nastawione pod właśnie 24V są wiele droższe[ok. 30 zł]). Trochę się zagłębiłem w taśmy PRESCOT i w ich opisach widnieje informacja, że producentem jest ta firma, ale na live chacie z konsultantem udzielili mi informacji, że ich taśmy są produkowane w Chinach - nie wiem czy jest to w porządku, ale skoro możliwe że nie napisali prawdy, to mogli też kłamać z np. CRI, które super by było gdyby było większe niż 80, aby mi nie wysiadły oczy po miesiącu używania.
    Co do zasilaczy wtyczkowych/gniazdkowych - po prostu mi odradzano je ze względu na wątpliwości co do tego czy są stabilne/stałonapięciowe(które rzekomo są jedynymi słusznymi do taśm LED) - też np. sprawdzałem te zasilacze ze strony PRESCOT i zaniepokoił mnie taki dopisek jak producent niezidentyfikowany, więc zakładam, że to zwykły produkt made in china bez jakiejkolwiek jakości.
    Co do lutowania - nigdy tego nie robiłem, ale wydaję mi się że metodą prób i błędów uda mi się tego nauczyć..

Prawdopodobnie wybiorę taśmy tej firmy, ale gdybyś sam posiadał taśmy LED albo wiedział gdzie mogę znaleźć dobre jakościowo i w miarę tanie - bardzo bym prosił o informację! :)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    papkenatorek napisał:
    (i mają oznaczenie 24V, co jak sądzę - jest sporym kłopotem jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego zasilacza, bo takie nastawione pod właśnie 24V są wiele droższe[ok. 30 zł]).

Stosowanie 24V u Ciebie w projekcie nie ma sensu, bo zalety tego napięcia ujawniają się przy dużych instalacjach, gdzie pozwala ono na zmniejszenie przekrojów przewodów, spadków napięć itd..

papkenatorek napisał:
    Trochę się zagłębiłem w taśmy PRESCOT i w ich opisach widnieje informacja, że producentem jest ta firma, ale na live chacie z konsultantem udzielili mi informacji, że ich taśmy są produkowane w Chinach - nie wiem czy jest to w porządku

Tu się nie ma na co oburzać. Po prostu w takiej półce cenowej, wybór producenta w Chinach jest jedyny racjonalny. Istotniejszą sprawą jest to że, dla przykładu taki Prescot jako importer hurtowy, wyspecjalizowany w swojej dziedzinie, sugeruje spore prawdopodobieństwo tego że, jest w stanie panować nad jakością tego co sprowadza i sprzedaje pod swoją marką. Ściąga tego dużo i ma kontakty bezpośrednie z Chińczykiem, to możliwe się staje, że jest w stanie wyegzekwować jakiś poziom jakości. A Chińczycy potrafią robić i porządne rzeczy, i badziew.

papkenatorek napisał:
    Co do zasilaczy wtyczkowych/gniazdkowych - po prostu mi odradzano je ze względu na wątpliwości co do tego czy są stabilne/stałonapięciowe(które rzekomo są jedynymi słusznymi do taśm LED) - też np. sprawdzałem te zasilacze ze strony PRESCOT i zaniepokoił mnie taki dopisek jak producent niezidentyfikowany, więc zakładam, że to zwykły produkt made in china bez jakiejkolwiek jakości.

To że konkretny producent, nie jest wyszczególniony to też jest sprawa jak wyżej. Po prostu zasilacz ma spełniać te parametry, które są dla niego wyszczególnione. "Markowość" w tym przedziale cenowym raczej nie występuje, ale nawet tanie sztuki potrafią pracować bez zastrzeżeń i awarii.

papkenatorek napisał:
    Co do lutowania - nigdy tego nie robiłem, ale wydaję mi się że metodą prób i błędów uda mi się tego nauczyć..

Ostatecznie możesz kupić takie kabelki ze złączkami na taśmę nie wymagające lutowania i te drugie gotowe do sterownika a same połączenia ewentualnie z kablem przedłużającym itp. zrobić jakimiś złączkami elektroinstalacyjnymi (jest wybór typów). Tak że kwestię lutowania możesz obejść poprzez dobór jakiś półgotowych akcesoriów, skoro nie masz z tym doświadczeń.

papkenatorek napisał:
    to mogli też kłamać z np. CRI, które super by było gdyby było większe niż 80, aby mi nie wysiadły oczy po miesiącu używania.

