Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec aristone Claas one czy immergas vitrix dom 120m?

26 Wrz 2018 11:19 348 3
  • Poziom 10  
    Witam, stoję przed wyborem pieca kondensacyjnego do domu ok. 120 M2 pow użytkowej dom ocieplony z cegła+pustak.
    Użytkowany przez 3osoby. Znajomyy polecił mi 2 piece kondensacyjne z zasobnikami 120l.
    - Ariston calss one 24Kw
    -immergas vitrix
    Chodzi mi o możliwość płynnej modulacji oraz o dobór odpowiedniego sterownika z funkcją temperatury zewnętrznej (pogodynka) oraz o łatwość czyszczenia i w miarę tanie czesci, serwis.prosze o poradę może ktoś ma jeszcze jakieś propozycje i jaka moc dobrać na taką pow.
    Domu pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    tom20202 napisał:
    Witam, stoję przed wyborem pieca kondensacyjnego do domu ok. 120 M2 pow użytkowej dom ocieplony z cegła+pustak.
    Użytkowany przez 3osoby. Znajomyy polecił mi 2 piece kondensacyjne z zasobnikami 120l.
    - Ariston calss one 24Kw
    -immergas vitrix

Z włoskich "pieców" to jedynie poleciłbym Unical np. KONm w wersji jednofunkcyjnej + zewnętrzny zasobnik CWU lub KON B60 z wbudowanym nierdzewnym zasobnikiem CWU.
    Kotły te posiadają szeroki zakres modulacji.

tom20202 napisał:

Chodzi mi o możliwość płynnej modulacji oraz o dobór odpowiedniego sterownika z funkcją temperatury zewnętrznej (pogodynka)

Wszystkie kotły kondensacyjne mają możliwość płynnej regulacji oraz regulacji pogodowej. Dla dobrze ocieplonych, małych domów ważniejszym parametrem jest szeroki zakres modulacji, choć nie zawsze, bo dużo zależy od instalacji.
    Napisz coś więcej czy to jest nowo budowany dom, jaki rodzaj instalacji (podłogówki, grzejniki), cienkie, grube rurki?

tom20202 napisał:

łatwość czyszczenia

Żaden z ww kotłów nie jest łatwy do czyszczenia. W przypadku Unicala trzeba rozmontować wymiennik, aby się do niego dostać, zaś w przypadku Aristona czy Immergasa nie da się idealnie wyczyścić, bo tak jest zbudowany, że nie ma dojścia do całej komory.

tom20202 napisał:

i w miarę tanie czesci, serwis

Po co Ci tanie części do kotła? Kup kocioł, który się nie psuje.
    Takimi kotłami są: ACV Kompakt
    Nie będę się tu rozpisywał na temat zalet tych kotłów, bo już to robiłem wiele razy na forum Elektrody:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3310324.html
    Poszukaj jeszcze innych moich wypowiedzi na temat tych kotłów.

Po krótce najważniejsze zalety tych kotłów:
    - możliwość podłączenia do układów zamkniętych jak i otwartych
    - możliwość bezpośredniej współpracy z innymi kotłami np. węglowym (nie potrzeba wymienników ciepła)
    - brak wielu elementów, które się psują w innych kotłach np. zawór przełączający, czy płytowy wymiennik ciepłej wody, który się zapycha (w przypadku kotłów dwufunkcyjnych, które przepływowo grzeją ciepłą wodę)
    - regulacja pogodowa wbudowana w kotle oraz możliwość podłączenia sterowanika pokojowego cyfrowego (Open Therm) lub ON/OFF, także w wersji obsługi poprzez internet np. telefonem komórkowycm
    - kocioł dwufunkcyjny w każdym momencie można tanio przerobić aby ładował zasobnik CWU
    - inteligentna funkcja komfortu ciepłej wody (w przypadku kotła dwufunkcyjnego), która polega na tym, że kocioł dostarcza ciepłą wodę od razu po odkręceniu kranu, zanim jeszcze odpali palnik, co ciekawsze kocioł przygotowuje tą porcję wody w takich godzinach i porach dnia w których korzysta się z ciepłej wody, kocioł uczy się zachowania domowników
    - bajecznie łatwy do czyszczenia, a po otwarciu komory spalania jest łatwy dostęp do każdego zakamarka wymiennika i komory spalania

Dodatkowa cecha, którą sam opracowałem do tego kotła to możliwość grzania instalacji grzejnikowej bez efektu stygnięcia grzejników (grzejniki są cały czas ciepłe) - dzięki temu poprawia się komfort cieplny ogrzewania.
  • Poziom 10  
    Ok dzięki za wyczerpującą wypowiedz jednak wybiorę piec De Dietrich MCR3 PLUS 24T z zasobnikiem 100 l z inoxu. Dużo pozytywnych opinii i kolega który zajmuje się piecami bardzo chwali piece z serii MCR również ACV tak jak pisałeś. Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli chodzi o De Dietricha to mam odmienne zdanie.
    W trójce nieco zmienili konstrukcję i mam nadzieję, że nie będzie się w nich powtarzać historia z dwójki w której nagminnie padały sterowniki. Wszystko przez to, że elektronikę kotła umieszczono w obudowie wraz z podzespołami hydraulicznymi. Spora część podzespołów jest montowana na szybkozłączki z oringami i zawleczkami, na których czasami pojawiają się wycieki.
    Elektronika nie dość, że narażona jest na dużą temperaturę podczas pracy kotła to w razie wycieku para uszkadza elektronikę.
    W trójce natomiast sterownik znajduje się pod obudową. Ciekawe na ile jest ona zabezpieczona przed zalaniem.
    Kocioł niestety nie jest zbyt przyjazny dla serwisu, bo jest strasznie upchany.
    Ponadto weź jeszcze pod uwagę, że kocioł ten posiada wymiennik z kompozytu (stopu aluminium), który nie lubi się z instalacjami z miedzi. Jeżeli masz instalację miedzianą to przemyśl tą decyzję.