Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router w hermetycznej obudowie na zewnątrz - dobry pomysł?

ddokupil 26 Wrz 2018 12:41 180 9
  • #1 26 Wrz 2018 12:41
    ddokupil
    Poziom 15  

Teoretycznie wiem jakie są zagrożenia ale w sumie spytam:
    Czy standardowy router w hermetycznej obudowie na kominie / maszcie to dobry pomysł? Ktoś to z powodzeniem stosował?

Obudowę znalazłem taką: https://allegro.pl/uniwersalna-puszka-hermetyczna-dla-access-pointow-i4952699100.html

Myślałem żeby użyć ogniwa peltiera do utrzymywania temperatury wewnątrz - w zimie router sam się porządnie grzeje a przy dużych mrozach można dogrzać ogniwem, w lecie już samo chłodzenie ogniwem - pytanie jak dużym.

Po co? Chciałbym wycisnąć max z B715 który podobno ma mimo 4x4 ale tylko na wewnętrznych antenach i potrafi agregować 3 pasma ale anteny na 800, 1800 i 2600 to ciężki temat. No i liczę na ciekawą wymianę zdań.

0 9
  • #2 26 Wrz 2018 13:16
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Sprawdzałeś czy działa to MIMO4x4 na BTS-ie Biełówko. Tego screena z SERVICE MODE na telefonie pokaz na https://www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?f=24&t=91310 , oni tam maja to już rozpracowane. Routerowi szkodzi głównie wilgoć, puszka hermetyczna więc OK. Zimą sobie sam poradzi, gorzej latem ale sam mam jeden router na strychu gdzie bez izolacji bywa dużo cieplej niż na zewnątrz i daje radę. Rozwiązanie stosowane przez wielu, póki co brak jakiś sygnałów o uszkodzeniu sprzętu.

0
  • #3 26 Wrz 2018 13:36
    ddokupil
    Poziom 15  

Raczej nie działa 4x4, jeśli dobrze interpretuję Service Mode na Note8 wyciągnąłem 2x2, nadal pozostaje kwestia anteny na 3 pasma.

0
  • #4 26 Wrz 2018 13:48
    Broki
    Poziom 12  

Witam

Stosowałem swego czasu podobne puszki na zewnątrz w małej lokalnej sieci.

Nie powinny być one całkowicie szczelne aby ewentualnie skondensowana para wodna nie zbierała się na dnie, tylko miała ujście na zewnątrz. W moim przypadku puszka miała u dołu otworek lub luz w dolnym dławiku. Sprzęty działały normalnie. Pytanie tylko jak chcesz zasilić router w tej puszcze, ja stosowałem POE.

Pozdrawiam

0
  • #5 26 Wrz 2018 13:52
    ddokupil
    Poziom 15  

Broki napisał:

Stosowałem swego czasu podobne puszki na zewnątrz w małej lokalnej sieci.

Jak je chłodziłeś w lecie?

0
  • #6 27 Wrz 2018 08:40
    Broki
    Poziom 12  

Nie chłodziłem ich latem, ani nie ogrzewałem w zimie. Puszki były odpowiednio większe aby router miał "trochę powietrza".

0
  • #7 27 Wrz 2018 12:09
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

ddokupil napisał:
    Teoretycznie wiem jakie są zagrożenia ale w sumie spytam:
    Czy standardowy router w hermetycznej obudowie na kominie / maszcie to dobry pomysł? Ktoś to z powodzeniem stosował?

Obudowę znalazłem taką: https://allegro.pl/uniwersalna-puszka-hermetyczna-dla-access-pointow-i4952699100.html

Myślałem żeby użyć ogniwa peltiera do utrzymywania temperatury wewnątrz - w zimie router sam się porządnie grzeje a przy dużych mrozach można dogrzać ogniwem, w lecie już samo chłodzenie ogniwem - pytanie jak dużym.

Po co? Chciałbym wycisnąć max z B715 który podobno ma mimo 4x4 ale tylko na wewnętrznych antenach i potrafi agregować 3 pasma ale anteny na 800, 1800 i 2600 to ciężki temat. No i liczę na ciekawą wymianę zdań.

Od 3 lat mam mikrotika z modeme LTE na maszcie w puszko-antenie. Nigdy nie narzekał. Obudowa hermetyczna. Nawet w upały temperatury miał znośne, zimą powyżej 0 raportował. Ja to zrobiłem głównie po to żeby kabli antenowych nie targać bo to tylko strata.

Ja bym ten standardowy router wyjął z jego obudowy.

0
  • #8 27 Wrz 2018 12:50
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Dwa lata temu zamontowałem na wysokim kominie w puszce hermetycznej B315 i mediakonwerter światłowodowy. Puszka nieco większa (nie pamiętam dokładnych wymiarów, ale pi razy drzwi okolice pudła od butów. Puszka jest zamontowana na północnej stronie, więc chłodzenia nie stosowałem. Do ogrzewania zimą zamontowałem dwie grzałki (z tego co pamiętam 10W każda) z termostatem - takie jakie są stosowane w obudowach od kamer CCTV. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, czy mają dostateczną wydajność i jak bardzo zmieniają temperaturę podczas mrozów. Sam router również emituje trochę ciepła (wnioskując po poborze prądu drugie tyle, co te grzałki). Po dwóch latach router nadal działa. Nie zauważyłem problemów ze stabilnością czy wieszaniem się sprzętu.

0
  • #9 27 Wrz 2018 14:24
    ddokupil
    Poziom 15  

m.jastrzebski napisał:

Ja bym ten standardowy router wyjął z jego obudowy.

Myslałem o tym ale gwarancji szkoda.

Chyba wsadzę go w pudełko, wrzucę tam ds18b20 i będę monitorował. Lato się skończyło to go nie ma co usmarzyć. Ustawię alarmy powiedzmy na temp <5°C i > 35°C Jak będzie źle to pomyślę co z tym zrobić.

Do zasilania to dwie opcje albo pociągnę tam 230V - mniej fajna opcja bo napięcie spore i grzejacy się zasilacz albo pociągnę te 2-3m 12V ze strychu jakimś grubym kablem. Nie chce mi sie walczyć z PoE.

0
  • #10 27 Wrz 2018 14:34
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

ddokupil napisał:

Do zasilania to dwie opcje albo pociągnę tam 230V
    życie Ci niemiłe?

ddokupil napisał:

albo pociągnę te 2-3m 12V ze strychu jakimś grubym kablem. Nie chce mi sie walczyć z PoE.
    A POE to działa na jakimś grubym kablu?
    Po co chcesz walczyć? PIerwszy z gugla. Tylko poszukaj takiego który będzie miał dobre wtyczki DC o odpowiedniej średnicy

https://botland.com.pl/moduly-sieciowe-ethern...lan-rj45-na-zlacze-dc-2szt-5901436744825.html

0
  Szukaj w 5mln produktów