Ważna sprawa. Jeśli to oświetlenie ma mieć również zastosowanie "robocze" to zdecydowanie odradzam samą taśmę RGB jako kiepskie rozwiązanie w takim zastosowaniu gdzie potrzeba też normalnej bieli (znacząco gorsza sprawność i jakość oświetlenia).
    Jeśli już potrzebne Ci są też kolory, to akceptowalnym rozwiązaniem by była albo taśma RGBW (w nich też są warianty) ale do tego potrzebny odpowiedni sterownik, albo, co może być też tańsze i łatwiejsze w kompletacji, zastosowanie osobnej taśmy białej z osobnym sterownikiem puszczonej równolegle z tą RGB i zasilanej ze wspólnego zasilacza.

Na marginesie.
    Wybacz ale jakoś odnoszę wrażenie że chyba trochę za bardzo ugrzęznąłeś w kwestiach elektrycznych i jakby nie za bardzo na tą chwilę bierzesz pod uwagę kwestie czysto użytkowe, czy wykonawcze jak przykładowo samo umieszczenie taśmy, zapewniające chłodzenie w przypadku taśmy większej mocy. Bo na przykład niektóre taśmy przyklejone na drewno rozgrzewają się w stopniu takim że skraca się znacząco ich trwałość itp. . Czyli ewentualnie kwestia jakiś profili itp. .
    Ale to tylko sygnalizuję sprawę na wszelki wypadek, bo tak na prawdę nie wiem, czy to uwzględniasz.
  • Poziom 3  
    Bardzo dziękuję za ponowną odpowiedź na mój problem! :)

rb401 napisał:
    Stosowanie 24V u Ciebie w projekcie nie ma sensu, bo zalety tego napięcia ujawniają się przy dużych instalacjach, gdzie pozwala ono na zmniejszenie przekrojów przewodów, spadków napięć itd..

Też tak sądzę, lecz tak jak napisałem - widziałem 'opis' tych taśm zoomLED i ich zachwalanie, a że występują jedynie w wariancie 24V - napompknąłem o tym. Skoro 24V jest złym wyborem i przerostem formy, to w takim razie nie będę się nad tym zastanawiać.

rb401 napisał:
    Ostatecznie możesz kupić takie kabelki ze złączkami na taśmę nie wymagające lutowania i te drugie gotowe do sterownika a same połączenia ewentualnie z kablem przedłużającym itp. zrobić jakimiś złączkami elektroinstalacyjnymi (jest wybór typów). Tak że kwestię lutowania możesz obejść poprzez dobór jakiś półgotowych akcesoriów, skoro nie masz z tym doświadczeń.

Tak - sprawdziłem również te złączki, ale w opisach głównie figuruje wiadomość o tym, że są to złączki umożliwiające połączenie z zasilaczem - a jeśli dobrze kojarzę, układ jest taki że na początku jest taśma, później sterownik, a na samym końcu zasilacz. Chyba że to nie ma znaczenia i można tak czy siak podłączyć to do sterownika - wtedy chyba nie ma tematu. :P

rb401 napisał:
    Ważna sprawa. Jeśli to oświetlenie ma mieć również zastosowanie "robocze" to zdecydowanie odradzam samą taśmę RGB jako kiepskie rozwiązanie w takim zastosowaniu gdzie potrzeba też normalnej bieli (znacząco gorsza sprawność i jakość oświetlenia).
    Jeśli już potrzebne Ci są też kolory, to akceptowalnym rozwiązaniem by była albo taśma RGBW (w nich też są warianty) ale do tego potrzebny odpowiedni sterownik, albo, co może być też tańsze i łatwiejsze w kompletacji, zastosowanie osobnej taśmy białej z osobnym sterownikiem puszczonej równolegle z tą RGB i zasilanej ze wspólnego zasilacza.

Potrzebne mi jedynie RGB - z parametrami, które nie będą 'męczące' dla oczu - nie zależy mi na barwie białej.

rb401 napisał:
    Na marginesie.
    Wybacz ale jakoś odnoszę wrażenie że chyba trochę za bardzo ugrzęznąłeś w kwestiach elektrycznych i jakby nie za bardzo na tą chwilę bierzesz pod uwagę kwestie czysto użytkowe, czy wykonawcze jak przykładowo samo umieszczenie taśmy, zapewniające chłodzenie w przypadku taśmy większej mocy. Bo na przykład niektóre taśmy przyklejone na drewno rozgrzewają się w stopniu takim że skraca się znacząco ich trwałość itp. . Czyli ewentualnie kwestia jakiś profili itp. .
    Ale to tylko sygnalizuję sprawę na wszelki wypadek, bo tak na prawdę nie wiem, czy to uwzględniasz.

