Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Valiant ecoTEC plus VC PL 186/3-5 skorodowany podgląd płomienia

26 Wrz 2018 20:15 534 5
 • Poziom 6  
  Witam. Od kilku miesięcy jest problem z ubywającym ciśnieniem. Raz w tygodniu trzeba było dolewać wody, aby wyrównać ciśnienie powyżej 0,8 bara, aby piec dalej pracował. Serwisantów 3 różnych i nic nie wykryli. Teraz dowiedziałem się, że trzeba wody dolewać codziennie. Żadnych wycieków w instalacji nie zaobserwowałem. Pod pokrywą pieca zauważyłem okienko podglądu płomienia i jest ono skorodowane, a do około biały osad. Rezerwuar szary na powietrze po prawej ze zdjęcia miał 0 bar, uzupełniłem do 0,7 bar.
  Valiant ecoTEC plus VC PL 186/3-5 skorodowany podgląd płomieniaValiant ecoTEC plus VC PL 186/3-5 skorodowany podgląd płomienia
 • Poziom 33  
  Prawdopodobnie masz dziurę w głównym wymienniku ciepła. Woda z centralnego przedostaje się do komory spalania i razem ze skroplinami odpływa do kanalizacji.
  Niestety ten wymiennik nie jest naprawialny, chociaż ktoś gdzieś słyszał że ktoś spawał, ale raczej trudno to zrobić ze względu na bardzo cienki materiał.
  Generalnie dziurka w wymienniku nie powstaje od tak sobie sama z siebie. Najczęściej powstaje w wyniku nieczyszczenia komory spalania. Tworzą się zgorzeliny i miejsca mocno przegrzane i dochodzi do szoku termicznego i rozszczelnienia. U ciebie widoczny nalot wokół okienka rewizyjnego świadczy też o tym że zbierała się tam woda lub kondensat i przesiąkało na zewnątrz. TAK NIGDY NIE POWINNO BYĆ I NIE POWINNO DO TEGO SIĘ DOPUŚCIĆ!
  Czy ktoś serwisował ten kocioł w dosłownym tego słowa znaczeniu, a nie tylko pędzelkiem omiatał obudowę?
  Cena nowego wymiennika to 1.705,15 zł netto, ale się pewnie okaże, że jeszcze dojdzie do tego kilka innych części
 • Poziom 6  
  Dziękuję za pomoc, przepraszam za opieszałość z odpowiedzią. Z tego co udało mi się ustalić piec serwisowany podobno 5 razy, w tym 3 razy (ostatni raz w okresie jesiennym w zeszłym roku) przez firmę, która piec zamontowała 9 lat temu. Drugi serwisant wezwany w grudniu z powodu ubywającej wody (ciągle trzeba było dolewać, żadnych wycieków w domu nie ustaliłem). Jestem przekonany, że po za wyrównaniem ciśnień i grzebaniem w sterowniku pędzelkiem omiatali obudowę. Oczywiście są na liście serwisantów oficjalnie wspieranych przez Valiant, gdzie ich znalazłem i spodziewałem się fachowej pomocy. Od czego zacząć ocenę stanu sprawności pieca ?

  Czy piec w tym stanie może pracować, czy jest to niebezpieczne ?

  PS. Wyposażyłem siew instrukcję i staram się ją przestudiować jak najszybciej. Dostępna pod linkiem

  http://insbud-mikula.pl/pliki/produkt/255/ii_ecotec_plus_pro.pdf

  --------------------------------
  Czuję się na siłach wykonać kroki zawarte w instrukcji dział 8 strony 29-34. Dział 9 strony 35-40 wszystko poza drugim menu diagnozowym, gdyż nie znam hasła.

  Czytając natknąłem się na stronie 37 na "d.47
  temperatura zewnętrzna
  (z regulatorem pogodowym Vaillant)
  wartość rzeczywista w °C"
  idąc tym tropem wyszukałem czujnik na zewnątrz. Wewnątrz bateria cr2032 3V po pomiarze miernikiem wykazuje wartość 0,34V (dziś zostanie wymieniona). Dodatkowo jest jeszcze sterownik colorMatic 430f zamontowany w głównym centralnym pomieszczeniu w budynku (salon).

  9.1.4 10 ostatnich błędów w pamięci.
  f.75
  f.22
  f.22
  f.75
  f.75
  f.75
  f.75
  f.75
  f.75
  f.75
 • Poziom 33  
  Napisz skąd jesteś.

  Moim zdaniem bezwzględnie i to jak najszybciej trzeba zajrzeć do komory spalania, czyli według instrukcji rozdział 8.4. Konserwacja kompaktowego modułu termicznego.
  Tylko żeby to zrobić trzeba mieć: wiedzę, odpowiednie narzędzia i zestaw serwisowy części do wymiany. Samemu bym nie grzebał, bo można oczywiście rozłożyć wszystko ale już nie złożyć do kupy i żeby jeszcze działało.
  Niestety może się okazać że większość elementów w komorze spalania będzie do wymiany łącznie z nowym wymiennikiem ciepła.

  Na twoim miejscu znalazłbym najbliższy twojemu miejscu zamieszkania RKS, czyli Regionalny Koordynator Serwisu. Jest to najwyższa rangą "instytucja" serwisowa w okolicy. Zadzwonić do nich i poprosić o wizytę najbardziej kompetentnego serwisanta znanego im w twojej okolicy.
  Niestety bywa czasem tak, że "serwisem" pogwarancyjnym może się zająć każdy, kto ma autoryzację na montaże i uczyć się na swoich błędach i klientach. Co innego serwis, który ma autoryzację na naprawy gwarancyjne i w swojej autoryzacji ma "serwis autoryzowany".
 • Poziom 10  
  Zanim zaczniesz panikować, że wymiennik jest dziurawy- sprawdź to organoleptycznie. Wyłącz kocioł, wyjmij odpływ kondensatu z rury kanalizacyjnej, napełnij instalacje wodą do ciśnienia roboczego, zakręć zawory od zasilania i powrotu a wyjętą rurkę wsadź w słoik i zobacz czy przy jednoczesnym ubytku ciśnienia na manometrze, woda odpływa do słoika.

  Kolejna sprawa, która oczywiście ma związek ze spadkiem ciśnienia (de fakto do pewnej granicy) to ubytek ciśnienia w naczyniu przeponowym, które napompowałeś do 0.7 bar ale pewnie gdy w instalacji znajdowała się woda.
 • Poziom 6  
  Rozkręciłem piec. Wymiennik był dziurawy. Dziękuję za pomoc.