Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DeLonghi Perfecta ESAM5500B - leje ma這 kawy, woda w podstawce

K_A_C_U 26 Sep 2018 23:50 11118 46
IGE-XAO
    K_A_C_U
    Level 2  
    Witam, ostatnio wszed貫m w posiadanie ekspresu do kawy DeLonghi Perfecta ESAM5500B. Ekspres ma przehulane ponad 28000 kaw i dosta貫m go w stanie uszkodzonym. Jako 瞠 taki ekspress do嗆 sporo kosztuje postanowi貫m go naprawi i pou篡wa bo fajnie taki bajer mie w domu a lubi "grzeba" i sprawia mi to satysfakcj :).
    Cho z racji wykonywanego zawodu mam poj璚ie o elektryce i elektronice nie potrafi sobie z tym urz康zeniem poradzi. Za namow kolegi postanowi貫m napisa ten post, by mo瞠 kto ju spotka si z takim problemem lub znajdzie si kto kto zajmuje si serwisem ekspres闚 i by豚y tak uprzejmy podzieli si swym do鈍iadczeniem. Ale do brzegu.

Ekspres nalewa ma這 kawy. Przy wybraniu 2 najwi瘯szych kaw nalewa ok po這w kubka 250ml, gdy wybior pojedyncze espresso kawy jest mniej wi璚ej na p馧 kieliszka. Po鈔ednie warto軼i s proporcjonalne. Poza tym leje si woda do podstawki. Na wy鈍ietlaczu nie pokazuje si 瘸dna usterka.

Po otwarciu ekspresu rzuci豉 si w oczy oczywista usterka a mianowicie grza趾a przep造wowa (ta z t這kiem) ciek豉. Wymieni貫m na now. Teraz nie puszcza wody ani pary bokiem.

Jednak problem nie zosta rozwi您any.

Czynno軼i kt鏎e wykona貫m:
    - Rozebra貫m przep造womierz. Wygl康a na sprawny, poza tym gdy wybior funkcj podawania gor帷ej wody nalewa odpowiedni ilo嗆 (ok 200ml)
    - Wyszuka貫m w internecie dokumentacj serwisow dzi瘯i kt鏎ym uda這 si wej嗆 w menu diagnostyczne. Mo積a tam testowa po kolei poszczeg鏊ne elementy ekspresu. Wszystkie elementy wydaj si sprawne. Grza趾i grzej elektrozawory "pykaj" pompa i silnik steruj帷y zaparzaczem chodzi.
    - Ekspres bez obudowy i z za郵epionymi czujnikami otwarcia zaparzaj帷 kaw pobiera wod, wt豉cza do grza趾i przep造wowej, cz窷 wody przechodzi przez zaparzacz i trafia do kubka ale wi瘯szo嗆 przep造wa dalej i w篹ykiem "spustowym" trafia na tack.
    - Zaparzacz wyci庵n掖em i rozebra貫m. Nie ma tam jakiej mechaniki kwantowej. Sitko oczy軼i貫m w granicach rozs康ku ok 1/5 dziurek jest wci捫 zapchanych ale w徠pi aby to by這 przyczyn. Gumki uszczelniaj帷e cylinder nie s pierwszej 鈍ie穎軼i jednak wyra幡ie wystaj poza obrys t這ka w zaparzaczu i chodz z oporem (przesmarowa貫m je r闚nie smarem sylikonowym). Pod sitkiem znajduje si ma造 zaworek ze spr篹ynk pod spodem (z tego co widzia貫m nie da si go rozebra) wylot tego kana逝 jest pomi璠zy gumkami t這ka. Najpewniej tamt璠y wylatuje kawa. Zaworek po wci郾i璚iu otwiera drog sitko- dziura pomi璠zy uszczelkami. Jest dro積o嗆 po wci郾i璚iu tego elementu. Z jednostki zaparzaj帷ej nic nie cieknie podczas pracy.
    - Odkamieni貫m ekspres wybieraj帷 odpowiedni program. Ponadto przygotowa貫m kilka kaw podaj帷 wod z odkamieniaczem.
    - Pr鏏owa貫m r騜ne ustawienia m造nka.

