Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KOCIOŁ DWUFUNKCYJNY I CIEKNĄCA WODA

Ganimedes66 27 Sep 2018 07:50 2115 8
 • #1
  Ganimedes66
  Level 2  
  Witam.
  Jestem laikiem w tym temacie więc postanowiłem zasięgnąć jakichś informacji tutaj. Mam problem z kotłem dwufunkcyjnym a konkretnie z z wodą która mi nieco zalewa ścianę podczas pracy kotła. Wycieka ona zewnętrzną rurą odpowietrzną i widać ją także na górze kotła. Kolega powiedział mi że jest to skroplony kondensat i odpowiedzialna za to jest nieszczelna rura wewnętrzna czyli ta od odprowadzania mokrych spalin. Kocił jest prawie nowy. Czy rzeczywiście jest to nieszczelność rury odprowadzającej spaliny?? Z góry dziękuję za jakieś informacje. Przyznam że jest to bardzo denerwujące to chyba oczywiste.
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Jaki to kocioł, model, typ?
  Zrób zdjęcie gdzie cieknie.
 • #3
  Ganimedes66
  Level 2  
  Kurcze nie mam przy sobie książeczki ale o ile pamiętam to Viessmann Vitodens 050. Montował go i podłączał do komina autoryzowany serwisant Viessmann. Nadmienię że komin był po innym kotle ale nie maił zastrzeżeń (może chciał szybko zrobić robotę). Rura odpowietrzna w ścianie jest szersza niż 12,5cm i nie wiem ile ona ma dokładnie. Jej część pozioma w ścianie nie łączy się z kolankiem wychodzącym z góry kotła mówiąc inaczej nie jest ona ciągła . Jest po prostu mała przerwa (szczelina). Woda wycieka z części poziomej rury odpowietrznej kropla po kropli ( jest to zauważalne przez tą szczelinę) przy pracującym kotle i początkowo wsiąkała w ścianę. Żeby uniknąć nadmiernego zawilgocenia swoim domowym sposobem odprowadziłem ją do rurki odprowadzającej kondensat ale wiem że nie jest to żadne rozwiązanie . Teraz zauważyłem też wodę na górze kotła tam gdzie wchodzi do niego kolanko rury odpowietrznej o średnicy 12.5cm. Przy pracującym kotle powoli się sączy i rozlewa na nim coraz bardziej im kocioł dłużej pracuje. Postaram się zrobić zdjęcie awarii na kotle a teraz dołączam komin na dachu ale tutaj poza brakiem przykrycia rury odprowadzającej spaliny chyba wszystko jest ok. No i mam problem przed zimąKOCIOŁ DWUFUNKCYJNY I CIEKNĄCA WODA : ( https://obrazki.elektroda.pl/9440985400_1538029558.jpg
 • #4
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Cały komin jest podwójny tzn. rura w rurze, czy też wsadzona jest rura spalinowa fi 80mm w szacht?

  Czy komin ma na dole odprowadzenie skroplin? Taka rurka wystająca ze ściany.
  Czy poprzednio był zamontowany kocioł z zamkniętą komorą, ale niekondensacyjny?

  Daj zdjęcia z kotłowni, tam gdzie cieknie.
  Sprawdź czy ta pozioma rura od komina do kotła jest pochylona i w którą stronę.
 • #5
  Ganimedes66
  Level 2  
  Jeszcze odręczny schemat odręczny i zastanawiam się jak woda z szerszej rury może wpadać do tej z kolankiem nad kotłem pomimo tego że między nimi jest szczelina może z 1cm.KOCIOŁ DWUFUNKCYJNY I CIEKNĄCA WODA

  Dodano po 7 [minuty]:

  Nie ma odprowadzenia skroplin. Poprzednio był komin kondensacyjny. Z wodą kapiącą z tej rury odpowietrznej w ścianie to bym sobie poradził bo jak pisałem wcześniej odprowadziłem ją do rurki z kondensatem. Ale skąd woda na górze pomimo nieciągłości rury odpowietrznej????? Z tym już nie mogę sobie poradzić :(

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jest rura w rurze tylko odpowietrzna ma srednicę większą niz 125 cm

  Dodano po 3 [minuty]:

  Nie sprawdzałem pochylenia tej rury w ścianie. W ścianie jej pozioma długość to może 20cm.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Coś może być z tymi skroplinami bo jest więcej wody gdy na dworze jest zimniej. Ale Twoim zdaniem jako człowieka obeznanego w tym temacie to jak dużo może być wody z ewentualnych skroplin????? Załóżmy że kocioł pracuje 24 na dobę (chociaż nigdy tak nie ma) no to ile??? 1litr??? więcej??? mniej??????
 • #6
  Plumpi
  Heating systems specialist
  To, że rura powietrzna nie ma ciągłości nie ma większego znaczenia. Ważne, żeby rura spalinowa miała ciągłość i była szczelna na połączeniach.

  Przyczyn obecnej sytuacji może być kilka:
  1. Nieszczelność na dachu i deszcz dostaje się do rury powietrznej. Raczej mało prawdopodobne patrząc na zdjęcie.
  2. Skropliny wydostają się z rury spalinowej i przedostają się do rury powietrznej.
  a) rura spalinowa uległa korozji i skropliny wydostają się dziurą do rury powietrznej
  b) rura spalinowa się rozpięła, ale w tym przypadku kocioł zaciągałby spaliny i się wyłączał
  c) podczas montażu nowego kotła podwinęła się uszczelka
  d) poziomy odcinek rury spalinowej ma spad w kierunku komina, zamiast w kierunku kotła, a uszczelki są nieodpowiednie lub podwinięte

  Tak czy owak zacząłbym od rozłączenia poziomego odcinka aby sprawdzić czy czasami nie masz gdzieś podwiniętej uszczelki lub zamówić inspekcję przy użyciu kamery inspekcyjnej i sprawdzić całą rurę spalinową czy czasami podczas składania nie podwinęły się uszczelki lub tez nie porobiły się dziury od korozji.

  Niestety niektóre polskie firmy nie potrafią spawać stali kwasoodpornej i po kilku latach produkowane przez nich systemy kominowe robią się dziurawe na spawach. Dotyczy to głównie spawów kolan.
 • #7
  ls_77
  Level 35  
  Widzę że to "Ptasie osiedle" w Piasecznie -Albatrosów?
  Tam od początku były montowane kotły z otwartą komorą spalania. Jeśli tam był kocioł kondensat, to pewnie ktoś komin przerabiał wkładając rurę spalinową (~80mm) w istniejący szacht kominowy z kwasówki ~130mm lub ~125mm.

  Prawdopodobieństwo przecieków to tak jak kolega Plumpi wyżej podawał.
 • #8
  Ganimedes66
  Level 2  
  Tak jest "osiedle Ptasie" . Woda deszczowa odpada bo przy ulewach latem i teraz kiedy kocioł nie pracuje jest sucho. Wydaje mi się że woda przy pracującym kotle tym bardziej cieknie im zimniej jest na dworze. Ze 3 dni temu temperatura spadła prawie do zero i że tak powiem ten wydatek wydawał mi się większy. Chyba kolega ma rację z uszczelkami bądź rzeczywiście przy kwaśnym kondensacie rurę od spalin dopadła korozja. Tak czy inaczej dziękuję za rozjaśnienie mi nieco sprawy. Są specjalne kamerki żeby zapuścić je z dachu do rury spali przed demontażem??????????
  Pozdrawiam
 • #9
  ls_77
  Level 35  
  Kamerki są tylko nie wszyscy "kominiarze" je mają. Musisz szukać.