Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DeLonghi Perfecta ESAM5500B - leje mało kawy, woda w podstawce

26 Wrz 2018 23:50 4302 43
  • Poziom 2  
    Witam, ostatnio wszedłem w posiadanie ekspresu do kawy DeLonghi Perfecta ESAM5500B. Ekspres ma przehulane ponad 28000 kaw i dostałem go w stanie uszkodzonym. Jako że taki ekspress dość sporo kosztuje postanowiłem go naprawić i poużywać bo fajnie taki bajer mieć w domu a lubię "grzebać" i sprawia mi to satysfakcję :).
    Choć z racji wykonywanego zawodu mam pojęcie o elektryce i elektronice nie potrafię sobie z tym urządzeniem poradzić. Za namową kolegi postanowiłem napisać ten post, być może ktoś już spotkał się z takim problemem lub znajdzie się ktoś kto zajmuje się serwisem ekspresów i byłby tak uprzejmy podzielić się swym doświadczeniem. Ale do brzegu.

Ekspres nalewa mało kawy. Przy wybraniu 2 największych kaw nalewa ok połowę kubka 250ml, gdy wybiorę pojedyncze espresso kawy jest mniej więcej na pół kieliszka. Pośrednie wartości są proporcjonalne. Poza tym leje się woda do podstawki. Na wyświetlaczu nie pokazuje się żadna usterka.

Po otwarciu ekspresu rzuciła się w oczy oczywista usterka a mianowicie grzałka przepływowa (ta z tłokiem) ciekła. Wymieniłem na nową. Teraz nie puszcza wody ani pary bokiem.

Jednak problem nie został rozwiązany.

Czynności które wykonałem:
    - Rozebrałem przepływomierz. Wygląda na sprawny, poza tym gdy wybiorę funkcję podawania gorącej wody nalewa odpowiednią ilość (ok 200ml)
    - Wyszukałem w internecie dokumentację serwisową dzięki którym udało się wejść w menu diagnostyczne. Można tam testować po kolei poszczególne elementy ekspresu. Wszystkie elementy wydają się sprawne. Grzałki grzeją elektrozawory "pykają" pompa i silnik sterujący zaparzaczem chodzi.
    - Ekspres bez obudowy i z zaślepionymi czujnikami otwarcia zaparzając kawę pobiera wodę, wtłacza do grzałki przepływowej, część wody przechodzi przez zaparzacz i trafia do kubka ale większość przepływa dalej i wężykiem "spustowym" trafia na tackę.
    - Zaparzacz wyciągnąłem i rozebrałem. Nie ma tam jakiejś mechaniki kwantowej. Sitko oczyściłem w granicach rozsądku ok 1/5 dziurek jest wciąż zapchanych ale wątpię aby to było przyczyną. Gumki uszczelniające cylinder nie są pierwszej świeżości jednak wyraźnie wystają poza obrys tłoka w zaparzaczu i chodzą z oporem (przesmarowałem je również smarem sylikonowym). Pod sitkiem znajduje się mały zaworek ze sprężynką pod spodem (z tego co widziałem nie da się go rozebrać) wylot tego kanału jest pomiędzy gumkami tłoka. Najpewniej tamtędy wylatuje kawa. Zaworek po wciśnięciu otwiera drogę sitko- dziura pomiędzy uszczelkami. Jest drożność po wciśnięciu tego elementu. Z jednostki zaparzającej nic nie cieknie podczas pracy.
    - Odkamieniłem ekspres wybierając odpowiedni program. Ponadto przygotowałem kilka kaw podając wodę z odkamieniaczem.
    - Próbowałem różne ustawienia młynka.

Kilka usterek które myślę że mogą być przyczyną:
    - zaparzacz uszkodzony (nie wiem na co zwrócić uwagę)
    - mechanizm poruszający zaparzaczem źle celuje pomiędzy gumki i blokuje częściowo przepływ kawy (pytanie wtedy jak to zweryfikować)
    - uszkodzona elektronika? - wydaje mi się to najmniej prawdopodobne grzałka ma według schematu zasilanie, czujnik temperatury i krańcówkę. Brak jakiegokolwiek zaworu przepuszczającego wodę dalej.

Załączam schematy urządzenia
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 12  
    Możesz dac zdjecie którym wezykiem woda spywa na dół ?
  • Poziom 33  
    Witam Wymien dwie uszczelki w zapazaczu

Dodano po 1 [minuty]:

Zarazem ustaw ilosc wody
  • Poziom 2  
    zdjęcie wężyka którym spływa woda

DeLonghi Perfecta ESAM5500B - leje mało kawy, woda w podstawce DeLonghi Perfecta ESAM5500B - leje mało kawy, woda w podstawce

Droga wody: pompa - grzałka - elektrozawór 91 - trójnik 101 - tacka

Gdy ścisnę ten wężyk podczas gdy woda wycieka przez niego buduje się ciśnienie.
    Elektrozawór 91 działa. Podczas nalewania gorącej wody przełącza się i przepuszcza wodę do drugiej grzałki.

Nie widzę nigdzie w menu opcji do stawienia ilości wody. Wielkości kawy wybieram pokrętłem. A poza tym jak pisałem ilość nalewanej gorącej wody jest prawidłowa.

Zaworek w zaparzaczu o którym pisałem udało się rozebrać i jak przewidywałem jest ok.

