Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra DMP-201 Contessa - Cichy dźwięk, trzeszczenie

tramwar 26 Sep 2018 16:52 1257 4
 • #1
  tramwar
  Level 2  
  Cześć!

  Mam ostatnio spory problem ze swoim radioodbiornikiem unitry. Jak wszystkie radia w tamtych czasach, posiada on funkcję wzmacniania dźwięku, używaną przeze mnie dawno temu do gramofonu, a teraz chciałem także użyć jej do dźwięku z komputera. Niby wszystko pięknie, mam piękną przejściówkę z jacka na din, ale problemem jest to że dźwięk nie dość że jest bardzo cichy, to przy przekręceniu potencjometru na pełną głośność, odbiornik okropnie buczy. Podobnie jest przy odbiorze z długich fal radiowych (krótkich nie ma, bo nie przestrajałem). Macie jakiś pomysł co może być przyczyną?
 • Helpful post
  #2
  aksakal
  Tube devices specialist
  Przede wszystkim wymierzyj napięcie zasilania 15.5V i popatrz jak to napięcie zmienia się przy zwiększeniu głośności. Wymierzyj napięcie na elektrodach tranzystora i nóżkach ukladu UL1402 i porównaj do wskazanych na schemacie. W niebieskich kręgach kondensatory, strata pojemności których może być przyczyną problemu.Sprawdź również na które kontakty gniazda DIN postępuje sygnał z JASKA.Unitra DMP-201 Contessa - Cichy dźwięk, trzeszczenie
 • Helpful post
  #3
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Może być, że sygnał audio wprowadzasz na wejście/wyjście DIN545 na pin 1/4 a pin2 (masa), zamiast pin 3/5 a pin2 (masa).

  Trzeba sprawdzić omomierzem
 • #4
  tramwar
  Level 2  
  Dzięki panowie, w najbliższych dniach sprawdzę i dam znać.
 • #5
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  tramwar wrote:
  Mam ostatnio spory problem ze swoim radioodbiornikiem unitry. Jak wszystkie radia w tamtych czasach, posiada on funkcję wzmacniania dźwięku, używaną przeze mnie dawno temu do gramofonu

  Jak dawno temu? Sprawdzałeś jak gra z tym samym gramofonem obecnie? Może powodem przyźwięku jest rozformowany główny kondensator filtrujący zasilacza (4700µF 25V)?
  Przy okazji dodam że na płytce odbiornika Contessa (pochodzącej od radia Pionier Stereo) jest miejsce na dobudowę drugiego kanału (z układem z serii UL1402L, UL1403L lub UL1405L, identycznym jaki wmontowano już fabrycznie), co pozwoliłoby odtwarzać pełnowartościowy dźwięk stereo z gramofonu lub sprzętu cyfrowego, oczywiście przez dołączone z zewnątrz kolumny. Wydajność prądowa zasilacza na to pozwoli, zwłaszcza po zastąpieniu diod germanowych DZG2 diodami krzemowymi w rodzaju 1N4007 lub w zgodzie z oryginalnym Pionierem Stereo - BYP660. Stereodekoder do odbioru na przestrojonym UKF należałoby dołożyć na osobnej płytce, jak to było i w Pionierze. W razie braku pasującego potencjometru podwójnego do regulacji głośności w obu kanałach można zaangażować do niezależnej regulacji głośności w dołożonym kanale istniejący potencjometr regulacji barwy, mało użytecznej bo nadzwyczaj prymitywnej.