Tak, generalnie najbardziej ugrzęznąłem w kwestiach elektrycznych i dobrania odpowiedniego zestawu - wręcz można powiedzieć że panikuję, po prostu nie mam pojęcia co wybrać i nie ważne ile artykułów na temat LEDów poczytam - nie widzę żadnych sensownych opcji. Może i jestem za głupi na coś takiego, ale fakt poszerzenia wiedzy na ten temat jest uwarunkowany przez deadline'y, które muszę wypełnić - zwyczajnie mówiąc śpieszę się z tym, aby wszystko zamówić, skompletować i zamontować.
    Profile oczywiście uwzględniam w tym wszystkim, pełno jest profili aluminiowych wszędzie więc na pewno coś znajdę. Na samym drewnie tego nie nakleję. Jeśli jest jeszcze coś, o czym powinienem ewentualnie wiedzieć - bardzo chętnie skorzystam z wszelakich porad.

Tak czy siak - odbyłem rozmowę z konsultantem z live chatu tej firmy PRESCOT i szczerze mówiąc bardzo się zraziłem - unikał wszystkich 'cięższych' tematów i jedyne co potrafił - to zapewnić mnie, że LEDy nie spalą mi biurka. sigh
    Więc poszukałem innych opcji - czy mógłbyś proszę doradzić mi, czy cały ten zestaw będzie odpowiedni i kompletny?

taśma: https://www.sklepledowy.pl/pl/p/-Tasma-12V-LE...5050-10mm-IP20-7%2C2W-RGB-Czarny-Laminat/1252
    albo
    https://www.sklepledowy.pl/pl/p/Tasma-12V-LED...50-10mm-IP20-14%2C4W-RGB-OPTICON-PREMIUM/1086 - zakładam że ta droższa jest lepsza, ale cena może być też spowodowana tym, że jest więcej diod na metrze w sumie..
    sterownik: https://www.sklepledowy.pl/pl/p/Sterownik-IR-...-RGB-RGBW-8A-12V-24V-DC-Pilot-40-funkcji/1858
    zasilacz: https://www.sklepledowy.pl/pl/p/Zasilacz-LG-1...A-24W-do-Tasm-Led-z-230V-do-12V-Wtyczkowy/470
    złączka: https://www.sklepledowy.pl/pl/p/Konektor-do-Tasm-Led-10mm-Polaczenie-Tasmy-z-Zasilaczem/79
    profile kupię stacjonarnie w sklepie, mam tu całkiem przyjemną cenę czyli 18 zł za 2 metry z doliczonym już kloszem.

Czy to wszystko, czego potrzebuję? Czy jest jeszcze coś typu osobne kabelki, złącza do tych przeklętych taśm? Czy mógłbyś proszę w miarę możliwości sprawdzić, czy wyżej podany zestaw będzie odpowiedni? Jeżeli nie, to ewentualnie mnie w czymś poprawić? Nie wiem jedynie, czy sterownik ma takie same złącze co zasilacz(5,5/2,1) - nie mogę się dopatrzeć tej informacji.
    Będę na prawdę bardzo wdzięczny.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    papkenatorek napisał:
    Tak - sprawdziłem również te złączki, ale w opisach głównie figuruje wiadomość o tym, że są to złączki umożliwiające połączenie z zasilaczem - a jeśli dobrze kojarzę, układ jest taki że na początku jest taśma, później sterownik, a na samym końcu zasilacz. Chyba że to nie ma znaczenia i można tak czy siak podłączyć to do sterownika - wtedy chyba nie ma tematu. :P

To nie te złączki oglądałeś. Możliwe że chodziło o takie złączki, które daje się kiedy w ogóle nie ma sterownika.

Z zasilacza wychodzi kabel (dwyżyłowy) 12V z okrągłą wtyczką.
    Sterownik na przykładzie tego który wybrałeś ma tu od przodu widoczne gniazdko (dziurkę) na tą wtyczkę (5,5/2,1), tak że tu sprawa tego połączenia jest załatwiona:

Inne sterowniki mogą mieć to gniazdko na krótkim kabelku czyli na to samo wychodzi, a niektóre całkiem tanie nie mają gniazdka tylko dwa przewody (i trzeba takie gniazdko dokupić ale to nie problem).

