Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony XR-C5080R - Uszkodzenie tunera? (wyłącza się przypadkowo)

koper_bk 26 Wrz 2018 10:52 120 5
  • #1 26 Wrz 2018 10:52
    koper_bk
    Poziom 9  

Mam od lat radio samochodowe Sony XR-C5080R
    Sprawowało się bardzo dobrze - do niedawna. Mam do niego zmieniarkę CD zamontowaną w bagażniku, więc bardzo mi zależy na jego reanimacji. Poza tym mam do tego urządzenia duży sentyment tak, jak i do mojej prawie 20-letniej Toyoty w której zestaw jest zamontowany.

Od pewnego czasu przy słuchaniu radia "znika" odtwarzana audycja. Próbowałem ustalić w jakich okolicznościach. Bez skutku. Potrafi odbiór zanikać w każdych okolicznościach i pojawiać się równie przypadkowo, jak zniknął.
    Sądzę, że wszystkie standardowe, proste przyczyny już wykluczyłem. Antena, styki kostkami zewnętrznymi i wewnętrzne, styki panelu. Rozebrałem radio na części, przejrzałem czy nie ma czegoś luźnego, "zimnych lutów", itp. ale nic nie znalazłem. Złożyłem, wyczyściłem jeszcze raz (tym razem preparatem do styków) i... I to samo.
    Zauważyłem, że jak włączam przeszukiwanie kanałów (funkcją SEEK +) to po jakimś czasie (trwa to zwykle dość długo), radio "łapie" audycję, i dalej gra normalnie. Zwykle do czasu wyłączenia. I zwykle po włączeniu usterka powraca.
    Nadmieniam że odtwarzacz magnetofonowy i CD działają normalnie.
    Przeszukałem zasoby portalu w tym wątku i nic, co mogłoby mi pomóc, nie znalazłem.
    Mam instrukcję serwisową, ale jej lektura niewiele mi pomaga.

Jeśli ktoś już spotkał się z takim problemem, bądź wie jak go rozwiązać to bardzo proszę o podpowiedzi.

0 5
  • Pomocny post
    #2 26 Wrz 2018 21:19
    darens
    Poziom 20  

Cześć, radia Sony miały problem z głowicą radiową. Potraktuj ją hot-air może ruszy, choć "grzałem" ostatnio na cdx-g470, pomogło na tydzień.

0
  • Pomocny post
    #3 26 Wrz 2018 23:00
    justka80
    Poziom 12  

Jedynie fakt, że to wiekowe radio może sugerować podejrzenie przerw (mikro pęknięć) w obwodach głowicy radiowej.
    Głowica stosowana XR-C5080R uchodziła raczej za niezawodną.
    Radziłabym "prześciganie" gałęzi zasilania głowicy (pin 9 i 11/FM=8.7V- IC601-BA3918), bo być może właśnie na tym stabilizatorze występują tzw. "zimne luty".
    Skoro twierdzisz, że po długotrwałym skanowaniu (SEEK) radio odnajduje stacje i je normalnie odbiera, to warto też sprawdzić poprawność pracy układu syntezy IC1 (TB2114F) i układu stabilizacji napięcia zasilania tejże syntezy zorganizowanej na tranzystorze Q2 (E=8.7V)

1
  • #4 27 Wrz 2018 12:07
    koper_bk
    Poziom 9  

Serdecznie dziękuję za porady.
    Zatem zaczynam od sposobu najprostszego (hot-air) a gdy to nie pomoże [i chyba tak będzie, bo sądząc po miejscu zamontowania radia, na brak gorąca chyba nie narzeka :D ] do instrukcji serwisowej, lupy i multimetru.
    Nikt nie mówił, że będzie łatwo :D . Jeszcze raz dziękuję i dam znać jak mi poszło. Słabo czytam tak rozbudowane schematy i... No zobaczymy

0
  • Pomocny post
    #5 27 Wrz 2018 15:16
    justka80
    Poziom 12  

Nie wiem tylko czy aby ta akcja hot-air'em nie jest zbyt ryzykowna? Zaczęłabym (tradycyjną lutownicą) od stabilizatorów BA3918 i obwodu stabilizacji na tranzystorze Q2.
    Głowicę zostawiłabym sobie na drugi plan.
    Mikro pęknięcia cyny podgrzane hot-air'em lubią spowodować powiększenie przerwy.
    Osobiście preferuję lutownicę z grotem, odrobinę cyny i dobry topnik.

0
  • #6 30 Wrz 2018 19:13
    koper_bk
    Poziom 9  

Dzięki. Nie zdawałem sobie z tego sprawy. Tak też zrobię. Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów