Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec z podajnikiem a zanik napięcia z sieci.

kajmaneczek 27 Wrz 2018 08:29 225 6
  • #1 27 Wrz 2018 08:29
    kajmaneczek
    Poziom 10  

Miałem już kupować agregat na wypadek zaniku prądu z sieci ale w pore się opamiętałem. Przez 5 dni zestaw motoreduktor, dmuchawa, pompa i sterownik pobrało 2.5 kWh to 0.5 kWh dziennie. Akumulator 100 Ah w zupełności powinien mi wystarczyć(Jak żyję to dłuższej przerwy w dostawie prądu nie było) Przetwornicę 1000 W kupię już za 100 zł, zasilacz 14 V 4 A kupię za 10 zł a to wszystko wysteruję na arduino za 30 zł. Dobrze kombinuje?

0 6
  • #2 27 Wrz 2018 08:37
    grzeskk
    Poziom 30  

Piec z podajnikiem użytkuję od około 10 lat. Przez ten okres jeden raz zdarzyło się, że napięcia w sieci nie było około 3 godzin i piec mógł zgasnąć. Ale ręczne dołożenie węgla na retortę i uchylenie drzwiczek rozwiązało problem. Nie wiem czy konieczne jest awaryjne zasilanie.

0
  • #3 27 Wrz 2018 08:58
    kajmaneczek
    Poziom 10  

Wszystko fajnie, akurat byłeś w domu.

0
  • #4 27 Wrz 2018 09:58
    grzeskk
    Poziom 30  

Bardzo rzadko zdarzają się dłuższe awarie zasilania a wg mnie 2 godziny piec spokojnie się utrzyma.

0
  • #5 27 Wrz 2018 10:03
    kajmaneczek
    Poziom 10  

Mój się nie utrzyma.

0
  • #6 29 Wrz 2018 08:17
    Xantix
    Poziom 40  

kajmaneczek napisał:
    to wszystko wysteruję na arduino za 30zł

IMHO Arduino nie bardzo nadaje się do sterowania kotłem CO - za bardzo krytyczna aplikacja. Miałem do czynienia ze sterownikiem opartym na Arduino, który zawiesił się 2 razy w najbardziej krytycznym momencie pracy kotła (tylko interwencja użytkownika uratowała kocioł od zagotowania wody).

kajmaneczek napisał:
    Przetwornicę 1000W kupię już za 100zl

Za sto złotych to wątpie, żeby ta przetwornica "podeszła". Aby zasilić pompę i motoreduktor potrzebujesz pełnego sinusa, a przetwornice z pełnym sinusem kosztują jednak sporo więcej.

kajmaneczek napisał:
    Dobrze kombinuje?

Ja bym po prostu kupił jakiś większy UPS z pełnym sinusem i podłączył większy akumulator do niego. UPS sam będzie wszystkiego pilnował i w razie czego sam załączył awaryjne zasilanie (odpada użycie Arduino i zasilacza) i będzie pilnował stanu akumulatorów. Kosztowo wyjdzie podobnie do twojego rozwiązania, ale będzie znaczniej pewniejsze.

0
  • #7 10 Paź 2018 04:58
    kajmaneczek
    Poziom 10  

Taniej wyjdzie jednak zakup agregatu. Ups o mocy 1200W-1400W ma sporo akumulatorów no i odpowiednio droższy jest.

1