Kilka usterek kt鏎e my郵 瞠 mog by przyczyn:
    - zaparzacz uszkodzony (nie wiem na co zwr鏂i uwag)
    - mechanizm poruszaj帷y zaparzaczem 幢e celuje pomi璠zy gumki i blokuje cz窷ciowo przep造w kawy (pytanie wtedy jak to zweryfikowa)
    - uszkodzona elektronika? - wydaje mi si to najmniej prawdopodobne grza趾a ma wed逝g schematu zasilanie, czujnik temperatury i kra鎍闚k. Brak jakiegokolwiek zaworu przepuszczaj帷ego wod dalej.

Za陰czam schematy urz康zenia
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj siza darmo
  • IGE-XAO
    pawlok7797
    Level 12  
    Mo瞠sz dac zdjecie kt鏎ym wezykiem woda spywa na d馧 ?
  • IGE-XAO
    ssss
    Level 36  
    Witam Wymien dwie uszczelki w zapazaczu

Dodano po 1 [minuty]:

Zarazem ustaw ilosc wody
    K_A_C_U
    Level 2  
    zdj璚ie w篹yka kt鏎ym sp造wa woda

DeLonghi Perfecta ESAM5500B - leje ma這 kawy, woda w podstawce DeLonghi Perfecta ESAM5500B - leje ma這 kawy, woda w podstawce

Droga wody: pompa - grza趾a - elektrozaw鏎 91 - tr鎩nik 101 - tacka

Gdy 軼isn ten w篹yk podczas gdy woda wycieka przez niego buduje si ci郾ienie.
    Elektrozaw鏎 91 dzia豉. Podczas nalewania gor帷ej wody prze陰cza si i przepuszcza wod do drugiej grza趾i.

Nie widz nigdzie w menu opcji do stawienia ilo軼i wody. Wielko軼i kawy wybieram pokr皻貫m. A poza tym jak pisa貫m ilo嗆 nalewanej gor帷ej wody jest prawid這wa.

Zaworek w zaparzaczu o kt鏎ym pisa貫m uda這 si rozebra i jak przewidywa貫m jest ok.

Spr鏏owa貫m pod這篡 co pod kra鎍闚k na grza販e aby mechanizm zatrzymywa si troch wcze郾iej ale nic to nie dawa這, a po do這瞠niu ok 5mm na kra鎍闚k kawa przesta豉 w og鏊e lecie wi璚 albo nie jest to przyczyn albo powinienem co pod這篡 pod grza趾 aby mechanizm zatrzymywa si wy瞠j. Jednak gdy zaparzacz podchodzi do samej g鏎y bez 瘸dnych podk豉dek s造cha 瞠 silnik dostaje obci捫enie dobijaj帷 do kra鎍闚ki i z tego powodu nie chc tego robi aby co si nie uszkodzi這.

Zam闚i uszczelki i wymieni. Co nie wydaje mi si aby to by這 przyczyn pewnie ciek這 by co z zaparzacza przy nieszczelno軼i. Ale koszt nie jest du篡 wi璚 mo瞠 warto spr鏏owa.
    pawlok7797
    Level 12  
    Czyli b璠zie elektrozawor,napi璚ie dochodzi do niego?
    tokomipec
    Level 10  
    WITAM

Czy problem zosta rozwi您any?? Bo mam podobny i nie mog sobie z nim poradzi. Ekspres De Longhi 3500S. B璠 wdzi璚zny za wskaz闚k
    Pozdrawiam
    K_A_C_U
    Level 2  
    Dzi瘯i za przypomnienie xD. Nic nie pomog這. Zawioz貫m go dzisiaj do serwisu. Za ok 2 tygodnie powinien wr鏂i. Dam zna jak si sko鎍zy這.