Ze sterownika do taśmy idą już cztery żyły (po jednej dla każdego koloru i wspólny +).
    Od strony sterownika jest zakończony płaską wtyczką z czterema dziurkami (jak widać tu wyżej). W innych sterownikach czasami to wyjście to cztery zaciski na śrubki.

Powiedzmy że masz tą płaską wtyczkę wychodzącą ze sterownika, to musisz do tego wetknąć odpowiedni wtyk z kabelkiem przykładowo taki:

Od strony taśmy jeśli lutowanie odpada, to wygodnym rozwiązaniem jest taka zatrzaskowa złączka:

I teraz wystarczy te dwa powyższe kabelki połączyć ze sobą odpowiednio tymi samymi kolorami.
    Przykładowo, lutując albo za pomocą jakiś złączek i ewentualnie jeśli potrzebna jest większa długość tego połączenia, to przedłużyć kabelkiem takim jak jest przy tych złączkach od sterownika i od taśmy, czterokolorowym, jest łatwo dostępny na metry, albo innym kabelkiem).

I już po robocie, można zaświecać. Ewentualnie jeśli jakieś odległości będą za małe to można dokupić czy dorobić przedłużki.

Można jeszcze prościej. Zamiast łączenia ze sobą tych dwóch kabelków do sterownika i do taśmy, widziałem cały gotowy kabelek ze złączkami jak potrzeba. Niestety są chyba tylko takie, bardzo krótkie 10cm (chyba że Ci długość pasuje albo znajdziesz gdzieś taki sam ale dłuższy):

Czyli tylko minutka roboty, powtykać i gotowe.

papkenatorek napisał:
    taśma: https://www.sklepledowy.pl/pl/...7%2C2W-RGB-Czarny-Laminat/1252
    albo
    https://www.sklepledowy.pl/pl/...%2C4W-RGB-OPTICON-PREMIUM/1086 - zakładam że ta droższa jest lepsza, ale cena może być też spowodowana tym, że jest więcej diod na metrze w sumie..

Tu taka uwaga. Sprzedawcy różnie oznaczają gęstość LEDów na taśmie, albo licząc na metr (np. 30 lub 60 ) albo na szpulę pięciometrową (choć i tak np. sprzedają na metry) wtedy piszą 150 lub 300 (czyli wychodzi na metr 30 albo 60). Z tego wynika też dla tych taśm moc na metr: 7,2W lub 14,4W lub zbliżone wartości
    Ale tych 30 na metr bym Ci nie polecał, bo metr takiej taśmy słabo oświetla. Wybierz 60/m czyli 300 na szpulę. Mam tu nawet pod ręką taki metr 60/m w profilu z mleczną szybką i powiem, nie jest jakiś przeraźliwie jasny, a co dopiero te 30/m.

Co do konkretnych Twoich wyborów w sklepledowy.pl. Hmmm...
    Brałem u nich coś kiedyś bo mieli parę rzeczy, których nie było gdzie indziej. Ale moim osobistym zdaniem, niektóre prozaiczne rzeczy, mają nadmiernie drogo a nawet nie wiadomo dlaczego. Tak że jestem trochę sceptyczny czy warto u nich brać taśmę po 30zł/m 8-O i to nawet nie wodoodporną, jeśli nawet nie zamieścili żadnego parametru, który by tą wysoką cenę jakoś uzasadniał.
    To już ten Prescot moim zdaniem jest o wiele bardziej w porządku, bo z tych taśm 60/m oferuje tańszą i droższą ale specyfikuje ich jasność, odpowiednio 240lm i 360lm. Tak że wiadomo za co się więcej płaci.

papkenatorek napisał:

Takie mogą być.

papkenatorek napisał:

To złączka, którą pokazujesz jest do taśm jednokolorowych (np. białych), zupełnie nie to co potrzebujesz.
    Generalnie do taśmy RGB jaką planujesz, połączenie i złączki pomiędzy sterownikiem a taśmą są czteroprzewodowe a przy złączkach do taśmy ważny jest jeszcze rozmiar 10mm (szerokość taśmy).
  • Poziom 3  
    Uprzejmie dziękuję za ponowną odpowiedź! :)

Skoro temat sterownika i zasilacza mamy załatwiony(może jeszcze poszukam zasilacza z odpowiednio mniejszą mocą, żeby ta się nie 'marnowała' i przy okazji odrobinę tańszego) - to w takim razie przyszła pora na taśmy, jak mniemam.

