Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy włącznik światła bezpośrednio z puszki włącznika przewodowego

26 Wrz 2018 11:50 1506 6
  • Poziom 10  
    Zakupiłem na Aliexpress bezprzewodowy włącznik światła ale mam problem tego typu, że chciałbym aby podłączony był on bezpośrednio w starym gniazdku (puszcze) włącznika bezprzewodowego. Proszę powiedzcie mi czy w ogóle na tym sprzęcie jest coś takiego możliwe. Wiem, że powinno się go zamontować bezpośrednio przy lampie ale z racji tego, że włącznik obsługuje dwie różne lampy chciałbym tego uniknąć, a widzę że pewnie będzie kłopot. Dołączam zdjęcie tego sprzętu, z góry dzięki za pomoc. A zapomniałbym w puszcze do starego łącznika mam tylko dwa kable - może ktoś miałby pomysł na jakieś "obejście".

• Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Problem polega na tym, że to się do puszki nie zmieści? Jeżeli tak, to są dwa rozwiązania. Kupić nowe gniazdko płytkie przeznaczone do zabudowy meblowej - dla pewności wszystko wymierzyć. Tu jednak jest ryzyko zwarcia. Drugie rozwiązanie, można wykonać obudowę do tego wyłącznika i podłączyć go przewodem do gniazdka. Z drugiej strony wyprowadzić rozgałęźnik na dwie lampki. Jeżeli są dwa przewody, to jest to faza (L) i neutralny (N). I te przewody wykorzystujesz, ale lampy powinny być w drugiej klasie ochronności.
    EDIT; Sprecyzuj, czy lampki podłączone są do gniazdka, czy chodzi o oświetlenie sufitowe.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Nie da się tego podłączyć bezpośrednio do puszki włącznika, jeśli doprowadzony jest do niego tylko przewód fazowy sterujący lampą. Ten komponent wymaga też do działania podłączenia przewodu neutralnego.

Samo to urządzenie należy zamontować w puszce wykonanej z materiału nieprzewodzącego.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Podaj proszę model lub link do tego sterownika.
    Jeden przekaźnik obsługujący 2 żarówki? Chyba, że chodzi o równoczesne zapalanie dwóch żarówek? Opisz dokładniej co ma być sterowane.

Jeśli dobrze rozumiem- chcesz go zamontować w puszce zwykłego włącznika światła tak? To się nie uda, ponieważ moduł układu wymaga zasilania podejrzewam 12V, co za tym idzie potrzebujesz posiadać w puszcze przewód neutralny N, żeby podłączyć całość pod 230V (widać na dole zdjęcia wejście 230V). W zwykłej puszcze z wyłącznikiem światła masz tylko fazę L. Jeśli więc uda Ci się doprowadzić brakujące N (np. od lampy lub jakiegoś gniazdka) to problem będzie rozwiązany.
    Chyba, że coś źle zrozumiałem więc opisz dokładniej sytuację.
  • Poziom 10  
    Dzięki za tak szybki i liczny odzew. Już doprecyzowuję obecny włącznik obsługuje dwie lampy - jedna kinkietowa druga wisząca.

Zdjęcie puszki włącznika z dostępnymi kablami poniżej. Chciałbym aby włącznik bezprzewodowy uruchamiał lampy z tego miejsca gdzie jest obecnie ta puszka.

Do tego modułu jest eleganckie pudełeczko także zwarcia nie powinno być :)

Poniżej link do aukcji z Aliexpress:

https://www.aliexpress.com/item/433Mhz-Wirele...860.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.36d24c4dJV9hOj
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Ja widzę dwie opcje: musisz znaleźć miejsce, gdzie można do modułu sterowania podłączyć zasilanie bateryjne 12V - choć pewnie często trzeba będzie wymieniać bateryjkę :)
    Druga opcja tak jak pisałem - doprowadzenie przewodu N, np. z pobliskiego gniazdka. Wtedy N do wejścia modułu, L z puszki do wejścia, z wyjścia wystarczy, że użyjesz L i podasz na wejście żarówki.
    Drugą żarówkę równolegle do pierwszej.
  • Poziom 21  
    peesek napisał:
    Druga opcja tak jak pisałem - doprowadzenie przewodu N, np. z pobliskiego gniazdka.

Zabronione jest mieszanie przewodów z dwóch odrębnych obwodów oraz obwodów gniazdowych i oświetleniowych.