Z tego co rozmawia貫m z serwisantem mo瞠 by winny elektrozaw鏎. Dzia豉 ale przepuszcza pod wi瘯szym ci郾ieniem.
    airis200
    Level 6  
    I jak, wiadomo ju co mu by這, bo zdaje si 瞠 mam identyczny problem i sprawdzi貫m ju wszystko poza elektrozaworem i p造t steruj帷 (ale na ni bym w og鏊e nie stawia).
    ssss
    Level 36  
    To ze napiecie dochodzi do elektrozaworu o niczym nie swiadczy.Trzeba sprawdzic czy przepuszcza
    airis200
    Level 6  
    A je郵i wiem ze przepuszcza mimo tego 瞠 jest napi璚ie? Tylko 瞠 dzieje si tak dopiero po zrobieniu 3-4 kaw. Czy mo瞠 by tak 瞠 po zrobieniu kilku kaw wzrasta ci郾ienie i zaw鏎 si nie zamyka? Albo sama cewka przestaje dzia豉 po kilku kawach?
    ssss
    Level 36  
    Zawor sie zacina mialem juz wiele razy
    airis200
    Level 6  
    To co zrobi z zaworem kt鏎y si zacina? Mo磧iwe 瞠 zacina si zawsze po tych kilku kawach? Co mog z tym zrobi? Wymiana samego t這ka?
    ssss
    Level 36  
    Te zawory sie rozkreca mozna je wyczyscic bo w nich zbiera sie kamien.
    airis200
    Level 6  
    Zrobi貫m to ju i on jest czysty w 鈔odku, spr篹yna, t這k i korpus t這ka.
    Famulok
    Level 1  
    K_A_C_U jak Tw鎩 expres bo ja mam taki sam problem w ecam 23.450.
    Prosz o pomoc.
    ferbi027
    Level 11  
    U mnie w esam 3500 jest tak samo. Czyli ustawie du膨 kaw to mo瞠 tylko setka wleci do fili瘸nki a reszta wody zlatuje na tack. Brak mo磧iwo軼i regulacji napoju. Zauwa篡貫m 瞠 z przep造womierza wody wylatuje kilka kropelek. Wymieni貫m wszystkie uszczelniacze przesmarowalem i ci庵le to samo . Prosz o pomoc co dalej robi?
    Laurus_ss
    Level 9  
    w pompie wody jest zaw鏎 zwrotny. On przepuszcza.
    ferbi027
    Level 11  
    Dzi瘯uj kolego za zainteresowanie. Wymieni i dam zna co i jak. Pozdrawiam
    ferbi027
    Level 11  
    Wymieni貫m pomp wody i nie pomog這. Nadal jak wcisn przycisk du瞠j kawy nalewana jest setka napoju i du瘸 cz窷 wody wylatuje na podstawk. Pe軟a kaw mog uzyska tylko podczas zmiany ilo軼i kawy. Ekspres nie zapami皻uje tej ilosci.
    ferbi027
    Level 11  
    Czy kto mo瞠 udzieli odpowiedzi jak to jest w esam 3500 s jak robi du膨 kaw to tyle samo wody wylatuje do podstawki. Czy tak ma by?. Z termobloku tam gdzie jest taki 鄴速y plastik od g鏎y przelewa si wod czy to jest prawid這wo ?. Prosz o pomoc .
    sorier
    Level 27  
    To nie jest prawid這we. Nic tam nie mo瞠 si przelewa.
    ferbi027
    Level 11  
    No w豉郾ie oringi te du瞠 wymieni貫m w termobloku wi璚 powinno by ok. Dlaczego woda wydostaje si z tego 鄴速ego pojemniczka g鏎?

Dodano po 14 [minuty]:

Chodzi dok豉dnie mi o infuzor.

Dodano po 21 [minuty]:

Infuzor jest pe貫n wody podczas parzenia kawy i po trochu z niego si wydostaje.
    sorier
    Level 27  
    Wewn徠rz tego "infuzora" jest kilka oring闚 kt鏎e mog造 si uszkodzi. Wymontuj to i rozbierz.
    ferbi027
    Level 11  
    Ok dzi瘯i za odpowied . Postaram si zdemontowa i obejrze dok豉dniej.
    ferbi027
    Level 11  
    Czy elektrozaw鏎 z trzema wyj軼iami znajduj帷y si nad grza趾 przep造wow podczas zaparzania kawy zawsze wypuszcza tak du穎 wody do tacki?
    sorier
    Level 27  
    W czasie parzenia kawy nie mo瞠 przepuszcza wody.
    ferbi027
    Level 11  
    Zmieni na nowy mam nadziej 瞠 pomo瞠. Dzi瘯uj kolego za odpowied.
    ssss
    Level 36  
    Definitywnie do wymiany Zawor cisnieniowy na pompie wody!!!!!!!!!!!!!!!!
    ferbi027
    Level 11  
    Kolego dzi瘯i za zainteresowanie rozbieralem ca造 ten zaw鏎 i oczy軼i貫m go w 鈔odku z resztek kamienia i jest dro積y.