Skoro jesteś sceptycznie nastawiony do tych taśm z tej strony - okej, nie ma problemu - trzeba wybrać inne. Ja za to jestem negatywnie nastawiony do tych z PRESCOTa, nie wiem czemu ale już jakoś się zraziłem głównie ze względu na fatalną obsługę klienta(kto by pomyślał że coś takiego może im zabrać kilka złotych zysku :P). Przy okazji, właśnie dzisiaj obejrzałem filmik na youtube pewnego budowlańca, który zdecydowanie zna się na swoim fachu i wykonuje remonty itp - filmik był o montażu profili LED w łazience. Zauważyłem, że używał on taśm firmy LED Labs, wszedłem na ich stronę - wygląda bardzo ładnie, obsługa klienta na dobrym poziomie zdecydowanie i zauważyłem pewną tasiemkę, mianowicie:
    https://led-labs.pl/768,tasma-300-led-60-ledm-5050-smd-bialy-cieply-ip65.html
    wariant RGB oczywiście, nie mam pojęcia czy z samego linka ktoś zostaje na to przekierowany.
    Pytałem na live chacie konsultanta o tę taśmę, w sumie to zapewnił mnie że podziała z 5 lat, w dodatku jest gwarancja na 24 miesiące co jest w sumie ciekawą opcją, więc wydaje mi się że wybiorę własnie tę taśmę - co sądzisz? Ma całkiem w porządku cenę, jest ładnie opisana na stronie.. Osobiście myślę, że jest ok. :-)

Co do tych złączek - pokazałeś złączkę która według opisu jest konektorem łączącym taśmę z drugą taśmą - czy jest inaczej? Jeżeli ta jedna złączka za 4zł oszczędzi moje zmagania z lutownicą itd to oczywiście 10cm w niczym nie przeszkadza. Znalazłem też cośtakiego na wcześniej wspomnianej strnie LED Labs:
    https://led-labs.pl/448,zlacze-tasmy-rgb-10mm-2-stronne-przewod-z-zatrz.html
    albo
    https://led-labs.pl/456,zlacze-tasmy-rgb-10mm-2-stronne-przewod-pinzatrz.html
    - którą mogę wybrać? Ta pierwsza będzie okej, czy brać drugą?

Co do zasilacza - znalazłem również taki:
    https://led-labs.pl/732,zasilacz-desktop-sagem-42w-12v35a-z-kablem.html
    Tańszy o 4 zł, jest jeszcze inny, 17W czyli odpowiedni na taśmę 14,4W/m(z zapasem mocy) - ale niestety ma wtyczkę 2,5/5,5, cóż.
    Co o tym wszystkim sądzisz?
    Czuję, że już zbliżam się do końca mojej gehenny z tymi taśmami - dzięki jeszcze raz!
  • Poziom 36  
    papkenatorek napisał:
    Ma całkiem w porządku cenę, jest ładnie opisana na stronie.. Osobiście myślę, że jest ok. :-)

Może jest ok. Problem w tym że parametry i opisy podawane przez sprzedawców są w zasadzie te same (ilość LED/m, moc/m itp.) i trudno tak na odległość cokolwiek powiedzieć która lepsza i w czym jest lepsza. Tak że tu raczej gra rolę zaufanie do firmy że nie wciśnie badziewia.

papkenatorek napisał:
    Co do tych złączek - pokazałeś złączkę która według opisu jest konektorem łączącym taśmę z drugą taśmą - czy jest inaczej? Jeżeli ta jedna złączka za 4zł oszczędzi moje zmagania z lutownicą itd to oczywiście 10cm w niczym nie przeszkadza. Znalazłem też cośtakiego na wcześniej wspomnianej strnie LED Labs:
    https://led-labs.pl/448,zlacze-tasmy-rgb-10mm-2-stronne-przewod-z-zatrz.html
    albo
    https://led-labs.pl/456,zlacze-tasmy-rgb-10mm-2-stronne-przewod-pinzatrz.html
    - którą mogę wybrać? Ta pierwsza będzie okej, czy brać drugą?

Ta druga jest dokładnie tym co potrzebujesz i ładnie widać na zdjęciu te końcówki. Te złącze ze szpilkami to do sterownika (takiego jak wcześniej pokazywałeś) a z drugiej strony zatrzaskowa złączka do taśmy.
    Nawet ten kabelek jest trochę dłuższy niż ten który Ci pokazywałem wcześniej.

papkenatorek napisał:

Może być. Z mocą zasilacza nie musisz tak na styk kombinować bo im większy zapas tym mniej się zasilacz grzeje i mu to na zdrowie wyjdzie.