Spróbowałem podłożyć coś pod krańcówkę na grzałce aby mechanizm zatrzymywał się trochę wcześniej ale nic to nie dawało, a po dołożeniu ok 5mm na krańcówkę kawa przestała w ogóle lecieć więc albo nie jest to przyczyną albo powinienem coś podłożyć pod grzałkę aby mechanizm zatrzymywał się wyżej. Jednak gdy zaparzacz podchodzi do samej góry bez żadnych podkładek słychać że silnik dostaje obciążenie dobijając do krańcówki i z tego powodu nie chcę tego robić aby coś się nie uszkodziło.

Zamówię uszczelki i wymienię. Coś nie wydaje mi się aby to było przyczyną pewnie ciekło by coś z zaparzacza przy nieszczelności. Ale koszt nie jest duży więc może warto spróbować.
  • Poziom 12  
    Czyli będzie elektrozawor,napięcie dochodzi do niego?
  • Poziom 10  
    WITAM

Czy problem został rozwiązany?? Bo mam podobny i nie mogę sobie z nim poradzić. Ekspres De Longhi 3500S. Będę wdzięczny za wskazówkę
    Pozdrawiam
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 2  
    Dzięki za przypomnienie xD. Nic nie pomogło. Zawiozłem go dzisiaj do serwisu. Za ok 2 tygodnie powinien wrócić. Dam znać jak się skończyło.

Z tego co rozmawiałem z serwisantem może być winny elektrozawór. Działa ale przepuszcza pod większym ciśnieniem.
  • Poziom 5  
    I jak, wiadomo już co mu było, bo zdaje się że mam identyczny problem i sprawdziłem już wszystko poza elektrozaworem i płytą sterującą (ale na nią bym w ogóle nie stawiał).
  • Poziom 33  
    To ze napiecie dochodzi do elektrozaworu o niczym nie swiadczy.Trzeba sprawdzic czy przepuszcza
  • Poziom 5  
    A jeśli wiem ze przepuszcza mimo tego że jest napięcie? Tylko że dzieje się tak dopiero po zrobieniu 3-4 kaw. Czy może być tak że po zrobieniu kilku kaw wzrasta ciśnienie i zawór się nie zamyka? Albo sama cewka przestaje działać po kilku kawach?
  • Poziom 33  
    Zawor sie zacina mialem juz wiele razy
  • Poziom 5  
    To co zrobić z zaworem który się zacina? Możliwe że zacina się zawsze po tych kilku kawach? Co mogę z tym zrobić? Wymiana samego tłoka?
  • Poziom 33  
    Te zawory sie rozkreca mozna je wyczyscic bo w nich zbiera sie kamien.
  • Poziom 5  
    Zrobiłem to już i on jest czysty w środku, sprężyna, tłok i korpus tłoka.
  • Poziom 1  
    K_A_C_U jak Twój expres bo ja mam taki sam problem w ecam 23.450.
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 10  
    U mnie w esam 3500 jest tak samo. Czyli ustawie dużą kawę to może tylko setka wleci do filiżanki a reszta wody zlatuje na tackę. Brak możliwości regulacji napoju. Zauważyłem że z przepływomierza wody wylatuje kilka kropelek. Wymieniłem wszystkie uszczelniacze przesmarowalem i ciągle to samo . Proszę o pomoc co dalej robić?
  • Poziom 8  
    w pompie wody jest zawór zwrotny. On przepuszcza.
  • Poziom 10  
    Dziękuję kolego za zainteresowanie. Wymienię i dam znać co i jak. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Wymieniłem pompę wody i nie pomogło. Nadal jak wcisnę przycisk dużej kawy nalewana jest setka napoju i duża część wody wylatuje na podstawkę. Pełna kawę mogę uzyskać tylko podczas zmiany ilości kawy. Ekspres nie zapamiętuje tej ilosci.
  • Poziom 10  
    Czy ktoś może udzielić odpowiedzi jak to jest w esam 3500 s jak robię dużą kawę to tyle samo wody wylatuje do podstawki. Czy tak ma być?. Z termobloku tam gdzie jest taki żółty plastik od góry przelewa się wodą czy to jest prawidłowo ?. Proszę o pomoc .
  • Poziom 25  
    To nie jest prawidłowe. Nic tam nie może się przelewać.
  • Poziom 10  
    No właśnie oringi te duże wymieniłem w termobloku więc powinno być ok. Dlaczego woda wydostaje się z tego żółtego pojemniczka górą?

Dodano po 14 [minuty]:

Chodzi dokładnie mi o infuzor.

Dodano po 21 [minuty]:

Infuzor jest pełen wody podczas parzenia kawy i po trochu z niego się wydostaje.
  • Poziom 25  
    Wewnątrz tego "infuzora" jest kilka oringów które mogły się uszkodzić. Wymontuj to i rozbierz.
  • Poziom 10  
    Ok dzięki za odpowiedź . Postaram się zdemontować i obejrzeć dokładniej.
  • Poziom 10  
    Czy elektrozawór z trzema wyjściami znajdujący się nad grzałką przepływową podczas zaparzania kawy zawsze wypuszcza tak dużo wody do tacki?
  • Poziom 25  
    W czasie parzenia kawy nie może przepuszczać wody.
  • Poziom 10  
    Zmienię na nowy mam nadzieję że pomoże. Dziękuję kolego za odpowiedź.
  • Poziom 33  
    Definitywnie do wymiany Zawor cisnieniowy na pompie wody!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Poziom 10  
    Kolego dzięki za zainteresowanie rozbieralem cały ten zawór i oczyściłem go w środku z resztek kamienia i jest drożny.